****شراب****

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
****شراب****

سلام دوستان:Gol::Gol::Gol::Gol:

اگه می شه نظرتون رو در مورد نخوردن شراب بگید.... اصلا چرا حرام شده؟؟؟؟

چون تا جایی که شنیدم خوردن یه پیک ادم رو مست نمی کنه...:Ealam::Ealam:

anna320;43371 نوشت:
اگه می شه نظرتون رو در مورد نخوردن شراب بگید.... اصلا چرا حرام شده؟؟؟؟


با سلام

بزرگوار

اين كه فرموديد شما نظرتان را در مورد شراب بگوييد يعني چه؟؟

يعني كه چرا شراب حرام است؟؟

اگر اين سوال را بپرسين جوابي جزء اين نداريم
كه خالق انسان و صادر كننده تمام قوانين دين اين دستور را هم به عنوان يكي از دستورات دين اسلام به مردم ابلاغ كرده است و عبد و بندگان خدا بايد اطلاعت از اين امر الهي كنند

حال چه اين شراب يك قطره اش مست كننده باشد و چه يه بشكه اش مست كننده نباشد

اعمال شريعت سوال ندارد

اگر ما مباني دين خود را مستحكم كنيم
اين اعتقاد را كه خداوند حكيم است و عليم
و دستورات دين كه از ناحيه او صادر مي شود راه سعادت بشر را تضمين مي كند
اين دستور را هم سمعا و طاعتا قبول مي كنيم

در ضمن در مقابل دستورات الهي نمي توان از بشر جواب خواست يا از عقل علت ان را پرسيد ؟؟؟
اين سوال شما مثل اين است كه پرسيده شود
نظر شما در مورد روزه چيست؟؟
يا نظر شما در مورد 17 ركعت نماز در روز چيست؟؟
يا..................

عقل بشر نمي تواند جواب گوي اين سوالات باشد
عقل تنها كاري كه مي كند اين است كه رد نمي كند اين اعمال را
اين هم به خاطر ان كه در مباني خود خدايي حكيم مي داند كه خالق و قادروعالم و ......است
و تمام دستورات اين چنين خدايي را عقل نمي تواند رد كند
هرچند فلسفه ان را نداند

البته هر چند در برخي روايات به علت حرمت برخي از مسايل اشاره شده است ولي اگر ائمه معصومين به علت حرمت هم اشاره نمي كردند باز دستورات الهي براي تبعيت ما از اين قوانين كافي بود

با سلام و عرض ادب :Gol:

این سؤال برای بنده هم پیش آمده بود. بعد از بررسی به این نتیجه رسیدم که شراب به همان علتی حرام است که دست دادن با زن نامحرم حرام است. یک دست دادن که فساد نمی شود! (یک پیک که مست نمی کند!)

طبق تحقیقات پزشکی، در واقع شراب اگر زیاده روی نشود فوایدی هم برای جسم دارد. خیلی ها از این موضوع استفاده می کنند و حکم اسلام را ضد منطق و عقل جلوه می دهند، غافل از اینکه (سوره 2):

يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَآ أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا وَيَسْأَلُونَكَ مَاذَا يُنفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ كَذَلِكَ يُبيِّنُ اللّهُ لَكُمُ الآيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ ﴿۲۱۹﴾

درباره شراب و قمار از تو مى‏پرسند بگو در آن دوگناهى بزرگ و سودهايى براى مردم است و[لى] گناهشان از سودشان بزرگتر است و از تو مى‏پرسند چه چيزى انفاق كنند بگو مازاد [بر نيازمندى خود] را اين گونه خداوند آيات [خود را] براى شما روشن مى‏گرداند باشد كه بينديشيد (۲۱۹)

بله. خالق آسمانها و زمین خوب می داند که در شراب سودهایی هم برای مردم هست. ولی گناهش از سودش بیشتر است!

