بهداشت تغذيه در ماه مبارك رمضان

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهداشت تغذيه در ماه مبارك رمضان

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت و همچنين تبريك پيشاپيش فرا رسيدن ماه خدا رمضان المبارك
پستهايي كه در اين تاپيك، به اسم بنده درج مي‌شود، در واقع متعلق به خواهر محترم سركارخانم سادات موسوي است، كه براي بنده ارسال شده است و بنده بنابر پيشنهاد ايشان، اين پستها را جهت استفاده ديگر كاربران عزيز ارائه مي‌دهم.
بر خود فرض مي‌دانم از زحمات و تلاشهاي مجدانه معطر به اخلاص ايشان، تشكر و قدرداني نمايم و براي ايشان و ديگر كاربران محترم از درگاه الهي ماهي سرشار از بركت را مسئلت نمايم.

سادات موسوی نوشت:

روزه باعث تنظیم اخلاط بدن و حذف سموم و اخلاط زائد بدن می گردد!
دو حدیث از رسول خدا (صلوات الله علیه و آله و سلم)
فرمودن:روزه بگیرید تا تندرست بمانید.
خداوند به یکی از پیامبران بنی اسرائیل وحی کرد،به طایفه ات خبر بده هیچ بنده ای یک روز را برای خشنودی من روزه نمی گیرد،مگر آن که تن او را سالم می دارم و او را پاداشی بزرگ می دهم.
فیثاغورث(فیثاغورس) و بقراط برخی از امراض را با روزه معالجه می‌کردند و ابن سینا فصلی از کتاب قانون را به مداوا با روزه اختصاص داده.
الکسی سوفورین دانشمند روسی: جسم به هنگام روزه به جای غذا از مواد داخلی استفاده کرده و آن ها را مصرف می‌کند و بدینوسیله خود را پاکیزه می‌سازه!
بهترین درمان بیولوژیکی اینه که به وسیله دفع مواد مضر،سلامت فرد تامین کنیم.به محض این‌که نیروهای نوسازی موجود زنده،در هنگام روزه فعال و آزاد میشن تصفیه مواد زائد حاصل از متابولیسم آغاز میشه.
مشاهدات علمی تفاوت بین روزه‌داری و گرسنگی را نشان داده!
شیوع حملات صرعی در روزه‌داران ماه مبارک رمضان کاهش می یابه
روزه‌داری سبب کاهش افسردگی، افکار پارانوئیدی و وسواس می‌گردد و عزت نفس فرد را افزایش می‌دهد
شهید دكتر سید رضا پاك نژاد در مجموعه ای كه " اولین دانشگاه و آخرین پیامبر" نام دارد و رساله دوره دكترای ایشان بوده، در خصوص روزه داری و شستشوی مواد مسموم بدن بوسیله روزه آورده است:
فردی را در نظر بگیرید كه يازده ماه تمام بدون وقفه انواع مواد غذایی به بدنش وارد شده اند، و وضع زمانی بدتر می شود که ورود این مواد غذایی بدون رعایت تدابیر خوردن و آشامیدن باشد و از روي قاعده علمي و نظم بهداشتي نباشد ولی از طرفی خروج كهنه ها و فاسدها كه بوسيله ريه، كليه، كبد و پوست و... انجام مي گيرد بحساب و نظم است، ريه ها سموم را به نظم خارج مي سازند و كليه ها زهرها را به حساب دفع مي كنند و كبد به ترتيب مخصوص آنها را دور مي نمايد، لاجرم انبارهاي ذخيره اي، درست و مرتب پر نشده اند و متابوليسم شايد بصورت سوخته و نيم سوخته درآيد و ايجاد بيماريهاي تغذيه اي از اين نيم سوخته ها باشد كه اگر به وسيله روزه گرفتن نظم و حسابي در كار ذخائر بدني به وجود نيايد سبب پيدايش پيش آمدهاي ناگواري گردد و حتي در پايه هاي منابع ذخيره اي شكافي به وجود آيد ( اين خود دليلي بر اثبات اهمیت روزه داري است)
