شیخ نمر کیست؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیخ نمر کیست؟

د راین تاپیک قصد داریم بیشتر با شیخ نمر وفعالیت های او آشنا شویم. تا ان شاء الله سیره وروش این شهید مقاومت راهنمایی برای ما باشد. وبر بصیرت ما در شناخت دشمن زبون بیفزاید.
سیره وروش شیخ نمر:
آیت الله شیخ نمر چگونه زندگی کرد؟ آیت الله شیخ نمر باقر النمر شخصیت برجسته دینی و سیاسی عربستان در افزایش آگاهی سیاسی و اجتماعی و مذهبی شیعیان این کشور نقش زیادی داشت.
به گزارش «شیعه نیوز»، او به فعالیت های مسالمت آمیز شجاعانه سیاسی همراه با منطق و ایمان و دفاع از مظلومان و محرومان شهرت یافته بود.
وی بهای مخالفت علنی و انتقاد از حکمرانی حکمرانان سعودی را پرداخت.

** تولد و نسب
آیت الله شیخ نمر باقر النمر در سال 1379 هجری قمری در منطقه العوامیه یکی از شهرهای استان القطیف در منطقه الشرقیه چشم به جهان گشود.
او به یک خانواده والامقام در منطقه منتسب است که در آن روحانیون بی نظیر و برجسته ای همچون آیت الله شیخ محمد بن ناصر آل نمر پرورش یافته اند. خاندان النمر همچنین وعاظ و خطبای منابر حسینی سرشناسی همچون پدربزرگ پدری وی حاج علی بن ناصر آل نمر را تربیت کرده و پرورش داده است.

** تحصیلات علوم دینی
شیخ النمر تحصیلات خود را تا مرحله دیپلم در شهر العوامیه ادامه داد و سپس برای کسب علوم دینی در سال 1399 - 1400 هجری قمری به ایران مهاجرت کرد و به حوزه علمی امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) که در همان سال هجرت وی در تهران تاسیس شده بود، پیوست. این حوزه تقریبا ده سال پس از آن به منطقه السیده زینب (سلام الله علیها) دمشق انتقال یافت.
وی در نزد اساتید برجسته ای همچون سید محمد تقی مدرسی و سید عباس مدرسی و شیخ خاقانی در سوریه و شیخ صاحب صادق در تهران و شیخ وحید افغانی به کسب علوم دینی پرداخت.
وی پس از رسیدن به مرتبه اجتهاد در کنار فعالیت های سیاسی و اجتماعی تدریس علوم دینی را آغاز کرد و شماری از علمای فاضل از محضر وی کسب فیض کردند و به مراتب والای علمی دست یافتند که هم اکنون در جامعه خود عهده دار وظایف دینی و اجتماعی هستند و هدایت و رهبری دینی و معنوی مردم را برعهده دارند.

** شماری از ویژگی های وی
او دارای اخلاق والا و بسیار بزرگ منش و از عزم و اراده و روحیه ای سترگ برخوردار بود. وی به اصول و ارزشهای دین مبین اسلام پایبند و این پایبندی در جهاد و منش فکری وی در عمل تبلور یافته بود.
او همچنین در مورد تحولات و رخدادها دارای نگرشی بسیار تیزبینانه بود و به دلیل بهره مند بودن از یک فرهنگ غنی و متنوع نسبت به رویدادهای اجتماعی و سیاسی دارای یک نگرش تحلیلی دقیق و واقع گرایانه بود.

** فعالیت ها و طرحهای او
او فعالیت ها و طرحهای بیشماری داشت که بر صحنه داخلی و منطقه ای تاثیر بسزایی گذاشت و تاثیرگذاری برخی از آنها از نظر دینی فکری اجتماعی و سیاسی بسیار چشمگیر بوده است.
آیت الله النمر با برپایی نمازهای جمعه و جماعت و شرکت دادن زنان و استفاده از توانایی های آنان در زمینه های دینی و اجتماعی و ایراد سخنرانی های پیام دار و برگزاری سمینارهای دینی و علمی در منطقه و خارج از آن و چاپ و انتشار تحقیقات و مقالات و تاسیس حوزه های علمیه در بیداری و روشنگری افکار عمومی در منطقه عوامیه نقش بسزایی ایفا کرد.

او بارها خواستار بازسازی قبرستان بقیع در مدینه منوره شد و به همین دلیل بارها از سوی پلیس احضار شد و تحت فشار قرار گرفت. او در سال 1428 در یک اقدام بی سابقه فهرست خواسته های شیعیان عربستان را به امیر منطقه الشرقیه ارائه داد تا آنجا که سعد الفقیه به عنوان یک روحانی سنی مخالف دولت از علمای اهل تسنن عربستان خواست تا از آیت الله النمر نحوه ارائه خواسته های خود را فرابگیرند.

