جمع بندی تنها ملاک انتخاب همسر از نظر قرآن

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تنها ملاک انتخاب همسر از نظر قرآن

امیدوارم برخی از افرادی که در سایت فعال اند و می گن حرف امام پیامبر مال 1400 سال پیش هست سخنانی که خارج از همین قران نبوده
یا بگویند حرف خدا هم مال 1400 سال پیش است بعد خودشون رو مسلمان بدونه چون تنها کاور سیاه می پوشه

قرآن در دو جا، یکی در سوره مائده آیه 5 و دیگری در سوره نساء آیه 25 زنان و مردان را از داشتن روابط دوستانه با جنس مخالف بر حذر داشته است و آن را مورد مذمت قرار داده است.

آیه 25 سوره نساء به مردان می گوید: با دخترانی که روابط دوستی مخفیانه ای با دیگران داشته اند ازدواج نكنید نکنید.

«...فانکحوهن باذن اهلهن و اتوهن اجورهن بالمعروف محصنات غیر مسافحات و لا متخذات اخدان...»
یعنی آنان را با اجازه خانواده هایشان به همسری خود در آورید و مهرشان را به طور پسندیده به آنان بدهید [به شرط آنکه] پاکدامن باشند و زناکار و دوست گیران پنهانی نباشند.

در آیه 5 سوره مائده نیز به مردان خطاب می کند و می فرماید: (الْیَوْمَ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّیِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِینَ أُوتُواْ الْكِتَابَ حِلٌّ لَّكُمْ وَطَعَامُكُمْ حِلُّ لَّهُمْ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الْمُؤْمِنَاتِ وَالْمُحْصَنَاتُ مِنَ الَّذِینَ أُوتُواْ الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ إِذَا آتَیْتُمُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ مُحْصِنِینَ غَیْرَ مُسَافِحِینَ وَلاَ مُتَّخِذِی أَخْدَانٍ وَمَن یَكْفُرْ بِالإِیمَانِ فَقَدْ حَبِطَ عَمَلُهُ وَهُوَ فِی الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِینَ) ...شما با زنان پاکدامن مسلمان ازدواج کنید و خود نیز پاکدامن باشید نه زناکار و نه آنکه زنان را در پنهانی دوست خود بگیرید.

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد امین

پرسش:
قرآن در دو جا، یکی در سوره مائده آیه 5«...و لا متخذات اخدان...» و دیگری در سوره نساء آیه 25 «...وَ لاَ مُتَّخِذِی أَخْدَانٍ» زنان و مردان را از داشتن روابط دوستانه با جنس مخالف بر حذر داشته است و آن را مورد مذمت قرار داده است.


پاسخ:
اینکه نداشتن ارتباط پنهانی یکی از ملاک های انتخاب همسر از منظر قرآن است درست است؛ منتها نمی توان گفت تنها ملاک از نظر قرآن همین است؛ چون قرآن کریم علاوه بر این، ایمان؛ تقوا و ... را هم برای ازدواج لازم دانسته است. بعلاوه اینکه ائمه معصومین (علیهم السلام) نیز در روایات به مسائل دیگری همچون مسائل فرهنگی؛ اجتماعی؛ اخلاقی و ... هم اشاره شده است.

البته آنچه که این آیه به آن اشاره دارد صرف رابطه پنهانی نیست؛ بلکه مربوط به باوری است که در دوره جاهلیت مرسوم بوده است. از این عباس نقل شده است که در دوره جاهلیت قومی بوده است که زنای آشکار را حرام و زنای پنهان را حلال می دانسته اند. سپس خداوند آنها را از هر گونه زنا؛ چه پنهان و چه آشکار نهی کرد. لذا می توان گفت منظور از آیه «غَيْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ» غیر زانی بودن است؛ چه زنای آشکار و چه زنای پنهان.

«روي عن ابن عباس أنه قال كان قوم في الجاهلية يحرمون ما ظهر من الزنا و يستحلون ما خفي منه فنهى الله عن الزنا سرا و جهرا فعلى هذا يكون المراد بقوله «غَيْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ» غير زانيات لا سرا و لا جهرا»(1)
البته این به معنای این نیست که ازدواج با کسی که اهل دوستی با جنس مخالف است درست و بی اشکال است؛ چون چنین فردی حتی اگر مصداق آیه مذکور هم نباشد، مصداق فرد بی ایمان خواهد بود که قطعا از ازدواج با او نهی شده است؛ مگر اینکه توبه کرده باشد. منتها قرینه آیه مذکور ناظر بر این است که منظور از دوستی پنهان، زنای پنهان است.

__________
(1) مجمع البيان فى تفسير القرآن، ج‏3، ص: 55 ذیل آیه 25 سوره مبارکه نساء.

جانم فدای قرآن که هیچ موقع کهنه نمیشه آیاتش:hamdel:

موضوع قفل شده است