در شهرها، بخصوص شهرهاي صنعتي كه هواي آلوده دارند و داراي مقداري گازهاي فلزات سنگين مانند سرب و جيوه و آهن مي باشد . اين گازها از راه ريه ها همراه هواي تنفسي وارد بدن مي شود و مثلاً سرب روي گلبولهاي قرمز خون بافتهای عصبي و استخواني ثابت شده ايجاد كم خوني وعصبانيت و لاغري و دردهاي استخواني مي كند و در صورتيكه با گرسنگي ملايم ( روزه)، اسيدوز ترشي خون بالا رود اين مواد سمي گفته شده از محل هاي خود خارج شده وارد جريان خون گرديده از كليه ها دفع مي شوند يعني در حقيقت پيوسته حوض متابوليكي گفته شده به دفع سموم اشتغال دارد.
بدن مانند منبع ذخيره شده اي است از آنچه بنام خوردنيها و آشاميدنيها به آن وارد مي شود و چون بسياري از اعضاء براي دفع سموم در تلاش مداوم هستند لازم است به بدن فرصتي به منظور خوب عملي ساختن دفع سموم داده شود كه جز با روزه داري و منظم ساختن كيفيت و كميت مواد وارداتي به بدن صورت تحقق نخواهد پذيرفت!
سئوال: عوض شدن مايع و مواد بين بافتي و پاك شدن بدن از سموم در ماه رمضان اين معني را مي دهد كه خالق ما با اين دستور مخلوق خود را ساليانه بطور مستمري يك ماه ميهماني كرده بقيه سال آنها را بخودشان وا مي گذارد!
جواب: اعمال بدن بوسيله دو دستگاه تنظيم كننده بسيار مهم اداره مي شوند. 1) دستگاه عصبي 2) دستگاه هورموني يا غدد مترشحه داخلي .
دستگاه عصبي آن دسته از فعاليت هاي بدني را كه به سرعت تغيير مي يابند اداره مي كنند مانند حركات ارادي- انقباض عضلاني و بسياري از اعمال مترشحي غدد- دستگاه هورموني با اعمال گوناگون سوخت وساز بدن پيوستگي داشته اعمال نظم دهنده سرعت واكنشهاي شيميائي سلولها- ترتيب عبور مواد از جدار ياخته ها و ساير پديده هاي متابوليكي سلولي مانند رشد و ترشح و.. را بعهده دارند، آنچه اهميت دارد اثرات هورموني است كه بعضي در زمان كوتاهي حدود ثانيه اتفاق مي افتد ولي بيشتر آنها پس ازچند روز آغاز شده هفته ها، ماهها و حتي سالها دوام مي يابند. لذا چگونگي عمل دو دستگاه كنترل كننده عصبي و هورموني اختلاف زيادي با هم دارند ( غده فوق كليوي- قسمت مغزي آن- و هيپوفيز خلفي با تحريكات عصبي ترشح خود را آغاز مي كنند و بطور كلي اصلاح هر كدام براي اصلاح ديگري نافع است)
اين جمله معروف، "يك روزه ميهمان و صد ساله دعاگو" بجاست كه: روزه دار يك ماه ميهمان است و يازده ماه دعاگو.
این مطالب برگرفته از سخنرانی استاد حسین روازاده بود.

