جمع بندی مگر گناه بنی اسراییل چه بود که فرعونیان پسرانشان را کشتند و زنانشان را ربودند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مگر گناه بنی اسراییل چه بود که فرعونیان پسرانشان را کشتند و زنانشان را ربودند؟

بنام خدا....با سلام....
در قران داریم که فرعونیان پسرهای بنی اسراییل را کشتند و زنان و دخترانشان را به کنیزی گرفتند و به تجاوز کشیدند و در ادامه ایه خدا فرموده این بلا و عذابی بزرگ بود از جانب خدا برای بنی اسراییل....سوالم اینه که مگر گناه بنی اسراییل چه چیز بوده که خدا بلایی به این بزرگی به سرشون اورده که پسراشونو بکشن و زنان رو متجاوز بشن و به خدمت بگیرن...یک لحظه خودتونو بذارید جای بنی اسراییل و این عذاب....واقعا قابل تحمل نیست...واقعا گناهشان چه بود....در این ایه قطعا بلا...امتحان نیست...چون مشخص است عذاب است...قتل فرزند و تجاوز به ناموس امتحان خدا نیست پس بلا در این ایه همان عذاب خداست....پس گناه بنی اسراییل چه بود

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد صدیقین

سلام به شما پرسشگر گرامی

متن آیه کریمه چنین است:


وَ إِذْ نَجَّيْناكُمْ مِنْ آلِ فِرْعَوْنَ يَسُومُونَكُمْ سُوءَ الْعَذابِ يُذَبِّحُونَ أَبْناءَكُمْ وَ يَسْتَحْيُونَ نِساءَكُمْ وَ في‏ ذلِكُمْ بَلاءٌ مِنْ رَبِّكُمْ عَظيمٌ(بقره/49)
و (نيز به ياد آوريد) آن زمان كه شما را از چنگال فرعونيان رهايى بخشيديم كه همواره شما را به بدترين صورت آزار مى‏ دادند، پسران شما را سر مى‏ بريدند و زنان شما را (براى كنيزى) زنده نگه مى‏ داشتند. و در اينها، آزمايش بزرگى از طرف پروردگارتان براى شما بود (ترجمه استاد مکارم)


مشابه محتوای این آیه، در سوره های اعراف آیه 141 و سوره ابراهیم آیه 6 نیز آمده است. توضیحات تفسیر نمونه ذیل آیات مورد اشاره را مطالعه کردم و نتیجه این شد که:

واژه «بلاء» در اصل به معناى آزمايش كردن است، منتهى گاهى به وسيله نعمت هاست كه آن را «بلاء حسن» مى‏ گويند و گاهى به وسيله مصيبت‏ ها و مجازات‏ هاست كه به آن «بلاء سى‏ء» گفته مى‏ شود. منظور از بلاء در اینجا، همان آزمایش سخت است. قرآن مخصوصا براى مجسم ساختن عذاب فرعونيان نسبت به بنى اسرائيل، تعبير به «يسومون» را آورده كه در اصل به معنى دنبال چيزى رفتن مى‏ باشد و از آنجا كه فعل مضارع معمولا معنى دوام و استمرار را مى‏ بخشد، از این تعبیر در مى‏ يابيم كه بنى اسرائيل به طور مداوم تحت شكنجه فرعونيان بوده‏ اند. (1) بنابراین معنى يَسُومُونَكُمْ سُوءَ الْعَذابِ اين است كه آنها به طور مستمر به دنبال مجازات های دردناک و شكنجه دادن شما بودند. (2)

فرعون برای تضعیف بنی اسرائیل و از ترس قدرت گرفتن آنان، پسران بى‏ گناهشان را سر مى‏ برید و دخترانشان را به كنيزى مى‏ برد.

