جمع بندی حدیث قدسی: 7 ساعت مهلت برای توبه پس از گناه!

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیث قدسی: 7 ساعت مهلت برای توبه پس از گناه!

سلام علیکم
ببخشید یک حدیث قدسی شنیدم
که وقتی بنده ای میخواد گناهی کند که پرده عصمت پاره میشود
خداوند به ملائک میفرماید ملائک بروید این بنده با من کارخصوصی دارد
بعد بعد از گناه 7ساعت فرصت داده میشود به بنده
اگه توبه کرد بخشیده میشه وگرنه نوشته میشه
آیا این حدیث درسته>؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مجید

مختار.;398667 نوشت:
سلام علیکم
ببخشید یک حدیث قدسی شنیدم
که وقتی بنده ای میخواد گناهی کند که پرده عصمت پاره میشود
آیا این حدیث درسته>؟

با صلوات بر محمد وآل محمد
علیکم السلام ورحمت الله
در جواب باید عرض کنم ،بله ، به چنین امری در روایات، اشاره شده . و این یکی از لطف های بزرگ خداوند به بندگان مومن خود است. در این زمینه می توان به روایات ذیل اشاره کرد:

1-مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبِي أَيُّوبَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَنْ عَمِلَ سَيِّئَةً أُجِّلَ فِيهَا سَبْعَ‏ سَاعَاتٍ‏ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ قَالَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ لَمْ تُكْتَبْ عَلَيْهِ.(1)

امام صادق علیه السلام فرموند: هر کس گناهى کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند پس اگر سه بار گفت:«استغفر اللّه لذى لا اله الا هو الحى القیوم» آن گناه بر او نوشته نشود«.
2-عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ وَ أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ وَ مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى جَمِيعاً عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ إِسْحَاقَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ عَنْ فَضَالَةَ بْنِ أَيُّوبَ عَنْ عَبْدِ الصَّمَدِ بْنِ بَشِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: الْعَبْدُ الْمُؤْمِنُ‏ إِذَا أَذْنَبَ‏ ذَنْباً أَجَّلَهُ اللَّهُ سَبْعَ سَاعَاتٍ فَإِنِ اسْتَغْفَرَ اللَّهَ لَمْ يُكْتَبْ عَلَيْهِ شَيْ‏ءٌ وَ إِنْ مَضَتِ السَّاعَاتُ وَ لَمْ يَسْتَغْفِرْ كُتِبَتْ عَلَيْهِ سَيِّئَةٌ وَ إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَيُذَكَّرُ ذَنْبَهُ بَعْدَ عِشْرِينَ سَنَةً حَتَّى يَسْتَغْفِرَ رَبَّهُ فَيَغْفِرَ لَهُ وَ إِنَّ الْكَافِرَ لَيَنْسَاهُ مِنْ سَاعَتِهِ‏.(2)

امام صادق علیه السلام فرموند: بنده مؤمن چون گناه کند خداوند او را هفت ساعت مـهـلت دهـد، پـس اگـر از خـدا آمـرزش خـواست چیزى بر او نوشته نشود و اگر این ساعت ها گـذشـت و آمـرزش نـخـواسـت گـنـاه نـوشـتـه شـود، و هـمـانـا مـؤ مـن پـس از بیست سال بیاد گناهش افتد تا از خدا آمرزش خواهد و خدا گناهش را بیامرزد، و کافر همان ساعت آنرا فراموش کند.
3- أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ وَ مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى جَمِيعاً عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ إِسْحَاقَ وَ عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ جَمِيعاً عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ عَنِ النَّضْرِ بْنِ سُوَيْدٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ حَفْصٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ‏ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ يُذْنِبُ ذَنْباً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ هُوَ تَابَ لَمْ يُكْتَبْ عَلَيْهِ شَيْ‏ءٌ وَ إِنْ هُوَ لَمْ يَفْعَلْ كَتَبَ اللَّهُ عَلَيْهِ سَيِّئَةً فَأَتَاهُ عَبَّادٌ الْبَصْرِيُّ فَقَالَ لَهُ بَلَغَنَا أَنَّكَ قُلْتَ مَا مِنْ عَبْدٍ يُذْنِبُ ذَنْباً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَقَالَ لَيْسَ هَكَذَا قُلْتُ وَ لَكِنِّي قُلْتُ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ وَ كَذَلِكَ كَانَ قَوْلِي‏(3)