سادات موسوی

عضو كوشا


[/HR]


سادات موسوی نوشت:

بسم الله
سعی کنیم بین افطار تا سحر،میوه های آبدار (انگور، هندوانه، هلو، انجیر، شیر گرم و حتی سالاد با روغن زیتون) بخوریم تا یبوست گلاب به روی حضرتعالی دچار نشیم
روزه،ثر نامطلوب برچشمي كه تحت جراحي ليزيك قرار گرفته ندارد!
هرگز وعده سحری را حذف نکنیم!
روزه داری یکی از مظاهر امساک و انضباط می باشد و روزه دار منضبط می گردد تا یک مدل از غذا خوردن را رعایت نماید، علما که دارای عمرهای طولانی تری نسبت به عوام هستند نیز همگی اهل یک امساک و انضباط هستند و خود را ملزم به رعایت چارچوبها و تدابیر مربوط به مسائل جسمی و روحی می دانند.
با روزه گرفتن یک نظم و انضباط در غذا خوردن که پروسه اساسی و مهم در سلامتی ما می باشد، شکل می گیرد و روزه دار واقعی ملزم به رعایت آن می گردد که خوردن سحری نیز بخشی از این برنامه غذايي در ماه رمضان می باشد.
چنانچه روزه‌داری بر اساس اصول کلی بهداشتی انجام شود، باعث ایجاد تعادل در چربی‌های خون، کاهش وزن اضافی، دفع سموم بدن و تعدیل فشار خون می‌گردد و در کل وضعیت سلامت افراد بهبود چشم‌گیری خواهد یافت.
حذف وعده سحري براي سلامت افراد ضرر دارد و با توجه به طولاني بودن زمان روزه‌ داري در فصل تابستان، به همه روزه ‌داران توصيه مي ‌شود كه حتماً سحري را در برنامه غذايي خود داشته باشند.
با توجه به طولاني بودن زمان روزه‌ داري در فصل تابستان كه حدود 15 ساعت طول مي کشد، مصرف غذاي مقوي و نوشيدن مايعات در وعده غذايي سحري مي ‌تواند انرژي مورد نياز براي فعاليت روزانه روزه‌ داران را تأمين كرده و عوارض ناشي از كمبود مواد غذايي و مايعات را در بدن كاهش دهد.
نخوردن سحري ممكن است اثرات مفيد روزه را از بين ببرد، چون باعث تامين نشدن نيازهاي تغذيه‌ اي ضروري روزه ‌دار مي ‌شود و در نتيجه بدن او به سوخت ناقص چربي ‌ها متوسل مي ‌شود و سوخت ناقص چربي ‌ها در بدن تركيبات كتوني را به وجود مي آورد كه نتيجه آن بوي بد دهان روزه ‌دار است.
عوارض ديگر مصرف نكردن سحري شامل سردردها، دردهاي عضلاني، بي حالي مفرط ناشي از افت قند خون، كاهش يادگيري، بي حوصلگي و خستگي است بنابراين حتما به روزه داران توصيه مي‌ شود که براي خوردن سحري بيدار شوند.
لذا خوردن سحری لازم و واجب است حتی چند لقمه...!
بعد از خوردن سحری خوابیدن خیلی اشکال دارد چرا که وقتی می خوابید معده هم می خوابد (در زمان خواب معده می خوابد ولی روده بیدار است) و غذا در آن می گندد و وقتی صبح بلند شوید یک حالت بدی در گلویتان هست شما می توانید وقتی غذا از معده به روده منتقل شد آن وقت بخوابید (و ساعت بعد از اذان)
افرادی که تحت نظر متخصص طب اسلامی هستند و توصیه به حجامت ماهیانه شده میتونن حجامت رو انجام بدن، آقا امام رضا (علیه السلام)،اگر حالت ضعف نداشته باشند، انجام حجامت طوری نیست. اگر حالت گرسنگی و ضعف نداشته باشید می توانید در حالت روزه داری نیز حجامت کنید.
هر سال با شروع ماه مبارك رمضان بازار زولبیا و بامیه داغ شده به سختی می توان زولبیا و بامیه را از سفره افطار حذف کرد و متاسفانه اکثراً عادت کرده اند و در این ماه مخصوصاً در مهمانی ها، کنار نان و پنیر و سبزی و آش، بشقابی بزرگ از زولبیا و بامیه های طلایی خوش رنگ و تازه خودنمایی می کند.
لذا اگر امکان تهیه یا خرید زولبیا و بامیه مورد تایید را ندارید می توانید از مواد شیرین دیگری در سفره هایتان استفاده کنید. عسل طبیعی، خرما و انواع مرباهای تهیه شده از عسل می توانند جایگزین مناسبی برای مصرف مواد شیرین در سر سفره ها باشند.
زولبيا و باميه يکي از شيرينيهاي اصيل ايراني است. از مواد اوليه اين نوع شيريني که امروزه از آن استفاده می کنند، مي توان به روغن، آرد، شکر، تخم مرغ، ماست، آب، گلاب و زعفران اشاره کرد که اگر از مواد سالم در تهیه آن استفاده می کردند و مثلاً بجای استفاده از شکر از عسل و بجای استفاده از روغنهای ناسالم صنعتی سرطان زا از روغنهای سالم و مورد تایید همچون روغن حیوانی یا روغن کنجد تهیه شود، بسیار مقوی و خوب هم می باشد ولی متاسفانه آن چیزی که در حال حاضر در بازار عرضه می شود به دلیل استفاده از شکر و روغن صنعتی که در تهیه آن به کار رفته، به هیچ وجه مورد تایید نمی باشد.
اگر هم علی رغم توصیه های ما باز، زمانی هوس خرید زولبیا و بامیه کردید، به رنگ آنها خوب دقت کنید. اگر رنگ آنها به قهوه ای و سیاهی میزد، حرف فروشنده را که «برشته شده اند و دیر از روغن برداشته شده اند» باور نکنید. حقیقتش این است که آنها را در روغن های سوخته و چند بار استفاده شده تهیه کرده اند که به شدت سرطان زا هستند

