جمع بندی راهنمایی برای پایان نامه قرآنی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راهنمایی برای پایان نامه قرآنی

سلام
روز بخیر
بنده دانشجوی روانشناسی هستم
تحقیق راجع ب مقایسه کارکرد های اجرایی کودکان حافظ و غیر حافظ داشتم
نیاز به یک سری آیات و روایات ک حفظ قران را سبب افزایش حافظه . توجه برنامه ریزی و دیگر مولفه های کارکرد اجرایی میشود را دارم

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد تذکره

[TD][/TD]

سوال :
بنده دانشجوی روانشناسی هستم
تحقیق راجع ب مقایسه کارکرد های اجرایی کودکان حافظ و غیر حافظ داشتم
نیاز به یک سری آیات و روایات ک حفظ قران را سبب افزایش حافظه . توجه برنامه ریزی و دیگر مولفه های کارکرد اجرایی میشود را دارم

پاسخ :
قرآن کریم، بزرگ ترین و بالاترین هدیه خداوند متعال به بشر است و قرائت و تلاوت و حفظ آن هم یکی از توفیقات بزرگ الهی به حساب می آید که شامل حال هر کسی نمی‎شود.
خوشبخت ترین افراد کسانی هستند که پس از حفظ قرآن کریم، آن را از دست ندهند و درون خود را از گنج‎های بیکران قرآن کریم خالی ننمایند.
قرائت و تلاوت و حفظ قرآن کریم دارای آثار و برکات زیادی دارد:
1- آرامش روحی:
یاد خدا تأثیر بسزایی در روان آدمی دارد و دل در پرتو آن آرام می‎گیرد. خداوند متعال می‎فرماید: «الَّذينَ آمَنُوا وَ تَطمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكرِ اللَّهِ أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطمَئِنُّ القُلُوبُ» (1) آنها كسانى هستند كه ايمان آورده و دل هايشان به ياد خدا آرامش مى‏ گيرد، آگاه باشيد كه تنها با ياد خدا دلها آرامش پيدا مى‏ كند.
یکی از نام‎های قرآن، ذکر است. تلاوت و حفظ قرآن کریم نوعی ذکر خداوند است که انسان در پرتو آن از هجوم بسیاری از فشارهای روانی و اضطرابات درونی مصون می‎ماند.
2- تقویت حافظه :
یکی از امتیازات قرآن کریم آن است که تلاوت و حفظ و به خاطر سپردنش سبب تقویت روح و حافظه می‎شود.
در روایات آمده است که قرائت قرآن کریم به افزایش حافظه می‎انجامد. از آن جا که حفظ این کتاب آسمانی به تکرار پیوسته و قرائت زیاد آن وابسته است، می‎توان گفت حفظ قرآن کریم حافظه را فزونی می‎بخشد و روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد.
در روایات ما به صراحت نیامده است که حفظ قرآن سبب تقویت حافظه می شود ولی چون حفظ قرآن ملازم تلاوت و قرائت قرآن است و تلاوت وقرائت قرآن هم باعث تقویت حافظه و قدرت افزایی ذهن می شود و هم حفظ قرآن باعث تقویت ذهن و حافظه می گردد :
مَنْ قَرَأَ الْقُرْآنَ وَ هُوَ شَابٌّ مُؤْمِنٌ اخْتَلَطَ الْقُرْآنُ بِلَحْمِهِ وَ دَمِه‌ ؛(2) کسی که قرآن را بخواند در حالی جوان مومن باشد قرآن با گوشت و خونش عجین می گردد.
در کتاب اصول کافی یک باب به نام باب حفظ القرآن(3) و یک باب هم به نام فی قرائته (4) و یک باب به نام باب البیوت التی یقرا فیها القرآن(5) و بابی به نام فی ثواب قرائت القرآن(6) است که می توانید مراجعه بفرمائید.

پی نوشت ها:
1.رعد/ 28
2.شيخ حر عاملى، محمد بن حسن‏، وسائل الشيعة، محقق / مصحح: مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏، ناشر: مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏، قم‏، چاپ: 1409 ق‏، نوبت اول،‏
، ج‌6، ص 177.
3.كلينى، محمد بن يعقوب‏، الكافي( ط- الإسلامية)، محقق / مصحح: غفارى على اكبر و آخوندى، محمد،ناشر: دار الكتب الإسلامية، تهران‏، چاپ: 1407 ق‏، نوبت : چهارم،‏ج2 ص607
4.همان، ص609.
5.همان، ص610
6.همان، ص611.

موضوع قفل شده است