. حضرت صادق علیه السلام که فرموند: هیچ مؤمنى نیست که گناهى را مرتکب شود جز اینکه خداى عزوجل هفت ساعت از روز باو مهلت دهد، پس اگر (در ایـن مـدت) توبه کرد چیزى بر او نوشته نشود، و اگر توبه نکرد، خداوند یک گناه بـر او بـنـویـسـد، پـس عباد بصرى نزد آنحضرت آمد و گفت: بما رسید که شما فرموده اید: هیچ بنده اى نیست که گناهى کند جز اینکه خداوند هفت ساعت از روز مهلتش دهد؟ فرمود: من چنین نگفتم بلکه من گفتم هیچ مؤمنى نیست و چنین بوده است گفته من.

پی نوشت ها :
[1]. الكافی، ج 2 ،ص 438، روایة،5
[2]. الكافی، ج 2 ، ص 437، روایة3.
[3]. الكافی، ج 2 ،ص 439، روایة9.

[="Arial"][="Black"]هر گناهی؟؟؟هرعملی؟؟نه!خب یکی هی توبه میکند بعد دوباره گناه بعد دوباره.... درسته؟؟[/]

مجید;399246 نوشت:
مام صادق علیه السلام فرموند: هر کس گناهى کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند پس اگر سه بار گفت:«استغفر اللّه لذى لا اله الا هو الحى القیوم» آن گناه بر او نوشته نشود«.

درود
نخست
اینجا یک گره ای در این کار پیدا می شود و آن اینکه ساعت در اینجا نشانگر چه یکای زمانی هست چون آن زمان ساعت به چم ( مفهوم) امروزی در نگر گرفته نشده و ساخته نشده بوده است گمان می رود که با در نگر گرفتن گفته ی " هفت ساعت از روز " ساعت آفتابی بوده است که در بنیاد زمان سپری شدن هر ساعت آن در درازنای روز با هم یکسان نبوده است و چکیده اینکه این سخن هنوز روشن نیست که هفت ساعت آن روزگار براستی چند ساعت امروزی بوده است ؟

دوم

گاهی می گویند شماره ی 7 نشانه ی فراوانی( کثرت) است پس در این روی ینی زمان کرانمندی( محدودی) برای باز گشت از گناه روشن نشده است و در بازگشت همیشه باز است

مختار.;398667 نوشت:
آیا این حدیث درسته>؟

مجید;399246 نوشت:
امام صادق علیه السلام فرموند: هر کس گناهى کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند پس اگر سه بار گفت:«استغفر اللّه لذى لا اله الا هو الحى القیوم» آن گناه بر او نوشته نشود«.

mahan;399257 نوشت:
هر گناهی؟؟؟هرعملی؟؟نه!خب یکی هی توبه میکند بعد دوباره گناه بعد دوباره.... درسته؟؟

سلام.

به این سادگی ها هم نیست. معمولاً احادیث و روایات کلی اگر و اما دارند. همین توبه را یک چیزی ما می شنویم و می خوانیم و ممکن است مقصود آیه از توبه چیز دیگری باشد. نه به صرف سه بار تکرار یک جمله تا قبل از ساعت خاصی. خود قرآن کریم نیز برای پذیرش توبه شرایطی بیان فرموده است که کمتر کسی همه آنها را دارد. لذا باید هر حدیثی را به همراه سایر احادیث و آیات ببینیم.