سادات موسوی


[/HR]
سادات موسوی نوشت:

بسم الله
سلام علیکم
لطفا برخلاف توصیه متخصصین تغذیه؛در وعده سحر، همراه با غذای سحر از مواد غذایی خام همچون کاهو یا میوه استفاده نکنید!!
یکی از چیزهایی که حتی به غلط مورد سفارش برخی از پزشکان امروزی هم می باشد، صرف میوه در وعده سحری می باشد به اعتقاد آنها مصرف انواع ميوه به علت درصد بالاي آب آن باعث كاهش تشنگي در طول روز مي‌شود
ولی باید بدانند خوردن میوه و مواد غذایی خام با توجه به موارد ذیل در وعده سحری به هیچ وجه از نظر طب سنتی مورد تایید نمی باشد:
1- خوردن مواد غذایی خام همراه با پخته ممنوع می باشد و در وقت سحر، زمان زیادی برای رعایت فاصله بین خوردن مواد پختنی با مواد غذایی خام و میوه ها نداریم.
2- عموماً اکثر میوه ها و مواد غذایی خام سریع الهضم می باشند و انرژی لازم را که باید تا افطار برای بدن تامین نمایند را به ما نمی دهند و اولویت با خوردن مواد غذایی پختنی به ویژه غذاهای خورشی با گوشت چرب گوسفندی می باشد تا باعث گردد در طی روز گرسنه نشوید.
تذکر:
-برای خوردن میوه، توصیه می شود مخصوصاً افراد لاغر در فاصله افطار تا سحر، از میوه های آبدار استفاده کنند. البته با رعایت فاصله زمانی با افطار و زمان خواب.
-به همراه غذا می توانید ماست (در صورتیکه غذا گوشتی نباشد)، ترشی (در صورتیکه غذا همراه با برنج نباشد)، سبزی خوردن تازه، پیاز و زیتون میل نمایید، البته سه نکته می بایست مد نظر قرار گیرد اولاً افراط نکنید، ثانیاً موارد ممنوعه را رعایت کنید و ثالثاً بسته به مزاج خود، مواد غذایی و میزان مصرف آنرا تعیین کنید.
-افرادی که معده های ضعیفی دارند که عمدتاً در ماه مبارک رمضان مشکلشان تشدید پیدا می کند، بهترین غذایی که می توانند مخصوصاً در وعده سحری مصرف نمایند، غذاهایی است پر انرژی که خیلی خوب پخته شده باشد مانند حلیم و یا آش هایی که خوب پخته شده باشند از جمله آش شعله قلمکار.
این غذاها ضمن ایجاد انرژی و قوت در طی روز برای روزه داران، باعث می گردند تا هم معده اذیت نشود و هم هاضمه ساعتها مشغول هضم باشد و احساس گرسنگی و ضعف در طی روز به سرعت پیدا نشود. ضمناً افراد دارای معده ضعیف، بهتر است کشک نیز همراه آش نخورند.
از زمان افطار تا سحر، آب و نوشیدنی بیاشامید و میوه و سبزیجات نیز میل نمایید.از روغن زیتون و غذای چرب استفاده نمایید (خورش چرب گوسفندی) و خوردن آلو و انجیر تازه و مخصوصاً انجیر خشک خیسانده شده در شیر نیز سفارش می گردد.
آقای دکتر فرامرز امیری متخصص مغز و اعصاب گفتبيماري ترومبوز سينوس مغزي( لخته خون در مغز) زنان تهراني در ماه رمضان به علت استفاده از قرص‌هاي جلوگيري از بارداري به منظور تغيير عادات ماهانه و افزايش روزه‌داري 4 برابر بيشتر از ماه‌هاي ديگر است
تأسفانه برخي از زنان به منظور استفاده كامل از ماه رمضان و افزايش روزهاي روزه‌داري اقدام به مصرف قرص‌هاي جلوگيري بارداري و كاهش روزهاي عادات ماهانه مي‌كنند كه اين امر موجب افزايش شانس ابتلاي اين افراد به بيماري ترمبوز سينوس مغزي مي‌شود.