در همین ایران که شراب ممنوع است، عده ای مست می کنند، و در عالم مستی گاهی اوقات دست به جنایاتی هم می زنند. جه رسد به اینکه مثل کشورهای غربی آزاد شود... بسیاری از تجاوزات، قتلها، تصادفات رانندگی، و غیره در حین مستی اتفاق می افتند. :Sham:

البته آنچه جناب طاها فرمودند کاملاً درست است، و ما باید با اطاعت بی چون و چرا از دستورات الهی ایمان خود را تقویت، و تبدیل به یقین کنیم تا شبهات خود به خود و از راهی که فکرش را نمی کنیم برطرف شوند. اگر قرار باشد چنین سؤالاتی برای تمام احکام دین پرسیده شود، و در صورت نیافتن پاسخ منطقی آن حکم ترک شود، دیگر چیزی از دین خدا باقی نمی ماند.

البته جستجو برای یافتن منطق پشت احکام کار خوبی است، اگر و فقط اگر نیت ترک حکم نباشد.

التماس دعا
یا حق

پس باید چطور جواب کسایی که به دین ما ایمان ندارند جواب بدیم ؟؟؟؟

این از نظر ما قابل قبوله ولی اونی که جواب می خواد دلیل هم می خواد...

در سوره بقره (219) آمده است که تو را از شراب و قمار می پرسند. بگو در آن دو گناهی بزرگ و سود هایی است برای مردم. و گناهشان از سودشان بیشتر است.
این کلام خداست و اما از دیدگاه علمی هم مضرات و فوایدی ذکر شده که چون کفه ضررها سنگین تر است از نظر علمی تجویز خوراکی ندارد.
و اما از سوال شما اینگونه استنباط کردم که گویا شما فقط به دید ماده مست کننده به الکل نگاه می کنید-بیماریهای چشمی و الکل اثر آن بر دستگاه جنسی و ادراری-اثرات خاص در زنان و در حاملگی-اثرات گوارشی(دهان-حنجره -مری -لوزالمعده- کبد--روده ...) اثرات قلبی و عروقی -اثرات مغزی و مخچه ای- اثرات روحی و روانی و شخصیتی اثر برقسمت صداقت مغز اثر برخواب و........خلاصه بحث علمی مفصلی دارد که جایش اینجا نیست
شاید اگر فرصتی باشد بتوانم مفصلتر ضرر و سودش را بنویسم که در آن صورت خود قاضی خوبی خواهید بود که چرا ممنوع است هم علمی هم دینی.

به نام خداو سلام.
من هم در این رابطه تحقیقات زیادی داشتم. گاهی و برخی افراد متاسفانه خوردن آن را به مقدار کم و برای مصارف دارویی مجاز میدونند در صورتی که چیزی رو که خداوند علی اعلی اون رو حرام دونسته در همون آیه شریفه ای که جناب بینام تایپ کردند دیگه اما و اگری در اون وجود نداره. حتی برای مصرف دارویی!!
من باز هم ذنبال جواب قانع کننده برای شما هستم چون خودم خیلی این مسئله رو پیگیری میکنم. اما هیچ دلیلی قانع کننده تر از کلام قران نیست. با تشکر از تایپیک جالبتون.
یک نظر غافل از آن ماه نباشیم - شاید که نگاهی کند آگاه نباشیم
با علی:hamdel:

با سلام و عرض ادب :Gol:

نقل قول:
پس باید چطور جواب کسایی که به دین ما ایمان ندارند جواب بدیم ؟؟؟؟

این از نظر ما قابل قبوله ولی اونی که جواب می خواد دلیل هم می خواد...

همانطور که دوستان اشاره کردند الکل مضرات بسیاری هم دارد، پس در این رابطه می توان بحث منطقی کرد.

ولی مقوله دین مقوله «بیا و ببین» است. با بحث منطقی هیچکس را نمی توان به راه راست هدایت کرد، مگر آنکه فرد مورد نظر جستجوگر حق طلب باشد. معمولاً کسانی که از دین خارج می شوند، به خاطر هوای نفس این کار را می کنند. البته در ظاهر توجیهاتی منطق نمایانه ارائه می کنند، تا مثلاً ثابت کنند که دلیلی برای دنبال کردن دین ندارند. ولی در کنه وجودشان تنها دلیلشان برای خروج از دین ارتکاب گناه بدون عذاب وجدان است.

