می خواهم قرآن حفظ کنم

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
می خواهم قرآن حفظ کنم

با سلام خدمت تمامی دوستان
من می خواهم بدانم نظرتون در باره ی حفظ قرآن چیه؟
ممنون میشم اگه کلی گویی نکنید.

با نام و یاد دوست

سلام

پاسخ سوال فوق در تاپیک های زیر ارائه شده است:

http://www.askdin.com/thread27224.html

http://www.askdin.com/thread22365.html

http://www.askdin.com/thread21431-5.html


خواهشمندم تاپیک فوق را به دقت مطالعه نمایید

اگر سوالی داشتید با پیام خصوصی اطلاع دهید.

در همین جا از کاربران محترم درخواست دارم قبل از ایجاد موضوع و طرح سوال ، حتما از گزینه جستجوی سایت استفاده کنند

تا اگر بحث مشابهی قبلا در سایت وجود داشت مطالعه کنند

و در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدند نسبت به ایجاد موضوع جدید اقدام نمایند.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجّل لولیک الفرج
اللهم صل علی محمد و آل محمد

این رو مدت ها پیش وقتی دغدغه ی حفظ قرآن پیدا کردم نوشتم امیدوارم به دردتون بخوره و شما هم این تشنگی رو در خودتون احساس کنید!

خدایا امروز را عاشق میشوم امروز را تو عاقلم کن خدا را تو را نفس میکشم ...
با تو عهد میبندم به تو قول میدهم که کمکم کنی حافظة القرآن بشم اگر بخواهی و اگر همّت عطا کنی

بزرگوار خداوندم اگر حافظ نباشم خادم خوبی نخواهم بود ... اگر حافظ نباشم همیشه قرآن را تکرار نخواهم کرد ... اگر حافظ نباشم که به عهدم وفادار نخواهم بود ... اگر حافظ نباشم که سرشار از یاد تو نخواهم بود ... اگر حافظ نباشم که دل پاکی نخواهم داشت ... بهترین مادر کودکم نخواهم بود... اگر حافظ نباشم که به قول امام صادق جان (ع) جوانی که قرآن با گوشت و خون او آمیخته و عجین... :Ghamgin: نخواهم شد خدایا اگر حافظ نباشم ک در شهوات غرق خواهم شد .... اگر من حافظ نشوم که همیشه گرفتار خواهم بود از غفلت ... اگر حافظ نباشم که تفسیرش را هم نخواهم خواند ، اگر حافظ نباشم که کمتر خودم را شناخته ام و کمتر ره به سوی حقیقت پیش برده ام ، اگر حافظ نشوم که زندگی ام نور قرآن را نخواهد گرفت:geryeh: اگر حافظ نشوم که سه سال از زندگی خاطرات خوب قرآنی نخواهم داشت ، اگر در این خط ها نباشم که پیر خواهم شد و در این خط ها نخواهم بود... اگر حافظ نباشم که هر چه خود را بکشم:geryeh: هیچ از قرآن سر در نخواهم آورد و نخواهم فهمید و نصیبم نخواهد شد:crying: و چشمه های علوم آن را کشف نخواهم کرد... اگر حافظ نشوم که تحقیقات قرآنی و پژوهش ها و جستجو و تالیف مقالات قرآنی و زیباترین حقایق که وظیفه ام هست و خواهد بود نخواهم داشت ، اگر حافظ نباشم که همیشه در حسرت خواهم ماند ... اگر حافظ نشوم که در شب های تاریک قرآن یاورم نخواهد بود ... اگر حافظ نشوم اسم سرباز حقیر امام زمان (عج)را هم را به دوش نخواهم کشید...اگر حافظ نشوم که گرفتار دنیا و ناامید و محکومیت به مرگ خواهم بود ... اما با یک کارشناسی مگر چه میخواهد به من بدهند مدرک ام کجای عالم را خواهد گرفت .. اگر من حافظ نشوم و قرآن روی زمین بماند چه کسی حافظ شود ؟چطور میتوانم بگویم حافظ شد استاد حاج عبدالباقی برایم بی تاثیر بوده؟ چطور حافظ بودن حضرت شاهچراغ در دل سنگ اثر نخواهد کرد؟ چطور پناه به قرآن ببرم که فقط قرآن را ببندم و ببوسم و کناری بگذارم چرا مادربزرگ حافظ نباشم ؟ چطور قرآن نجات بخش من خواهد بود ؟ مگر غیر از عامل بودن ؟ با امام علی(ع) محشور شدن با غیر از عامل به قرآن بودن ؟ برای عبد خدا بودن برای من که دل نازک ترینم غیر از عامل به قرآن بودن ، عامل بودن به غیر از عالم به علم قرآنی شدن؟ به غیر از تفسیر خواندن ؟ صحیفه خواندن؟ نهج البلاغه خواندن و حافظ شدن؟ عامل بودن به غیر از قرآن خواندن و جرعه جرعه نوشیدن شراب طهورا؟ که جان میطلبد هر دم ؟؟؟
اگر عالم نشوم به این علوم به سراغ چه چیزی خواهم رفت ؟ چطور عمل قرآنی خواهم داشت؟ عاملی که شعار میدهد ؟؟اصلا عامل زندگی اش را به فردا میرساند بی هدف بی اندیشه؟؟؟ خدایاشکرت از قردا شروع نمیکنم دیر است از امروز شروع میکنم من میشوم آن ره رویی که آهسته و پیوسته رود و تو برای باقی روزها کریم هستی یا خیرالرازقین...