وی در ماه محرم سال 1429 هجری قمری خواستار شکل گیری یک تشکیلات مخالف به نام ' جبهه الرشیده' شد که به گفته وی وظیفه و مسوولیت آن مبارزه با فساد اجتماعی و تبعیض دینی و ظلم وستم سیاسی علیه پیروان اهل بیت علیهم السلام در عربستان بود.

آیت الله النمر در سال 2011 پس از سرنگونی رژیم های حاکم بر تونس و مصر و با آغاز انقلاب مردم بحرین ممنوعیت رسمی اعمال شده از ماه اوت سال 2008 از سوی مقامات سعودی در مورد ایراد سخنرانی و تدریس را درهم شکست و از تحولات شکل گرفته در طی فرآیند موسوم به بهار عربی سود جست و سخنرانی های خود را با سخن گفتن از آزادی سیاسی با محوریت تغییر سیاسی آغاز کرد.

جوانان القطیف در سایه شرایط سیاسی به وجود آمده در منطقه در آغاز سال 2011با برپایی چند راهپیمایی خواستار آزادی 9 تن از زندانیان سیاسی شدند که در آن زمان 16 سال از بازداشت آنها سپری شده بود و تحت عنوان زندانیان فراموش شده از آنها نام برده می شد.

با ورود نیروهای اشغالگر سعودی موسوم به سپر جزیره به بحرین دایره اعتراضات و فعالیت های سیاسی در القطیف عربستان رو به گسترش گذاشت. رژیم سعودی نیز در مقابل صدها تن از جوانان را به اتهام ارتباط داشتن با اعتراضات شکل گرفته بازداشت کرد. آیت الله النمر با تمام قدرت از حق توده ها در اظهار نظر و اعتراض به دفاع برخاست.

وقتی منطقه القطیف می خواست چهره خشن به خود بگیرد و نیروهای امنیتی بر اساس یک نقشه از پیش طراحی شده در نظر داشتند حرکت جوانان العوامیه را به شدت سرکوب کنند، آیت الله النمر از جنبش جوانان خواست تا در آن شب تظاهرات برگزار نکنند.

وی بدین ترتیب از کشته شدن جوانان العوامیه جلوگیری کرد و نقشه شوم نیروهای امنیتی سعودی را ناکام گذاشت.
وی در سخنرانی تاریخی خود بر لزوم مسالمت آمیز بودن جنبش جوانان منطقه الشرقیه عربستان تاکید کرد.

حوادث اکتبر 2011 که به حوادث العوامیه شهرت یافت، نقش رهبری آیت الله النمر را به اثبات رساند و به روشنی به حکمرانان سعودی نشان داد که او رهبر جنبش مردمی در این منطقه است.

رژیم سعودی بر سرکوب شدید جنبش مردمی در عربستان اصرار و پافشاری کرد و به همین دلیل النمر بر مواضع و رویکرد خود شدت بخشید و به صراحت با سیاست تبعیض آمیز ریاض و سرکوب آزادی بیان و انحصار ثروت و قدرت در عربتسان ابراز مخالفت کرد.

نیروهای سعودی در 8 ژوئیه 2012 بر سر راه آیت الله النمر کمین کردند و به سوی خودروی وی اقدام به تیراندازی کردند که در نتیجه آن چهار گلوله به ران پای راست وی اصابت کرد و به دنبال آن او را که بیهوش شده بود، از محل ارتکاب جرم ربودند و به بیمارستان نظامی در الظهران و سپس به بیمارستان نیروهای امنیتی در ریاض و به دنبال آن زندان الحائر انتقال دادند.

رژیم آل سعود پس از950 روز به پزشکان اجازه داد چهارمین گلوله را ازپای آیت الله شیخ 'نمر باقرالنمر' روحانی برجسته این کشور خارج کنند.
این گلوله که از زمان بازداشت آیت الله نمر درپای وی باقی مانده بود علاوه برشکنجه و درد سه ساله باعث بیماری های دیگری نیز برای وی شده بود.

محمد النمرافزود: خانواده آیت الله نمر امروز پنجشنبه در زندان 'الحائر' ریاض با ایشان دیدار کردند و ایشان اعلام کرد که پزشکان، روز سه شنبه 17 فوریه آخرین گلوله را ازپای وی خارج کرده اند.
دولت سعودی در ماه مارس 2013 اولین جلسه محاکمه او را بدون اطلاع خانواده اش آغاز کرد و طی آن دادستان کل برای آیت الله النمر خواستار صدور حکم اعدام شد و در همین رابطه چند اتهام ساختگی به او نسبت داد.
عاش سعیدا ومات سعیدا، یا شیخ النمر أدع لنا حتی نستشهد في هذاالسبیل والجنة هنیئا لک.

