جمع بندی متقاعد کردن خانواده برای خواستگاری

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
متقاعد کردن خانواده برای خواستگاری

سلام خدمت همه عزیزان

من 21 سالمه و الان 1 ساله که با یه دختر خانم صحبت میکنم و به همدیگه علاقه مند شدیم (دختر خانم 17 سالشونه)

مادر دختر خانم درجریان هستن

مادر بنده هم دست و پا شکسته یک چیزهایی میدونن

در حال حاضر با یه مشکلی مواجه هستم

اینکه چطور به خانواده بگم که بریم برای خواستگاری

چون تو خانواده و فامیل ما سن ازدواج رو بالای 25 سال میدونن

به نظرتون چیکار کنم؟

چطور مطرح کنم که راضی بشن و مشکلی پیش نیاد

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد صابر

جمع بندی

پرسش:

من 21 ساله ام  و الان 1 ساله که با یه دختر خانم صحبت می کنم و به همدیگر علاقه مند شده ایم (دختر خانم 17 سالشونه) مادر دختر خانم درجریان هستند. مادر بنده هم تا حدودی می دانند.

الان چطور به خانواده بگویم که برویم برای خواستگاری؟ چون در خانواده و فامیل ما سن ازدواج بالای 25 سال است. چطور مطرح کنم که راضی شوند و مشکلی پیش نیاید؟

 

پاسخ:

برادر گرامی! ای کاش در ابتدا برایمان بیان می نمودید که آيا شرايط ازدواج را داريد یا اینکه به غیر از موضوع سن موانع دیگری چون مشکلات اقتصادی و سربازی و... وجود دارد؟

به هر حال پاسخ شما را در دو نکته مهم تقدیم می نماییم:

الف) انتخاب همسر بايد بر اساس ملاک ها و معيارهاي صحيح و عقل پسند باشد. کسي که مي خواهد ازدواج کند ابتدا بايد ببيند آمادگي و موقعيت آن را دارد يا نه، سپس در مورد ويژگي هاي همسر آينده اش فکر کند و معيارهاي اصلي را کشف کند؛ در مرحله سوم بايد بکوشد تا افرادي را در نظر بگيرد که بهترين و بيشترين معيار همسر خوب را دارا هستند. اين سه مرحله از اصول اساسي ازدواج است و بايد رعايت شود. اگر مي بينيم هر روز آمار طلاق در بين زوج هاي جوان بالاتر مي رود به خاطر اين است که اصول فوق رعايت نمي شود و بلکه ازدواج بر پايه احساسات زودگذر جواني بنا مي شود. معلوم است که اگر چنين چيزي پايه زندگي شد با سرد شدن آن زندگي نيز سرد مي شود. آيا اکثر کساني که در زندگي به بن بست مي رسند و به ناچار از يکديگر جدا مي شوند از ابتدا با هم سرد بودند؟ اگر درباره زندگي آنها مطالعه کنيد خواهيد ديد که زندگي را با چه عشق سوزاني شروع کردند ولي چون زندگي شان غير از عشق، پايه و هدف ديگري نداشت، سرد و خاموش شد. زيرا عشق و دوستي اگر قبل از شناخت متقابل بيايد چشم انديشه را کور مي کند و جلوي تصميم صحيح را مي گيرد.

در اين مورد شما بدون در نظر داشتن علاقه به ايشان نظر نماييد آيا ايشان معيارها و شرايط شما را دارند يا خير؟

ب) اگر با والدينتان روابط خوب و راحتي داريد مسئله نيازتان به ازدواج را براي آنها توضيح دهيد و از آنها بخواهيد در اين زمينه شما را ياري كنند. براي بيان اين مسئله به نكات زير توجه كنيد:
1. زمان و مكان مناسبي براي مطرح كردن اين موضوع مهم انتخاب كنيد. زماني را براي مطرح كردن خواسته تان انتخاب كنيد كه خانواده تان درگير كاري نباشند، خسته نباشند و يا دغدغه خاصي نداشته باشند، تا با توجه و تمركز و آرامش بتوانند به صحبت هاي شما با دقت گوش كنند؛ همچنين مكاني را براي صحبت انتخاب كنيد كه دور از سر و صدا، عوامل پرت كننده حواس يا تنش زا باشد تا تاثير سخنان تان به خاطر اين عوامل محيطي كم يا بي اثر نشود.

2. چگونه صحبت كردن و استفاده درست از كلمات و واژه ها كه خود نوعي هنر است نيز براي اثر گذاري كلام ضروري است. كلام را بايد در ظرف مناسبي ارائه كرد، كه ظرف مناسب در اين گونه موارد استفاده از كلمات به جا، درست و مودبانه است. براي مثال شما مي توانيد شربتي گوارا را در شيشه اي بلوري و تميز بريزيد و به ديگران ارائه كنيد و مي توانيد همان شربت گوارا را در ظرفي كه ظاهرش كثيف و نازيباست بريزيد و ارائه كنيد. شربت در هر دو ظرف همان شربت است ولي كسي به شربتي كه در ظرفي قرار دارد كه ظاهرش كثيف است رغبتي ندارد و توجهي به آن نمي كند. كلام هم همين گونه است شما مي توانيد محتواي پيامتان را به هر شكلي به مخاطب انتقال دهيد، اما اگر آن را در ظرفي نامناسب ارائه كنيد پيامتان اثري نخواهد داشت و تلاش تان عقيم و بي ثمر خواهد بود.

3. صحبت هاي خود را طوري مديريت كنيد كه خانواده تان به سرعت و بدون تفكر و بدون شنيدن تمام حرف هايتان نسبت به آن ها حالت تهاجمي نگيرند. سريع به سراغ اصل مطلب نرويد. آماده سازي و همچنين شروع از كل (صحبت درباره ازدواج و...) و رسيدن به جزء (در حال حاضر نياز به ازدواج دارم) از اصولي هستند كه در اين جا بايد رعايت كنيد.

4. شرايط موجود را به طور دقيق و واضح براي خانواده تان تشريح كنيد. با صبر و حوصله و بياني منطقي و جدي دلايل خود را جهت نياز به ازدواج بيان كنيد و هر آنچه كه به اين زمينه مربوط است را دقيق و واضح مطرح كنيد و با آن ها در اين زمينه مشورت كنيد و از تجربيات آن ها استفاده كنيد. تمام اينها بايد در فضايي آرام و منطقي صورت گيرد. صحبت هاي مطرح شده توسط خانواده درباره اين موضوع را نيز دقيق گوش كنيد و تحليل كنيد و آينده پيش رو را براي خود ترسيم كنيد.

5. شرايط و ملاك هايي كه براي همسرتان در نظر داريد را برايشان تشريح كنيد و در آخر بگوييد فكر مي كنيد فلاني (دختر مورد نظرتان) داراي اين شرايط هست و مي تواند همسر مناسبي براي شما باشد. آنگاه نظر والدينتان را در مورد وي جويا شويد.

موضوع قفل شده است