جمع بندی تحصیل غیرحضوری

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تحصیل غیرحضوری

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیکم و رحمة الله، بنده میخوام بعض علوم دینی(تفسیر قرآن، علوم حدیث، پاسخ به شبهات و...) رو غیرحضوری تحصیل کنم؛ لطفا من رو راهنمایی کنید:

بهترین آموزشگاه ها از نظر کیفیت و تعداد دروس و اعتبار مدرک کدام هستند؟ دانشگاه قرآن و حدیث؟

آیا سایتی هم هست آموزش رایگان گذاشته باشه؟

آیا کسی هست به تدریس احادیث موضوعی پرداخته باشه؟

آجرکم الله تعالی

با نام و یاد دوست

 

 

 

کارشناس بحث: استاد امیـد

جمع بندی

پرسش:

من می خواهم در بعضی علوم دینی، همچون تفسیر قرآن کریم و علوم حدیث، تحصیل کنم. لطفا مرا راهنمایی کنید که بهترین دانشگاه ها از نظر کیفیّت و اعتبار مدرک کدام هستند. آیا در این دانشگاه ها دوره های آموزش مجازی نیز برگزار می شود؟

 

پاسخ:

بسیار قابل تحسین است که می خواهید در علوم دینی تحصیل نمایید. در این زمینه، سه دانشگاه را به شما معرفی می نمایم:

- دانشگاه امام صادق (علیه السلام):

تا مدت ها در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) گرایش علوم قرآن و حدیث در قالب رشته الهیات و معارف اسلامی بود و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شد. اما اکنون علوم قرآن و حدیث در قالب یک رشته جداگانه ارائه می گردد.

آدرس سایت دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام):

https://www.isu.ac.ir/MainPage.aspx?page=theology

- دانشگاه علوم اسلامی رضوی:

در دانشگاه علوم اسلامی رضوی دانشجویان همه رشته‌ها، دروس حوزه را طبق برنامه مرسوم حوزه علمیه می‌گذرانند. از طرف دیگر کلیه دروس رشته علوم قرآنی و حدیث در دانشگاه‌ها -البته به صورت قوی‌تر و با چند واحد اضافه‌تر- در دانشگاه علوم اسلامی رضوی به دانشجوی این رشته ارائه می‌شود. به طور دقیق‌تر، در کنار دروس حوزوی، عمومی و زبان، دانشجوی این رشته 70 واحد درس تخصصی نیز می‌گذراند که در سه دسته قرار می‌گیرند: بخش اول، دروس مربوط به علوم قرآنی که عمدتا مقدمات و مبانی فهم و تفسیر قرآن را شامل می‌شود. بخش دوم، تفسیر قرآن که ورود به اصل تفسیر به صورت تخصصی است؛ و بخش سوم، دروس مربوط به حدیث که دانشجو را با متون حدیثی، قواعد فهم حدیث و ارزیابی سند آن آشنا می‌کند.

آدرس سایت دانشگاه علوم اسلامی رضوی:

https://razaviac.razavi.ir/

- دانشگاه قرآن و حدیث:

اين دانشگاه از مؤسسات آموزش عالى غير دولتى است كه از سال 1378 با مجوز رسمى شوراى عالى انقلاب فرهنگى، فعاليت آموزشى خود را در قالب دانشکده علوم حدیث آغاز كرده و امروز با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نام «دانشگاه قرآن و حدیث» به فعالیت خود ادامه می‌دهد، که دارای سه دانشکده فعال با عناوین «دانشکده علوم و معارف قرآن»، «دانشکده علوم و معارف حدیث» و «دانشکده علوم و معارف اسلامی» و نیز شعبه ای در تهران با عنوان «پردیس تهران دانشگاه قرآن و حدیث» است. این دانشگاه هم اکنون در چهار شهر قم، تهران، اصفهان و مشهد فعالیت دارد و از مراکز آموزش عالی در حوزه مباحث حدیثی در کشور به شمار می‌آید.

دانشگاه قرآن و حدیث در كنار موفقيت هایی كه در بخش آموزش حضورى به دست آورده، اين توفيق را داشته است كه به عنوان يكى از مراكز پيشتاز دانشگاهى در زمينه آموزش الكترونيكى، با استفاده از شبكه اينترنت، امكان بهره‏ گيرى از آموزشهاى خود را براى گروهی از مشتاقان فراهم سازد. برنامه اصلى اين طرح، ارائه دروس رشته­ های مصوب دانشگاهى به صورت غير حضورى (مجازى) و اعطاى مدرك رسمى به دانش آموختگانى است كه بتوانند اين دوره را با موفقيت پشت سربگذارند.

در مرکز آموزش هاى اينترنتى تنها به ارائه متن دروس اكتفا نمى‏ شود. بلكه تلاش شده تا با به كارگيرى امكانات و ابزارهاى پيشرفته چند رسانه‏ اى و تعاملى، محيط كلاس بازسازى و از فرآيند يادگيرى اطمينان حاصل شود. استفاده از صوت، تصوير و پويانمايى، امكان ارتباط سريع و زنده با استاد و راهنماى آموزشى، دسترسى به بانك پرسش ها و پاسخ هاى احتمالى، امكان نگارش و ذخيره جزوه و يادداشت شخصى، امكان دسترسى آسان به متن كامل جزوه هر درس، ارائه پرسش و آزمون هاى متناوب و ثبت و گزارش نتايج آن، امكان تكرار و بازبينى هر بخش از درس، هدايت آموزشى فراگير و مشخص كردن وظايف و مراحل كار در طول استفاده از دروس از جمله ويژگی هاى برجسته دروس الكترونيكى است.

اين برنامه‏ ها از طريق دوره‏ هاى رسمى و دوره‏ هاى آزاد ارائه مى ‏شود. دوره‏ هاى رسمى همراه با مدرك مورد تأييد وزارت علوم است؛ اما علاقه مندانى كه بخواهند بدون رعايت مقررات و شرايط دوره‏ هاى رسمى از همه يا بخشى از دروس استفاده نمايند، مى‏ توانند در دوره ‏هاى آزادى كه در هر نیم سال تحصيلى برگزار مى‏ شود شركت كنند.

علاقه مندانِ فراگيرى علوم اسلامى مى‏ توانند با  مراجعه به سایت زیر دروس مزبور را به صورت مجازی بگذرانند:

http://vu.qhu.ac.ir

موضوع قفل شده است