پی نوشت
-----------------------------
1- تفسير نمونه، ج‏ 7، ص 116
2- تفسير نمونه، ج‏ 6، ص 338

یک مساله روشن و ثابت در طول تاریخ این بوده که همیشه حکومت های فاسد و ستمگر، برای رسیدن به مقاصد شومشان، مردم قلمرو حکومتی شان را در موضع ضعف شدید قرار می دادند، مبادا فکر قیام و مبارزه به سرشان بزند و طومار آن خودکامگان را در هم پیچیده و بساطشان را جمع کنند! چرا که طبع آدمی بر آزادگی و عدالت دوستی و مبارزه با ستمگری سرشته شده و حاکمان خودکامه ستمگر که به خوبی به این موضوع آگاه بودند، زمینه های رشد و پیدایش این مسایل را از بین می بردند!

به این هدف، از یک سو مردم را در فقر شدید فرهنگی و اقتصادی و سیاسی نگاه می داشتند (1) و از سوی دیگر، تبلیغات شدیدی به راه انداختند و هر کوی و برزنی را از عظمت و بزرگی و شکوه حاکم _و احیانا از زهد و تقوا و ایمان و خلوص او_ پُر می کردند!

فرعون به خوبی از هر دو جنبه بهره برده بود: هم سیطره تبلیغاتی خود را با ندای «فَقالَ أَنَا رَبُّكُمُ الْأَعْلى‏» ( و گفت: «من پروردگار برتر شما هستم! (نازعات/24) ) گسترده بود و به همگان القا کزده بود که من خداوندگار برتر شما هستم، و هم از جهت فرهنگی و اقتصادی و سیاسی به شدت مردم بنی اسرائیل را در موضع ضعف قرار داده بود؛ تعبیرات قرآن در همین آیه مورد بحث و نیز در آیات دیگر که درباره بنی اسرائیل که از آنها به عنوان قوم مستضعف یاد نموده، گویای همین مطلب است.

جای دور نرویم! در زمان خودمان هم نمونه عینی این حکومت های ستمگر و فاسد را می بینیم. صدام در عراق، قذافی در لیبی، پادشاهان منحوس سعودی در عربستان، نمونه های عینی فرعون های زمان ما هستند. فرعون که شاخ و دم نداشت! فرعون های زمان ما، در واقع همین ها هستند! فرعون 3500 سال پیش مرد و رفت و تمام شد، اما فرعون های زمان ما درست با آنچه که قرآن درباره فرعون زمان موسی تعریف و توصیف می کند، تطبیق دارند. همین پادشاه منحوس و فاسد سعودی، به طور آشکار و مستقیم گروه های تروریستی را در تمام دنیا تجهیز کرده و می کند و به جان مسلمانان انداخته است! تا کنون هم صدها هزار نفر از مردمان بی گناه سوریه و عراق و یمن و بحرین و افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی، به حمایت این ملعون به شنیع ترین و مظلومانه ترین شکل ممکن قتل عام شده اند. همین الان در سوریه و عراق، روزانه ده ها کودک و جوان و پیر و زن و مرد، توسط این حرامیان بی سر و پا _که به تعبیر امام علی درباره خوارج_ مردمانی پست و اوباش هستند و معلوم نیست از کدام گوشه دنیا جمع شده اند، سر بریده می شوند و ناموس مسلمانان را به یغما می برند! همین الان این حرامیان دارند ناموس مسلمانان شیعه و سنی را در بازار شام به فروش می رسانند! حامی اصلی اینها هم همین پادشاه منحوس سعودی و قطری است که میلیاردها دلار پول نفت را با خرید سلاح های پیشرفته آمریکایی و اسرائیلی، به جیب این حرامیان واریز می کنند و از جنبه های رسانه ای و سیاسی و ... به شدت از آنها حمایت می کنند! مگر همین پادشاه منحوس و بیمار وهابی نیست که هر روز در بازار و مجلس عروسی و خانه و کاشانه شیعیان یمنی، بمب های شیمیایی و خوشه ای و ممنوعه می ریزد و روزانه، ده ها بی گناه از زن و مرد و کودک و پیر و جوان را تکه تکه کرده و به دیار باقی می فرستد! جنایت از این بدتر سراغ دارید؟! فرعون زمان ما، همین حرامیان هستند.