من بعد از بحثهای زیادی که داشتم به این نتیجه رسیدم که به چنین افرادی بگویم: «این قرآن، این سجاده، چهل روز واجبات را به جا بیاور، و چهل شب را با نماز شب و قرائت قرآن (شده فارسی اون) به صبح برسان. اگر چیزی حس نکردی که تو را به ادامه راه ترغیب کند، من حرفهایم را پس می گیرم.»

و البته آنها هیچگاه این کار را نمی کنند، چون اصلاً نیامده اند که بفهمند دین صحیح است یا نه. آمده اند تا دین را انکار کنند و بعد بدون عذاب وجدان به دختر بازی و شراب خواری بپردازند.

هستند قلیلی که واقعاً به این نصیحت عمل می کنند، چون صادقانه دنبال حقیقت هستند، و نیتشان این است که اگر دین صحیح بود، و خدایی بود که بر اعمال بندگان بیناست، او را بندگی کنند. اگر یکی از این افراد را دیدید سلام مرا به او برسانید، چون تا به حال چنین کسی را بین افرادی که بیرون از دین هستند ندیده ام...

در این رابطه روایاتی هم موجود است:

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ إِسْمَاعِيلَ عَنْ أَبِى إِسْمَاعِيلَ السَّرَّاجِ عَنِ ابْنِ مُسْكَانَ عَنْ ثَابِتٍ أَبِى سَعِيدٍ قَالَ قَالَ لِى أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع يَا ثَابِتُ مَا لَكُمْ وَ لِلنَّاسِ كُفُّوا عَنِ النَّاسِ وَ لَا تَدْعُوا أَحَداً إِلَى أَمْرِكُمْ فَوَ اللَّهِ لَوْ أَنَّ أَهْلَ السَّمَاءِ وَ أَهْلَ الْأَرْضِ اجْتَمَعُوا عَلَى أَنْ يُضِلُّوا عَبْداً يُرِيدُ اللَّهُ هُدَاهُ مَا اسْتَطَاعُوا كُفُّوا عَنِ النَّاسِ وَ لَا يَقُولُ أَحَدُكُمْ أَخِى وَ ابْنُ عَمِّى وَ جَارِى فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَرَادَ بِعَبْدٍ خَيْراً طَيَّبَ رُوحَهُ فَلَا يَسْمَعُ بِمَعْرُوفٍ إِلَّا عَرَفَهُ وَ لَا بِمُنْكَرٍ إِلَّا أَنْكَرَهُ ثُمَّ يَقْذِفُ اللَّهُ فِى قَلْبِهِ كَلِمَةً يَجْمَعُ بِهَا أَمْرَهُ
اصول كافى ج : 3 ص : 302 رواية :2