*
*
*منهال قصّاب مى‏ گويد: امام صادق (ع) فرمود:هر كس در جوانى قرآن بخواند و مؤمن باشد، قرآن با گوشت و خون او آميخته مى ‏شود، و خداوند او را با سفيران خود كه بزرگوار و نيكوكارند قرار خواهد داد، و روز قيامت قرآن مانع او از آتش دوزخ خواهد بود، و مى‏ گويد: پروردگارا، هر عمل‏كننده‏ اى به پاداش عملش رسيده است، جز آن كسى كه مرا مورد عمل قرار داده است، پس بزرگ‏ترين هديه ‏هاى خود را نصيب او گردان. پس خداوند دو حلّه از حلّه‏ هاى بهشتى به او مى‏ پوشاند و تاج كرامت بر سرش مى‏ نهد، سپس خطاب مى‏ شود: آيا تو را در باره اين جوان خشنود كرديم؟ قرآن مى‏ گويد: پروردگارا، من بيش از اين در باره او آرزو داشتم، پس امان نامه ‏اى به دست راست او، و فرمان جاودانگى در بهشت را به دست چپش مى ‏دهند و او وارد بهشت مى ‏شود. پس به او مى ‏گويند: آيه ‏اى بخوان و يك درجه بالا برو.:geryeh: آن گاه به قرآن خطاب مى‏شود: آيا تو را به آرزويت رسانديم و آيا تو را در مورد اين جوان خشنود كرديم؟ قرآن مى‏گويد: آرى، اى پروردگار من، آن گاه حضرت فرمود: هر كس قرآن را بسيار بخواند و با اينكه حفظ آن بر او سخت است آن را به ذهن خود بسپارد، خداوند اين پاداش را دو بار به او خواهد داد.:geryeh:
منبع : ثواب الاعمال و عقاب الاعمال شیخ صدوق ، ص 100 ( بر اساس نرم افزار جامع الاحادیث )

