منافق يا کافر کدام خطرناک ترند؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منافق يا کافر کدام خطرناک ترند؟

منافق يا کافر کدام خطرناک ترند؟
به نظر من خطر منافق بيشتر است چون داراي دو رويي و نفاق است .
حالا من دوست دارم نظر حضرت آیت‏الله سبحانی رو براتون بذارم .

با تشکر

حضرت آیت‏الله سبحانی گفتند:تاریخ نشان داده است که ضربه‎ای که منافق به اسلام زده است، بسیار بیشتر از کافران بوده و این منافقان دوست‎‌نما از باب دوستی وارد شده و به اسلام ضربه می‌زنند.
به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ "آیت‎الله العظمی سبحانی"، ظهر ـ سوم شهریور ماه ـ در ادامه سلسله مباحث تفسیر قرآن خود در مجتمع آموزش عالی فقه (حجتیه) قم در تفسیر سوره منافقون، با اشاره به آیه دوم از این سوره، اظهار داشتند: خداوند متعال در این آیه فرموده است: "اتَّخَذُوا أَيْمَانَهُمْ جُنَّةً فَصَدُّوا عَن سَبِيلِ اللَّهِ إِنَّهُمْ سَاء مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ" «سوگندهاى خود را [چون] سپرى بر خود گرفته و [مردم را] از راه خدا بازداشته‏اند راستى كه آنان چه بد مى‏كنند».

ایشان با بیان این‌که ضربه‌ای که منافقان به اسلام وارد کرده‌اند بسیار بیشتر از کافران است، ابراز داشت: تاریخ نشان داده است که ضربه‌ای که منافق به اسلام زده است، بسیار بیشتر از کافران بوده و منافقان دوستنما از باب دوستی وارد شده و به اسلام ضربه می‌زنند.

این مرجع تقلید با تأکید بر این که دشمنان اسلام بر دو نوع است، خاطرنشان ساختند: دشمنان آشکار و ظاهر مانند کافران و دشمنان پنهان و باطن مانند منافقان، دو دسته از دشمنان اسلام محسوب می­شوند.

ایشان با اشاره به تاریخ صدر اسلام و این که ضربه طائفه بنی‌امیه به اسلام قابل قیاس با دیگر طوائف نیست، بیان داشتند: یکی از طوائفی که در ظاهر اسلام آورده؛ اما در باطن کافر بودند، بنی‌امیه بود که حدود 115 سال بر اسلام حکومت کردند و ضربه زیادی بر اسلام وارد کردند.

حضرت آیت‌الله سبحانی با اشاره به آیه سوم از سوره منافقون، "ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ آمَنُوا ثُمَّ كَفَرُوا فَطُبِعَ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَهُمْ لَا يَفْقَهُونَ" «اين بدان سبب است كه آنان ايمان آورده سپس به انكار پرداخته‏اند و در نتيجه بر دلهايشان مهر زده شده و [ديگر] نمى‏فهمند»، اظهار داشتند: چون ریشه منافقان از اساس خراب است، چیزی را متوجه نمی‌شوند و هنگامی که قلب انسان بسته شد، آیات و احادیث در او تأثیری نخواهد گذاشت.

این مرجع تقلید با اشاره به سخن علامه طباطبایی(ره) مبنی بر این که این افراد از ابتدا هم ایمان نداشتند، خاطرنشان ساختند: به نظر می‌رسد جوانان این افراد(غیر از سران) در ابتدا ایمان داشتند؛ اما بعد از ایمان به انکار پرداختند، دلیل بر این مدعا، کلمه "ثُمَّ" در آیه است(آنان ايمان آورده سپس به انكار پرداخته‏اند)؛ زیرا اگر این افراد از ابتدا ایمان نداشتند، دیگر آوردن کلمه "ثُمَّ" در این آیه معنایی نداشت.

ایشان در ادامه به تفسیر آیه چهارم از سوره منافقون "وَإِذَا رَأَيْتَهُمْ تُعْجِبُكَ أَجْسَامُهُمْ وَإِن يَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ كَأَنَّهُمْ خُشُبٌ مُّسَنَّدَةٌ يَحْسَبُونَ كُلَّ صَيْحَةٍ عَلَيْهِمْ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ" «و چون آنان را ببينى هيكلهايشان تو را به تعجب وا مى‏دارد و چون سخن گويند به گفتارشان گوش فرا مى‏دهى گويى آنان شمعك‏هايى پشت بر ديوارند [كه پوك شده و درخور اعتماد نيستند] هر فريادى را به زيان خويش مى‏پندارند خودشان دشمنند از آنان بپرهيز خدا بكشدشان تا كجا [از حقيقت] انحراف يافته‏اند»، پرداختند و برخی شاخص‌های منافقان را از این ایه برداشت نمودند.