ثابت ابى سعيد گويد: امام صادق (ع ) بمن فرمود: شما را با مردم چكار؟ از مردم دست بداريد و هيچكس را بمذهب خود نخوانيد، بخدا كه اگر اهل آسمان و اهل زمين تصميم گيرند كه بنده اى را كه خدا هدايتش را خواسته گمراه كنند نتوانند، از مردم دست بداريد، و هيچكس از شما (از راه دلسوزى ) نگويد: اين برادر منست : پسر عموى منست ، همسايه منست ، زيرا هرگاه خداى عزوجل خير بنده اى را خواهد، روحش را پاكيزه كند، آنگاه هر خوبى را بشنود بشناسد و بپذيرد و هر زشتى بگوشش رسد انكار كند، سپس خدا در دلش كلمه اى افكند كه بسبب آن كارش را فراهم سازد.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنِ ابْنِ فَضَّالٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ عُقْبَةَ عَنْ أَبِيهِ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع اجْعَلُوا أَمْرَكُمْ هَذَا لِلَّهِ وَ لَا تَجْعَلُوهُ لِلنَّاسِ فَإِنَّهُ مَا كَانَ لِلَّهِ فَهُوَ لِلَّهِ وَ مَا كَانَ لِلنَّاسِ فَلَا يَصْعَدُ إِلَى السَّمَاءِ وَ لَا تُخَاصِمُوا بِدِينِكُمُ النَّاسَ فَإِنَّ الْمُخَاصَمَةَ مَمْرَضَةٌ لِلْقَلْبِ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ قَالَ لِنَبِيِّهِ ص إِنَّكَ لاتَهْدِى مَنْ أَحْبَبْتَ وَ ل كِنَّ اللّهَ يَهْدِى مَنْ يَشاءُ وَ قَالَ أَ فَأَنْتَ تُكْرِهُ النّاسَ حَتّى يَكُونُوا مُؤْمِنِينَ ذَرُوا النَّاسَ فَإِنَّ النَّاسَ أَخَذُوا عَنِ النَّاسِ وَ إِنَّكُمْ أَخَذْتُمْ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ ص وَ عَلِيٍّ ع وَ لَا سَوَاءٌ وَ إِنَّنِي سَمِعْتُ أَبِى يَقُولُ إِذَا كَتَبَ اللَّهُ عَلَى عَبْدٍ أَنْ يُدْخِلَهُ فِى هَذَا الْأَمْرِ كَانَ أَسْرَعَ إِلَيْهِ مِنَ الطَّيْرِ إِلَى وَكْرِهِ
اصول كافى ج : 3 ص : 302 رواية :4

امام صادق (ع ) فرمود: اين امر (امامت ) خود را براى خدا قرار دهيد نه براى مردم ، زيرا آنچه براى خداست ، از آن خداست (عمليكه براى خدا خالص باشد، خود او پاداش و ثوابش را عطا كند) و آنچه براى مردم باشد بآسمان بالا نرود، (پذيرفته خدا نگردد) بر سر دين خود با مردم ستيزه نكنيد، زيرا ستيزه بيمار كننده دلست ، همانا خداى عزوجل به پيغمبرش فرمايد: (تو هر كه را دوست دارى هدايت نكنى ، بلكه خدا هر كه را خواهد هدايت كند، 56 سوره 28) و باز فرمايد آيا تو ميتوانى مردم را بزور و ادار كنى كه مؤ من باشند؟ 9)سوره 10) مردم را رها كنيد، زيرا مردم از همين مردم تعليم گرفته اند و شما از رسولخدا (ص ) تعليم گرفته ايد) و اين كجا و آن كجا؟ من از پدرم شنيدم كه ميفرمود: هرگاه خدا براى بنده اى نوشت و لازم فرمود كه در اين امر داخل شو، بسوى آن شتابنده تر از مرغ بلانه اش ‍ گردد.

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنْ عُثْمَانَ بْنِ عِيسَى عَنِ ابْنِ أُذَيْنَةَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَ قَوْماً لِلْحَقِّ فَإِذَا مَرَّ بِهِمُ الْبَابُ مِنَ الْحَقِّ قَبِلَتْهُ مْ وَ إِنْ كَانُوا لَا يَعْرِفُونَهُ وَ إِذَا مَرَّ بِهِمُ الْبَابُ مِنَ الْبَاطِلِ أَنْكَرَتْهُ قُلُوبُهُمْ وَ إِنْ كَانُوا لَا يَعْرِفُونَهُ وَ خَلَقَ قَوْماً لِغَيْرِ ذَلِكَ فَإِذَا مَرَّ بِهِمُ الْبَابُ مِنَ الْحَقِّ أَنْكَرَتْهُ قُلُوبُهُمْ وَ إِنْ كَانُوا لَا يَعْرِفُونَهُ وَ إِذَا مَرَّ بِهِمُ الْبَابُ مِنَ الْبَاطِلِ قَبِلَتْهُ قُلُوبُهُمْ وَ إِنْ كَانُوا لَا يَعْرِفُونَهُ
اصول كافى ج : 3 ص : 303 رواية :5

امام صادق (ع ) فرمود: همانا خداى عزوجل مردمى را براى حق آفريده كه چون درى از حق به آنها گذرد (مثل اينكه سخن حقى شنوند) دلشان آنرا بپذيرد اگر چه آنرا نفهمند و نشناسند، و چون درى از باطل بآنها گذرد، دلشان انكار كند، اگر چه آنرا نشناسند و مردمى ديگر را براى غير حق آفريده كه چون درى از حق بآنها گذرد، دلشان انكار كند، اگر چه آنرا نشناسند چون درى از باطل به آنها گذرد دلشان آنرا بپذيرد، اگر چه آنرا نشناسند.

عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ عَبْدِ الْحَمِيدِ بْنِ أَبِي الْعَلَاءِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ إِذَا أَرَادَ بِعَبْدٍ خَيْراً نَكَتَ فِى قَلْبِهِ نُكْتَةً مِنْ نُورٍ فَأَضَاءَ لَهَا سَمْعُهُ وَ قَلْبُهُ حَتَّى يَكُونَ أَحْرَصَ عَلَى مَا فِى أَيْدِيكُمْ مِنْكُمْ وَ إِذَا أَرَادَ بِعَبْدٍ سُوءاً نَكَتَ فِى قَلْبِهِ نُكْتَةً سَوْدَاءَ فَأَظْلَمَ لَهَا سَمْعُهُ وَ قَلْبُهُ ثُمَّ تَلَا هَذِهِ الْآيَةَ فَمَنْ يُرِدِ اللّهُ أَنْ يَهْدِيَهُ يَشْرَحْ صَدْرَهُ لِلْإِسْلامِ وَ مَنْ يُرِدْ أَنْ يُضِلَّهُ يَجْعَلْ صَدْرَهُ ضَيِّقاً حَرَجاً كَأَنَّما يَصَّعَّدُ فِى السَّماءِ
اصول كافى ج : 3 ص : 303 رواية :6

امام صادق (ع ) فرمود، همانا خداى عزوجل هرگاه خير بنده اى را خواهد، نقطه اى از نور در دلش زند كه گوش و دلش ‍ را از آن روشن كند، تا آنجا كه بر آنچه در دست شماست (امر و ولايت ) از خود شما حريص تر گردد، و چون براى بنده اى بد خواهد، نقطه سياهى در دلش زند كه گوش و دلش از آن تاريك شود، سپس اين آيه را تلاوت فرمود: (كسيكه خدا هدايتش را خواهد، سينه اش را براى اسلام باز كند: و كسيكه خدا ضلالتش را خواهد، سينه اش را تنگ و سخت كند كه گوئى بآسمان بالا ميرود 125 سوره 6).

التماس دعا
یا حق

anna320;43371 نوشت:
سلام دوستان:gol::gol::gol::gol:

اگه می شه نظرتون رو در مورد نخوردن شراب بگید.... اصلا چرا حرام شده؟؟؟؟

چون تا جایی که شنیدم خوردن یه پیک ادم رو مست نمی کنه...:ealam::ealam:


با سلام به شما کاربر محترم
توجه داشته با شید ،شاید خوردن مقدار بسیار کم آن باعث مستی نشود؛اما حرمت آن سر جای خود با قی است وفقها نظر خود را در این باره اعلام نموده اند .به عنوان مثال:
آیت الله مکارم می فرمایند:حتی نوشیدن یک قطره شراب وکمتر از آن نیز حرام است .
آیت الله سیستانی می فرمایند:اگر جرعه ای از آن بنوشد خدا وملائکه و پیامبران ومو منان او را لعنت کنند .
تو ضیح المسائل مراجع ،م2633

با سلام خدمت شما بزرگوار

برای پاسخ دادن به این سوال به چند نکته باید توجه کرد:

الف. شراب و كليه مسكرات از محرمات است و مصرف آن چه کم باشد يا زياد از گناهان كبيره مي باشد.از آن جای که انسان زیاده طلب است اگر اسلام قطره ای از آن را تجویز می کرد به آن اکتفا نورزیده وغرق در شراب خوری می گردید.
ب. بايد گفت كه مسئله حرمت خمر و شراب، در همه اديان الهي حرام بوده، و هيچ آييني كه از تحريف بشر مصون مانده باشد، شرب خمر را جايز نمي‌داند. روايتي از امام رضا عليه السلام نقل شده است كه فرمودند: ما بعث الله نبيا الا بتحريم الخمر... (صدوق، التوحيد) خداوند هيچ پيامبري را مبعوث نكرد، مگر آنكه شراب را در شريعت او حرام نمود. بنابراين تصور اين كه حرمت شراب فقط مربوط به دين اسلام است، تصوري نادرست مي‌باشد و اينكه امروزه در برخي اديان شرب خمر را حلال مي‌شمارند، اين خود يكي از نشانه‌هاي تحريف‌هايي است كه در آيين‌هاي الهي به دست بشر صورت گرفت (ر.ك: ذبيح الله محلاتي، ساحل نجات در مضرات شراب، ترياك، قمار، موسيقي، تهران، 1332) كه نمونة بارز آن را مي‌توان در دين يهود، و همين طور در تحريفاتي كه در دين مسيح توسط پولس قديس صورت يافت، پي‌گرفت.
ج. بايد دانست احكام الهي براساس مصالح و مفاسد است يعني حلاليت نشانه مصلحت و فايده داشتن آن براي انسان است و حرمت نشانه مفسده و ضرري است كه آن براي انسان دارد.
د. ضرر و زيان فردي و اجتماعي شراب بر کسي پوشيده نيست، هر چند ممکن است منافع زودگذر و اندکي داشته باشد چنان که قرآن کريم هم تصريح فرموده است: A}«يسئلونک عن الخمر والميسر قل فيهما اثم کبير و منافع للناس و اثمهما اکبر من نفعهما»{a؛ درباره شراب و قمار از تو مي پرسند، بگو: در آن دو گناهي بزرگ و سودهايي براي مردم است و[لي] گناهشان از سودشان بزرگتر است» v} (بقره، آيه 219).{v
و نيز در آيه 90 و 91 از سوره مائده، قمار بازي و مي گساري اعمالي پليد و از ابزار شيطان معرفي شده است.
ضررهاي بس گراني كه بر اثر شراب خواري بر روح و جسم انسان وارد مي شود، به گونه اي: است كه فغان دانشمندان، روان شناسان و پزشكان جوامع غربي را درآورده است، در اينجا نظريه دانشمندان را در مورد زيان هاي شراب به طور فشرده بيان مي كنيم:
1. اثر الكل در عمر انسان؛ يكي از دانشمندان مشهور غرب اظهار مي دارد كه هرگاه از جوانان 21 ساله تا 23 ساله معتاد به مشروبات الكلي، 51 نفر بميرند، در مقابل از جوان هاي غير معتاد، 10 نفر هم تلف نمي شوند.
دانشمند مشهور ديگري ثابت كرده است كه جوان هاي 20 ساله، كه انتظار مي روند پنجاه سال عمر كنند در اثر نوشيدن الكل، بيشتر از 35 سال عمر نمي كنند.
ادامه دارد.......

anna320;43439 نوشت:
پس باید چطور جواب کسایی که به دین ما ایمان ندارند جواب بدیم ؟؟؟؟ این از نظر ما قابل قبوله ولی اونی که جواب می خواد دلیل هم می خواد...


با سلام

ممنون از دوستان كه در بحث شركت كردند

بزرگوار شما مي فرماييد ما چطور در مقابل كساني كه دين ما را قبول ندارند استدلال كنيم كه شراب حرام است و براي ايشان استدلال بياوريم

هر كاري راهي دارد و هر كسي براي اين كه بخواهد به علمي دست يابد و پاسخي براي عملي چه نفيا و چه اثباتا پيدا كند بايد از راه مخصوص خود حركت كند

چه كسي گفته است كه كسي كه دين اسلام را قبول ندارد و از حرمت شراب مي پرسد بايد ادله اورد كه شراب چرا حرام است؟؟
چه كسي گفته فردي كه از فلان برنامه دين سوال دارد بايد جوابگو باشيم؟؟
چرا؟؟
به چه دليل؟؟