موفق باشید. :Hedye:

سلام جناب مجید ...
امیدوارم خوب و سلامت باشین ...

من به درستی منظور این حدیث رو متوجه نشدم !!! یعنی چی ...
یعنی یه آدم وقتی یه گناه میکنه تا 7 ساعته بعدش میتونه توبه کنه ؟؟؟ سوال آیا بعدش نمیتونه ؟؟؟

اصلا این حدیث چه معنایی داره ... من یادمه یه بار که قرآن میخوندم یه جاش نوشته بود ... توبه تا قبل از زمان مرگ ( احساس مرگ) پذیرفته میشه ... ولی اگر به اون زمان برسه و شخص بخواد توبه کنه دیگه ازش نمیپذیرن ...

آیا کیفیت این بخشش 7 ساعته ... با اون نوع بخشش فرق میکنه ؟؟؟
آیا فرقی بین آدمی که اصلا گناه نکرده ... با کسی که توبه کرده هست یا نیست ؟؟؟ ( جوابش برام خیلی خیلی مهمه )

ممنون .

mahan;399257 نوشت:
هر گناهی؟؟؟هرعملی؟؟نه!خب یکی هی توبه میکند بعد دوباره گناه بعد دوباره.... درسته؟؟

[=arial narrow]از امام علی علیه السلام نقل است که شرایط توبه را این طور شمردند:

[=arial narrow]اول:پشيماني بر گذشته.
دوم:عزم بر ترك گناه در مدةالعمر.
سوم:أدا كردن حقوق مردم.
چهارم:قضا كردن هر واجبي كه فوت شده.
پنجم:گداختن هر گوشتي حرام روييده به حزن و الم،تا پوست به استخوان چسبد و گوشت تازه برويد.
ششم:الم و زحمت طاعت و عبادت به بدن چشانيدن به ازاي آنچه از شيريني معصيت چشيده.چونكسي اين شش امر را به جا آورد بگويد:((استغفرالله)).

همان مرحله ی اول اگر واقعا حاصل بشود انسان به این راحتی ها دوباره سراغ گناه نمیرود...
کسی که واقعا پشیمان بشود از گذشته و کاری که کرده رنج مبرد و این رنج شیرینی گناه رو از دلش بیرون میکند و توبه کننده واقعی معنی این حدیث منقول از حضرت علی علیه السلام رو خوب میتواند در عمل درک کند که: ترک الخطئیة اسیر من طلب التوبه: ترک گناه آسان‌تر از توبه کردن است

شاید نکته اصلی قضیه این باشه: [=arial narrow]به مومن 7 ساعت فرصت داده می شه نه هر بنده یا هر انسانی. صفات مومن به معنای واقعی رو ما داریم آیا؟؟؟
به اضافه اینکه شرایط پذیرش توبه که دوستان گفتند هم باید در نظر گرفته بشه.

بعد از7ساعت توبه کنیم قبول نیست؟؟؟!!

[="Tahoma"][="#4169e1"]

نقل قول:
بعد از7ساعت توبه کنیم قبول نیست؟؟؟!!

نه منظور که این نیس
تا وقتی انسان زنده اس باب توبه باز هست
البته توصیه شده توبه به تاخیر نیفته چون انسان نمیدونه تا کی زنده اس
اما هرزمان توبه واقعی کنید قبوله

بحث اینجا از نوشتن و ننوشتن عمله
تصور کنین تو یه برگه سفید چیزی ننویسین یا بنویسین و پاک کنین.
بحث اینجا از ننوشتن اون گناه تو اون برگه اس
اما توبه بعد از نوشته شدن حکم پاک کنی داره که اونو می کنه.[/]

[="#008000"]هوالعالم

در نهج البلاغه از حضرت علي ع معصوم داريم :
براي گناهي كه پس از ان فرصت دو ركعت نماز توبه داشتم اندوهگين نشدم !
معاني ديگر :
گناهي كه پس از ان مهلت دوركعت نماز خواندن داشته باشم براي من مهم نمي باشد .
و ...