مقدمات و شرایط حفظ قرآن


در روزهاي آغازين حفظ قرآن، با مشكلات و دشواريهاي گوناگوني روبه‏ رو هستيد: هنوز با شرايط و شيوه حفظ قرآن و لحن و آهنگ عربي آن اُنس نگرفته و به آن عادت نكرده‏ ايد؛ هنوز با نظم و انضباط حاكم بر آن، خو نگرفته و هماهنگ نشده‏ ايد؛ هنوز با كلمات و واژه‏ هاي قرآن و روش ترتيل در حفظ قرآن آشنا و مأنوس نشده ‏ايد؛ هنوز از محل وَقف و درنگ بر آيات آگاه نگشته‏ ايد؛ هنوز قواعد تجويد قرآن را، بر آيات، تطبيق نداده ‏ايد و ...
بنابراين، بايد آن قدر حوصله و پشتكار و تمرين داشته باشيد تا بر اين مشكلات و دشواريها چيره شويد و هيچ‏گاه نااميدي و دلسردي را به خود راه ندهيد و بر ادامه اين راه، صبور باشيد.
آن‏گاه خواهيد ديد هر مقدار كه اين كار را ادامه مي‏دهيد و به حفظ قرآن عادت مي‏كنيد و با روش آن آشنا و مأنوس مي‏گرديد و تحت تأثير نورانيت و معنويت قرآن نيز قرار مي‏گيريد، مشكلات و دشواريهاي شما در حفظ قرآن، حتي تكرار آيات براي حفظ شدن و مرور محفوظات قرآني براي فراموش نشدن، روز به روز و به مراتب، كم و كم و كمتر مي‏شود.
روندگان طريقت ره بلا سپرند
رفيق عشق چه غم دارد از نشيب و فراز
ناز پرورده تَنَعُّم نَبَرد راه به دوست
عاشقي شيوه رندان بلاكش باشد
2. سعي كنيد پيش از شروع حفظ قرآن، كتابها و نوشته‏ هايي را كه در زمينه «روش حفظ قرآن» نگاشته شده است، نيز مطالعه نماييد و از نكته‏ هاي نو و سودمند آنها بهره‏ مند شويد؛ زيرا هر گُلي يك بويي دارد.
3. پيش از آغاز حفظ قرآن، از روشهاي حفظ قرآن با وسائل سمعي و بصري، مانند سي‏ دي‏ هاي رايانه‏ اي، نيز آگاه شويد و نكات سودمند آنها را ياد بگيريد و به كار بنديد.
4. پيش از شروع حفظ قرآن، با حافظان قرآن نيز «مشورت» نماييد و از روشها و تجربيات و نكات سودمند آنان بهره‏ مند شويد؛ زيرا برخي از روشها و تجربه‏ ها و نكته‏ هاي حفظ قرآن، در كتابها و نوارها و مانند آن ديده نمي‏شوند و شما مي‏توانيد فقط از راه «مشورت»، به همه آنها دست يابيد.
5. نخست نام سوره موردنظر براي حفظ را به شكل صحيح آن ياد بگيريد و حفظ كنيد. مثلاً توجه داشته باشيد كه نام سوره‏ هاي «فاتِحَة»، «بَقَرَة»، «آل‏عِمران»، «مائِدَة»، «تَوبَة»، «يونُس»، «يوسُف»،«حِجر»، «إِسراء»، «قَصَص»، «شُوري»، «حُجُرات»، «مُجادِلَة»، «مُمتَحِنَة»،«جُمُعَة»، «غاشِيَة»، «لَيل»، «زَلزَلَة»، «قارِعَة»، «هُمَزَة»، «قُرَيش» و «كَوثَر» را به شكل غلط و مانند «فاتِحِة»، «بَقَرِة»، «آل‏عُمران»، «مائِدِة»، «تُوْبِة»، «يونِس»، «يوسِف»، «حَجر»، «أَسراء»، «قِصَص»، «شَوري»، «حُجَرات»،«مُجادَلَة»، «مُمتَحَنَة»، «جُمْعِة»، «غاشِيِة»، «لِيل»، «زِلزِلِة»، «قارِعِة»،«هُمَزِة»، «قُرِيش» و «كُوثَر» حفظ ننماييد.
البته كار خوب ديگري كه مي‏توانيد انجام بدهيد اين است كه نام هاي 114 سوره قرآن را به 22 قسمت 5 تايي و يك قسمت 4 تايي تقسيم كنيد و نام سوره‏ ها را 5 تا ـ 5 تا، غير از قسمت آخر كه 4 سوره‏اي است، ياد بگيريد و حفظ نماييد. به طور مثال، نام 5 سوره اول قرآن عبارتند از:
حَمد؛ بَقَرَة؛ آل‏عِمران؛ نِساء؛ مائِدَة.
6. نام برخي از سوره‏ها از «حروف مُقَطَّعه» تشكيل شده است و بايد آنها را طبق قاعده خواندن «حروف مقطّعه» و جداجدا و با اسم هاي مخصوص خودشان بخوانيد. مثلاً بايد سوره (صآ) را به صورت (صآد)، و سوره (قآ) را به صورت (قآف)، سوره (طه) را به صورت (طاها)، و سوره (يسآ) را به صورت (ياسيآن) بخوانيد و حفظ نماييد.
7. بكوشيد از همان آغاز، معني نامِ سوره‏ ها را ياد بگيريد و حفظ كنيد. به طور مثال، نام سوره «نَحل» به معني «زنبور»، نام سوره «نَمل» به معني «مورچه» و نام سوره «لَيل» به معني «شب» است.
8. اگر برخي از سوره ‏ها داراي دو يا چند نام هستند، همه نام هاي آن سوره را ياد بگيريد و حفظ نماييد. مثلاً سوره هفدهم قرآن داراي دو نام «إِسراء» و «بَني‏إِسرائيل»، و سوره چهلم قرآن داراي دو نام «غافِر» و «مُؤمِن»، و سوره چهل و يكم قرآن داراي دو نام «فُصِّلَت» و «سَجدَة»، و سوره هفتاد و ششم قرآن داراي دو نام «إِنسان» و «دَهر»، و سوره نود و چهارم قرآن داراي دو نام «شَرح» و «اِنشِراح»، و سوره نود و نهم قرآن داراي دو نام «زَلزَلَة» و «زِلزال» و سوره صد و يازدهم قرآن داراي سه نام «مَسَد» و «تَبَّت» و «لَهَب» است.
9. شايسته است بدانيد كه نام هر سوره ‏اي از قرآن، از كدام آيه آن سوره و يا جز آن برگرفته شده است. مثلاً نام سوره «فَلَق» از آيه اول آن سوره، يعني «قُل أَعوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ» و نام سوره «عَلَق» از آيه دوم آن سوره، يعني «خَلَقَ الاِْنسانَ مِن عَلَقٍ» و نام سوره «ماعون» از آيه آخر آن سوره، يعني «ويَمنَعونَ الْماعونَ» برگرفته شده است.
10. شايسته است پيش از حفظ هر سوره از قرآن، ترتيب و يا همان شماره سوره را حفظ كنيد. مثلاً سوره «فاتِحَة»، سوره اول قرآن و سوره «حَديد»، سوره پنجاه و هفتم قرآن و سوره «ناس»، سوره صد و چهاردهم قرآن است. گفتني است كه ترتيب و شماره هر سوره از قرآن، در آغاز همان سوره و يا در فهرست نام سوره ‏ها كه معمولاً در پايان قرآنها آورده مي‏شود، ذكر شده است.
11. خوب است پيش از حفظ هر سوره از قرآن، تعداد آيات آن سوره را نيز حفظ نماييد. به طور نمونه، سوره «فاتِحَة» داراي 7 آيه، و سوره «حَديد» داراي 29 آيه، و سوره «ناس» داراي 6 آيه است. شايان گفتن است كه تعداد آيات هر سوره، معمولاً، در آغاز همان سوره آورده شده است. و يا مي‏توانيد آيه آخر هر سوره را پيدا كنيد و شماره آن را كه نشان دهنده تعداد آيات آن سوره است، حفظ نماييد.
12. شايسته است بدانيد كه هر سوره و آيه‏ اي از قرآن، در جزء چندم قرآن است. به طور نمونه، سوره «بَقَرَة» و آيه 43 آن، يعني «وأَقيموا الصَّلوةَ وءاتوا الزَّكوةَ واركَعوا مَعَ الرّاكعِينَ» در جزء اول قرآن، و سوره «كَهف» و آيه 44 آن، يعني «هُنالِكَ الوَلايَةُ للّه‏ِِ الحَقِّ هُوَ خَيرٌ ثَوابا وخَيرٌ عُقبا» در جزء پانزدهم قرآن، و سوره «اِنشِقاق» و آيه 6 آن، يعني «يآ أَيُّهَا الإِنسانُ إِنَّكَ كادِحٌ إِلي رَبِّكَ كَدحا فَمُلاقيهِ» در جزء سي‏ام قرآن است.
13. پسنديده است كه محل نزول هر سوره را كه در «مكّه» يا «مَدينه» بوده و به سوره «مَكّي» يا «مَدَني» نامگذاري و معروف شده است، حفظ كنيد. معمولاً محل نزول هر سوره، در آغاز همان سوره و يا در فهرست نام سوره‏ ها كه در پايان قرآنها آورده شده، ذكر گرديده است.
14. هر آيه‏ اي از قرآن را كه مي‏خواهيد حفظ كنيد، بهتر است شماره آن آيه و نام سوره آن را نيز حفظ نماييد. به طور مثال، آيه «فَذَكِّر إِن نَفَعَتِ الذِّكري» آيه نهمِ سوره «أَعلي» است. البته توجه داشته باشيد از نظر ما، شيعيان و پيروان مذهب اِماميه، هر «بسم اللّه‏ الرحمن الرحيم» كه در آغاز سوره‏ ها آمده است، يك آيه مستقل شمرده مي‏شود، هر چند به ناچار، در حفظ آيات الهي و شمارش آنها، از قرآن هايي كه با رسم‏ الخط «عثمان طه» است و فقط «بسم اللّه‏ الرحمن الرحيمِ» آغاز سوره «حمد» را يك آيه مستقل در نظر گرفته و در شمارش آيات به حساب آورده است، استفاده مي‏كنيم.