این شیوه قتل و غارت و سر بریدن و تجاوز به ناموس مردم و زهر چشم گرفتن ها همیشه در طول تاریخ بوده و خواهد بود و حاکمان جور از همین روش برای حکومت بر مردم ضعیف بهره برده اند؛ نه مختص بنی اسرائیل بوده و نه منحصر به فرعون!

پی نوشت
-------------------------------
1- تعبیر استضعاف درباره پیروان سایر پیامبران هم آمده؛ به عنوان نمونه:

قالَ الْمَلَأُ الَّذينَ اسْتَكْبَرُوا مِنْ قَوْمِهِ لِلَّذينَ اسْتُضْعِفُوا لِمَنْ آمَنَ مِنْهُمْ أَ تَعْلَمُونَ أَنَّ صالِحاً مُرْسَلٌ مِنْ رَبِّهِ قالُوا إِنَّا بِما أُرْسِلَ بِهِ مُؤْمِنُونَ (اعراف/75) (ولى) اشراف متكبر قوم او، به مستضعفانى كه ايمان آورده بودند، گفتند: «آيا (به راستى) شما يقين داريد كه صالح از طرف پروردگارش فرستاده شده است؟!» آنها گفتند: «ما به آنچه او بدان مأموريت يافته، ايمان آورده‏ ايم» ؛ وَ قالَ الَّذينَ كَفَرُوا لَنْ نُؤْمِنَ بِهذَا الْقُرْآنِ وَ لا بِالَّذي بَيْنَ يَدَيْهِ وَ لَوْ تَرى‏ إِذِ الظَّالِمُونَ مَوْقُوفُونَ عِنْدَ رَبِّهِمْ يَرْجِعُ بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ الْقَوْلَ يَقُولُ الَّذينَ اسْتُضْعِفُوا لِلَّذينَ اسْتَكْبَرُوا لَوْ لا أَنْتُمْ لَكُنَّا مُؤْمِنينَ (سبأ/31) كافران گفتند: «ما هرگز به اين قرآن و كتاب هاى ديگرى كه پيش از آن بوده ايمان نخواهيم آورد!» اگر ببينى هنگامى كه اين ستمگران در پيشگاه پروردگارشان (براى حساب و جزا) نگه داشته شده‏ اند در حالى كه هر كدام گناه خود را به گردن ديگرى مى‏ اندازد (از وضع آنها تعجّب مى ‏كنى)! مستضعفان به مستكبران مى ‏گويند: «اگر شما نبوديد ما مؤمن بوديم!».