افرادي كه با انها بحث مي كنيم از دو حال خارج نيستند يا مسلمان هستند كه دين و شريعت را قبول دارند و كساني كه دين را قبول كردن موظف به رعايت قوانين دين هستند چه اين قواين را دوست داشته باشند و چه دوست نداشته باشند و چه اين قوانين به نفع انها باشد و چه به ضرر انها

ولي دسته دوم كه خارج از دين هستند ما براي اثبات دين خود بايد از سر منشاء بياييم و از راه اصلي حركت كنيم و ابتدا دين را اثبات كنيم و بعد خدا و نبوت و امامت و ..............و اين كه هر دستوري از طرف خدا براي ما بيايد ما موظف به رعايت ان قوانين هستيم

شايد سوال كنيد كه فردي فقط از فلان دستور دين مي پرسد چه ربطي به بقيه مسايل دارد؟؟

جواب ما اين است كه دين اسلام مجموعه اي از قوانين به هم پيوسته است كه باهم ارتباطي تنگاتنك دارند و نمي شود بدون در نظر گرفتن يكي از انها ديگري را اثبات كرد

حركت در هر كدام از شاخ و برگ ها بدون اثبات اصول دين و پايه ها ان بي نتيجه است و طرف مقابل اصلا قانع نخواهد شد و شما در ان صورت دين را ملامت خواهيد كرد كه چرا دين اسلام جواب ندارد

دين اسلام براي اثبات خدا و پيامبر و امام و عصمت و اين كه دستورات پيامبر و امام عين دستور خداست از برهان و استدلال و منطق برخوردار است و وقتي كه اين پايه ها استوار شد جواب گويي به شبهاتي از اين دست راحتر خواهد بود

سلام

گذشته از تمام این بحث ها

الان تعدادی از شربت های دارویی حاوی الکل هستند

در ساخت و سنتز برخى از دارو ها هم چون تنطور ها يا شربت هاى دارويى و نيز در تهيه روکش قرص ها از الکل به عنوان حلال شيميايى

استفاده مى شود . اين الکل ، مطابق تحقيقى که از دانشکده داروسازى به عمل آمده ، ممکن است الکل صنعتى خالص يا الکل تخميرى باشد.

مثلا به داروهای زیر نگاه کنید
.

barbiturates, benzodiazepines, opioids, phenothiazines, and anti-depressants

حضرت رضا عليه السلام فرمود، هرگز خدا پيغمبرى مبعوث نفرمود مگر با حكم حرمت شراب‏ و اقرار به بدا براى خدا.(الکافی)

حضرت باقر -روحی فداه- فرمود: خداى عز و جل براى بدى قفلهائى قرار داده، و كليدهاى آنها راشراب‏ قرار داده(همان)

رسول خدا صلوات الله عليه در خطبه خود فرمود: هرگونه شرابى حرام است.(گزیده کافی)رسول خدا صلوات الله عليه گفته است: هر شرابى كه بسيار آن مست كند، يك قطره آن نيز حرام است. (همان)سليمان بن خالد مى‏گويد: امام صادق (ع) فرمود: شرابخوار همچون بت پرست محشور مى‏گردد، و هر كس جرعه‏اى شراب‏ نوشد خداوند تا چهل روز نمازش را نخواهد پذيرفت.(عقاب الاعمال)


.
ابو الصّحارى مى‏گويد: از امام صادق (ع) در باره شرابخوار سؤال كردم، فرمود: تا وقتى كه چيزى از
شراب‏ در رگهاى اوست نمازش پذيرفته نخواهد شد.(همان)عمّار بن موسى مى‏گويد: از امام صادق (ع) سؤال شد مردى كه شراب‏ مى‏خورد حال او چگونه است؟ فرمود: خداوند تا چهل روز نمازش را قبول نمى‏كند، و توبه‏اش تا چهل روز پذيرفته نمى‏شود و اگر در اين چهل روز بميرد وارد آتش دوزخ مى‏شود.(همان)


رسول خدا - روحی فداه - و هر كس در دنيا شراب‏ بنوشد، خداوند از زهر افعى‏ها و عقربها به او مى‏نوشاند.(همان)

و روایت در این باب بسیار استموضوع قفل شده است