حضرت آیت‎الله سبحانی به ویژگی‌های منافقان اشاره کردند و بیان داشتند: ظاهر زیبا، کلام زیبا و عدم تحول در آنها بوسیله سخن، سه ویژگی منافقان می‌باشد.

با سلام
در بین یاران انسی ابلیس، "کافران" و "منافقان" از جایگاه ویژهای برخوردارند.
قرآن دربارة کافران چنین هشدار داده است:"إِنَّ الْکَـَفِرِینَ کَانُواْ لَکُمْ عَدُوًّا مُّبِینًا ؛(نسأ،101) کافران برای شما دشمن آشکاری هستند."
ادبیات قرآن دربارة "منافقان" بهگونة دیگر است. منافقان به جهت ویژگیهای خاصی که دارند، از دیگر دشمنان خطرناکترند و خدای متعال دربارة آنان روشنگری بیشتری کرده است.
(ر.ک:بقره، آیات 8ـ20، نسأ، 60، 138 و 140؛ مجادله، 15ـ19؛ سورة منافقون و...)
برخی از ویژگیهای منافقان عبارتند از:
1. در درون جامعهها زندگی میکنند و از تمام اسرار باخبرند؛
2. شناختن آنها همیشه کار آسانی نیست و گاه خود را چنان در لباس دوست نشان میدهند که انسان باور نمیکند؛
3. چون چهرة اصلی آنها برای بسیاری از مردم ناشناخته است، درگیری مستقیم و مبارزة صریح با آنها کار مشکلی است؛
4. به جهت پیوندهای مختلفی که با مؤمنان دارند (پیوندهای سببی و نسبی و غیر اینها) مبارزه با آنها پیچیدهتر است؛
5. آنها از پشت خنجر میزنند و ضرباتشان غافلگیرانه است و...
این جهات و جهات دیگری سبب میشود که آنها ضایعات جبرانناپذیری برای جوامع به بار آورند و به همین دلیل برای رفع شرّ آنها باید برنامهریزی دقیق و وسیعی داشت.

پیامبر گرامی اسلام فرمود:"من بر امتم نه از مؤمنان بیمناکم نه از مشرکان؛ اما مؤمن ایمانش مانع ضرر او است و اما مشرک، خداوند او را به خاطر شرکش رسوا میکند ]مشرک از دشمنان آشکار است[، ولی من از منافق بر شما میترسم که از زبانش علم میریزد ]و در قلبش کفر و جهل استسخنانی میگوید که برای شما دلپذیر است؛ امّا اعمالی ]در خفا[ انجام میدهد که زشت و بد است."
(سفینةالبحار، حاج شیخ عباس قمی، ج 2، ص 602، مادة "نفق"، چاپ قدیم؛ و نیز:نهجالبلاغه، نامه 27.)
برخی از صفات منافقان:
دشمنی سرسخت "(بغضأ" و "الدالخصام") (آلعمران، 118 ـ 119؛ بقره، 204) بیهدف و سرگردان (نسأ، 141 و 143)، تظاهر به ایمان (بقره، 8)، ریا (نسأ، 142)، سرزنش و عیبجویی (آلعمران، 120؛ نسأ، 72 ـ 73)، گمراهی (نسأ، 60)، طغیان و سرکشی (بقره، 15)، غرور (حدید، 13 ـ 14)، فسق (توبه، 53 و 67 و 96؛ منافقون، 6)، دروغگویی (بقره، 10؛ توبه، 42 ـ 43 و 77 و 90؛ منافقون، 1)، تنبلی در عبادت (نسأ، 142)، قلب مریض (بقره، 10؛ مائده، 52)، فتنهانگیزی (توبه، 47 ـ 49)، پیروی از هوای نفس (محمد، 16)، خلف وعده (توبه، 75 ـ 77)، مسخره کردن (بقره، 13 ـ 15)، فسادگری (بقره، 11 ـ 12)، فرار از جنگ (توبه، 44 ـ 47)، تکبر (منافقون، 5) و...(برای آگاهی بیشتر ر.ک:همان، ص 1243 ـ 1248.)

تفسیر آیه تبلیغ

یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و الله یعصمک من الناس ان الله لا یهدى القوم الکافرین(67)

ترجمه آیه

اى فرستاده ما آنچه را از ناحیه پروردگار بتو نازل شده برسان و اگر نکنى(نرسانى)اصلا پیغام‏پروردگار را نرساندى و خدا تو را از(شر)مردم نگه مى‏دارد زیرا خدا کافران را هدایت نمى‏فرماید(به‏مقاصدشان نمى‏رساند)(67).

موضوع قفل شده است