وي افزود: به علت فرآورده‌هاي هورموني موجود در قرص‌هاي جلوگيري انعقادپذيري خون بالا مي‌رود و در كنار آن موضوع گرماي هوا و اينكه فرد نمي‌تواند مايعات بنوشد موجب غليظ‌ شدن خون و ايجاد لخته در رگ‌هايي كه مسئول تغذيه خون وريدي از مغز هستند مي‌شود كه به آن ترومبوز سينوس مغزي مي‌گويند.
اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اينكه اين عارضه به ميزان خيلي كم در مردان به دلايل ديگري اتفاق مي‌افتد تصريح كرد: بيماري ترومبوز سينوس مغزي عوارض زيادي را در طولاني‌مدت به همراه دارد كه از مهمترين عوارض آن سردردهاي شديد است.
اميري ادامه داد: اين عارضه در حالت عادي 5 تا 10 درصد سكته‌هاي مغزي را تشكيل مي‌دهد كه البته در ابتلا به برخي عفونت‌ها و بعد از زايمان و به‌ويژه در ماه مبارك رمضان ميزان آن افزايش مي‌يابد. لذا به زنان باردار توصيه مي‌شود به هيچ وجه از قرص‌هاي ضدبارداري استفاده نكنند.
وي با بيان اينكه علت ايجاد اين عارضه لخته‌شدن خون در رگ‌هاي تخليه‌ خون از مغز است خاطرنشان كرد: اين موضوع باعث مي‌شود خون از مغز تخليه نشود كه افزايش حجم خون داخل مغز و به دنبال آن افزايش فشار داخل جمجمه را در پي دارد.
اميري گفت: درمان اين بيماري به غير از تجويز مسكن‌ براي درمان علامتي كه درد فرد را كاهش مي‌دهد به كمك داروهاي مختلف، ترومبوز و لخته حل مي‌شود تا خون بتواند جريان طبيعي خود را از مغز داشته باشد و در نهايت فشار جمجمه و حجم خون داخل مغز به تعادل برسد.