اين كلام از امام بي گناه , راهنما و نوربخش راه ماست
كه بخاطر خرده گناه با باور كافر شدن سركش نشيم و بي جهت زانوي غم بغل نگيريم
يا از راه خدا و مسير درست به راه نادرست مايل و تسليم نشيم .

صد البته منظور ازين گناه , گناه ناخواسته بوده و عملي كه از روي ناداني و ناآگاهي انجام شده ..

كه گناه يعني جرم
به مانند قتل عمد و غيرعمد !

ريا در اين امر
يعني انجام بدم و استغفار كنم
خود گناه بزرگي ست

وقتي با هوشياري كامل گناه ميكني نشون ميدي كه از نفس مشكل داري
و نه از ذهن ! و اين نفس كه همون روح دميده شده اس و حال اسير دنيا ! مستحق عذاب يا به عبارتي محكوم به تهذيب است .
تهذيب نفس, شايد براي راحت طلب و خودخواه سخت و تلخ و عذاب اور باشه
اما براي انسان كمال طلب و خدا خواه شيرين و برين بوده و خواهد بود ...[/]

عنکبوت سرخ;399411 نوشت:
سلام جناب مجید ...
امیدوارم خوب و سلامت باشین ...

من به درستی منظور این حدیث رو متوجه نشدم !!! یعنی چی ...
یعنی یه آدم وقتی یه گناه میکنه تا 7 ساعته بعدش میتونه توبه کنه ؟؟؟ سوال آیا بعدش نمیتونه ؟؟؟

اصلا این حدیث چه معنایی داره ... من یادمه یه بار که قرآن میخوندم یه جاش نوشته بود ... توبه تا قبل از زمان مرگ ( احساس مرگ) پذیرفته میشه ... ولی اگر به اون زمان برسه و شخص بخواد توبه کنه دیگه ازش نمیپذیرن ...

آیا کیفیت این بخشش 7 ساعته ... با اون نوع بخشش فرق میکنه ؟؟؟
آیا فرقی بین آدمی که اصلا گناه نکرده ... با کسی که توبه کرده هست یا نیست ؟؟؟ ( جوابش برام خیلی خیلی مهمه )

ممنون .

وبا سلام وعرض ادب خدمت شما کاربر گرامی
کار بر گرامی در این روایت یکی از الطاف بزرگ الهی را نسبت به بندگان مومن بیان نموده اند،ومنظور این نیست که بعد نتواند توبه کند،به این روایت توجه بفرمایید:
عِدَّةٌ مِنْ أَصْحَابِنَا عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ ابْنِ فَضَّالٍ عَمَّنْ ذَكَرَهُ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ مَنْ‏ تَابَ‏ قَبْلَ‏ مَوْتِهِ‏ بِسَنَةٍ قَبِلَ اللَّهُ تَوْبَتَهُ ثُمَّ قَالَ إِنَّ السَّنَةَ لَكَثِيرَةٌ مَنْ‏ تَابَ‏ قَبْلَ‏ مَوْتِهِ‏ بِشَهْرٍ قَبِلَ اللَّهُ تَوْبَتَهُ ثُمَّ قَالَ إِنَّ الشَّهْرَ لَكَثِيرٌ مَنْ‏ تَابَ‏ قَبْلَ‏ مَوْتِهِ‏ بِجُمْعَةٍ قَبِلَ اللَّهُ تَوْبَتَهُ ثُمَّ قَالَ إِنَّ الْجُمْعَةَ لَكَثِيرٌ مَنْ‏ تَابَ‏ قَبْلَ‏ مَوْتِهِ‏ بِيَوْمٍ قَبِلَ اللَّهُ تَوْبَتَهُ ثُمَّ قَالَ إِنَّ يَوْماً لَكَثِيرٌ مَنْ تَابَ قَبْلَ أَنْ يُعَايِنَ قَبِلَ اللَّهُ تَوْبَتَهُ. ؛ رسول خدا(ص): هر کس یکسال پیش از مرگش توبه کند، خداوند توبه اش را می پذیرد. سپس فرمود: یکسال زیاد است. هر کس یک ماه پیش از مرگش توبه کند خداوند توبه اش را می پذیرد. سپس فرمود: یک ماه بسیار است. هر کس یک هفته قبل از مرگش توبه کند، خدا توبه اش را می پذیرد.سپس فرمود: یک هفته زیاد است.هر کس یک روز قبل از مرگش توبه کند، خداوند توبه اش را می پذیرد. سپس فرمود: یک روز زیاد است. هر کس پیش از دیدن ملک الموت و جایگاهش در آخرت توبه کند، خدا توبه اش را می پذیرد.(اصول کافی جلد 2 صفحه 440)
در ضمن ، روایت سابق الذکر دلالت بر این دارد که گناه در پرونده اعمال ثبت نمی شود،تا این که شخص اگر توبه نکرد یک گناه برای او ثبت می گردد، و توجه به این روایت نشانگر لطف حضرت حق نسبت به بندگان مومن خویش می باشد.
التماس دعا