زندگی شیخ نمر در ویکی پدیا:

class: cms_table_metadata cms_table_plainlinks cms_table_ambox cms_table_ambox-notice

[TD="class: cms_table_mbox-text"]این مقاله دربارهٔ یک فرد تازه‌درگذشته است. برخی اطلاعات همچون شرایط مرگ و رویدادهای پیرامون آن ممکن است با روشن‌شدن حقایق تازه تغییر کند.[/TD]

class: cms_table_infobox width: 22

[TD="colspan: 2 align: center"][/TD]
[TH="bgcolor: #e8ece4 colspan: 2 align: center"]شناسنامه[/TH]
[TH="align: right"]نام کامل[/TH]
نمر باقر نمر
[TH="align: right"]تاریخ تولد[/TH]
۱۳۷۹ قمری/ ۱۹۵۹ میلادی
[TH="align: right"]زادگاه[/TH]
قطیف - عربستان عربستان
[TH="align: right"]محل تحصیل[/TH]
سوریه، ایران
[TH="align: right"]محل زندگی[/TH]
قطیف
[TH="align: right"]محل مرگ[/TH]
۲ ژانویه ۲۰۱۶ میلادی
[TH="bgcolor: #e8ece4 colspan: 2 align: center"]اطلاعات علمی[/TH]

نمر باقر النمر (زادهٔ ۱۹۵۹ عوامیه - ۲۰۱۶) یک مجتهد شیعه[۱] و فعال حقوق بشر عربستانی بود[۲] که در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم و در ۲ ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد.[۳]
روز یکشنبه ۲۵ اکتبر ۲۰۱۵، دادگاه عالی عربستان و محمد بن نایف ولیعهد عربستان حکم اعدام سریع و بدون هشدار قبلی شیخ نمر را صادر کردند.[۴]
محتویات

[نهفتن]

زندگی[ویرایش]

شیخ باقر در سال ۱۳۷۹ قمری، مصادف با ۱۹۵۹ میلادی، در شهر «العوامیه» در شرق عربستان به دنیا آمد.[۵]
اساتید[ویرایش]

  • سیدمحمدتقی مدرسی در تهران
  • سیدعباس مدرسی در سوریه
  • خاقانی در سوریه
  • شیخ صاحب الصادق در تهران
  • شیخ وحید افغانی

اقدامات[ویرایش]

شیخ باقر از معروف‌ترین مدرسان علوم مذهبی و دینی در حوزه‌های علمیه است که در حوزه‌های علمیه ایران و سوریه به تدریس کتاب‌هایی همچون کتاب «اللمعة الدمشقیة» و کتاب «جامع المدارک» و «مستمسک عروة الوثقی» و «الحلقات» سید محمدباقر صدر پرداخته است.
وی پس از بازگشت به عربستان، مرکز مذهبی «الإمام القائم» را در شهر العوامیه تأسیس کرد که سنگ‌بنای «مرکز اسلامی» در سال ۱۴۲۲ هجری قمری مصادف با ۲۰۱۱ میلادی بود.[۶]
شیخ نمر النمر که در شرق عربستان زندگی می‌کند در سخنرانی خود در فوریهٔ سال ۲۰۰۹ به مقامات سعودی هشدار داد که اگر شأن و حیثیت ما به ما بازگردانده نشود، من شیعیان را به جدایی از عربستان فرا می‌خوانم. کرامت ما مهم‌تر از تمامیت کشور است.[۷]
وی در انتقاد از دولت عربستان در یک سخنرانی گفت: اگر یک کشور خارجی مسئول اعتراض‌های شیعیان است، چرا به آن کشور حمله نمی‌کنید؟ چرا به ما بدبخت‌ها حمله می‌کنید؟ به مسئول اصلی و اگر منظورتان ایران است، به ایران حمله کنید و ببینید چقدر توانش را دارید؟[۸]
دستگیری و محکومیت[ویرایش]

