مبارزه با کم رویی

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
مبارزه با کم رویی

سوال: با این که می دونم از زندگی چی می خوام اما همیشه در مواجه با افراد ناآشنا معذب هستم و نمی تونم صحبت کنم، این مسئله خودش مشکلات دیگه ای را برام به وجود آورده؛ نمی دونم باید چی کار کنم و چطور با این کم رویی خود مقابله کنم. لطفاً من را راهنمایی کنید.


نظرات متفاوتی راجع به بروز کم رویی در شخص بیان شده است، عده ای آن را عامل وراثت، رفتار گرایان آن را نتیجه ی یادگیری و جامعه شناسان آن را نتیجه ی القاها و برچسب های اجتماعی می دانند. اما آن چه مهم است به این نکته برمی گردد که همه ی دانشمندان معتقدند می توان بر حالت کم رویی و خجالت فائق آمد.

در مرحله ی اول شما باید خود را بشناسید. بدانید در چه مواقعی دچار این حالت می شوید؟ و در چه مواقعی این حالت در شما کم رنگ تر می باشد.

1) نقاط قوت خود را بشناسید و آن را یاداشت نمایید. پس از ان به جای بیان این موضوع که شما فرد کم رویی هستید، مدام با خود خصوصیات مثبت خود را تکرار کنید، مثلاً این که شما فرد باهوشی هستید، یا این که شما در حرفه ی خود فرد توانمندی هستید.

2) هدف های عالی اما در دسترس برای خود انتخاب نمایید، گاهی اهداف انتخابی ما در دسترس نیستند مثلاً امکانات خانوادگی یا مالی لازم برای رسیدن به آن هدف وجود ندارد، یا توانایی جسمانی یا استعداد لازم را در آن زمینه نداریم؛ این ها موجب می گردد به هدف مذکور نرسیم و برای این شکست خود را سرزنش کنیم. در حالی که اگر هدفی را انتخاب کنیم که با کمی تلاش بتوان به آن رسید تاثیر شگرفی در روحیه شما خواهد گذارد.

3) سعی کنید مهارت های اجتماعی خود را گسترش دهید. سعی کنید در جهت ارتقاء سطح خود قدم بردارید. مثلاً ادامه تحصیل دهید و یا یک دوره ی آموزشی را بگذرانید. و یا هر هدف دیگری که برای خودتان دارای اهمیت می باشد. از شکست واهمه نداشته باشید، بدانید همه ی افراد موفق در زندگی بارها شکست را تجربه کرده اند. بهبود جایگاه اجتماعی چه از لحاظ شغلی و یا تحصیلی و ... در غلبه یر این خصوصیت به شما کمک می کند.

4) ورزش کنید، ورزش کردن باعث احساس توانمندی و مثبت اندیشی نسبت به خود می شود. سعی کنید در برنامه ی روزانه ی خود حتماً ورزش را قرار دهید.

5) با توجه به شرایط در مواردی این مکالمات و ارتباطات در قدم اول می تواند رو در رو نباشد؛ شما باید به خود این جرات را بدهید که از پشت خطوط تلفن با افراد سخن بگویید؛ می بینید که خیلی راحت است، در برخورد رو در رو نیز همین گونه است؛ اصلاً سخت نیست کافی است گوشی تلفن را بردارید و سوالات خود را از دوست، همکار یا اداره ی مربوطه بپرسید (البته مراقب باشید که مزاحم تلفنی نشوید!)

6) در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید. در یک کار گروهی شرکت نمایید و یا در یک " ان جی اُ " عضو شوید. اگر چه در ابتدا ممکن است سخت باشد اما شما به سرعت در جمع جایگاه خود را می یابید. صحبت کردن در این گروه های کوچک که روابط نیز دوستانه است در مرحله ی اول شاید کمی سخت باشد اما در طول زمان موجب می گردد در صحبت کردن در جمع عادت کنید؛ مخصوصاً اگر اعضای گروه از لحاظ سنی با شما در یک محدوده ی سنی باشند به راحتی می توانید با آن ها اخت شوید. یک موفقیت کوچک در این زمینه موفقیت های بعدی را برای شما در پی خواهد داشت.

7) به تجربیات تلخ گذشته فکر نکنید. در عوض از موفقیت های کوچک و بزرگ خود برای دوستان و نزدیکان خود سخن بگویید. افکار منفی را دور بریزید و هر صبح با یک دنیا انرژی مثبت به دنیا سلام بدهید. خشم، عناد، رنجش، خستگی و... هیچ یک ارزشمند نیست، در عوض یک لبخند بزنید و با این باور که امروز یکی از بهترین روزهای عمرتان است، موفقیت در انتظار شماست، ملاقات هایتان به خوبی پیش خواهد رفت و ... روز خود را شروع کنید.

Dirol همواره ظاهری مرتب و آراسته داشته باشید. ظاهر افراد یکی از مواردی است که در برداشت مثبت دیگران نسبت به شما اثر مثبتی خواهد گذاشت.

9) سعی کنید شما مکالمه را شروع کنید، لازم نیست کلمه ی خاصی بگویید. یک سلام و بعد یک احوالپرسی معمولی کفایت می کند.
در مکالمات خود ار جملات ساده اما جذاب استفاده کنید
اگر لازم است قبلاً مکالمه ی خود را بنویسید و آن را مرور نمایید.
بقیه ی افراد نیز یکی هستند مانند شما، بی شک آنان نیز احساس کم رویی را دارند فقط بر آن غلبه کرده، آن را بروز نمی دهند. شما نیز همین کار را انجام دهید.
هنگام مکالمه ارتباط بصری خود را با مخاطب قطع نکنید.
به اعضای بدن خود توجه نکنید، بلکه تمرکزتان بر روی کلام تان باشد.

10)می توانید صحبت های خود را قبلاً در جلوی آیینه با خود تمرین کنید.

11) در زمینه های وارد صحبت شوید که راجع به آن امر اطلاعات دارید؛ گاهی ما می ترسیم راجع به موضوعی وارد صحبت شویم چون از صحت اطلاعات خود اطمینان نداریم؛ می توانید با توجه به موضوع جلسات و گردهمایی های که می خواهید در آن ها شرکت کنید قبلاً کمی اطلاعات کسب نمایید. داشتن یک منبع قوی و موثق اطلاعاتی به شما اعتماد به نفس و جرات لازم برای سخن گفتن را خواهد داد.

12) برای عضویت در گروه نیز همین گونه عمل کنید، سعی کنید در گروه های عضو شوید که راجع به فعالیت آنان کمی اطلاع دارید و یا در صورت عدم اطلاع قبل از حضور در آن جمع می توانید از اینترنت، کتب، مجلات و افراد راجع به زمینه ی فعالیت آنان و دیگر مسائل اطلاعات لازم را کسب نمایید.

در کنار همه ی این ها مهمترین مسئله تفکر شماست، شما باید باور داشته باشید که شخص توانمندی هستید، می توانید در جمع و در حضور افراد ناآشنا با تسلط و به خوبی سخن بگویید و عمل کنید. زندگی ما ساخته ی باورها و تفکر ماست، باورهای خود را به جهت مثبت تغییر دهید، زندگی شما به همان سمت تغییر مسیر خواهد داد.