مصرف دمکرده کاکوتی باعث کاهش مدت عادت ماهیانه در بانوان میشه و نیازی به قرص نیست!

اميدوار;364220 نوشت:
بعد از خوردن سحری خوابیدن خیلی اشکال دارد چرا که وقتی می خوابید معده هم می خوابد (در زمان خواب معده می خوابد ولی روده بیدار است) و غذا در آن می گندد و وقتی صبح بلند شوید یک حالت بدی در گلویتان هست شما می توانید وقتی غذا از معده به روده منتقل شد آن وقت بخوابید (و ساعت بعد از اذان)
ضمن تشکر از سخنهای بموقتون، خب یعنی ما تا چند دیقه یا ساعت پس از میل سحری نخوابیم؟

CELLAR;364352 نوشت:
ضمن تشکر از سخنهای بموقتون، خب یعنی ما تا چند دیقه یا ساعت پس از میل سحری نخوابیم؟

سلام
این بستگی به هضم ومعده ی شما داره ولی در کل 2تا 3ساعت یعنی زمانی که هضم در معده انجام گرفته باشد بلافاصله بعد از غذا خوابیدن سودا زا بوده و خون غلیظ تولید میکند و باعث کاهش قوه ی حافظه و قوه بینایی می شود.ودر کل باعث فساد غذا در معده میشود

@ sabea
خدا خیرتون بده عالی بود

اميدوار;364222 نوشت:
از روغن زیتون و غذای چرب استفاده نمایید (خورش چرب گوسفندی).

ممنون از شما و خانم سادات موسوی

فقط فکر کنم چربی غذا کلا هر چی کمتر باشه بهتره واسه سلامت.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشا


سادات موسوی نوشت:
بسم الله
العلم علمان: علم الادیان و علم الابدان
در آستانه ماه مبارك رمضان توصيه هاي بهداشتي
1- قبل از شروع ماه رمضان با گرفتن روزه های مستحبی يا قضا،بدن خود را برای يک ماه روزه داری، كم كم آماده نماييد یا این که نزديك ماه رمضان صبحانه را كامل ميل كنيد ولي ناهار نخوريد يا ناهار را خيلي سبك ميل نماييد و خوردن آن را به تاخیر بیاندازید تا اینکه ناهار کم کم به طرف عصر کشیده شود و معده عادت نمايد. 2- با توجه به اين كه معده انسان در طي خواب، فعاليت ندارد ولي روده در طي خواب به فعاليت خود ادامه مي دهد بنابراين هيچ گاه با شكم پر نبايد خوابيد؛ چرا كه اين امر باعث فساد غذا در معده و عدم هضم صحيح مي گردد. بايد بسته به نوع غذايي كه ميل مي كنيد و با توجه به توان معده خود در هضم غذا، حدود يک الی دو ساعت بعد از غذا خوردن، حتماً بيدار باشيد.
اين مسأله در خوردن افطار و سحری بايد مورد توجه قرار بگيرد لذا حداقل یک ساعت بعد از سحری نخوابید.
3- اگر آب و نمک و روغن سفره ما سالم باشد اصلی ترین موارد رعایت شده است.
آب: آب باید بدون کلر و مواد افزودنی باشد مانند آب باران، آب چشمه، آب قنات، آب چاه عمیق
روغن: همین بس که مردم عزیز ما بدانند روغن خوب و بد فرقشان این است که روغن خوب هرگز با حرارت دادن حالت چسبندگی به خود نمی گیرد و روی کاشی و گاز آشپزخانه نمی چسبد ولی متاسفانه می بینم تقریبا همه روغنهای بازار این چنین هستند و وقتی وارد بدن انسان می شود به علت وجود گرما در بدن ما چون این روغنها صنعتی هستند سفت می شوند و باعث بسته شدن عروق و ایجاد کبد چرب می شوند.
روغن های خوب و سالم عبارتند: 1-روغن کنجد 2-روغن زیتون 3-روغن محلی
نمک: نوعی از آن مورد تائید است که بصورت طبیعی در طبیعت یافت می شود خصوصاً نمک دریا یا جمع دریاها که به علت وجود مثلاً منیزیم باعث کاهش فشار خون می شوند.
4- دیابتی ها می توانند روزه بگیرند و بسیار مفید است ولی کسانی که کلیه هایشان مشکل دارد بسته به نوع آن باید با پزشک خود مشورت کنند.
5- در ماه رمضانی که با گرمای طاقت فرسا روبرو باشیم رعایت این امور اجبار است:
- عدم پرخوری در سحر.
- عدم مصرف مواد غذایی خیلی شیرین، تند و شور.
- استفاده از مواد غذایی تفه (بی مزه) مانند کدو، کلم و امثالهم بسیار مهم است.
6- هرگز مواد خوراکی پخته شده را همراه خام مصرف نکنید و سعی کنید دور از افطار تا قبل سحر، از مواد خام و میوه ها و تنقلات مفید بهره مند شوید.
7-افراد لاغر در این ایام از چیزهایی که حرارت بدنشان را بیشتر افزایش می دهد بپرهیزند مثل: رفتن در آفتاب، دوش آب سرد، غذاهایی که فلفل و ادویه و گرمی زیاد دارند، سرخ کردنی ها و...
و بر عکس از غذاهایی که همراه با آب بیشتری هستند، لعاب بیشتری دارند و رطوبت بخشی بیشتری برای بدن دارند استفاده کنند مثل خورشت کدو، فرنی، شیر طبیعی، میوه های مرطوب مثل هلو و استفاده از دوش آب ولرم