در روايات متعددي، موضوع تسلط يهود بر سرزمين‌هاي اسلامي و حوادث پس از آن پيشگويي شده است كه در اينجا به مناسبت حوادث جاري در منطقه به دو مورد از آنها اشاره مي‌كنيم:
در روايتي كه از اميرمؤمنان(علیه السّلام) نقل شده است در اين زمينه چنين آمده است:
يهود براي تشكيل دولت خود در فلسطين، از غرب [ به منطقه عربي خاور ميانه] خواهند آمد.
عرضه داشتند: يا اباالحسن! پس عرب‌ها در آن موقع كجا خواهند بود؟
فرمود: در آن زمان عرب‌ها نيروهايشان از هم پاشيده و ارتباط آنها از هم گسيخته، و متّحد و هماهنگ نيستند.
از آن حضرت سؤال شد: آيا اين بلا و گرفتاري طولاني خواهد بود؟
فرمود: نه، تا زماني كه عرب‌ها زمام امور خودشان را از نفوذ ديگران رها ساخته و تصميم‌هاي جدّي آنان دوباره تجديد شود آنگاه سرزمين فلسطين به دست آنها فتح خواهد شد، و عرب‌ها پيروز و متّحد خواهند گرديد، ونيروهاي كمكي از [طريق] سرزمين عراق به آنان خواهد رسيد كه بر روي پرچم‌هايشان نوشته شده است: «القوّة»1. عرب‌ها و ساير مسلمانان همگي مشتركاً براي نجات فلسطين قيام خواهند كرد [و با يهوديان خواهند جنگيد] و چه جنگ بسيار سختي كه در وقت مقابله با يكديگر در بخش عظيمي از دريا روي خواهد داد كه در اثر آن مردمان در خون شناور شده و افراد مجروح بر روي اجساد كشته‌ها عبور كنند.
آنگاه فرمود:
و عرب‌ها سه بار با يهود مي‌جنگند، و در مرحلة چهارم كه خداوند ثبات قدم و ايمان و صداقت آنها را دانست هماي پيروزي بر سرشان سايه مي‌افكند.
بعد از آن فرمود:
به خداي بزرگ سوگند كه يهوديان مانند گوسفند كشته مي‌شوند تا جايي كه حتّي يك نفر يهودي هم در فلسطين باقي نخواهد ماند.2
آن حضرت در روايتي ديگر كه «عبايد اسدي» آن را نقل كرده است، مي‌فرمايد:
من در آينده در مصر منبري روشني‌بخش بنيان خواهم نمود ...، و يهود و نصاري را از سرزمين هاي عرب بيرون خواهم راند، و عرب را با اين عصاي خود [به طرف حق] سوق خواهم داد.
عبايه مي‌گويد: من عرض كردم: يا امير المؤمنين! گويي شما خبر مي‌دهيد كه بعد از مردن بار ديگر زنده مي‌شويد و اين كارها را انجام مي‌دهيد!
فرمود:
هيهات اي عبايه! مقصود من از اين سخنان آن گونه كه تو خيال كردي نيست؛ مردي از دودمان من اينها را انجام خواهد داد.3
با اميد به آنكه به زودي با ظهور امام مهدي(علیه السّلام) شاهد نابودي صهيونيسم متجاوز و آزادي كامل سرزمين فلسطين و قدس شريف باشيم.
پى نوشت ها :
1. ظاهرا اشاره به آيه «و أعدّوا لهم ما استطعتم من قوّه» (سورة انفال(8)، آية 60) باشد.
2. عقائد الاماميه، ج1، ص270؛ به نقل از هاشمي شهيدي، سيداسداله، ظهور حضرت مهدي(علیه السّلام) از ديدگاه اسلام و مذاهب و ملل جهان، ص .
3. بحارالانوار، ج53، ص59؛ معاني الاخبار، ص407
eمنبع: ماه نامه موعود - شماره 66ث

پرسش:
گناه بنی اسرائیل چه بود که فرعونیان، پسرانشان را می کشتند و زنانشان را به اسارت و کنیزی می بردند؟

پاسخ:
سلام به شما پرسشگر گرامی

متن آیه کریمه چنین است:


وَ إِذْ نَجَّيْناكُمْ مِنْ آلِ فِرْعَوْنَ يَسُومُونَكُمْ سُوءَ الْعَذابِ يُذَبِّحُونَ أَبْناءَكُمْ وَ يَسْتَحْيُونَ نِساءَكُمْ وَ في‏ ذلِكُمْ بَلاءٌ مِنْ رَبِّكُمْ عَظيمٌ(بقره/49)
و (نيز به ياد آوريد) آن زمان كه شما را از چنگال فرعونيان رهايى بخشيديم كه همواره شما را به بدترين صورت آزار مى‏ دادند، پسران شما را سر مى‏ بريدند و زنان شما را (براى كنيزى) زنده نگه مى‏ داشتند. و در اينها، آزمايش بزرگى از طرف پروردگارتان براى شما بود (ترجمه استاد مکارم)


مشابه محتوای این آیه، در سوره های اعراف آیه 141 و سوره ابراهیم آیه 6 نیز آمده است. توضیحات تفسیر نمونه ذیل آیات مورد اشاره را مطالعه کردم و نتیجه این شد که:

واژه «بلاء» در اصل به معناى آزمايش كردن است، منتهى گاهى به وسيله نعمت هاست كه آن را «بلاء حسن» مى‏ گويند و گاهى به وسيله مصيبت‏ ها و مجازات‏ هاست كه به آن «بلاء سى‏ء» گفته مى‏ شود. منظور از بلاء در اینجا، همان آزمایش سخت است. قرآن مخصوصا براى مجسم ساختن عذاب فرعونيان نسبت به بنى اسرائيل، تعبير به «يسومون» را آورده كه در اصل به معنى دنبال چيزى رفتن مى‏ باشد و از آنجا كه فعل مضارع معمولا معنى دوام و استمرار را مى‏ بخشد، از این تعبیر در مى‏ يابيم كه بنى اسرائيل به طور مداوم تحت شكنجه فرعونيان بوده‏ اند. (1) بنابراین معنى يَسُومُونَكُمْ سُوءَ الْعَذابِ اين است كه آنها به طور مستمر به دنبال مجازات های دردناک و شكنجه دادن شما بودند. (2)

فرعون برای تضعیف بنی اسرائیل و از ترس قدرت گرفتن آنان، پسران بى‏ گناهشان را سر مى‏ برید و دخترانشان را به كنيزى مى‏ برد.

***************
جهت مطالعه بیشتر

***************

راه و رسم همیشگی استبداد و استعمار


یک مساله روشن و ثابت در طول تاریخ این بوده که همیشه حکومت های فاسد و ستمگر، برای رسیدن به مقاصد شومشان، مردم قلمرو حکومتی شان را در موضع ضعف شدید قرار می دادند، مبادا فکر قیام و مبارزه به سرشان بزند و طومار آن خودکامگان را در هم پیچیده و بساطشان را جمع کنند! چرا که طبع آدمی بر آزادگی و عدالت دوستی و مبارزه با ستمگری سرشته شده و حاکمان خودکامه ستمگر که به خوبی به این موضوع آگاه بودند، زمینه های رشد و پیدایش این مسایل را از بین می بردند!

به این هدف، از یک سو مردم را در فقر شدید فرهنگی و اقتصادی و سیاسی نگاه می داشتند (3) و از سوی دیگر، تبلیغات شدیدی به راه انداختند و هر کوی و برزنی را از عظمت و بزرگی و شکوه حاکم _و احیانا از زهد و تقوا و ایمان و خلوص او_ پُر می کردند!

فرعون به خوبی از هر دو جنبه بهره برده بود: هم سیطره تبلیغاتی خود را با ندای «فَقالَ أَنَا رَبُّكُمُ الْأَعْلى‏» (4) گسترده بود و به همگان القا کزده بود که من خداوندگار برتر شما هستم، و هم از جهت فرهنگی و اقتصادی و سیاسی به شدت مردم بنی اسرائیل را در موضع ضعف قرار داده بود؛ تعبیرات قرآن در همین آیه مورد بحث و نیز در آیات دیگر که درباره بنی اسرائیل که از آنها به عنوان قوم مستضعف یاد نموده، گویای همین مطلب است.

