جمع بندی خواهرم اخلاق خوبی ندارد اگر او را به خواستگار معرفی کنم، مدیون می شوم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواهرم اخلاق خوبی ندارد اگر او را به خواستگار معرفی کنم، مدیون می شوم؟

سلام ببخشید یه سوال دارم
من یه خواهر دارم که ۲۹سالشه
مدرکش دکتری هست و خوش قیافه هست تا حالا خاستگار داشته ولی به دلایلی خونوادم و خودش رد کردن یه خانمی  من رو دید فکر کرد مجردم برای پسرش خاستکاری کرد ولی گفتم متاهلم و...
گفت اگه خواهری دارید شکل خودتون معرفی کنید و یا هر کس دیگه ای که دختر خوبی باشه شرایط پسرشون رو گفت که مشغول به کترن و خوب هست وضعیتشون و خواهرم هم غیر مستقیم شرایط پسره رو بهش گفتم  پسندید
ولی مشکل اینجاست خواهرم دختر خوبیه و اهل دوست پسر نبوده ولی واقعا بداخلاق و عصبیه که تا عصبانی بشه خیلی بداخلاق میشه و زنگ میزنه به این و اون بدگویی طرفی باهاش بحث کرده رو میکنه چه مادر چه خواهر و چه برادربهم گفته اگه کسی بهت معرفی کرد منو معرفی کن نمیدونم چکار کنم اگه معرفیش کنم با این اخلاقش به مشکل برمیخوره تو آینده و مطمئن نیستم عوض بشه چکار کنم؟
 s سروش

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد کافی

 

جمع بندی
پرسش:
خانمی بنده رابه تصور این که مجردم برای پسرش خواستگاری نمود، ولی گفتم متاهلم و...، گفت اگه خواهری دارید شکل خودتان معرفی کنید، بنده هم خواهری دارم که خصوصیات خوبی دارد، ولی مشکل این جاست که واقعا بداخلاق و عصبی مزاج است، نمیدانم چه کار کنم؟ معرفی بکنم یا خیر؟
پاسخ:
شما می توانید معرفی کنید و مشکلی از این بابت نیست، شما صرفا واسطه در این امر خیر هستید و معرفی کردن شما به معنای اجبار آنان به پذیرش و یا عدم تحقیق آنها نخواهد بود، و با توجه به این که هر انسان معمولی، عاری از عیب و یا عیوبی نمی باشد، قاعدتا در باب ازدواج، طرفین، باید تحقیق کنند و مشورت نمایند.

اتفاقا ممکن است یکی از راه های تحقیق و مشورت، خود شما باشید و لذا اگر از شما مشورت خواستند، می توانید واقعیت را بیان نمایید. «در مورد مشورت يعنى در آنجا كه كسى مى‏ خواهد مثلًا با ديگرى وصلت كند، يا شركتى تشكيل دهد، يا مسافرت نمايد، و از انسان درباره شخص مورد نظرش سؤال مى‌‏كند، در اينجا نمى‌‏توان گفت: افشاى عيب طرف، گناه دارد بلكه امانت در مشورت ايجاب مى‏‌كند، كه آنچه را مى‌‏داند و در مورد آن برنامه تأثير مى‏‌گذارد، افشاء كند، و از اين كه ممكن است مصداقى از غيبت باشد، ترسى به خود راه ندهد، چرا كه پرده‌‏پوشى در اين گونه موارد خيانت است، و خيانت در مشورت جايز نيست.»(1)
نکته: در صورت بروز چنین اتفاقی که از شما در مورد خواهرتان مشورت می خواهند، مبنی بر این که آیا خواهرتان نقطه منفی اخلاقی دارد یا خیر؟ و شما واقعیت را بیان نمودید، به آنها توصیه کنید که این مطلب به عنوان راز و سرّ، بین خودتان باقی بماند و نقل قولی از طرف شما صورت نگیرد.

 پی نوشت:
1.مكارم شيرازى، ناصر، اخلاق در قرآن (مكارم شيرازى)، مدرسة الإمام علي بن أبي طالب (عليه السلام)، قم (ايران)، 1377 ه. ش‏،ج3،ص135.

 

 

 

موضوع قفل شده است