تفاسیر مختلف از درخت و میوه بهشت

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تفاسیر مختلف از درخت و میوه بهشت

ظاهرا در مورد اینکه اسم درختی که در بهشت بوده و میوه اش چه بوده بین ادیان ابراهیمی اختلاف وجود دارد. میشود تفاسیر مختلف یهودیت و مسیحیت و اسلام در مورد این درخت و میوه اش را بیاورید؟

با نام الله


کارشناس بحث: استاد هادی

با سلام و عرض ادب

به اعتقاد مسیحیت و یهودیت درخت ممنوعه درخت معرفت نیک و بد بوده و به اعتقاد یهودیت درخت معرفت و درخت حیات است، در اسلام نیز درخت ممنوعه به درخت علم محمد و آل محمد(صل الله علیه و آله) تفسیر شده است .

درخت ممنوعه به اعتقاد مسیحیت:
به اعتقاد مسیحیت درخت ممنوعه، شجره معرفت (دانش نيك و بد) بوده است: «پس گرفته خداوند پروردگار آدم را در بهشت عدن قرار داد تا او را رستگار و مورد عنايت خود سازد و آدم را امر نموده، چنين گفت: آنچه از درختان خواهى بخور؛ اما مبادا كه از درخت معرفت نيك و بد بخورى كه هر گاه از آن بخورى خواهى مرد.( تورات، سفر پيدايش 2، 17-15)
درخت ممنوعه به اعتقاد یهود:
یهود هم اعتقاد دارند درخت ممنوعه، درخت حیات و درخت معرفت(دانش نیک و بد) می باشد؛ در تورات آمده است که: درخت معرفت نیک و بد در وسط باغ عدن جای داشته‌است.(پیدایش ۲:۹)
درخت ممنوعه به اعتقاد اسلام:
حقيقت درخت ممنوعه طبق روايات اهل بيت(ع) درخت علم محمد و آل محمد است كه تمام ميوه هاي جسماني و معنوي از آن يك درخت مي رويد؛ حضرت آدم(ع) در بهشت چنان پنداشت كه خدا خلقي اشرف از او نيافريده است، در اين هنگام خدا او را امر كرد كه به ساق عرش نظر كند و چون نظر كرد ديد كه با قلم تكوين نگاشته است «لا اله الا الله محمد رسول الله و علي بن ابي طالب اميرالمؤمنين و زوجته فاطمه سيده نساءالعالمين و الحسن و الحسين سيدا شباب اهل الجنه» عرض كرد اينها كيانند؟ فرمود: اينها از فرزندان تو هستند و از تو و جميع خلق بهترند و اگر اينها نبودند نه تو را خلق مي كردم و نه بهشت و جهنم و آسمان و زمين را. آنگاه فرمود كه مبادا بر مقام اينها غبطه خوري لكن آدم در دل تمنّاي مقام آنها را نمود و شيطان از اين راه بر او و همسرش مسلّط شد و او را وسوسه كرد كه از شجره منهيّه بخورد».(تفسير تسنيم، ج3، ص362و363)

موضوع قفل شده است