براي حفظ قرآن، لازم است به موارد ذيل توجه كنيد:
1. گرفتن تصميم جدي و باقي ماندن بر تصميم.
2. داشتن جواب‏ هاي قانع كننده‏ اي براي سؤال‏هاي ذيل: چرا حفظ مي‏كنم؟ فايده‏ اش چيست؟ قرآن چيست؟ سخن كيست؟ روي من چه اثراتي ممكن است داشته باشد؟ چقدر به قرآن علاقه دارم؟ چه چيزي از قرآن براي من مهم‏تر است؟ چه كتابي از اين مهم‏تر است؟ و ...
3. قرائت صحيح و روان قرآن؛ به طوري كه در هيچ جاي قرآن مشكل قرائت نداشته باشيد.
4. استفاده از يك قرآن (مانند خط عثمان‏ طه).
5. انس با صوت قرآن و گوش كردن به نوار ترتيل به ويژه قارياني كه صداي دلنشين دارند.
6. تقسيم اوقات (يكي براي حفظ و ديگري براي تكرار)، زمان حفظ ثابت باشد و بهتر است در مكاني آرام و اوايل صبح بعد از نماز صبح باشد ولي تكرار هر موقع باشد، مهم نيست.
7. انتخاب قسمتي از قرآن (يك صفحه، يا چند آيه) اول چندين مرتبه بايد آن را خواند (از روي متن) و سپس از حفظ براي كسي قرائت كرد تا غلط هاي احتمالي را بگويد.
8. خواندن آيه به آيه از حفظ.
9. انتخاب مكاني ثابت و داشتن حوصله.
10. هرگونه كه حفظ مي‏شود، به همان روش تكرار گردد.
11. در هنگام حفظ، زبان كار كند و صدا بيرون بيايد. شمرده شمرده و با تأني خوانده شود.
12. هر روز اول محفوظات از حفظ خوانده شود؛ بعداً هفته‏ اي يك بار دوره شود. اگر به اين نحو حفظ گردد، فراموش نمي‏شود و قرآن خودش در سختي‏ ها يار و مددكار شخص خواهد بود.
منبع :
روش حفظ قرآن، عبدالرحيم موگهي
سايت حوزه

حفظ قرآن برای چیست؟
در آغاز بعثت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) برای حفظ قرآن از تحریف و نابودی، راهی جز به خاطر سپردن آیات الهی وجود نداشت؛ ولی اكنون ـ كه چاپ و نشر به پیشرفتی باور نكردنی دست یافته ـ چرا از حفظ قرآن سخن می‌گوییم؟
در پاسخ به این پرسش باید گفت: كلام الهی تنها برای جلوگیری از تحریف و نابودی به خاطر سپرده نمی شد
تا با پیشرفت صنعت چاپ، حفظ بیهوده جلوه كند. این امر انگیزه های گوناگون دارد كه برخی از آنها عبارت است از:

1.جلوگیری از تحریف
چنان ‌كه گفته شد، در صدر اسلام آیات قرآنبه صورت پراكنده و بر پوست و استخوان های شانه و دنده های جانوران، چوب های درخت خرما، سنگ های سفید، كاغذ و پارچه ثبت می شد؛ (محمد هادی معرفت،التمهید،
ج 1، ص 281) و احتمال نابودی یا تحریف كلام الهی همواره وجود داشت. در این موقعیت، پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) مسلمانان را به حفظ قرآن سفارش كرد و حتی گروهی را برگزید تا بدین كار بپردازند.( مجمع البیان، ج 1، ص 43)

2.عمل به قرآن
یكی از اهداف «حفظآیات قرآن»، عمل به مضامین آن است. وقتی انسان كلام وحی را به خاطر می سپارد،
ناخود آگاه جانش تأثیر می پذیرد و او را در مسیر عمل به دستو های خداوند پیش می برد. پاداش بسیار حافظان قرآن ـ كه در برخی از روایات به چشم می خورد ـ بدین جهت است كه آنان پیوسته آیات الهی را تكرار می كنند و گوشت و پوست خود را با آن می آمیزند. در این موقعیت، احتمال این ‌كه خداوند آنها را سمت كمال و سعادت رهنمون نشود، بعید می نماید.
عمل به آیات الهی، از دیرباز مورد توجه حافظان و قاریان بوده است. چنان ‌كه صحابه ای مانند عثمان و أبی و عبدالله بن مسعود گفته‌اند: چون ده آیه از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) می آموختیم تا آنها را به طور كامل به خاطر نمی سپردیم و عمل نمی كردیم، به فراگیری آیات دیگر نمی پرداختیم
(تفسیر قرطبی، ج 1، ص 39)

