جمع بندی تردید نسبت به انتخاب رشته تجربی

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تردید نسبت به انتخاب رشته تجربی

سلام
من دانش آموزش پایه دهم تجربی مدرسه تیزهوشان هستم.
از همین اولین سالی که رشته تجربی رو انتخاب کردم نسبت به رشته ام تردید دارم. یعنی هم علاقه دارم و هم علاقه ندارم. قبل از انتخاب رشته ، به رشته پزشکی خیلی علاقه داشتم و
الان هم همینطوره ولی مشکل اینجاست که از طرفی رشته های مهندسی و ریاضی و فیزیک فکرم رو مشغول کرده و همش با خودم دارم میگم که کاش ریاضی رو انتخاب می کردم.
این رو هم بگم که هیچ کسی من رو مجبور نکرده که بیام تجربی بخونم و پزشک بشم ، البته برادر و مادرم خیلی من رو تشویق می کردند که پزشک بشم و همش می گفتن که پزشکان
پول پارو میکنن که من به این پول اصلا توجهی نداشتم. چون هدفم از زندگی و تحصیل پول و ثروت نیست. اگه هم باشه تو اولویت های سوم یا چهارمه و از اهمیت چندان بالایی برخوردار نیست.
بالاخره خودم با علاقه ای که داشتم ، خواستم که تجربی بخونم و الانم مشغول به تحصیل در تجربی هستم . اما حالا با دیدن بعضی از دروس مثل زیست شناسی یه مقدار نسبت به تجربی مردد شدم و میگم که کاش میرفتم ریاضی.
این تردید هم به خاطر یه سری از خرافات و چیز های بیهوده به وجود اومده ، مثلا همش با خودم میگم که مهندسان کمتر از پزشکان درس میخونن و سطح علمیشون از پزشکا بالاتره و به مهندسان بیشتر ارزش قائل میشن و به پزشکان احترامی گذاشته نمیشه و دروس پزشکی بیهوده و بیخود و سطح پایین هستند ولی فیزیک و ریاضی قوی تر و کامل تر هستند و ....................... . این فکرها همش منو مشغول کردن

لطفا کمکم کنید. همین تردیدی که از اول سال داشتم باعث شده که نتونم خوب درس بخونم و افت پیدا کنم. از نظر شما با توجه به این اطلاعاتی که گفتم بهتره که من پزشکی رو ادامه بدم؟ یا برم سراغ مهندسی؟
مشخص نبودن هدفم خیلی منو اذیت میکنه و نمیتونم درس بخونم.
خواهش میکنم کمکم کنید !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و احترام
بزرگوار با توجه به توضیحاتی که از بیان شما متوجه شدیم به نظر می رسد دیدگاه و رویکرد خاص شما باعث ایجاد تردید شده و باید اصلاح گردد.
قبل از ورود به اصل مشکل؛ گفتن این نکات لازم بوده:
1. افرادی که در انتخاب رشته، علاقه و استعداد و توانایی خودشان را لحاظ کرده اند باید به مسیرشان ادامه بدهند و نباید افکار دیگر و بیهوده ای را اجازه نفوذ بدهند.
معمولا دو اهرم بزرگ علاقه و استعداد در کنارهمت و تلاش می تواند فرد را به بزرگترین موفقیتها برساند.
حال اگر در انتخاب اولیه شما این موضوع را خوب بررسی کرده اید نباید نگران شوید.
2. واقعا از ته دل این رشته را دوست دارید اما موانعی مثل مقایسه ذهنی و یا کم بودن زمان تحصیل در رشته های مهندسی و ورود سریع به بازار کار و زندگی موجب ایجاد تردید شده، به نظر می رسد دلیل خوب و منطقی برای تغییر رشته نیست. چون هر رشته ای که در آن علاقه و استعداد و توانایی و تلاشی نباشد هر چند رشته پولداری هم باشد نمی توان به راحتی نتیجه خوبی را اخذ کرد و تجربه هم این موضوع را اثبات کرده و نباید به همین راحتی تسلیم چنین نظری بشوید.
پس پیشنهاد می کنیم یک بار دیگر علاقه و انگیزه خودتان را برای درسهایی که دارید دوباره بدون هیچ تحمیل و فشاری بسنجید، تمامی افکار حاشیه ای را کنار بگذارید و با یک خیال راحت و بدون هیچ احساس نگرانی دوباره درسهای حاضر را بنگرید ببینید آیا احساسی که از خواندن زیست و شیمی دارید تا چه حدی است، آیا واقعا برایتان لذت بخش هست و احساس عطش دارید و یا یک حس خوب را می بینید و همین طور در سایر دروس پایه.
به هر حال بعد از طی این مراحل پیشنهاد شده می توانید با انگیزه و خیال راحت به سنجش واقعی خودتان برسید، در عین حال این نکته را به ذهن بسپارید که هیچ هدفی بدون تلاش حاصل نخواهد شد.

