مشکلات دختر بچه تازه به سن تکلیف رسیده - دوست و فامیل با اعتقادات دینی ضعیف

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مشکلات دختر بچه تازه به سن تکلیف رسیده - دوست و فامیل با اعتقادات دینی ضعیف

با سلام خدمت تمام دوستان و اساتید محترم
من ۲۳ ساله ام
من یه خواهر دارم نه ساله
ما به فامیلی داریم که اعتقادات مذهبی ضعیفی دارن
که دخترشون هم ده ساله است و با خواهرم خیلی دوست است
دختر فامیلمون بعضی وقتها میاد خونه ی ما
بعضی وقتها هم خواهرم میره خونه اونها
خواهرم تازه به سن تکلیف رسیده و حجاب خودش رو تا حد زیادی رعایت میکنه اما دوستش اصلا
با اینکه یک سالی هست که به سن تکلیف رسیده اما به هیچ عنوان رعایت نمکنه و سر لخت بیرون میره و مامان و باباش هم چیزی نمیگن و فکر میکنم خودشون دوست ندارن دخترشون حجاب داشته باشه
ایشون با پسرهای فامیل به راحتی بازی میکنه و هنوز هم مثل چند سال پیش که کوچک تر بود میره بغل نامحرم ها میشینه و باهشون بازی میکنه
وقتی هم میاد خونه ی ما لباس لختی میپوشه

من یه برادر دارم که اعتقادی به دین نداره و با ایشون به راحتی بازی میکنه
اما مادر و پدرم اعتقادات مذهبی قوی دارند ولی من ندیدم حرف خاصی به دختر فامیلمون یا حتی پدر و مادرش بزنند( البته من دانشجو ام و خیلی وقت ها خونه نیستم و از این موضوع اطلاعی ندارم و با پدر و مادرم درباره این موضوع صحبت نکردم)

لطفا من رو در مورد این قضیه راهنمایی کنید
بهترین نوع برخورد چیست؟
خوشحال میشم اگه کسی تجربه ی مشابه ای داره در اختیارم قرار بده

با تشکر فراوان


کارشناس بحث : حامی

سلام دوست عزيز.
ما هم مثل شما يه فاميل نسبتا" دوري داريم كه دخترشون از سن تكليفش چند سالي گذشته ولي افتخار نمي‌ده حتي روسري سرش كنه.(خدا را شكر ،سالي يه بار هم چشممون به جمالشون منور نمي‌شه،چون اونها تهرانند).:Nishkhand:
خواهر من تقريبا" همسن اونه ولي هميشه روسري و در خيابان چادر سرش مي‌كنه(خدا را شكر)
دفعه قبل كه ديديمشون من اصلا" به دختره نگاه نمي‌كردم(ولي از اين به بعد قول مي‌دم اگه بي حجاب ببينمش برم تو اتاق و بيرون نيام تا شايد به خودش بياد چون اونها اصلا گوش شنوا ندارند و امر به معروف و نهي از منكر روشون اثر نمي‌ذاره)
خوب نظر من اينه كه شما اگر احتمال مي‌دي كه حرفتونو قبول كنند به بچشون يا خودشون يه تذكر خيلي كوچيكي بدين .يا مثلا" يه چادر يا روسري بخرين و به خواهرتون بگين بهش هديه كنه.يا به خواهرتون بگين كه باهاش حرف بزنه و فوايد حجاب رو بهش بگه و به برادرتون بگيد كه ديگه با اون بازي نكنه(حتي اگر با حجاب شد هم بازي نكنه چون ما هم كوچيك كه بوديم با دختراي فاميلمون راحت حرف مي‌زديم ولي بازي نمي‌كرديم يعني بندوبار داشتيم).
ولي فكر نكنم خانواده هاي بي بند و بار امروزي و بچه هاشون ديگه به حرف گوش كنند چون اگر گوش شنوا داشتند كه تو تلويزيون و راديو و ... اينهمه درباره حجاب حرف مي‌زنه هدايت مي‌شدند.
و اين فاميل شما به نظر من به احتمال 90 درصد ماهواره دارند(چون منشا و مبدا پوچ مغزي ها و نصيحت نشنويها و بي بندوباريها در خانواده ها معمولا ماهواره است).اگر ماهواره دارند پس به حرف شما گوش نمي‌دهند و بهتر است رابطه خود را با آنها كم يا قطع كنيد.
البته اين نظر خود من است چون به نظر من كساني كه ماهواره دارند "سخت دل" مي‌شوند. [="Lime"]لازم است نظر دوستان و كارشناسان را هم بشنويد.[/]

چون به نظر من كساني كه ماهواره دارند "سخت دل" مي‌شوند. لازم است نظر دوستان و كارشناسان را هم بشنويد.