3.بهره مندی از عبادت
در آیین اسلام، به خاطر سپردن آیات قرآن عبادتی مهم به شمار می رود و پاداش دارد. بیشتر روایاتی كه درباره ارزش و اهمیت حفظ قرآن ذكر شده است، نگاه ابزاری ندارند و حفظ را تنها برای جلوگیری از تحریف عبادت نمی شمارند. در نگاه معصومین (علیهم‌السّلام) نفس به خاطر سپردن آیات الهی عبادت است و پاداش دارد. امام صادق (علیه‌السلام) می فرماید: «اَللّهُمَ فَحَبِّبْ اِلَیْنا حُسْنَ تِلاوَتِهِ وَ حِفْظِ آیاتِهِ» (مستدرك الوسائل، ج 4، ص 375)؛
خداوندا، تلاوت قرآن و حفظ آیاتش را برای ما دوست داشتنی فرما.
این دعا نشان می دهد كه نفس تلاوت قرآن و حفظ آن محبوب حضرت حق است؛ و امام صادق (علیه‌السلام) به خاطر سپردن آیات الهی را، بی توجه به مسئله‌ تحریف، از حضرت احدیت درخواست می كند.
مرحوم طبرسی در كتاب مكارم الاخلاق (مكارم الاخلاق، ج 2، ص 137) بابی با عنوان «صلاة حفظ القرآن»دارد كه نشان می‌دهد «حفظ قرآن» ذاتاً ارزشمند است و از عبادات شمرده می‌شود.

بهترین روش حفظ قران.روی عکس کلیک کنید.

اهمیت مباحثه در حفظ قرآن

امام علی علیه السّلام فرمودند:
من اکثر مدارسة العلم لم ینس ما علم

هرکه بسیار به درس ومباحثه علم بپردازد آنچه را فراگرفته از یاد نبرد

مباحثه

یکی از عوامل مهم در نگهداری محفوظات، مباحثه است. مباحثه یعنی اینکه حافظ در جمعی که حد اقل از دو نفر تشکیل شده باشد، حفظ خود را ارائه دهد. مباحثه در مرحله بعد از حفظ است. حفظی که بدون مباحثه باشد، بسیار کم پیش میاید که تثبیت شود و قابل بازیابی باشد، مگر به کوشش بسیار زیاد حافظ. در حقیقت مباحثه راه میانبری برای تثبیت محفوظات است و کمک شایانی برای نگهداری وحفوظات میکند میکند.
مناسبترین تعداد افراد برای مباحثه، سه نفر است. اگر دو نفر باشند، در بسیاری از مواقع با عدم حضور یکی از آن دو، بحث تعطیل میشود. اگر هم بیشتر از سه نفر باشند، هم پیشرفت کار کم میشود و هم مدیریت جمع دشوار میگردد و پس از مدتی که افراد جمع با یکدیگر صمیمیت بیشتری پیدا کردند، جلسه مباحثه به گفت وگو های دوستانه تبدیل میشود و از هدف اصلی خود باز میماند.
مباحثه خواص ارزشمندی دارد؛ از جمله اینکه وقتی شخص به تنهایی به حفظ آیت میپردازد، ممکن است کلمه یا اعراب کلمه یا ترتیب آیه ای را اشتباه بخواند. در مباحثه این اشکال به وسیله همبحث معلوم میشود و حافظ به رفع آن اقدام میکند. در مباحثه اشکالات روخوانی، تجویدی و ... معلوم و رفع میشود. لازم است هنگامی که حافظ در مباحثه محفوظات خود را ارائه میدهد، رفیق همراه او، محفوظات تلاوتکننده را با متن مصحف تطبیق دهد و برای تشخیص صحت و سقم محفوظات رفیقش به حافظه خود اتکا نکند. قاعده کلی در مرور آن است که حافظ به قرآن مراجعه نکند. همبحث حافظ حتماً باید با مراجعه به متن از صحت تمام محفوظات رفیقش مطمئن شود. معمولاً حفاظ موفق تا چندین سال حفظ خود را مباحثه میکنند. اگر شما تا کنون به این مسئله توجه نداشته اید، خوب است همین الآن به دنبال همبحث خوش قول و خوبی بگردید و مباحثه با او را شروع کنید. سعی کنید به هیچ قیمتی او را از دست ندهید که از طلا هم ارزشمندتر است.
نکته ای که در مباحثه مهم است، فعال بودن آن است. دوستان همبحث باید ابتکار داشته باشند و به صورتهای گوناگون آیت محفوظه یا شماره آنها را از همدیگر بپرسند. خوب است فرد تلاوتکننده در مباحثه با قرعه انتخاب شود تا به این ترتیب همیشه تمام افراد با آمادگی کامل در بحث شرکت نمایند. اگر برای افراد متخلف در تپقها یا خطاهای حفظ جریمه های مناسب (نه سنگین)، یا برعکس برای ارائه خوب آنها جایزه در نظر بگیرند، بحث شیرین و جذابتر میشود.
در مباحثه توجه به چند نکته ضروری است:

الف) قبل از مباحثه مقدار آیات تعیین ومرور گردد.

ب) مقدار حفظ دونفر،تا حد امکان،با هم مساوی یا به یکدیگر نزدیک باشد.

