جمع بندی متعلق «عشق» در عشق بین همسران

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
متعلق «عشق» در عشق بین همسران

متعلق "عشق" در عشق بین همسران، چیست؟

این امر (متعلق عشق) نمی تواند یک امر مادی (مثل زیبایی و ... ) باشد
زیرا در این قبیل امور مادی، دل هماره به کاملترین موضوع وابستگی (عشق) پیدا می کند و با پیدایش موضوع کاملتر، موضوعات ناقص تر از دور خارج می شوند.

حال که متعلق عشق، در عشق بین همسران، یک امر مادی نیست، پس دقیقاً چیست؟

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]


کارشناس بحث: استاد بدیع

پرسش: متعلق عشق نمی تواند یک امر مادی مانند زیبایی باشد. با توجه به این مطلب متعلق عشق، در عشق میان همسران چیست؟

پاسخ: یکی از انواع عشق، عشق مجازي است که عبارت است از عشق جسماني و شهواني كه هدف از آن، رسيدن به لذت هاي شهواني و ارضای غرائز است. متعلق این نوع از عشق امور مادی و جسمانی است.

قرآن کریم از احساسی که در میان یک زوج وجود دارد به جای تعبیر به عشق از کلمه مودت و رحمت استفاده می کند و این مودت و رحمت را از نشانه های خداوند معرفی میکند.

«وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون‏؛ از آيات و نشانه‌های حكيمانه خداوند اين است كه برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار داد، تا در كنار آنان آرامش يابيد و ميان شما مودت و رحمت قرار داد، به درستي كه در اين كار خداوند دلايل حكيمانه‌ای برای اهل فکر و درایت است.»(1)

بنابراین آنچه در میان زن و شوهر از نشانه های قدرت الهی و عنایت اوست نه یک عشق آتشین و گذرا بلکه یک مهربانی و احساس عاطفی عمیق و پایدار است. طبیعی است منشا چنین احساسی نمی تواند تنها جاذبه های جنسی و جسمی باشد. بلکه آمیزه ای از عشق و محبت، وفا و تعهد و آرامش قلبی و کشش درونی است.

علامه طباطبایی(ره) مودت را محبتی میداند که اثرش در ظاهر و عمل آشکار شود. رحمت نیز به معناى نوعى تاثر نفسانى است كه از مشاهده محروميت دیگری حاصل میشود و شخص رحیم را وادار میکند تا از محروم رفع نقص کند.(2)

بنابراین یکی از مهم ترین عواملی که به عنوان منشا و متعلق عشق و محبت در میان زن و شوهر میتوان تصور نمود ناتمامی هر یک و تکمیل به وسیله دیگری است. هر موجودی از نقصان احساس رنج میکند و با کامل شدن آرامش می یابد. این احساس آرامش را هر زن و مردی در کنار همسر خود تجربه میکنند و این منشا عشق و علاقه میشود.

پی نوشت ها:
1. روم/ 21.
2. طباطبایی، سید محمد حسین، المیزان فی تفسیر القرآن، دفتر انتشارات اسلامی، قم، ج16، ص166.

موضوع قفل شده است