سریع الاجابه ترین دعاها

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
سریع الاجابه ترین دعاها

استجابت دعا، مانند هر پدیده*ی دیگری، قوانین آداب و شروطی دارد که با وجود آن آداب و شرایط است که دعا به اجابت می*رسد و اگر آن شرایط موجود نباشد، یا مانعی در استجابت آن باشد که ما به آن علم نداریم، اگر چه سریع الاجابة ترین دعا هم باشد، باز ممکن است مورد اجابت واقع نشود.
[1]

به هر حال چون ذکر متن دعاها در این خلاصه مقدور نیست، فقط به ذکر اسامی چند مورد که دارای اهمیت خاص هستند اشاره می*شود:

1, دعای توسل:
محمد ابن*بابویه دعای توسل را از ائمه (علیه السلام) نقل کرده و گفته است که این دعا را در هیچ امری نخواندم، مگر آن که اثر اجابت آن را به زودی یافتم دعای توسل از دعاهای مشهور است که در شب*های چهارشنبه خوانده می*شود. در این دعا با توسل به چهارده معصوم (علیه السلام) و واسطه قرار دادن آن*ها به درگاه الاهی پس از اتمام دعا، حاجت خود را از خدا در خواست می*کنیم. جملات صدر و ذیل آن چنین است: ”اللهم انی اسئلک و اتوجه الیک بنبیک نبی الرحمة…”*؛ خدایا من از تو می*خواهم و روی می*آورم به سوی تو، به پیامبرت، پیامبر رحمت… ”یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله”*؛ ای آبرومند نزد خدا، شفاعت کن برای ما نزد خدا.[2]

2, دعای فرج:
کفعمی در کتاب بلد الامین دعایی از حضرت علی (علیه السلام) نقل کرده که اگر شخص گرفتار، ترسیده، نگران و غم دیده، آن را بخواند، حق تعالی گشایش در کار او ایجاد می*نماید، که ابتدا و انتهای این دعا چنین است:
”یا عماد من لا عماد له…”*؛ ای پشتیبان کسی که پشتیبان ندارد… ”و افعل بی ما انت اهله”*؛ با من چنان کن که تو اهل آنی[3]. و آن گاه پس از دعاء حاجت خود را بطلبد.
3, دعای اسم اعظم:
سید علیخان شیرازی در کتاب کلم طیب می*نویسد: اسم اعظم خدای تعالی آن است که افتتاح او ”الله”* و اختتام او ”هو”* است، هر که اسم اعظم خدای تعالی را روزی یازده بار ورد خود قرار دهد، هرآینه هر امر مهمّ جزئی و کلّی برای او آسان شود و آن اسم اعظم پنج آیه از پنج سوره مبارکه بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن است، با این ویژگی که حروف آن نقطه ندارد و تغییری در اعراب آن*ها صورت نمی*گیرد:
الف. ”الله لا إله إلا هو الحی القیوم … ”* تا آخر آیة*الکرسی.
ب.”الله لا اله الا هو …نزل علیک الکتاب …”*.
ج. ”الله لا إله ان هو لیجمعنکم …”*.
د.”الله لا إله ان هو له الاسماء …”*.
ه.”الله لا إله الا هو و علی إلله…”*. [4]

4, دعای مقاتل بن سلیمان از امام سجاد (علیه السلام):
امام سجاد (علیه السلام) به مقاتل بن سلیمان، دعایی را تعلیم داده، که مقاتل می*گوید: هر کس این دعا را صد بار بخواند، دعایش مستجاب خواهد شد. ابتدا و انتهای این دعا چنین است:”الهی کیف ادعوک و انا…”*؛ خدایا چطور بخوانم تو را و حال من منم… . ”*تفرج عنی فرجا عاجلا غیر اجل نفسک و رحمتک یا ارحم الراحمین”* گشایش فوری بدون مدت دار، به من عطا کن به فضل و رحمت خودت، ای مهربان*ترین مهربانان.[5]

5, دعای سریع الاجابة:

کفعمی در بلدالامین دعایی از امام موسی کاظم (علیه السلام) نقل کرده و فرموده: عظیم*الشأن و سریع الاجابة است که جملات صدر و ذیل آن چنین است: ”اللهم انی اطعتک فی احبّ الاشیاء الیک و هو التوحید”*؛ خدایا من تو را اطاعت کردم در آن چه بیشتر دوست داری و آن یگانه دانستن تو است. ”و ارزقنی من حیث احتسب و من حیث لا احتسبه، انک ترزق من تشاء بغیر حساب”*؛ روزی*ام ده، از آن جا که گمان می*برم و از آن جا که گمان نمی*برم؛ زیرا تو هر که را بخواهی بی حساب روزی می*دهی؛ پس از اتمام دعا حاجت خود را بطلب.[6]

6, دعایی از امام صادق (علیه السلام) وارد شده که فرمود: هر کسی ده بار یا الله بگوید، به او گفته می*شود، لبیک، حاجت تو چیست؟.[7]

7, دعایی دیگر از امام جعفر صادق (علیه السلام) که هر کس یا رب یا الله بگوید به گونه*ای که تا نفس او قطع شود، گفته می*شود لبیک حاجت تو چیست؟.[8]

همه این دعاها را مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح*الجنان، فصل پنجم آورده است.
لازم به تذکر است که برای حاجت*های خاص، دعاهای خاصی وارد شده است که برای کسب اطلاع از آن*ها می*توانید به کتاب مفاتیح*الجنان مراجعه کنید.