ج) هنگام مباحثه ،آیات از حفظ تلاوت شوند.

د) مباحثه به صورت تکمیلی انجام شود؛یعنی هر دونفر همه آیات را از حفظ بخوانند.

ه) هنگام تلاوت آیات توسط هر حافظ،دیگری با دقت کامل،حفظیات را رفع اشکال نماید

.

اهمیت مباحثه در حفظ قرآن -
روز جمعه -
داستان حبه گندم -
حافظه تصویری -
بهترین راهکار حفظ قرآن -
مورچه در قرآن -
برای تقویت حافظه چه بخوریم -
برکات حفظ قرآن -
بسم الله الرحمن الرحیم -
حفظ قران در سنین بالا -
مهربان ترین آیه کدام است؟ -
زنبور عسل در قرآن -
[عنوان ندارد] -
شیطان در قرآن -
راه های تمرکز حواس در حفظ قرآن -
سبک زندگی قرآنی -
هنر گوش دادن -
روانشناسی صدا در قرآن -
حفظ قرآن و قرآن حفظ -
چرا سوره فجر را سوره امام حسین ( ع ) نامیده اند ؟ -
زندگی قرآنی امام حسین علیه السلام -
قرآن در کلام امام حسين(ع) -
تسلیت ایام محرم -
راه های تمرکز حواس در حفظ قرآن -
نسيم کوي جــانـان است قرآن -
22شرط برای حفظ قرآن -
باز هم در مورد میوه ها در قرآن -
مراحل حفظ قرآن -
میوه‌ها و سبزیجات مورد توجه قرآن کریم -
مطلبی در مورد حفظ قرآن -
شعری درباره ی قرآن -
تأثیر نظم در موفقیت -
باز هم رنگ در قرآن -
روانشناسی رنگ در قرآن -
برخی از آیات معروف قرآن -
شروع حفظ قرآن -
ضرورت حفظ قرآن -
برنامه ویژه حفظ قرآن -
قرآن از نگاه دانشمندان غربی -
تاثير حفظ قرآن بر افزايش ضريب هوشي -
عوامل مؤثر در حفظ قرآن -
نظام‌ها و ابزارها در حفظ قرآن -
قرآن‌ از نگاه‌ امام‌ علي‌ (علیه السلام‌) -
عید سعید غدیر مبارک باد -
غدیر در قرآن -
مختصری درباره ی حفظ قرآن -
برخی از آداب حفظ قرآن -
كم خوابی و پركاری -
من چه نوع حافظه ای دارم؟ -

20 روش آسان حفظ قرآن -
روش‌های تقویت حافظه -
آشنایی با شیوه های صحیح مرور محفوظات -
بهترین زمان و مکان برای حفظ قرآن -
یادگیری ترتیل برای حفظ -
ترمیم محفوظات -
رعايت تعادل در فرايند حفظ قرآن -
مرور محفوظات -
آثار حفظ قرآن -
20 نکته برای حفظ قرآن -
موضوعات وبلاگ -
شیوه ی حفظ قرآن -
نظر قاریان بزرگ جهان در مورد حفظ قرآن -
نقش استاد در حفظ قرآن -
اراده و حفظ قرآن -
مکان مناسب حفظ قرآن -
زمان مناسب حفظ -
روش حفظ قرآن در دیگر کشور ها -
[عنوان ندارد] -
احادیث حفظ قرآن -
حفظ قرآن برای چیست؟ -
روش حفظ آيات مشابه -
کلید -
مقدمات -
فنون بازیابی محفوظات -
تاريخچه حفظ قرآن -
مباحثه حفظ -
اصل تکرار در حفظ -
علاقه -
اهمیت حافظه تصویری در حفظ قرآن -
اهمیت حفظ کردن قرآن از نظر بزرگان -
قرآن مخصوص حفظ -
نمازحفظ قرآن -
برکات مادی و معنیوی قرآن -
حفظ، تفسیر یا عمل به قرآن -
[عنوان ندارد] -
حفظ قرآن و سن زیاد -
جدول زمان بندی حفظ قرآن -
خوردنیها در قرآن -
راز و نیاز با خدا -
حفظ قرآن در کودکی -


تنها حفظ کردن
حفظ قرآن برای همه ی افراد میسر و مکن است و کسی نمیتواند بگوید من حفظیاتم ضعیف است و اصلا حفظ نمی شوم. همه میتوانند قرآن را حفظ کنند فقط ممکن است یکی زود تر و راحت تر حفظ کند یکی دریر تر حفظ کند. تفاوت در استعداد و وقت افراد است. کسی که وقت بیشتری میگذاردمقدار بیشتری را حفظ و کسی که وقت کمتر میگذارد مقدار کمتری را حفظ میکند.

نکته مهم اینجاست که حفظ قران راه و روش مخصوص به خود را دارد که باید زیر نظر استاد باشد. در گذشته مؤسسات قرانی محدود بودند و دسترسی به استاد کم بود، اما الحمدلله با پیشرفت امکانات و تلاش بزرگان این عرصه حداقل در مسجد هر محله ای این امکان است که به حفظ بپردازند. از طرفی شاید برخی افراد به علت محدودیت وقت نتوانند کلاس های حضوری شرکت کنند امروزه این امکان فراهم شده است که استاد مشاور حفظ از طریق تلفن با قران آموز در ارتباط باشد و برنامه های حفظ ایشان را پیگیری کنند، یکی از این مراکز ، مرکز اموزش مجازی حفظ قرآن وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه است.

