جمع بندی فرعون چگونه از ایمان آسیه به خداوند مطلع شد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فرعون چگونه از ایمان آسیه به خداوند مطلع شد؟

سلام
نام حضرت آسیه در قرآن امده است؟
در چند آیه از اسیه با نام ویا بدون نام صحبت شده؟لطفا لیست آیات رو بفرمایید
فرعون چگونه از ایمان این زن مطلع شد؟
وچه شکنجه هائی به ایشون داد که از زندگی کردن سیر شد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد یاسین

سوال: فرعون چگونه از ایمان آسیه به خداوند مطلع شد؟

پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و احترام
نام آسیه(سلام الله علیها) صراحتا در قرآن ذکر نشده است. در قرآن مجید حداقل در دو مورد به آسیه اشاره شده ، یکی از آنها در سوره قصص است. هنگامی که سربازان فرعون، حضرت موسی(علیه السلام) را از آب گرفتند، فرعون قصد داشت، موسی(علیه السلام) را بکشد. آسیه از فرعون خواست که به این کودک آسیبی نرساند و گفت:

«

وَ قالَتِ امْرَأَتُ فِرْعَوْنَ قُرَّتُ عَيْنٍ لِي وَ لَكَ لا تَقْتُلُوهُ عَسى‏ أَنْ يَنْفَعَنا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدا»[1](و همسر فرعون گفت: [اين نوزاد] براى من و تو مايه شادمانى و خوشحالى است، او را نكشيد، اميد است ما را سود دهد، يا وى را به فرزندى خود بگيريم. ولى آنان آگاه نبودند [كه دشمنشان را به دست خود مى‏پروردند.])

مورد دوم در سوره تحریم است که فرعون برای بازگرداندن آسیه از ایمان به آیین موسی ، وی را زیر شکنجه گرفته بود،و او ازخدا می خواست که خداوند ، او را از اهل بهشت قرار داده واز عذاب وشکنجه فرعون و ستمگران دیگرنجات دهد.

«وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِينَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لِي عِنْدَكَ بَيْتاً فِي الْجَنَّةِ وَ نَجِّنِي مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِين»[2](و خدا براى مؤمنان همسر فرعون را مثل زده است هنگامى كه گفت: پروردگارا! براى من نزد خودت خانه‏اى در بهشت بنا كن ومرا از فرعون وكردارش رهايى بخش ومرا از مردم ستمكار نجات ده.(
معروف اين است كه نام همسر فرعون" آسيه" و نام پدرش" مزاحم" بوده است، گفته ‏اند هنگامى كه معجزه موسى(علیه السلام) را در مقابل ساحران مشاهده كرد اعماق قلبش به نور ايمان روشن شد، و از همان لحظه به موسى ايمان آورد او پيوسته ايمان خود را مكتوم مى‏داشت، ولى ايمان و عشق به خدا چيزى نيست كه بتوان آن را هميشه كتمان كرد، هنگامى كه فرعون از ايمان او با خبر شد بارها او را نهى كرد، و اصرار داشت كه دست از دامن آئين موسى(علیه السلام) بردارد، و خداى او را رها كند، ولى اين زن با استقامت هرگز تسليم خواسته فرعون نشد.

سرانجام فرعون دستور داد دست و پاهايش را با ميخها بسته، در زير آفتاب سوزان قرار دهند، و سنگ عظيمى بر سينه او بيفكنند، هنگامى كه آخرين لحظه‏ هاى عمر خود را مى‏گذارند دعايش اين بود" پروردگارا! براى من خانه ‏اى در بهشت در جوار خودت بنا كن و مرا از فرعون و اعمالش رهايى بخش و مرا از اين قوم ظالم نجات ده"! خداوند نيز دعاى اين زن مؤمن پاكباز فداكار را اجابت فرمود و او را در كنار بهترين زنان جهان مانند مريم قرار داد. چنان كه در همين آيات در رديف او قرار گرفته است.[3]

نحوه اطلاع فرعون از ایمان آسیه:

روزى آرایشگر دختر فرعون، سر دختر را شانه مى‏زد، شانه از دستش افتاد. گفت كور باد آن كس كه به خدا كافر شد. دختر گفت: پدر مرا مى‏گوئى؟ گفت: نه خداى ديگر است كه پدر تو را آفريده. خداى آسمان و جميع مخلوقات و بدون زن و فرزند است. دختر پدر را خبر داد. فرعون او را طلبيد و گفت: پشيمان شو و الّا به بدترين عذاب تو را هلاك می کنم. زن گفت هر چه توانى بكن. فرعون امر كرد تا چهار ميخ بزدند و مار و عقرب بر او مسلط ساختند و نهایتا او را کشتند.

آسيه هنگامی که شنيد زن آرایشگر را چهار ميخ كشيدند، فرعون را ملامت نمود كه بى ‏گناهى را كه سال‏ها خدمت ما كرد هلاك كردى، فرعون گفت: اى آسيه تو نيز ديوانه شدى. گفت من عاقلم و خداى تو و من و عالم يكى است. فرعون دستور داد تا او را چهار ميخ كشيدند.[4]

__________________________________________________
[1] . قصص:28/ 9.
[2] . تحریم:66/ 11.
[3].مکارم شیرازی، ناصر، تفسير نمونه، ج‏24، ص: 302-303.
[4]. [=Traditional Arabic]حسينى شاه عبدالعظيمى حسين بن احمد،تفسير اثنا عشرى، ج‏14، ص: 195-196با تلخیص.


موضوع قفل شده است