نحوه ی رفتار و تعامل با مادر زود رنج و بد اخلاق

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه ی رفتار و تعامل با مادر زود رنج و بد اخلاق

 

سلام مادر من فرده متدینی هستش و عبادت هاشم به موقع و انجام مستحبات و اینا هم داره

اما به خاطر مشکلاتی ک تو جونیاش کشیده و.....

الان خیلی ادم عصبی..بد اخلاق...وبد دهن...شده
گاهی این جوری میشه گاهی خوبه

خیلی راحت هر حرفی بخواد میزنه
و دل من ب شخصه دوبار شکسته تو این مدتی ک مامانم اینجوری شده
حدودا یک ساله

وچند بار منجر ب دعوا شده بینمون
از طرفی میگن احترام ب والدین واجبه
ولی خب من تو خونه ای بزرگ شدم ک هیچ وقت توش احترام نبوده با این حال ب دیگران میتونم احترام بزارم ولی گاهی وقتا ب خودشون نه

چند بارری از دستم گریه کرده و نفرینم کرده در حالی ک من کاری نکردم
همش ب من توهین میکنه  اما واقعا من ادم بدی نیستم
درس میخونم کمی میخوابم بیشتر اوقات هم اتاقم تنها هستم ولی خب بازم با این حال بینمون مشکلات هست
درسته احترام ب مادر واجبه ولی خب وقتی ب من بی احترامی میشه توهین میشه تهمت زده میشه مگه من دل ندارم سر موضاعات الکی بحتمون میشه
چیکار باید کنم؟؟من اصلا این شرایط رو دوست ندارم
ولی واقعا نمیدونم باید چیکار کنم

دیروز شنیدم ک مامانم پیش یکی تهمت منو زده دلم شکست قرار بود بریم خونه خالم خیلییی ناراحت بودم گفتم نمیام زد زد زیر گریه نفرینم کرد گفت ایشالله بدبخت بشی تو زندگیت و این حرفا