کارشناسان و اساتید این مرکز هفته اي يکبار با قرآن آموز تماس ميگيرند و برنامه هاي حفظ رو طبق وقت و توانايي شان پيگيري ميکنند. اين طرح در دوبخش خواهران و برادران در حال اجرا است. شرکت در اين طرح رايگان است کافيست در سايت مرکز ثبت نام کنند. تا تماس گرفته شده و با هماهنگی قران آموز ده دقیقه در هفته به ایشان اختصاص داده میشود.
سايت مرکز مجازي حفظ: quranhefz.ir
روابط عمومي: 02532916848
واحد خواهران: 02532936046

حال برخی از آفتهای تنها حفظ کردن را در زیر می آوریم.
یکی از اموری که ممکن است برای عدّه ای از افراد مخصوصاً کودکان و نوجوانان سبب کاهش انگیزه شود این است که قرآن آموز در وادی حفظ قرآن تنها باشد ، اطرافیان و دوستان او حافظ قرآن نباشند، هم بحثی قرآنی نداشته باشد ، تنها حفظ کند ، تنها مرور کند ، از روی ناچاری به جای مباحثه به استماع نوار و ضبط کردن صدای خود و ..... اکتفاء کند . (استماع نوار وضبط وپخش صدا هرکدام از ابزارهای حفظ محسوب می شوند لکن هرگز جایگزین کاملی برای مباحثه و مرور محسوب نمی شوند.)
تنها بودن در راه حفظ قرآن باعث می شود که شور و هیجان و احساس رقابت از فضای حفظ قرآن حذف شود . در چنین شرایطی ممکن است قرآن آموز نسبت به برنامه های قرآنی بی حوصله و کسل شود ، هر وقت حوصله داشت مرور کند وهر وقت حوصله نداشت تکالیف خود را رها کند ، یا آنکه تنهایی باعث شود مثلاً تکلیفی که باید یک ساعته انجام شود ، به دلیل خیال پردازیهای عالم تنهایی چند ساعت طول بکشد .
هیجان و رقابت دو نعمت اللهی است که نشاط و نیرو و شادابی را در وجود هر کسی ایجاد کند و انسان می تواند با استفادة صحیح از این نعمت ها به جایگاه های رفیعی دست پیدا کند . تنهایی باعث می شود که قرآن آموز از این دو نعمت اللهی محروم شود .
در چنین شرایطی حتی اگر قرآن آموز تجربة زیادی در زمینة برنامه های قرآنی داشته باشد و احساس می کند که نیازی به استاد و تحت برنامه بودن ندارد ، با این حال بهتر است که به یکی از مؤسسات قرآنی مراجعه کند و با حضور در جمع حافظان قرآن در فضای رقابت و هیجان و تلاش و تشویق قرار بگیرد تا انگیزة او برای ادامه راه نورانی حفظ قرآن تقویت شود . یا آنکه اگر کسانی را می شناسد که حافظ قرآن هستند با آنها رابطة دوستی بر قرار کند و برنامه های قرآنی را در معیّت آنها انجام دهد . واگر هم حافظ قرآنی پیدا نشد ، با تشویق دوستان خوب و صمیمی خود به حفظ قرآن آنها را به وادی حفظ دعوت کند تا هم در ثواب حفظ آنها شریک باشد و هم بتواند با آنها مباحثه و رقابت داشته باشد .

از برای حفظ قرآن ، جان فشانی لازم است
روز و شب در سنگر دین ، دیده بانی لازم است

برای حفظ عشق امروز و فردا نکنیم :Gol:

در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

بسم الله الرحمن الرحیم.
أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ.
حفظ قرآن آرامش دهنده ی قلب آدمیست و با آمیخته شدن عمل انسان با عمل قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) انسان به انسانیت خواهد رسید.
انشاالله از حافظان راستین قرآن چه در سینه و در عمل باشیم.
الهم عجل لولیک الفج

باور کن غیر از تو ملجأیی برایش نیست
اگر بود هم ، سست میبود
باور کن هیچ کس جز خدا و بنده اش نمیداند
نمیداند چه حلاوتی دارد حتی وقتی چشمایت را میبندی میخوانی و آنقدر تکرارش کرده ای که خو گرفته ای
انس داری با تک تک آیاتش ....

لیسوا سواء من اهل الکتاب امة قائمة یتلون آیات الله آناءالیل و هم یسجدون

این هم ترتیب سوره های قرآن:عناوين 114 سوره قرآن كريم

بــــا ســــوره فــــاتحه بپــادار نــــمـاز
بعــــد از بقــره به آل عمــران پــرداز
از مــائده و تــوبه و انــعــــام و نــسـاء
ز اعراف و ز انفــال بجو حكمت و راز
بــا يــونس و هــود و يوسف و ابراهيم
رعد آمد و حجر و نحل و كهف و تحريم
طــه، شعــرا، نـمــل و نــــور و فــرقان
شد، غافــر و عنكبوت و روم و لقمان
باص و قصص و سجده و احزاب و سبا
ياسيــن و دخان و فصلـت و الرحمـن
بــا زخــرف و احقــاف و زمر و الصافات
شــوري وق و ذار يــــات و حجــــرات
بــر واقعــه و مــجادله، حشــر و حـديد
بر جاثيه و الفتح و محمــد صـــلوات
نــجم و قــمر و مــنافقون و صف و طور
از ممتحنه به مــــرسلات آمـــــده نور
بــــا جــمعه تغابــن و طلاق آيــد و نـوح
الحــــاقه با ملك و قـلم كرده ظـــهور
انســـان و قيــامــه انفــطار و تــكــويــر
زلــزال و معــارج و نبــا گشتــه نذيــر
جــن اســت و مــزمل و مــدثر و الفــجر
القــدر و بــروج نــازعات است بشـــر
ليــل و بــلد اســت و انشــقاق و اعمي
فيل و علق است و انشـــراح و اعلي
بابيــنه و غــاشيه و الطـارق و شمــس
التين و تكاثراست و ماعـــون و ضحي
با كوثر و اخلاص و فلق حمــد و سپاس
بــر قــارعه و مطفـــفيــن دار حـواس
با عصــر و قــريش و عــاديات و هــمـزه
نصر آمد و كافرون و تبــت و الناس
هــر روز و شــب از پيــام قــرآن مــجيـد
بر امت مصطفي است ايمـــان و اميد
امــيد كه اســلام قــوي بــاشـد و شــاد
پايان شبه سيه رســد صبـــح سپــيد