من که درس هام رو بررسی میکنم می بینم که به زیست و شیمی علاقه زیادی دارم
ولی از طرف دیگه به ریاضیات و فیزیک هم علاقه دارم
گذشته از بحث تحصیل و درس مهم ترین چیزی که علاقه دارم خود شغل پزشکیه و دوست دارم که پزشک بشم
ولی از طرف دیگه ریاضیات رو دوست دارم. به عبارتی همه دروس پایه رو دوست دارم
ولی احساس میکنم که توی پزشکی موفق ترم . آیا با توجه به این اطلاعات همین طوره؟ آیا هدفم رو شغل و رشته پزشکی بگیرم؟

سلام. به نظر میرسد علاقه و انگیزه شما برای تجربی و رشته پزشکی مناسب است. پس بدون هیچ شک و تردیدی راهتون را با تلاش بیشنر ادامه بدهید تا به هدفتون برسید و فایل علاقه عای دیگر را تعطیل کتید تا با ارامش بیشتر راهتان را ادامه بدهید.

ضمنا ، این نکته هم لازم به ذکره :
پارسال قبل از انتخاب رشته یه آزمون هدایت تحصیلی برگزار شده بود که توی اون اولویت های انتخاب رشته من رو به این صورت چیده بودن.
1. تجربی (با تراز 8290 احتمالا)
2. ریاضی (با تراز 7980 احتمالا)
3. انسانی
.... بقیه رشته های فنی و حرفه ای

آیا این نتایج هم می تونه گواهی بر این مدعا باشه که من برای تجربی مناسبترم؟ چجوری میتونم روی رشته و شغل مورد علاقه خودم تمرکز کنم؟

[="Tahoma"][="Blue"][="3"]

asadim80;919099 نوشت:
سلام

سلام

شما ابتدا 20 سال آینده را در نظر بگیرید و این سؤالات را برای خودتان پاسخ دهید:

- من دوست دارم در 20 سال آینده در چه جایگاه اجتماعی قرار داشته باشم؟
- من دوست دارم در 20 سال آینده چگونه خانواده ای داشته باشم؟
- من دوست دارم در 20 سال آینده چگونه فرزندانم به پدرشان افتخار کنند؟
- من دوست دارم در 20 سال آینده چگونه به مردم خدمت کنم تا خداپسندانه باشد؟
- من دوست دارم در 20 سال آینده چگونه زندگی ای داشته باشم؟

پاسخ به این سؤالات، شما را در هدف گذاری کمک می کند. هنگامیکه هدف مشخص شد، آن وقت می توانم تعیین کنم که کدام رشته (تحصیلی) می تواند من را به اهدافم برساند.

(عدد 20، برای مثال است و هرکسی بنا به شرایط زندگی اش می تواند 10 سال، 15 سال، 30 سال آینده و ... را در نظر بگیرد)

إن شاء الله موفق و سعادتمند باشید.[/][/][/]

سلام دوست عزیز
همیشه باهوش ترین افراد برای رشته تجربی انتخاب میشن.افراد مستعد رشته تجربی کسانی هستن که هم ریاضیشون خوبه و هم دروس حفظ کردنیشون.
اگه خیلی به مهندسی علاقه داری یکی از زیر شاخه های رشته تجربی رشته مهندسی پزشکیه.توی این رشته، هدف ساخت و یا اختراع ابزار و وسایل پزشکیه که لازمه اش آشنا بودن با علم پزشکیه.
بنابراین به نظر میرسه که اگه شما در رشته تجربی ادامه تحصیل بدید به نفعتونه.انشالله که موفق باشید.

سوال:
من در انتخاب رشته دچار تردید شده ام لطفا کمکم کنید. من پزشکی را ادامه بدهم؟ یا بروم سراغ رشته مهندسی؟

پاسخ:
شما بهتر است در ابتدا عوامل موثر در انتخاب رشته تحصیلی و شغلی را خوب مطالعه کرده و با توجه به موقعیت خودتان تطبیق دهید. توجه داشته باشید که این موارد در انتخاب خیلی مهم بوده و لازم است با کمک یک مشاور تحصیلی مورد بررسی قرار بگیرد.