درحالی ک واقعا من چیزی نگفتم فقط دلم شکسته بود

به خدا میترسم از زندگی مجردی ک اینطوری باشه من از ایندش میترسم
میشه کمکم کنید

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد نشاط

سلام
ازاعتماد شما به این مرکز پاسخ گویی کمال تشکر داریم؛ باعث افتخار ماست که شما را راهنمایی بکنیم.
ببینید قاعده رفتارهای ما در قبال پدر و مادر باید فرق بکند. اصل در قانون زندگی این است که نسبت به پدر و مادر؛ ادب و احترام را رعایت بکنیم؛ عمری است که تمام زحمتهای فرزندان بر عهده پدر و مادر است و تمام تلاش و همتشان این است که فرزندان خودشان را به خوبی و سلامتی کامل بزرگ بکنند.
جایگاه آنها خیلی بزرگ است و در روایات معصومین علیهم اسلام به آن اشاره است، از جمله؛
امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: «هر کسی با چشم بغض و کینه به پدر و مادر خود که به وی ستم کرده‌اند، نگاه کند، نمازش در پیشگاه الهی مقبول نیست».
اولین مسئله در حل چنین مسائلی این است که شما باید علت عصبانیت و ناراحتی مادرتان را کشف بکنید؛
پس شما باید؛
ببینید؛ چه چیزهایی سبب عصبانیت مادرتان می‌شود؟ از خود بپرسید مادرتان چرا از دست من عصبانی می‌شود؟ کشف علت‌های عصبانیت مادرتان می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. وقتی این راه‌ها را کشف کردید باید عوامل تنش زا را از مادرتان دور کنید. رفتارتان را به گونه‌ای که مادر می‌پسندد و لو در ظاهر تغییر دهید. (البته اگر او در اشتباه است) از خود بپرسید چه وقت‌هایی مادرم از من عصبانی می‌شود آنها را یاداشت کنید سعی کنید شما آن موقعیت را ایجاد نکنید.
برای اینکه عوامل تنش را کم بکنید و تعامل قوی تری داشته باشید
بهتر است با مادرتان صحبت بکنید. (در یک فضای آرام و دوستانه)
بنابراین  بهتر است؛ با مادرتان بیشتر صحبت کنید و از مادرتان درباره کارهایی که می‌کنید مشورت بخواهید مانند: مادر! نظر شما درباره این عطری که خریدم چیست؟ به نظر شما این لباس برای من مناسب است یا ... تلاش کنید با گفت‌وگوی صمیمانه، فضای آرام‌تری را در خانه به وجود بیاورید. اگر مادرتان کمتر با شما حرف می‌زند از او خواهش کنید: خواهش می‌کنم با حرف‌ها و حرکاتتان به من نشان دهید چطور می‌شود مشکلاتمان را حل کنیم و فضای آرام‌تری در خانه به وجود بیاوریم. اگر بتوانید این راه را به من نشان بدهید من تمام تلاشم را برای بهبود رفتار و نگرش خود به خرج خواهم داد. جلوی دیگران از نکات مثبت او تعریف کنید هیچ‌گاه وقتی که عصبانی است از او انتقاد نکنید در موقع عصبانیت او با سکوت و دل داری او سعی کنید جو را آرام کنید کاری نکنید که عصبانیت او شدید شود وقتی با هم صمیمی هستید از او بخواهید انتظاراتش را یکی یکی برای شما بشمارد.
اگر این نوع تعامل را از شما ببیند؛ حتما رفتارش فرق خواهد کرد و حتی شما نیز متوجه اشتباهتان خواهید شد.
درک متقابل در زندگی خیلی مهم است و باید در زندگی رعایت بکنیم و همین موضوع می تواند ریشه خیلی از مسائل را حل بکند، عدم درک متقابل مشکل ساز خواهد شد؛
گاهی ما یطرفه به قضایا نگاه می کنیم و همین مسئله باعث می شود که دلمان بشکند و یا مسائل دیگر پیش میاد.
بنابراین درک متقابل عامل کنترل کننده و موثری برای رفع مشکل است؛
همان‌طور که انتظار دارید شما را درک کند؛ بنابراین بهتر است شما نیز وضعیت مادرتان را درک کنید. باید به او بفهمانید که او را درک می‌کنید. مشکلاتی که احیاناً متوجه اوست را خوب می‌فهمید و آماده‌اید که برای رفع مشکلات به او کمک کنید.
نکته بعدی؛  توجه به ابراز علاقه و احترام
علاقه و احترام خود به مادرتان را ابراز کنید. این ابراز علاقه را می‌توانید با هدیه در روز تولد یا سالروز ازدواجشان تکمیل کنید. به گونه‌ای به او احترام بگذارید که او از شما به خاطر رفتارش شرمنده نشود؛ بلکه به تفکر در این باره وادار شود. برای ابراز علاقه از عباراتی که دختران هم‌کلاسی نسبت به مادرشان به کار می‌برند می‌توانید استفاده کنید، مانند مادر! من شما را خیلی دوست دارم، ...، در مواجهه با عکس‌العمل مادر که بگوید چطور شد تغییر کردی باید بگویی من باید از تجارب شما استفاده کنم و اشتباهاتم را برطرف کنم. شما هر چه کنید جز خیر و صلاح من چیزی نمی‌خواهید. باید ابراز این مسائل را با دقت و مدیریت انجام دهید. در شرایطی که او عصبانی است، این حرف‌ها سودمند نخواهند بود قبل از عصبانی شدن مادرتان این احساس را در او به وجود آورید که او را دوست دارید. به پاس محبت‌های مادرتان برای او هدیه‌ای بخرید. اگر خیلی سریع عصبانی می‌شود و عصبانیت‌های او بی‌مورد است، در مواقعی که با هم صمیمی هستید، سعی کنید با ملاطفت مسائل را حل بکنید.
در هر صورت شما این محبت ورزی را فراموش نکنید. زبانتان باید نرم و مهربان باشد. به صورت تند همراه با کلمات زشت و تنفر آمیز جواب ندهید. این تنفر و بد زبانی رابطه ها را به هم می زند. اصلاح رفتارها و رفع تنش ها با محبت و مهر ورزی حل خواهد شد.
برای اینکه به حل مشکل برسید؛ نکته بسیار مهم دیگر این است که؛
شنونده خوبی باشید، باید به حرف‌های مادرتان خوب گوش کنید و ببینید مادر از شما چه می‌خواهد؟!
چند ثانیه (ده تا ۱۵ ثانیه بیشتر طول نکشد) پس از شنیدن دستور مادرتان، بله بگویید
و هرگز طفره نروید، طفره رفتن یعنی تمایل به تعویق‌انداختن مداوم کارها به زمانی در آینده که انگار هیچ وقت فرا نمی‌رسد.ممکن است دیر جواب دادن شما باعث عصبانیت مادرتان شود.
این بحث ادامه د ارد...