جمع بندی ماجرای فدک بعد از حمله به خانه امام علی(ع) یا قبل از آن؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ماجرای فدک بعد از حمله به خانه امام علی(ع) یا قبل از آن؟

با سلام
میخواستم بدونم ماجرای سیلی خوردن مادرم در کوچه ها بعد از ماجرای حمله به خانه حضرت علی بوده یا قبل آن؟
و اینکه آیا امام حسن همراه حضرت زهرا بودن؟
ممنون

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد ممسوس

با سلام
الهی بشکند دست مغیره میان کوچه ها بی مادرم کرد
به نظرم سوال شما در مورد سیلی خوردن حضرت زهرا در کوچه در جریان قباله فدک باشد بنده پاسخ را کامل میدهم اگر سوال صحیح نبود اصلاح بفرمایید تا جواب را به نحو دیگری بیان کنم.
با توجه به برخی از شواهد و قرائن تاریخی میتوان گفت جریان غصب فدک قبل از جریان هجوم به خانه حضرت زهرا بوده است و لاجرم جریان هتک حرمت به حضرت زهرا در کوچه در پی موضوع قباله فدک هم قبل از هجوم به خانه فاطمه زهرا است
اما در مورد غصب فدک، ده روز پس ازرحلت پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) مأموران ابوبکر به دستور خاص او به فدک رفتند ونماینده ی حضرت زهرا (علیها السّلام) را ازآنجا اخراج کردند ومُلک آن را غصب نمودند (اسرار فدک ص 23 به نقل از شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج 16 ص 26)
اما اینکه حضرت زهرا در چه روزی خطبه فدکیه را در مسجد را خواندند مشخص نیست.
اگر چه تاریخ ماجرای قباله فدک و کوچه هم مشخص نیست. اما منابع روایی و تاریخی به این موضوع اشاره کردند.
( قال الصادق علیه السلام .... ابوبکر نوشته ای برای فاطمه در رد فدک نوشت پس خارج شد فاطمه در حالی که نوشته با او بود عمر در راه به او رسید پس گفت ای دختر محمد این نوشته که با خود داری چیست؟فرمود نوشته ای است که ابوبکردر رد فدک نوشته است پس عمر گفت آن را به من بده حضرت زهرا از دادن آن امتناع کرد ... سپس لگدی به حضرت زد ... سپس لطمه ای به صورت حضرت زد ...و سپس عمر نوشته را گرفت و پاره کرد...) منابع( الاختصاص شیخ مفید ص 184-84؛ النقض جلیل قزوینی، ص 302؛ بحار مجلسی، ج 29 ص 192، جامع النورین، سبزواری، ص 206؛ ماساة الزهرا، ج 2 ص 64، سید جعفر مرتضی عاملی)
برخی از منابع آوردند که عمر نامه گرفت و به آن نگاه کرد و آب دهان انداخت و آن را پاره کرد( اصول کافی ج 1 ص 543؛ بحار ج 48 ص 157)
اما اینکه حضرت امام حسن در جریان کوچه به دنبال مادر خود بوده است، مطلبی نیافتم

لعنت خدا و پیغمبر (ص) بر همه کسانی که به اهل بیت پیامبر و خاندانش توهین کردند و حق آنها را غصب کردند

[=palatino linotype]یک عید که قابل ندارد خانم...
صد عمر الهی به فدایت مارد


با تشکر از پاسخ جامع و کاملتان...
پس مداحان مستند بر چه چیزی در ضمن روضه خوانی خود به حضور امام حسن اشاره میکنند و از درد غیرت وارد شده بر ایشان سخن به میان می آورند؟

با سلام
نمیدانم این مطلب را ذاکرین از کدام منبع نقل میکنند شاید به صورت زبان حال نقل میکنند اگر این طور بگویند که شاید امام حسن علیه السلام همراه مادر بود ایرادی ندارد

پرسش:
میخواستم بدونم ماجرای سیلی خوردن مادرم در کوچه ها بعد از ماجرای حمله به خانه حضرت علی(علیه السلام) بوده یا قبل آن؟ آیا امام حسن(علیه السلام) همراه حضرت زهرا(علیها السّلام) بودن؟پاسخ:
شواهد حاکی از آن است که جسارت در کوچه مربوط به موضوع غصب فدک است و با توجه به برخی از شواهد و قرائن تاریخی میتوان گفت جریان غصب فدک قبل از جریان هجوم به خانه حضرت زهرا بوده است و لاجرم جریان هتک حرمت به حضرت زهرا(علیها السّلام) در کوچه قبل از هجوم به خانه فاطمه زهرا است
اما در مورد غصب فدک، ده روز پس ازرحلت پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) مأموران ابوبکر به دستور خاص او به فدک رفتند ونماینده ی حضرت زهرا(علیها السّلام) را ازآنجا اخراج کردند فدک را غصب نمودند.(1)

اما اینکه حضرت زهرا(علیها السّلام) در چه روزی خطبه فدکیه را در مسجد خواندند مشخص نیست.
اگر چه تاریخ ماجرای قباله فدک و کوچه هم مشخص نیست. اما منابع روایی و تاریخی به این موضوع اشاره کردند.
قال الصادق(علیه السلام) .... ابوبکر نوشته ای برای فاطمه در رد فدک نوشت پس خارج شد فاطمه در حالی که نوشته ای با او بود عمر در راه به او رسید پس گفت: ای دختر محمد این نوشته که با خود داری چیست؟فرمود: نوشته ای است که ابوبکردر رد فدک نوشته است پس عمر گفت آن را به من بده حضرت زهرا(علیها السلام) از دادن آن امتناع کرد ... سپس لگدی به حضرت زد ... سپس لطمه ای به صورت حضرت زد ...و سپس عمر نوشته را گرفت و پاره کرد... (2)
برخی از منابع آوردند که عمر را نامه گرفت و به آن نگاه کرد و آب دهان انداخت و آن را پاره کرد. (3)( اصول کافی ج 1 ص 543؛ بحار ج 48 ص 157)
اما اینکه حضرت امام حسن(علیه السلام) در جریان کوچه به دنبال مادر خود بوده است، مطلبی
نیافتم.

کلیدواژه: فاطمه زهرا، کوچه، مدینه، جسارت
منابع

  1. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج 16ص 26، کتابخانه مرعشی نجفی، قم، 1404ق
  2. شیخ مفید، الاختصاص، ص 184-84، کنگره شیخ مفید، قم، 1413ق؛ قزوینی، النقض، ص 302، مصحح ارموی، سپهر، تهران، بی تا؛ مجلسی، بحار الانوار، ج 29 ص 192، اسلامیه، تهران، 1363ش؛ سبزواری، جامع النورین، ص 206؛ اسلامیه، تهران، 1363ش؛ جعفر مرتضی عاملی، ماساة الزهرا، ج 2 ص 64، دارالسیره، بیروت، 1418ق
  3. کلینی، اصول کافی، ج1 ص 543، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1407ق مجلسی بحار الانوار ج 48 ص 157
موضوع قفل شده است