Mohammad2db;399724 نوشت:
صد البته منظور ازين گناه , گناه ناخواسته بوده

سلام.

مگر خطای ناخواسته هم گناه است؟!

موفق باشید.

مجید;400867 نوشت:
در ضمن ، روایت سابق الذکر دلالت بر این دارد که گناه در پرونده اعمال ثبت نمی شود،تا این که شخص اگر توبه نکرد یک گناه برای او ثبت می گردد،

با سلام.

یعنی هر کسی گناه کند و بلافاصله سه بار این ذکر استغفار را بگوید قطعاً گناه برای او نوشته نمی شود؟

با تشکر.

مؤمن;409656 نوشت:
یعنی هر کسی گناه کند و بلافاصله سه بار این ذکر استغفار را بگوید قطعاً گناه برای او نوشته نمی شود؟

با سلام وعرض ادب به شما
دوست گرامی ، فقط گفتن لفظ کفایت نمی کند. ولی اگر واقعا پشیمان شده باشد و تصمیم بر ترک آن گناه را گرفته باشد که دیگر آن گناه را انجام ندهد، خداوند علی اعلی توبه پذیر است و توبه شخص را قبول می کند.واستبعادی ندارد.

پست جمع بندی موضوع

پرسش:
سلام علیکم
ببخشید یک حدیث قدسی شنیدم که وقتی بنده ای می خواهد گناهی کند که پرده عصمت پاره می شود خداوند به ملائک می فرماید ملائک بروید این بنده با من کارخصوصی دارد بعد از گناه 7ساعت فرصت داده می شود به بنده اگه توبه کرد بخشیده میشه وگرنه نوشته میشه آیا این حدیث درسته؟

پاسخ:
علیکم السلام ورحمت الله
در جواب باید عرض کنم ،بله ، به چنین امری در روایات، اشاره شده . و این یکی از لطف های بزرگ خداوند به بندگان مومن خود است. در این زمینه می توان به روایات ذیل اشاره کرد:
1-مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبِي أَيُّوبَ عَنْ أَبِي بَصِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَنْ عَمِلَ سَيِّئَةً أُجِّلَ فِيهَا سَبْعَ‏ سَاعَاتٍ‏ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ قَالَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ لَمْ تُكْتَبْ عَلَيْهِ.(1)

امام صادق علیه السلام فرموند: هر کس گناهى کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند پس اگر سه بار گفت:«استغفر اللّه لذى لا اله الا هو الحى القیوم» آن گناه بر او نوشته نشود.

