بهمن درگذر انقلاب تا دفاع

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
بهمن درگذر انقلاب تا دفاع

[h=2]بهمن ماه از سال 1357 که انقلاب اسلامی ایران به ثمر رسید تا پایان دفاع مقدس هشت ساله انقلاب، روزهای سرور و حزنی را به خود دیده است، بهمن گاه مسرور پیروزی ها در عملیات های سرنوشت ساز و گاه شاهد خون دلیرمردان ایران زمین بوده که خود روایت هایی شنیدنی و درس آموزی برای نسل بعد از انقلاب و دفاع مقدس است.[/h]


[h=2]شروع بهمن با شهادت[/h] بهمن با سالروز عروج عاشقانه سردار رشید سپاه اسلام حاج «یدالله کلهر» قائم مقام لشکر 10 سیدالشهدا (ع) آغاز می شود، شهیدی که با زمزمه مداوم و شبانه روزی ذکر مقدس و آسمانی یا حسین (ع) به عنوان یک پاسدار ولایت مدار مکتب عاشورا، علمدار این لشکر عملیاتی در دوران دفاع مقدس بود.
یکی دیگر از شهدای شاخص این عملیات که در واحد تبلیغات لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) بود، هنرمند شهید احمد حسینی متولد ۱۳۴۵ در تهران است که درزمینه فیلم برداری، خطاطی و نقاشی فعالیت می کرد. وی نیز سرآغاز بهمن سال ۱۳۶۶ در عملیات بیت المقدس ۲ به ملکوت اعلی پیوست.
[h=2]برگ افتخاری از ۶۰[/h] حماسه شش بهمن ماه سال 60 آمل یکی از برگ های افتخار تاریخ انقلاب اسلامی ایران است. این حماسه موجب شد تا جبهه سومی که قرار بود به جبهه های جنوب و کردستان اضافه شود، در کمتر از 24 ساعت، متلاشی شود. امام خامنه ای درباره حماسه دفع هجوم وحشیانه گروهک تروریستی منافقین از سوی مردم حماسه آفرین آمل فرموده اند: «تعبیر واقعی هزار سنگر، به معنای سنگر دل هاست که به عدد هر انسان مؤمن و باانگیزه ای، سنگری در مقابل تهاجم دشمن وجود دارد.»
[h=2]هلالی ها[/h] هشت بهمن ماه آغاز هفته هلال احمر است. گفتنی است که در دوران هشت ساله دفاع مقدس، 476 امدادگر این جمعیت که بالباس و بازوبند مشخص، وظیفه امدادرسانی به مجروحان را بر عهده داشتند، از سوی بعثی ها به شهادت رسیدند.
[h=2]بازهم خون[/h] شهید غلامحسین افشردی در ۹ بهمن سال ۱۳۶۱ همراه چند تن دیگر برای شناسایی محور عملیاتی والفجر (فکه -چزابه) به منطقه رفتند و در این شناسایی چون سالار کربلا، غریبانه جان سپردند و با خون خود کربلای فکه را گلگون کردند.
[h=2]۱۲ بهمن، سرور و خون[/h] روز 22 بهمن 57 نیز روز نجات ملت ایران از چنگال طاغوتیان زمان، روز آشکار شدن نعمت بزرگ الهی; یعنی، استقلال و آزادی بود

در دوازدهم بهمن 1357، پرشکوه ترین استقبال تاریخ جلوه گر شد. این روز یکی از ماندگارترین روزهای تاریخ معاصر ایران است و شور و شوق مردم در آن وصف ناپذیر بود. عده زیادی از مردم، خود را به تهران رسانده بودند تا در مراسم استقبال از امام شرکت کنند.
تقریباً در ساعت شش صبح، خیابان ها سرشار از جمعیت بود. اول صبح، میلیون ها نفر در دو طرف خیابان های مسیر امام خمینی رحمه الله ایستاده بودند و پنجاه هزار نیروی انتظامی مردمی مشغول منظم کردن آن ها بودند. مردم با تاق نصرت و گل، خیابان ها را تزیین کردند و در قلب استقبال کنندگان، دریایی از اضطراب و شادی موج می زد. در ساعت نه و سی دقیقه صبح، محبوب ملت و پرچم دار آزادی به وطن برگشت. چند لحظه پس از گشوده شدن در خروجی هواپیما، امام درحالی که دستشان در دست مهماندار فرانسوی بود، در مقابل دیدگان مشتاقان ظاهر شد. همه اشک شادی می ریختند. فریاد «الله اکبر» به هوا برخاست. در میان نشاط و هیجان و ازدحام، امام وارد صحن فرودگاه شد.
«شهید حجت الاسلام عبدالله میثمی» در شب دوم عملیات بزرگ کربلای 5 به دوستان گفته بود: «من در این عملیات اجر خودم را از خدا می گیرم.» هنگامی که در تاریخ 65/11/9 سحرگاهان، آن زمان که دلباختگان جمال محبوب، برای مناجات باخدای خویش مهیا می شوند، وعده الهی تحقق یافت و در منطقه عملیاتی کربلای 5، از ناحیه سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و بعد از سه روز در 12 بهمن (مطابق با دوم جمادی الثانی که مصادف با شب شهادت حضرت زهرا (ع) بود) به دیدار معبود و مهمانی اولیای خدا شتافت و به آرزوی دیرینه خود نائل شد.
[h=2]موفقیت در پی حمله[/h] 64/11/15شروع حملات هوایی عراق به جزایر و لوله های نفتی و کشتی های نفت کش است که مقارن با ۴ فوریه 1986 ایرانی ها درنبرد با نیروهای عراقی به موفقیت دست یافتند.
[h=2]طنین یاالله[/h] در ساعت 21:30 روز 61/11/17 پس از اعلام رمز مبارک یاالله، یاالله، یاالله عملیات والفجر مقدماتی از پنج محور شمال و جنوب رشیده، صفریه و ارتفاعات چرمر و خاک آغاز شد و نیروها در تاریکی مطلق شب به منظور پاک سازی میدان های مین و شکستن خطوط دفاعی دشمن و رخنه در این خطوط پیشروی کردند.
[h=2]تشکیل یک تیپ مهم[/h] بعدازظهر شنبه هفدهم بهمن 1360 درحالی که چهار شبانه روز از نبرد لاینقطع چزابه سپری می شد، متوسلیان، شهبازی و همت موقتاً نیروهایشان را در خط پدافندی تیپ 14 امام حسین (ع) برجای نهادند و برای دیدار با محسن رضایی میرقائد، رهسپار قرارگاه مرکزی کربلا در دزفول شدند.
هدف آنان از این ملاقات، قطعی کردن سه مسئله اعلام آمادگی برای تشکیل تیپ مستقل، تصویب نهایی ترکیب فرماندهی تیپ و در اختیار گرفتن مقری جهت تیپ مزبور بود.
در همین روز نیز تیپ ۲۷ محمدرسول الله تشکیل می شود و «حاج احمد متوسلیان» فرماندهی تیپ را به عهده می گیرد.
[h=2]سیل همافران[/h] یکی از گام های بلندی که در جریان انقلاب موجب ریشه کن ساختن حکومت پهلوی شد، حرکت متهورانهٔ نظامیان نیروی هوایی در 19 بهمن 1357 بود. در آن شرایط نظامیان فداکار و متعهد نیروی هوایی به این نتیجه رسیدند که باید دست به کار بزرگی زده و وظیفه ملی و مذهبی خود را انجام دهند. لذا با یک حرکت متهورانه به سیل خروشان ملت پیوستند و با حضور در اقامتگاه رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در مدرسه علوی سندی از افتخار، حماسه، رشادت و ایمان را در برگ های زرین تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسانیدند.
این روز بزرگ، نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و ارتش است، روزی که حماسه حضور قاطعانه ارتش درصحنه انقلاب به وقوع پیوست و طلیعه خجسته پیوند ارتش با ملت مسلمان و انقلابی به وضوح آشکار شد.

