جمع بندی دین پیامبران اولوالعزم

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دین پیامبران اولوالعزم

با سلام
از آنجا که در همین تالار خواندم که پیامبر الوالعزم پیامبری است که دارای دین و شریعت جدید باشد.
دین حضرت نوح؟
دین حضرت موسی؟
دین حضرت ابراهیم چی بود؟
ممنون.

[=arial]

با نام الله


[=arial]


[=arial] کارشناس بحث: استاد سید محسن

پرسش:
پیامبر الوالعزم، پیامبرانی هستند که دارای دین و شریعت هستند، دین حضرت نوح، حضرت موسی و حضرت ابراهیم چه بود.؟

پاسخ:
پیامبران اولوالعزم قبل از این که به رسالت برسند موحد و یکتا پرست بودند به دلیل عقلی و نقلی
ــ دلیل عقلی:
هدف اصلی انبیاء راهنمايی بشر به سوي حقايق و وظايفی است كه خدای متعال براي انسان ها تعيين فرموده است و ايشان در حقيقت، نمايندگان الهی در ميان بشر هستند كه بايد ديگران را به راه راست، هدايت كنند. حال اگر چنين نمايندگانی، پای‌بند به دستورات الهی نباشند، مردم، رفتار ايشان را مناقض با گفتارشان تلقّی می‌كنند و ديگر به گفتارشان هم اعتماد لازم را پيدا نمی‌كنند و در نتيجه هدف از بعثت انبياء به طور كامل، تحقق نمی‌یابد.

ــ دلیل نقلی و قرآنی:
در آيه 124 سوره بقره آمده است كه: وقتي حضرت ابراهيم امتحان خود را به خوبي پس داد، خداوند او را به عنوان امام، برگزيد. در اين جا حضرت ابراهيم از خداوند سؤال می‌كند: آيا ذرّيه و نسل من هم دارای اين مقام می‌شوند؟ خداوند در جواب می‌فرمايد: عهد من و جانشينی من به ظالمين نمی‌رسد.
يعني كسانی كه ظلمی از آن ها صادر شده اين مقام نمی‌رسند، هر چند كه يك ظلم باشد و آن هم ظلم كوچكي باشد؛ چه آن ظلم، شرک باشد يا معصيت ديگر و چه در همه عمرش باشد يا ابتدای عمر بوده و بعد توبه كرده است. هيچ يك از اين افراد نمی‌توانند امام و پيشوا باشند. پس امام تنها آن كسي است كه در تمام عمرش حتی كوچك ترين ظلمي را مرتكب نشده باشد و تمام پيامبران اين گونه بوده‌اند.
در روايتي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) می‌فرمايد: كسي كه به جای سجده برای خدا، برای بتی سجده كند خدا او را امام قرار نمی‌دهد. من و علی (عليه‎ السلام) هرگز برای بتی سجده نكرديم.
پس مشخص شد که پیامبران قبل از بعثت موحد بودند.

اما دین و شریعت آن ها بعد از نبوت چیست.؟
ــ حضرت نوح (عليه‎ السلام).
اولين پيامبر اولو العزمی كه دارای شريعت و كتاب است حضرت نوح (عليه‎ السلام) است و ايشان قبل از مقام نبوت، موحّد و خدا پرست بوده اند اما پيشوازی شريعتي نبوده است تا تابع آن باشند. طبق آيه 13 سوره شوری و 213 سوره بقره، كتاب نوح، اولين كتاب آسمانی مشتمل بر شريعت بوده است لذا از زمان حضرت آدم، تا حضرت نوح (عليهما السلام) مردم و از جمله حضرت نوح، موحّد و خدا پرست بوده‌اند و آئين و شريعت خاصی وجود نداشت است. هر چند طبق بعضی روايات و آيات، حضرت آدم و شيث و ادريس (علیهم السلام) دارای كتاب بوده‌اند اما داشتن كتاب به معنای داشتن شريعت نيست. لذا در سوره شوری آيه 13 پيامبران دارای شريعت حضرت نوح و ابراهيم و موسی و عيسی و حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) معرفی شده‌اند.

ــ حضرت ابراهيم و موسی و عيسی (عليهم السلام).
بقيه انبياء اولوالعزم و غير اولوالعزم هم قبل از بعثت و پيامبری خودشان، تابع شريعت پيشين بوده‌اند مثلاً حضرت ابراهيم (علیه السلام) تابع شريعت حضرت نوح (علیه السلام) بوده است تا اين كه خود دارای شريعت شد و بواسطه او شريعت حضرت نوح (عليه‎ السلام) نسخ شد و همچنين ديگر پيامبران نيز مشمول همين حکم هستند.
در اين باره حديثي از امام رضا (عليه‎ السلام) كه گويای اين مطلب است را ذكر می‌كنيم: در كتاب عيون از امام رضا (عليه‎ السلام) روايت شده كه فرمود: پيامبران اولوالعزم از اين جهت اولوالعزم ناميده شدند كه داراي عزائم و شرايع هستند. آری همه پيغمبرانی كه بعد از نوح، مبعوث شدند تابع شريعت و كتاب او بودند تا وقتی كه شريعت ابراهيم خليل (علیه السلام) برپا شد از آن به بعد همه انبياء تابع شريعت و كتاب او بودند تا زمان حضرت موسی (علیه السلام)، که هر پيغمبری پس از وی پيرو كتاب و شريعت حضرت موسی، بود تا زمان حضرت عيسي (عليه‎ السلام) و از آن به بعد هم ساير انبيايی كه آمدند تابع شريعت و كتاب حضرت عيسی (عليه‎ السلام) بودند تا زمان پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله).
پس معلوم شد كه هر يک از پيامبران اولوالعزم غير از حضرت نوح (علیهم السلام)، تابع شريعت پيامبر اولوالعزم پيشين بوده‌اند.

موضوع قفل شده است