2-عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ وَ أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ وَ مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى جَمِيعاً عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ إِسْحَاقَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ عَنْ فَضَالَةَ بْنِ أَيُّوبَ عَنْ عَبْدِ الصَّمَدِ بْنِ بَشِيرٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: الْعَبْدُ الْمُؤْمِنُ‏ إِذَا أَذْنَبَ‏ ذَنْباً أَجَّلَهُ اللَّهُ سَبْعَ سَاعَاتٍ فَإِنِ اسْتَغْفَرَ اللَّهَ لَمْ يُكْتَبْ عَلَيْهِ شَيْ‏ءٌ وَ إِنْ مَضَتِ السَّاعَاتُ وَ لَمْ يَسْتَغْفِرْ كُتِبَتْ عَلَيْهِ سَيِّئَةٌ وَ إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَيُذَكَّرُ ذَنْبَهُ بَعْدَ عِشْرِينَ سَنَةً حَتَّى يَسْتَغْفِرَ رَبَّهُ فَيَغْفِرَ لَهُ وَ إِنَّ الْكَافِرَ لَيَنْسَاهُ مِنْ سَاعَتِهِ‏.(2)

امام صادق علیه السلام فرموند: بنده مؤمن چون گناه کند خداوند او را هفت ساعت مـهـلت دهـد، پـس اگـر از خـدا آمـرزش خـواست چیزى بر او نوشته نشود و اگر این ساعت ها گـذشـت و آمـرزش نـخـواسـت گـنـاه نـوشـتـه شـود، و هـمـانـا مـؤ مـن پـس از بیست سال بیاد گناهش افتد تا از خدا آمرزش خواهد و خدا گناهش را بیامرزد، و کافر همان ساعت آن را فراموش کند.

3- أَبُو عَلِيٍّ الْأَشْعَرِيُّ وَ مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى جَمِيعاً عَنِ الْحُسَيْنِ بْنِ إِسْحَاقَ وَ عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ جَمِيعاً عَنْ عَلِيِّ بْنِ مَهْزِيَارَ عَنِ النَّضْرِ بْنِ سُوَيْدٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ حَفْصٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ‏ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ يُذْنِبُ ذَنْباً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ هُوَ تَابَ لَمْ يُكْتَبْ عَلَيْهِ شَيْ‏ءٌ وَ إِنْ هُوَ لَمْ يَفْعَلْ كَتَبَ اللَّهُ عَلَيْهِ سَيِّئَةً فَأَتَاهُ عَبَّادٌ الْبَصْرِيُّ فَقَالَ لَهُ بَلَغَنَا أَنَّكَ قُلْتَ مَا مِنْ عَبْدٍ يُذْنِبُ ذَنْباً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَقَالَ لَيْسَ هَكَذَا قُلْتُ وَ لَكِنِّي قُلْتُ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ وَ كَذَلِكَ كَانَ قَوْلِي‏(3)

. حضرت صادق علیه السلام که فرموند: هیچ مؤمنى نیست که گناهى را مرتکب شود جز این که خداى عزوجل هفت ساعت از روز به او مهلت دهد، پس اگر (در ایـن مـدت) توبه کرد چیزى بر او نوشته نشود، و اگر توبه نکرد، خداوند یک گناه بـر او بـنـویـسـد، پـس عبّاد بصرى نزد آن حضرت آمد و گفت: به ما رسید که شما فرموده اید: هیچ بنده اى نیست که گناهى کند جز این که خداوند هفت ساعت از روز مهلتش دهد؟ فرمود: من چنین نگفتم بلکه من گفتم هیچ مؤمنى نیست و چنین بوده است گفته من.

پی نوشت ها :
[1]. الكافی، ج 2 ،ص 438، روایة،5
[2]. الكافی، ج 2 ، ص 437، روایة3.
[3]. الكافی، ج 2 ،ص 439، روایة9.

موضوع قفل شده است