[h=2]آغاز والفجر هشت[/h] عملیات والفجر هشت در ساعت 10: 22 دقیقه روز 64/11/20آغاز شد. نیروهایی که مدت ها منتظر چنین شبی بودند، با شنیدن رمز عملیات، هجوم گسترده خود را آغاز کردند: «بسم الله الرحمن الرحیم. لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم و قاتلوا هم حتی لاتکون فتنه. یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهرا، یا فاطمه الزهرا».
[h=2]تحریری برای قدس[/h] عملیات تحریرالقدس در 21 بهمن ماه 1362 با رمز لبیک «یا خمینی» در جنوب غربی مریوان و مناطق کوهستانی دربندیخان عراق و به منظور انهدام ماشین جنگی ارتش عراق، پاسخ قاطع به حملات موشکی دشمن به شهر مظلوم و بی دفاع دزفول، گمراه کردن عراقی ها از عملیات خیبر و آزادسازی ارتفاعات مهم منطقه شاخ شمیران به اجرا درآمد.
[h=2]۲۲ بهمن[/h] روز 22 بهمن 57 نیز روز نجات ملت ایران از چنگال طاغوتیان زمان، روز آشکار شدن نعمت بزرگ الهی; یعنی، استقلال و آزادی بود.
این مسلم است که هر ملتی تا از وابستگی ها نجات پیدا نکند و از چنگال اسارت و استثمار آزاد نشود، نمی تواند نبوغ و استعداد خود را آشکار سازد و درراه «الله» که راه مبارزه با هرگونه شرک و ظلم و بیدادگری است، گام نهد.
همچنین هشت سال بعد در همین روز بهمن ماه شاهد عملیات فتح 4 در عمق 70 کیلومتری استان اربیل عراق ٓ محور شمالی جنگ است که باهدف انهدام عقبه ستادی و لشکری در منطقه عمومی شهرهای روانداز و دیانای عراق و در طی دو مرحله عملیات نامنظم انجام شد.

[h=2]سرمای بهمن مانع نمی شود[/h] ساعت 24 روز 27 بهمن ماه بود که طنین «یا زهرا (س)» از بی سیم فرماندهی مستقر در قرارگاه مشترک خاتم الانبیا (ص) به عنوان رمز آغاز والفجر 5 شنیده شد. منطقه کوهستانی چنگوله در حدفاصل مهران و دهلران در آن موقع از سال سرمایی نسبتاً آزاردهنده داشت؛ اما همت رزمندگان بسیجی و پاسدار، بیدی نبود که بخواهد با این بادها به لرزه درآید.
[h=2]جرقه های یک قیام[/h] ۲۹ بهمن 1357 چهل روز پس از قیام 19 دی به مناسبت اربعین شهدای آن قیام در برخی از شهرها عزای عمومی اعلام شد. شهرهای قم و تبریز یکپارچه تعطیل شد. در تبریز، دانشگاه، بازار و مدارس به کلی تعطیل شد و ده ها هزار نفر از مردم برای شرکت در مجلس ختمی که قرار بود در مسجد جامع میرزا یوسف آقا تشکیل شود به سمت آن مسجد روی آوردند.


[/HR] تدوین گزارش بر اساس مطالب پایگاه اطلاع رسانی: حوزه نت/پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس/دانشنامه رشد/شهیدآوینی/فاتحان، خبرگزاری: ایرنا/ تسنیم، وبگاه: خادم الشهدا/ما ۱۳ نفر