جمع بندی خواص سنگ ها

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواص سنگ ها

سلام

وقتتون بخیر

من خیلی دنبال سنگ ها و خواصشون هستم

گفته میشه بعضی از سنگ ها خواصی جادویی دارند و در حوزه متا فیزیک کار میکنند مثلا بعضی جاها خوندم سنگ های ماه تولد خواصی دارند که با این خواص از صاحبشون محافظت میکنند یا انرژی های منفی رو ازش دور میکنند و یا اگر شخص ثالثی برای شخصی که سنگ مخصوصی رو به صورت انگشتر و یا گردنبند به همراه داره بد بخواد یا نفرینش کنه و ... از این جور چیزا  بدیش و نفرینش  به خودش برمیگرده

 یا مثلا سنگ فیروزه در صورتی که بلایی بخواد سر صاحب یا دارندش بیاد رنگش عوض میشه و یا میشکنه

اصلا نظرتون راجع به خواص متافیزیک سنگ ها چیه؟

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد مسلم

جمع بندی

___________________________________________

پرسش:

آیا سنگ ها خواص متافیزیکی و جادویی دارند؟ اینکه سنگ های ماه تولد خواصی دارند که با این خواص از صاحبشان محافظت میکنند، یا انرژی های منفی رو از او دور میکنند و یا اگر شخص ثالثی او را نفرین کند به خود او باز می کردد، و یا مثلا سنگ فیروزه در صورتی که بلایی بخواد سر صاحب یا دارندش بیاد رنگش عوض میشه و یا میشکند، آیا صحیح است؟

پاسخ:

در اصل اینکه سنگ ها می توانند تاثیرات مثبتی داشته باشند حرفی نیست، هم در طب سنتی از این مسئله سخن گفته شده و هم در روایات به این امر اشاره شده است، اما متاسفانه گاهی مردم خرافات را با حقایق می آمیزند.

آنچه در روایات وارد شده از نقش این نگین ها در استجابت دعا، رفع فقر و مانند آن است، اما دسته بندی سنگ ها طبق ماه تولد، یا برگرداندن نفرین و تغییر رنگ و شکستن برای دفع بلا از صاحب انگشتر و مانند آن مبنای علمی ندارد.

همچنین در خصوص نحوه کیفیت و تاثیرگذاری این سنگها باید توجه داشت مخفی بودن تاثیر یک پدیده به این معنا نیست که حتما تاثیر آنها متافیزیکی است، بسیاری از امور در روایات از عوامل فقر یا دفع آن برشمرده شده اند، مثلا پاک نکردن خانه از تار عنکبوت از عوامل فقر دانسته شده: «نَظِّفُوا بُیُوتَکُمْ مِنْ حَوْکِ الْعَنْکَبُوتِ، فَإِنَّ تَرْکَهُ فِی الْبَیْتِ یُورِثُ الْفَقْرَ»؛ امام صادق علیه السلام از پدرش و او از امام علی علیه السلام نقل می‌کند: خانه‌هایتان را از تار عنکبوت پاک کنید که تار عنکبوت در منزل باعث فقر خواهد شد(1)

اما نمی توان لزوما این تاثیرات را از سنخ تاثیرات متافیزیکی دانست، بلکه ممکن است بر یک علت فیزیکی(مادی) و طبیعی مخفی دلالت داشته باشند. یعنی تاثیرات ترکیبی سنگ ها در این مسئله دخالت داشته باشد همانطور که در طب سنتی به این مسئله اشاره شده است.

پی نوشت ها:

  1. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، قم، مؤسسة آل البيت‏(ع)، چاپ اول، 1409ق، ج5، ص322.