جای دور نرویم! در زمان خودمان هم نمونه عینی این حکومت های ستمگر و فاسد را می بینیم. صدام در عراق، قذافی در لیبی، پادشاهان منحوس سعودی در عربستان، نمونه های عینی فرعون های زمان ما هستند. فرعون که شاخ و دم نداشت! فرعون های زمان ما، در واقع همین ها هستند! فرعون 3500 سال پیش مرد و رفت و تمام شد، اما فرعون های زمان ما درست با آنچه که قرآن درباره فرعون زمان موسی تعریف و توصیف می کند، تطبیق دارند. همین پادشاه منحوس و فاسد سعودی، به طور آشکار و مستقیم گروه های تروریستی را در تمام دنیا تجهیز کرده و می کند و به جان مسلمانان انداخته است! تا کنون هم صدها هزار نفر از مردمان بی گناه سوریه و عراق و یمن و بحرین و افغانستان و دیگر کشورهای اسلامی، به حمایت این ملعون به شنیع ترین و مظلومانه ترین شکل ممکن قتل عام شده اند. همین الان در سوریه و عراق، روزانه ده ها کودک و جوان و پیر و زن و مرد، توسط این حرامیان بی سر و پا _که به تعبیر امام علی درباره خوارج_ مردمانی پست و اوباش هستند و معلوم نیست از کدام گوشه دنیا جمع شده اند، سر بریده می شوند و ناموس مسلمانان را به یغما می برند! همین الان این حرامیان دارند ناموس مسلمانان شیعه و سنی را در بازار شام به فروش می رسانند! حامی اصلی اینها هم همین پادشاه منحوس سعودی و قطری است که میلیاردها دلار پول نفت را با خرید سلاح های پیشرفته آمریکایی و اسرائیلی، به جیب این اوباش واریز می کنند و از جنبه های رسانه ای و سیاسی و ... به شدت از آنها حمایت می کنند! مگر همین پادشاه منحوس و بیمار وهابی نیست که هر روز در بازار و مجلس عروسی و خانه و کاشانه شیعیان یمنی، بمب های شیمیایی و خوشه ای و ممنوعه می ریزد و روزانه، ده ها بی گناه از زن و مرد و کودک و پیر و جوان را تکه تکه کرده و به دیار باقی می فرستد! جنایت از این بدتر سراغ دارید؟! فرعون زمان ما، همین جنایتکاران روسیاه هستند.

این شیوه قتل و غارت و سر بریدن و تجاوز به ناموس مردم و زهر چشم گرفتن ها همیشه در طول تاریخ بوده و خواهد بود و حاکمان جور از همین روش برای حکومت بر مردم ضعیف بهره برده اند؛ نه مختص بنی اسرائیل بوده و نه منحصر به فرعون!

پی نوشت
-----------------------------
1- تفسير نمونه، ج‏ 7، ص 116
2- تفسير نمونه، ج‏ 6، ص 338

3- تعبیر استضعاف درباره پیروان سایر پیامبران هم آمده؛ به عنوان نمونه: قالَ الْمَلَأُ الَّذينَ اسْتَكْبَرُوا مِنْ قَوْمِهِ لِلَّذينَ اسْتُضْعِفُوا لِمَنْ آمَنَ مِنْهُمْ أَ تَعْلَمُونَ أَنَّ صالِحاً مُرْسَلٌ مِنْ رَبِّهِ قالُوا إِنَّا بِما أُرْسِلَ بِهِ مُؤْمِنُونَ (اعراف/75) (ولى) اشراف متكبر قوم او، به مستضعفانى كه ايمان آورده بودند، گفتند: «آيا (به راستى) شما يقين داريد كه صالح از طرف پروردگارش فرستاده شده است؟!» آنها گفتند: «ما به آنچه او بدان مأموريت يافته، ايمان آورده‏ ايم» ؛ وَ قالَ الَّذينَ كَفَرُوا لَنْ نُؤْمِنَ بِهذَا الْقُرْآنِ وَ لا بِالَّذي بَيْنَ يَدَيْهِ وَ لَوْ تَرى‏ إِذِ الظَّالِمُونَ مَوْقُوفُونَ عِنْدَ رَبِّهِمْ يَرْجِعُ بَعْضُهُمْ إِلى‏ بَعْضٍ الْقَوْلَ يَقُولُ الَّذينَ اسْتُضْعِفُوا لِلَّذينَ اسْتَكْبَرُوا لَوْ لا أَنْتُمْ لَكُنَّا مُؤْمِنينَ (سبأ/31) كافران گفتند: «ما هرگز به اين قرآن و كتاب هاى ديگرى كه پيش از آن بوده ايمان نخواهيم آورد!» اگر ببينى هنگامى كه اين ستمگران در پيشگاه پروردگارشان (براى حساب و جزا) نگه داشته شده‏ اند در حالى كه هر كدام گناه خود را به گردن ديگرى مى‏ اندازد (از وضع آنها تعجّب مى ‏كنى)! مستضعفان به مستكبران مى ‏گويند: «اگر شما نبوديد ما مؤمن بوديم!».
4- و گفت: «من پروردگار برتر شما هستم»! ؛ نازعات/24.

موضوع قفل شده است