جمع بندی طرف مقابل حلالم نمی کند!

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طرف مقابل حلالم نمی کند!

 

سلام

باعرض معذرت سوالی داشتم:

 من مشاور درسی یک خانم بودم. ما باهم راحت حرف میزدیم. باهاش راحت بودم اما اصلن ایشون از نزدیک ندیدم

اون هم من از نزدیک ندیده ، فقط عکس هم رو دیدیم.

بعد من شاید مثلا ۳یا ۴بار بهش گفتم دوستت دارم، بعد گفتم شوخی میکنم جدی نیست.

چند بار تاکید کردم که شوخی میکنم، ازش معذرت خواستم و عذر خواهی کردم 

گفتم برادرانه التماست میکنم من رو ببخش ، میگه اصلن نمیبخشم با احساساتم بازی کردی!

حالا نمیدونم چی کار کنم ؟

 

 

برچسب: 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد کافی

 

جمع بندی
پرسش:
من مشاور درسی یک خانم بودم. ما باهم راحت حرف می زدیم. اما اصلا ایشان را از نزدیک ندیدم، ولی شاید مثلا ۳یا ۴بار به او گفتم دوستت دارم، بعد گفتم شوخی می کنم جدی نیست. از او معذرت خواستم و عذر خواهی کردم ، گفتم برادرانه التماست می کنم من را ببخش، می گوید اصلا نمی بخشم با احساساتم بازی کردی! حالا نمی دانم چی کار کنم؟

پاسخ:
وظیفه شما این است که به درگاه الهی یک توبه واقعی نمایید.
امير المومنين (عليه‌السلام) در بيان اركان و اساس توبه مي فرمايد:
«التَّوْبَةُ عَلَى‏ أَرْبَعَةِ دَعَائِمَ‏ نَدَمٍ بِالْقَلْبِ وَ اسْتِغْفَارٍ بِاللِّسَانِ وَ عَمَلٍ بِالْجَوَارِحِ وَ عَزْمٍ أَنْ لَا يَعُود (1) «توبه بر چهار پايه استوار است 1- پشيمانى درونى 2- استغفار زبانى 3- عمل با اعضا و جوارح 4- تصميم جدّى بر عدم بازگشت به گناه»
لذا دو رکعت نماز بخوانید به نیت نماز توبه مانند نماز صبح، بعد از سلام سر را به سجده بگذارید و بعد از صلوات 7 مرتبه استغفار کنید و به خدا و خودتان قول جدی بدهید که چنین خطایی را تکرار نمی کنید و دوباره صلوات بفرستید. وقتی در این تصمیم جدی باشید، مطمئن باشید هنوز سر از سجده بر نداشته پاک خواهید شد.
خداوند در قرآن کریم در مورد انسان توبه کار می فرماید: «مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَٰئِكَ يُبَدِّلُ اللَّهُ سَيِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا (2) آن کسانی که از گناه توبه کنند و عمل صالح به جای آرند، پس خدا گناهان آنها را بدل به حسنات گرداند، و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.»
نیازی نیست دیگر از آن شخص طلب حلالیت نمایید، و لذا توصیه می کنیم که به بهانه طلب حلالیت و... سعی بر ارتباط با آن شخص نداشته باشید، بلکه تمام همت و تلاش خود را بر این قرار دهید که دیگر چنین خطایی را تکرار ننمایید.

پی نوشت:
1.بحار الأنوار( ط- بيروت)، مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، 1403 ق‏،ج75،ص81.
2.فرقان/70.

موضوع قفل شده است