آقای Hamidreza97 خیلی ممنون که وقت گذاشتی و راهنمایی کردی و نظر دادید
اما از

نقل قول:

دفعه قبل كه ديديمشون من اصلا" به دختره نگاه نمي‌كردم(ولي از اين به بعد قول مي‌دم اگه بي حجاب ببينمش برم تو اتاق و بيرون نيام تا شايد به خودش بياد چون اونها اصلا گوش شنوا ندارند و امر به معروف و نهي از منكر روشون اثر نمي‌ذاره)

و
نقل قول:

چون ما هم كوچيك كه بوديم با دختراي فاميلمون راحت حرف مي‌زديم ولي بازي نمي‌كرديم يعني بندوبار داشتي
نقل قول:

نظر شما خوشم نیومد و احساس خوبی نسبت به این طرز فکر ها ندارم
نمیگم که حرف شما اشتباه است و یا شما درست نمیگی، شاید این طور باشه اما بنده این سبک صحبت کردن و عمل کردن رو دوست ندارم و فکر میکنم عمل به اون هم جواب نمیده و اثر منفی بیشتری داره
و این حرف شما رو هم قبول ندارم که :
نقل قول:

بهتر است رابطه خود را با آنها كم يا قطع كنيد.
البته اين نظر خود من است چون به نظر من كساني كه ماهواره دارند "سخت دل" مي‌شون

شاید سخت دل شدن شاید واژه خوبی نباشه
فکر میکنم این افراد دید بیشتری نسبت به دنیای واقعی پیدا میکنند و چون جواب مناسبی برای سوال ها و تناقض های بوجود آمده در ذهن شون پیدا نمیکنند و همچنین اطلاعات کمی نسبت به دین خودشون دارند دیگه به همین راحتی حرفی رو قبول نمکنند

پیشنهادم اینه که تا جایی که براتون امکان داره چیزهایی در اختیار خواهر کوچکترتون قرار بدین که هرگز دچار احساس خودکم بینی در برابر دوستش نشه. این چیزها لزوما مادی نیستن....میشه اطلاعات عمومی زیاد باشه یا بسته به علاقه اش اطلاعات علمی متناسب با سنش. سعی کنید قبل از هر بار ملاقات چیزی برای مطرح کردن در اختیارش قرار بدین و هر از چندگاهی (مثلا ماهی یکبار) یک مسابقه با رنگ و بوی مذهبی براشون ترتیب بدین که جایزه هم داشته باشه، جایزه ای که ایجاد انگیزه کنه. این دو تا پیشنهاد رو خودم تست کردم و برای من که خوب جواب داد. موفق باشید

سلام علیکم
تربیت دینی فرزند و امر به معروف و نهی از منکر ظرافت های روان شناختی زیادی دارد.
تا جایی که ممکن است باید کاری کنید هم خواهرتان را کمک کنید و هم آن دختر را ارشاد کنید. آن دختر که هم سن خواهر شما است هنوز به رشد فکری نرسیده است و برای بی حجاب بودنش عناد ندارد. در کل راهکارهای زیر را توصیه می کنیم. اما دقت کنید تربیت دینی امری است که «آهستگی» و «پیوستگی» در آن باید رعایت شود(مهم).
اول: خواهر شما بیشتر اوقات در کنار شما است و با برنامه مناسب می توانید اثرات کم با آن دختر بودن را محو کنید.

دوم: خواهر شما احساس عاطفی مثبتی به این دختر دارند، هرگز آن دختر را نزد او بد جلوه ندهید که مقاومت می کند و نسبت به بقیه سخنان تان شنوایی نخواهد داشت. در برابر باورهای دینی او را بدون این که دوستش را رد کنید تقویت کنید. وقتی خودش این باورها را قبول کرد سئوال بعدی او این خواهد بود که چرا دوست این گونه است؟ چطور می توانم کمکش کنم؟

سوم: اگر آن دختر رفتارهای ناهنجاری دارد یا افکار ناسالم می توانید به شکل غیرمستقیم کاری کنید که ارتباط خواهرتان با او به حداقل برسد.

چهارم: تاجایی که می توانید به شکل نامریی این دوستی شدید را به دختر دیگری که باورهای قوی ای دارد و با نشاط است نیز منتقل کنید تا او را الگوی خودش قرار دهد.

