جمع بندی سند خبر: ریختن خاکستر بر سر رسول الله (صلی الله علیه و آله )

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سند خبر: ریختن خاکستر بر سر رسول الله (صلی الله علیه و آله )

با سلام

در اخباری آمده که بعضی مردم بر سر رسول ص خاکستر و خاک میریختند و رسول الله هم بعدا به عیادتشان رفت و ....

در بعضی دیگر آمده یک یهودی بود و.....

میخواستم ببینیم از دوستان کسی منبعی درست دارد ؟ مثل :

....یک روز که خاتم رسولان از کوچه ای عبور می نمود، طشتی از خاکستر بر سر مبارک آن حضرت ریخت؛ در این حال، دشمنان پیامبر خندیدند و فریاد زدند و اشعار بدی را خواندند و منتظر عکس العمل پیامبر گردیدند؛ ولی با شگفتی مشاهده کردند آن حضرت به آرامی خاکسترها را از خود دور نمود و ضمن پاک کردن جامه خویش با مهربانی به مردم نگریست!
روزهای بعد، این عمل تکرار شد و هر بار آنان با شکیبایی، بردباری و ملایمت پیامبر مواجه شدند. یک روز که پیامبر از کوچه عبور می نمود، مشاهده کرد چیزی بر سرش ریخته نشد، از جوانی پرسید: این فردی که هر روز بر سرم خاکستر می ریخت، کجاست و چه وضعی دارد؟ او جواب داد: اگر منظورتان عامر است، او اکنون در بستر بیماری به سر می برد. رسول اکرم صلی الله علیه وآله وسلم به عیادت وی رفت و از حالش جویا گردید و برای شفایش دعا کرد. بارسنگین خجالت و شرمساری بیش از بیماری، عامر را اذیت می کرد؛ ولی حال تازه ای به وی دست داد، احساس کرد دیگر نسبت به همسایه اش کینه ندارد و به او علاقه مند گردیده است. در حالی که به شدّت می گریست و ابوجهل را به عنوان محرّک رفتار بد خویش معرّفی می کرد، لحاف را از روی خود کنار زد و خطاب به پیامبر عرض کرد: می خواهم مسلمان شوم؛ آیا لیاقت آن را دارم؟
رحمت عالمیان با مهربانی فرمود: آری! در این حال، همسایه ای که به بهترین انسان روی زمین اذیت می رساند، اسلام آورد و عهد کرد تا آخر عمر در کنار پیامبر باشد و با دشمنان اسلام و قرآن مبارزه کند. ...

و یا خبر آن یهودی و ریختن خاکستر ....

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد عماد

سلام علکیم
از تاخیر در جواب پوزش می طلبم
این گزارش در کتاب المصنف ، ج6ص 314 آمده است، آیه الله مکارم نیز در کتاب مثالهای زیبای قرآن ج1ص 203 آن را بیان نموده اند

با سلام

عماد;564340 نوشت:
سلام علکیم
از تاخیر در جواب پوزش می طلبم
این گزارش در کتاب المصنف ، ج6ص 314 آمده است، آیه الله مکارم نیز در کتاب مثالهای زیبای قرآن ج1ص 203 آن را بیان نموده اند

درسته :أخبرنا عبد الرزاق قال أخبرنا بن جريج قال أخبرني عبد الله بن عمرو بن علقمة يحدث عن بن أبي حسين أن النبي صلى الله عليه و سلم كان له جار يهودي لا بأس بخلقه فمرض فعاده رسول الله صلى الله عليه و سلم بأصحابه فقال أتشهد أن لا إله إلا الله وأني رسول الله فنظر إلى أبيه فسكت أبوه وسكت الفتى ثم الثانية ثم الثالثة فقال أبوه في الثالثة قل ما قال لك ففعل فمات فأرادت اليهود أن تليه فقال رسول الله صلى الله عليه و سلم نحن أولى به منكم فغسله النبي صلى الله عليه و سلم وكفنه وحنطه وصلى عليه قال عبد الرزاق وقد سمعته من عبد الله بن عمرو

اما در این خبر اسمی از ریختن خاکستر و .... نیست !!!

منبع خبری که در اول آوردم ...عامر و ابوجهل کدام کتاب کهن است ؟

در رابطه با یهودی روایتی که است و دربعضی از منابع آمده چنین است:

أن غلاما من اليهود كان يخدم رسول اللّه- صلّى اللّه عليه و سلّم- فمرض فأتاه رسول اللّه- صلّى اللّه عليه و سلّم- يعوده فقعد عند رأسه فقال له: «أسلم»، فنظر إلى أبيه و هو عنده، فقال له: أطع أبا القاسم فأسلم، فخرج رسول اللّه- صلّى اللّه عليه و سلّم- و هو يقول: «الحمد للّه الذي أنقذه من النار»(1)
جوانی از یهودی در خدمت رسول خدا بود، پس مریض شد و رسول خدا به عیادتش آمد و کنارش نشست و به او گفت اسلام بیاور، جوان به پدرش نگاه کرد، پدرش به وی گفت رسول خدا را اطاعت کن، و وی اسلام آورد، رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم از خانه خارج شدند و در حالیکه می فرمودند: خدا یی راشکر که او را از آتش جهنم نجات داد
اما گزارش مورد نظر شما را پیدا نکردم ، انشاء الله پس از پیدا شدن خدمتتان می فرستم

پرسش:
معروف است که شخصی یهودی هرروز بر سر رسول خدا(صلی الله علیه وآله) خاکستر می ریخت. چند روزی بود که خاکستر نمی ریخت. پیامبر(صلی الله علیه وآله) از علت آن جویا شد. گفتند: بیمار است. آن حضرت به ملاقات او رفت. یهودی با دیدن این رفتار پیامبر (صلی الله علیه وآله)مسلمان شد. سند این مطلب کجاست؟

پاسخ:
این داستان در منابع تفسیری کهن و برخی منابع مطالعاتی دیده می شود.
نقل كردند كه يك يهودى‏ بود همه روزه بالاى بام مى‏رفت و خاك‏روبه بر سر حضرت مى‏ ريخت چند روزى شد كه ديگر اين عمل را نميكرد حضرت پرسش فرمود گفتند: مريض‏ شده حضرت به عيادت‏ او تشريف برد سه مرتبه صورت برگردانيد باز حضرت مقابل صورتش نشست اين خلق را كه مشاهده كرد به شرف اسلام مشرف شد(1)

آیه الله مکارم شیرازی نیز آن را در کتاب مثالهای زیبای قرآن بیان نموده است.(2)
نیز استاد محمد رضا حکیمی در مقاله ای به نام "زمینه و زمانه بعثت" به این موضوع اشاره کرده است. ایشان نوشته است:
"یهودیان مدینه خاکستر بر سرش می ریختند. جوانان طایف سنگ بارانش می کردند. او با تبسم و گشاده رویی از آنان می گذشت. همان یهودی که بر سرش خاکستر ریخته بود، چون بیمار می شد، از حالش جست و جو می کرد و به دیدنش می رفت".(3)

پی نوشت:

1. طیب، عبدالحسین،
اطيب البيان في تفسير القرآن‏، اسلام‏، تهران، 1369ش، چاپ دوم، ج9، ص463

2.آیه الله مکارم شیرازی، مثالهای زیبای قرآن، نسل جوان، قم، 1382ش، چاپ اول، ج1، ص202
3. حکیمی محمد رضا، خرد نامه همشهری" شماره یازده، بهمن 1385 ش، ص 42و43 .


موضوع قفل شده است