پی نوشت ها :
[1] برای آگاهی بیشتر در باره ی دعا آداب و شرایط آن رجوع کنید به نمایه*های:
الف. شرایط حتمی استجابت دعا، سؤال شماره 197 سایت اسلام کوئست.
ب. نحوه و چگونگی تشخیص مصلحت در دعا، سؤال شماره 721 سایت اسلام کوئست.
[2] مفاتیح*الجنان، دعای توسل، ص 225,
[3] همان؛ دعای فرج.
[4] همان، آیات اسم اعظم، ص 224,
[5] همان، دعای مقاتل بن سلیمان، ص 236,
[6] مفاتیح*الجنان، دعای سریع الاجابة، ص 237 و 754,
[7] اصول کافی، کتاب الدعاء، باب: هر کس ده بار یا الله بگوید.
[8] همان، باب هر کس یا الله یا رب بگوید تا نفس بند آید.
*********************************************************
مرحوم آیةالله بهجت رضوان الله تعالی علیه، نوعی از دعا را معرفی فرمودند كه در مستجاب شدن آن تردیدی نیست.

این عارف جلیل القدر، رحمةالله علیه، در پاسخ به سوالی فرمودند: برخی گمان می*كنند كه دعا، كار پیرزن*ها و پیرمردها و عجزه [ناتوانان] است، آنها كه نمی توانند در میدان جنگ و جهاد شمشیر بزنند؛ ولی معلوم می*شود مساله از این بالاتر است! در روایت درباره شرایط استجابت دعا آمده است: "من دعا و هو لایحس سوی الاجابة استجیب له"، یعنی هر كس دعا كند و جز اجابت احساس نكند، دعایش مستجایب می*شود.

ایشان در ادامه می*فرمایند: گویا حالتی در ما پیدا شده شبیه به یاس از اجابت، كه دعای ما فقط به زبان و لقلقه*ی لسانی است؛ نه دعای برخاسته از دل مطمئن و امیدوار به اجابت. قلب متیقن و دل شكسته*ای می*خواهد كه دعایش مثل تیر به هدف برسد، به گونه*ای كه دعا كنیم و اجابت آن را بفهمیم و یا حداقل به ما وعده*ی استجابت آن را بدهد، ولو بعد از چهل سال، همچنان كه درباره حضرت یعقوب علیه*السلام ظاهرا دارد [محقق شد].

بنابراین فرموده حضرت* آیةالله بهجت، آن دعایی مستجاب است كه دعاكننده در آن مطمئن به اجابت باشد و این امر به قول ایشان قلب متیقن و دل شكسته می*خواهد.

(كتاب پرسش*های شما و پاسخ*های آیةالله بهجت، جلد دوم)
*********************************************************
اگه میخواهی دعایت مستجاب شود

امام صادق (ع) : اگر کسی از شما بخواهد دارای حالتی شود که همه خواسته هایش را خداوند برآورد باید از همه مردن ناامید باشد و هیچ امیدی جز خداوند نداشته باشد پس اگر خداوند چنین حالتی را در قلب او بیابد چیزی از خدا نخواهد مگر اینکه برآورد. (وسائل الشیعه)

پیامبر اکرم (ص) : شخصی به پیغمبر (ص) عرض کرد دوست دارم دعایم مستجاب شود.حضرت فرمود:خوراک خود را پاک کن و سعی کن حرام وارد شکمت نشود.

اما صادق (ع) فرمود : هنگام دعا قلب خود را متوجه خدا گردان و چنان گمان داشته باش که خواسته ات در آستانه در حاضر و آماده است.

پیامبر اکرم (ص) فرمود : دعا کنید در حالی که یقین و اطمینان داشته باشید که دعای شما مستجاب خواهد شد.

امام صادق (ع) : مردی از بنی اسرائیل مدت سی و سه سال دعا می کرد و از خدای خود فرزند پسر می خواست همین که دید دعایش مستجاب نمی شود خطاب به خدا نموده گفت:خدا نمی دانم من از تو خیلی دورم که صدایم را نمی شنوی یا با این که نزدیکی و می شنوی در عین پاسخم نمی دهی.در این هنگام کسی به خواب او آمده گفت:سر مستجاب نشدن دعایت این است که بدزبانی می کنی در حال دعا قلبت آشفته و ناپاک است ونیتت ناشایسته و ناجور اگر می خواهی دعایت مستجاب شود این هر سه عیب را از خود دور کن.یعنی خوش زبان باش و قلبت را پاک و پاکیزه نموده قلبا از خدا بترس و بپرهیز و نیتت را سالم نما (خوشبین و امیدوار به رحمت خدا باش).پس از این جریان آن مرد تصمیم گرفت به سفارش ها عمل کند.اتفاقا در نتیجه عمل به آن دستورها خداوند پسری به او مرحمت نمود.

پیامبر اکرم (ص) : خداوند مستجاب نکند دعای کسی را که دلش پریشان است و نداند چه می گوید.