[="Tahoma"][="Indigo"]

ستاره زهراء;584561 نوشت:
سوره چهل و يكم قرآن داراي دو نام «فُصِّلَت» و «سَجدَة»،

البته این دو ، خود سوره ای جدا می باشند .[/]

[="Tahoma"][="Indigo"]

ستاره زهراء;563962 نوشت:
خدایا امروز را عاشق میشوم امروز را تو عاقلم کن خدا را تو را نفس میکشم ...
با تو عهد میبندم به تو قول میدهم که کمکم کنی حافظة القرآن بشم اگر بخواهی و اگر همّت عطا کنی

بزرگوار خداوندم اگر حافظ نباشم خادم خوبی نخواهم بود ... اگر حافظ نباشم همیشه قرآن را تکرار نخواهم کرد ... اگر حافظ نباشم که به عهدم وفادار نخواهم بود ... اگر حافظ نباشم که سرشار از یاد تو نخواهم بود ... اگر حافظ نباشم که دل پاکی نخواهم داشت ... بهترین مادر کودکم نخواهم بود... اگر حافظ نباشم که به قول امام صادق جان (ع) جوانی که قرآن با گوشت و خون او آمیخته و عجین... نخواهم شد خدایا اگر حافظ نباشم ک در شهوات غرق خواهم شد .... اگر من حافظ نشوم که همیشه گرفتار خواهم بود از غفلت ... اگر حافظ نباشم که تفسیرش را هم نخواهم خواند ، اگر حافظ نباشم که کمتر خودم را شناخته ام و کمتر ره به سوی حقیقت پیش برده ام ، اگر حافظ نشوم که زندگی ام نور قرآن را نخواهد گرفت اگر حافظ نشوم که سه سال از زندگی خاطرات خوب قرآنی نخواهم داشت ، اگر در این خط ها نباشم که پیر خواهم شد و در این خط ها نخواهم بود... اگر حافظ نباشم که هر چه خود را بکشم هیچ از قرآن سر در نخواهم آورد و نخواهم فهمید و نصیبم نخواهد شد و چشمه های علوم آن را کشف نخواهم کرد... اگر حافظ نشوم که تحقیقات قرآنی و پژوهش ها و جستجو و تالیف مقالات قرآنی و زیباترین حقایق که وظیفه ام هست و خواهد بود نخواهم داشت ، اگر حافظ نباشم که همیشه در حسرت خواهم ماند ... اگر حافظ نشوم که در شب های تاریک قرآن یاورم نخواهد بود ... اگر حافظ نشوم اسم سرباز حقیر امام زمان (عج)را هم را به دوش نخواهم کشید...اگر حافظ نشوم که گرفتار دنیا و ناامید و محکومیت به مرگ خواهم بود ... اما با یک کارشناسی مگر چه میخواهد به من بدهند مدرک ام کجای عالم را خواهد گرفت .. اگر من حافظ نشوم و قرآن روی زمین بماند چه کسی حافظ شود ؟چطور میتوانم بگویم حافظ شد استاد حاج عبدالباقی برایم بی تاثیر بوده؟ چطور حافظ بودن حضرت شاهچراغ در دل سنگ اثر نخواهد کرد؟ چطور پناه به قرآن ببرم که فقط قرآن را ببندم و ببوسم و کناری بگذارم چرا مادربزرگ حافظ نباشم ؟ چطور قرآن نجات بخش من خواهد بود ؟ مگر غیر از عامل بودن ؟ با امام علی(ع) محشور شدن با غیر از عامل به قرآن بودن ؟ برای عبد خدا بودن برای من که دل نازک ترینم غیر از عامل به قرآن بودن ، عامل بودن به غیر از عالم به علم قرآنی شدن؟ به غیر از تفسیر خواندن ؟ صحیفه خواندن؟ نهج البلاغه خواندن و حافظ شدن؟ عامل بودن به غیر از قرآن خواندن و جرعه جرعه نوشیدن شراب طهورا؟ که جان میطلبد هر دم ؟؟؟
اگر عالم نشوم به این علوم به سراغ چه چیزی خواهم رفت ؟ چطور عمل قرآنی خواهم داشت؟ عاملی که شعار میدهد ؟؟اصلا عامل زندگی اش را به فردا میرساند بی هدف بی اندیشه؟؟؟ خدایاشکرت از قردا شروع نمیکنم دیر است از امروز شروع میکنم من میشوم آن ره رویی که آهسته و پیوسته رود و تو برای باقی روزها کریم هستی یا خیرالرازقین...


عالی بود :Kaf:[/]