پنجم:‌ببینید چه چیزی از آن دختر برای خواهرتان جذاب و جالب است روی آن جهت کار کنید تا خواهرتان احساس کم بود نداشته باشد و او را در همه جهات از جمله بی حجاب بودن الگو قرار ندهد.

ششم:‌برای آن دختر هم برنامه داشته باشید. وقتی به منزل تان می آید گاهی در برنامه های آنها شرکت کنید و به شکل غیر مستقیم روی او اثر مثبت بگذارید امر و نهی های پی در پی، نصیحت و پند زیاد به خصوص جلوی دیگران او را از شما و حتی فرهنگ ارزشی دو می کند. جوری رفتار کنید که او متوجه شود که می توان با حجاب بود و نشاط داشت.

هفتم: وقتی به آن دختر مستقیم بگویید بی حجابی یعنی بد و جلف و بودن او در واقع حالت تدافی نامریی پیدا می کند و این را نوعی توهین به عزیزانش (مادر و خواهر ...) می داند. پس مراقب باشید توهین نشود.
هشتم: اگر مدت زیادی طول بکشد تا در او اثر مثبت بگذارید این بهتر است که بخواهید عجولانه ارشادش کنید و او را فراری دهید.

نهم: خواهر شما در این جامعه زندگی خواهد کرد و با افراد این تیپی در کلاس و مدرسه و ورزشگاه و بعد حتی خانه شوهر ممکن است مواجه شود. این زمان را غنیمت بشمارید و بیشتر به جای امر و نهی کردن خواهر متناسب با سن او از بازی و حکایات کمک بگیرید تا باورهای دینی او ریشه ای شود. هرگز برای او جلسات طولانی سخن نگویید. گفتگو ملایم و بانشاط باشد. خواهرتان متوجه شود زندگی دینی فقط محدودیت نیست.

دهم: متناس با سن خواهرتان درباره حجاب با او سخن بگویید البته این باید در زمان های متعددی باشد. در تحلیل سود و زیاد او را به این نتیجه برسانید که حجاب اگر چه محدودیت است ولی سود به بار می آورد. مثل صندوق طلا که طلا را محدود می کند ولی آن را از آسیب مانند خش خوردن یا دزد حفظ می کند. می توانید از همین مفاهیم نقاشی بکشید با کمک او.

یازدهم: رابطه عاطفی او و دوستش را با الگوهای دینی تقویت کنید تا او همانند سازی کند.

دوازدهم: داخل منزل در پوشیدن لباس ها و مدل های مختلف او را محدود نکنید.

سیزدهم: بهترین و زیباترین حالات او را در کنار اماکن مقدس و طبیعت عکس بگیرید و در اتاقش نصب کنید. والدین تان و شما از زیبایی هایش تعریف و تمجید کنید تا حس جلو نمایی اش در خانه ارضا شود.

چهاردهم: رابطه او را با خانم های با حجابی که خواهرتان دوستشان دارد تقویت کنید.

پانزدهم:‌برای او و دوستش دعا و نذر کنید تا از بد حجابی مصون بمانند.

شانزدهم:‌نسبت به نماز اول وقت او را ترغیب کنید.

هفدهم: آفات بدحجابی را برای او بشمارید و نقش حجاب در سلامت روان را برایش بیان کنید.

هجدهم: زمانی که ارتباط عاطفی و صمیمی شما و خواهرتان خوب شد از او بخواهید تا برای کمک دوستش راهکارهایی ارائه بدهد و هنگام بازی و باهم بودن با او سخن بگوید.

نوزدهم: جشن تکلیف بگیرید و دوستش را هم دعوت کنید نگاه تند به او نکنید. جوانی که مشکلات اخلاقی ای داشت همراه پیامبر مسجد می رفت. مسجدیان به پیامبر شکایت مکردند پیامبر گفتند شما کاریش نداشته باشید نمازش او را از بدی ها باز می دارد.

بیستم: علل بی حجابی را برایش بشمارید این گونه نیست که همه عناد داشته باشند و بی قید برخی همان حالات را حجاب می دانند و خود را دوست خدا می دانند. برخی هم در خانواده هایی زندگی می کرده اند که برای تربیت دینی تمرین ندیده اند.

بیست و دوم: احساس ارزشمندی و خودباوری او را تقویت کنید. و مهارت جرأت ورزی و قاطعیت(نه گفتن) را به او بیاموزید) بسیاری از گناهان ریشه در احساس بی ارزشی و کم ارزشی است.

بیست و سوم: مراقب باشید در مشاجرات، نه سخت بگیرید و نه مستبدانه با او برخورد کنید تا به سمتی نرود که برای اعتراض به خانواده کاری کند که لج اهل خانه را در آورد مانند بی حجابی برای اعتراض به خانواده.