1- عوامل فردی (استعداد و توانایی ذهنی،علاقه و رغبت ، شرایط بدنی ،جنسیت، ویژگی های شخصیتی ،معلومات و مهارت)
شما ذهن فعالی را دارید و معلوم است استعداد و توانایی خوبی را دارید. پس در انتخاب رشته مورد نظر یک قدم جلوتر هستید و می توانید موفق شوید و جایی نگرانی نیست.
2- عوامل محیطی (خانواده، شرایط اجتماعی، اقتصادی ، اقلیمِی)
این عامل هم به نظر می رسد در زندگی شما وجود دارد و زمینه رشد فراهم است، پس از این جهت هم مانعی در رشد و پیشرفت شما نیست.
منتها مسئله بسیار مهم تعیین کردن هدف واقعی است. انسانها در سایه اهداف خود تلاش می کنند و به تحولات بزرگی دست می یابند.
تعیین هدف های تحصیلی شغلی كه پیش نیاز آن شناخت خود و توانایی فردی است و به نظر می رسد مشکل بوجود آمده و تردید ایجاد شده از این زوایه بوده است، از این رو برای رفع مشکل عنایت به این نکات امر لازم و ضروری بوده است.
1- استعداد و مهارت ها؛ از گفتار شما معلوم است که توانایی ذهنی شما خوب بوده و از این جهت جای نگرانی نیست.
2- علائق؛ منتها برای کشف علاقه باید یک لیستی را تهیه بکنید و تمام علاقه های خودتان را در آن ثبت کنید و بعد از آن تا حدودی می توانید تصمیم مناسبی را اختیار کنید.
3- ویژگی های شخصیتی؛ کشف تیپ شخصیتی خیلی مهم بوده و شما می توانید با مطالعه نظریه شخصیتی هالند با روحیه خودتان آشنا شوید و متوجه شوید که تیپ شما از کدام نوع بوده و طبق آن به راحتی می توانید انتخاب کنید. هر چند توصیه می شود چنین فرآیندی با کمک مشاور انجام بگیرد دقیق تر خواهد بود.
4-ارزش ها ؛ هر فردی در رویکرد فکری و تربیتی خود با مسائلی از ارزشها آشناست و برای او هم مهم بوده که آنها را در زندگی رعایت کند، برای تصمیم بهتر ارزشهای که برایتان مهم بوده در برگه ای بنگارید و در کنار موارد دیگر قرار دهید تا بتوانید تصمیم منطقی را اختیار کنید.
5- امکانات و محدودیت های خود
در اهداف موفق پیش بینی امکانات و محدویتها در رسیدن به موفقیتها خیلی مهم بوده و شما برای اتخاذ یک تصمیم قوی می توانید این مسئله را در کنار موارد قبلی ملاحضه نموده و امر مهم بشمارید، طبیعی است که می تواند در تصمیم شما موثر باشد.
این موارد اهداف شما را کاملا مشخص و تا حدودی تصمیم واحد و بدون تردید را برایتان روشن می سازد.
معمولا در کنار موارد مطرح شده و اهداف بزرگ، همت و تلاش فرد خیلی مه بوده و می تواند فرد را به بزرگترین موفقیتها برساند.
حال اگر در انتخاب اولیه شما این موضوع را خوب بررسی کرده اید نباید نگران شوید.
واقعا اگر از ته دل این رشته پزشکی را دوست دارید اما موانعی مثل مقایسه ذهنی و یا کم بودن زمان تحصیل در رشته های مهندسی و ورود سریع به بازار کار و زندگی موجب ایجاد تردید شده، به نظر می رسد دلیل خوب و منطقی برای تغییر رشته نیست. چون هر رشته ای که در آن علاقه و استعداد و توانایی و تلاشی نباشد هر چند رشته پولداری هم باشد نمی توان به راحتی نتیجه خوبی را بدست آورد و تجربه هم این موضوع را اثبات کرده و نباید به همین راحتی تسلیم چنین شبهات و مقایسه های غیر منطقی بشوید.
پس پیشنهاد می کنیم یک بار دیگر علاقه و انگیزه خودتان را برای درسهایی که دارید دوباره بدون هیچ تحمیل و فشاری بسنجید، تمامی افکار حاشیه ای را کنار بگذارید و با یک خیال راحت و بدون هیچ احساس نگرانی دوباره درسهای حاضر را بنگرید ببینید آیا احساسی که از خواندن زیست و شیمی دارید تا چه حدی است، آیا واقعا برایتان لذت بخش هست و احساس عطش دارید و یا یک حس خوب را می بینید و همین طور در سایر دروس پایه.
به هر حال بعد از طی این مراحل پیشنهاد شده می توانید با انگیزه و خیال راحت به سنجش واقعی خودتان برسید، در عین حال این نکته را به ذهن بسپارید که هیچ هدفی بدون تلاش حاصل نخواهد شد.

موضوع قفل شده است