نخستین بازداشت شیخ نمر در مهٔ ۲۰۰۶ میلادی رخ داد. وی در بازگشت از بحرین و به دلیل مشارکت در همایشی بین‌المللی دربارهٔ قرآن کریم از سوی نیروهای امنیتی رژیم سعودی بازداشت شد.
در اتهام شیخ چنین آمده بود: «وی از حکومت عربستان خواسته است به وضعیت قبرستان بقیع رسیدگی کرده، مذهب تشیع را به رسمیت شناخته و شیوه‌های آموزشی و درسی کنونی حاکم بر عربستان را تغییر داده یا لغو کند.»
بازداشت دوم، در ۲۳ اوت ۲۰۰۸ میلادی رخ داد.
شیخ نمر آل نمر در ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۳ در اثر حملهٔ مسلحانهٔ نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شد.[۹] در نوامبر ۲۰۱۴، حکم اعدام نمر از جانب دادگاه ویژهٔ جزایی عربستان سعودی اعلام شد و وی، محکوم به مرگ از طریق گردن زدن با شمشیر شد.
محمدرضا نقدی در واکنش به این حکم اعلام کرده‌است: «اگر نمر اعدام شود، عربستان را به جهنم تبدیل می‌کنیم.»
حکم اعدام نمر، توسط عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق سعودی، تا اطلاع ثانوی، به تعویق افتاده بود.[۱۰]

اعتقاد به نظام ولایت فقیه:
شیخ نمر از جمله مجتهدانی بود که معتقد بود ولایت مطلقه فقیه بهترین روش حکومتی است. وباید در عربستان هم اجرا شود. وإن شاء الله خون این شهید بزرگ مقدمه ای برای برپایی نظامی مبتنی بر ولایت فقیه در عربستان باشد.
در کلیپ زیر شیخ نمر دیدگاه خود رادر مورد ایران ورهبری آن بیان می کند. وبه صراحت اعلام می کند که من پیرو وتابع امام خامنه ای هستم. وادله آنرا بیان می کند. گوش دادن این کلیپ را زیبا را از دست ندهید. شاید بیشتر قدر رهبر خودمان را بدانیم.
http://www.seratemostaqim.ir/video/174

فیلم شیخ باقر النمر:
http://www.snn.ir/detail/video/474926/202

[="Purple"]خون شهیدان سرخی صبح ظهور است...

[/]

[="Purple"]میثم تمار را دانی چرا دارش زدند؟

عشـــق #حیــــدر موجب حاضر جوابی میشود ...


[/]

[="Purple"][/]


"رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه، با محکومیت شدید قتل عالم مؤمن و مظلوم شیخ نمر اظهار داشتند: بدون تردید دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت".
به گزارش «شیعه نیوز»، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در جلسه درس خارج فقه، جنایت بزرگ عربستان سعودی در به شهادت رساندن عالم مؤمن و مظلوم، شیخ نمر باقر النمر را به شدت محکوم کردند و با تأکید بر لزوم احساس مسئولیت دنیا در قبال این جنایت و جنایات مشابه سعودی در یمن و بحرین، خاطرنشان کردند: بدون تردید خون به ناحق ریخته این شهید مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت.

آیت الله خامنه‌ای گفتند: این عالمِ مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می‌کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او، انتقاد علنی و امر به معروف و نهی از منکرِ برخاسته از تعصب و غیرت دینی بود.

رهبر انقلاب، شهادت شیخ نمر و ریختن به ناحق خون او را خطای سیاسی دولت سعودی خواندند و افزودند: خداوند متعال از خون بی‌گناه نمی‌گذرد و خون به ناحق ریخته، بسیارسریع دامان سیاستمداران و مجریان این رژیم را خواهد گرفت.

ایشان با انتقاد شدید از سکوت مدعیان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر و حمایت آنان از رژیم سعودی که خون بی‌گناه را تنها به خاطر انتقاد و اعتراض به زمین‎ می‌ریزد، تأکید کردند: جهان اسلام و همه دنیا باید نسبت به این قضیه احساس مسئولیت کنند.

آیت الله خامنه‌ای آزار و شکنجه مردم بحرین توسط نظامیان سعودی و تخریب مساجد و خانه‌های آنان و همچنین بیش از ۱۰ ماه بمباران مردم یمن را نمونه‌های دیگری از جنایات رژیم سعودی خواندند و تأکید کردند: کسانی که صادقانه به سرنوشت بشریت و سرنوشت حقوق بشر و عدالت علاقه‌مند هستند، باید این قضایا را دنبال کنند و نباید نسبت به این وضعیت بی‌تفاوت باشند.

رهبر انقلاب همچنین افزودند: یقیناً شهید شیخ نمر مورد تفضل خداوند خواهد بود و بدون شک دست انتقام الهی گریبان ظالمانی را که به جان او تعدّی کردند خواهد گرفت و این‌‌ همان چیزی است که مایه تسلّی است.

خطاب به آل سعود(سقوط)

گر تو صدها چون نمر اعدام و سرکوبش کنی
شیعه چون عمار و سلمان،پای عهدش باقی است

ریشه ات را میزنم،اذنم دهد"سید علی"
جام "احلی من عسل"اینجا به دست ساقی است


[="Purple"]به یک اشاره ابروی یار مشتری ام
به فکر اذن جهاد و رضایت ولی ام
[/]