بیست و چهارم : از کتاب های زیر کمک بگیرید. البته در نظر داشته باشید عمل به این دستورات منوط به این است که ما اصول دین(باور به توحید،نبوت و معاد )قوی داشته باشیم و برای سؤالات اساسی ذهنی ما که از کجا آمده ام، به کجا آمده ام، چرا آمده ام، به کجا می روم جواب قانع کننده ای بیابیم.

حجاب
1. حجاب در عصر ما، ،پدیدآورنده؛محمدرضا اكبري، انتشارات پيام آزادي، تهران.
2. حجاب شناسي، ،پدیدآورنده؛حسين مهدي زاده، مركز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه، قم.
3. مرواريد عفاف، ،پدیدآورنده؛محمود اكبري، انتشارات ظفر، قم.
4. مسأله حجاب،،پدیدآورنده؛مرتضي مطهري، انتشارات صدرا.
5. آسيب شناسي حجاب،پدیدآورنده؛ مهدي مهريزي،انتشارات جوانه رشد.
6. نظام اسلامی ومسئله حجاب(مجموعه مقالات و گفتوگو ها) ، پدیدآورنده؛ سیدجعفر حق شناس انتشارات دفتر مطالعات و تحقیقات زنان استان قم.
7. حجاب، پدیدآورنده؛ قربانعلی محمدی مقدم، انتشارات به نشر.
8. حجاب دختران؛حجاب اسلامی و بهداشت خانواده، پدیدآورنده؛ فاطمه قاضی، انتشارات گلستان ادب.
9. پاسخ به شبهات حجاب، پدیدآورنده؛ انتشارات نسیم حیات.
10. حجاب و نقش آن در سلامت روان،پدیدآورنده؛ عباس رجبی، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).
11. جلوه نمایی زنان و نگاه مردان، پدیدآورنده؛یوسف غلامی،ناشر؛لاهیجی.
12. راز یک فریب، پدیدآورنده؛ یوسف غلامی، ناشر؛لاهیجی(آثار پوشيدگي و نا پوشيدگي دختران و زنان با رويكرد تحقيق ميداني و نظر سنجي).
13. فلسفه حجاب: آثار و فواید حجاب از دیدگاه علوم اجتماعی، روانشناسی و دانشمندان جهان،پدیدآورنده؛اسدالله محمدی نیا، ناشر؛ سبط اکبر.
14. فلسفه چادر، حجاب برتر: تحقیق علمی پیرامون چادر در قرآن و روایات وتاریخ ایران باستان،پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا، ناشر؛ سبط اکبر.
15. برهنگی زنان: پیرامون زیان های برهنگی از نظر اجتماعی، روانشناسی باغ پرندگان، پدیدآورنده؛ اسدالله محمدی نیا، ناشر؛سبط اکبر.
16.باغ پرندگان، فریب، پدیدآورنده؛ یوسف غلامی، ناشر؛لاهیجی(آشنایی با حجاب ویژه سوم و چهارم و پنجم ابتدایی)

سایت اسک دین/ انجمن مشاوره/ حامی

متاسفانه تعداد خانواده ها و بهتر بگویم خانمهای با حجاب رو به کاهشه!
نمیشه قطع رابطه کرد همین ارتباطها گاهی میتونه منجر به خیر هم بشه.پدر و مادری که اعتقادات محکمی دارند قطعا حساسیت بیشتری هم روی فرزندشون خواهند داشت خصوصا روی دوستان چون اون قدری که بچه از دوستش الگو برداری میکنه از هیچ کس دیگه حرف شنوی نداره.اینکه مدرسه از لحاظ مذهبی در چه حدیه هم مهمه چون معمولا در مدارس مذهبی گزینش غیر از لحاظ درسی روی پایه دینی خانواده ها هم هست .

من بیشتر تاکید فرهنگ سازی صدا سیما دارم و باید جذابیت در فرهنگ سازی داشته باشه نه مشتری پران . تا دختر 2-3 ساله خودش خوب بعد عفاف و حجاب رو نفهمه حجاب زوری که راحته//////////
حجاب بیشتر جنبه پاکدامنی روحیه عفاف به جامعه بده نه محدودیت .
بدحجابی برای دوستگیری پنهانی = زنا درقرآن توبیخ شده .
حجاب کاری میکنه که دختر زودتر و راحتر شوهر داری کند و اطرافیان به شوهرش بخاطر حجاب احترام بزارن و وفاداری به شوهر را اثبات میکنه . موفق باشید .

موضوع قفل شده است