نکات قابل ملاحظه در سحر :

1- بهتر است سحری را با آب شروع نکنیم اما کسانی که عطش دارند و گرم مزاج هستند و با مصرف آب اشتها باز می کنند اشکالی ندارد. همراه با غذا خوردن نیز نباید آب خورده شود.
2- مصرف مواد شیرین در اولویت است مثل خرما، حلوا و هر چیز شیرین طبیعی
رسول خدا(ص) فرمودند: خرما چه خوش سحری ای است
اما اگر فرد دیابت (مرض قند) داشت چه کند؟
با مسئولیت دکتر روازاده همه شیرینیهایش را با عسل بپزد و در سحر استفاده کند مثلاً مربا با عسل، کمپوت با عسل، شربت با عسل، حلوا با عسل یا شیره توت، حتی فسنجان با عسل
3- برای جلوگیری از ضعف، حتماً در وعده غذایی سحر از نان سبوس دار استفاده نمایید و حتی سبوس گندم بخرید و یک یا دو قاشق غذاخوری داخل آب خورشت ریخته و همراه نان بخورید.
4- اگر مقداری گوشت بخورید به صورت سیرابی، کله پاچه، آبگوشت و خورشتهای گوسفندی مانند قیمه خیلی خوب است و باعث می گردد تا در طی روز گرسنه نشوید. غذای چرب طبیعی جلوگیری از تشنگی نیز می کند.
5- برای جلوگیری از ایجاد ضعف، برنج حتی الامکان نخورید یا کم بخورید.
6- مربای هر چیز که با عسل پخته شده بخورید و یا بعد از سحر می توانید یک فنجان شربت ولرم عسل میل نمایید.
7- در پایان غذا با مقداری نمک طعام دریا خیلی جزئی دهان خود را شور کنید.
8- هیچ وقت مخصوصاً در سحرها از نوشیدنی های کارخانه ای به ویژه نوشابه های گازدار نخورید.
9- هرگز از گوشتهای با طبیعت سرد مانند ماهی در سحر استفاده نکنید که طی روز ضعف فراوان خواهید داشت!
10- در وعده سحر، همراه با غذای سحر از مواد غذایی خام و ناپخته همچون کاهو یا میوه استفاده نکنید.
11- خوردن ماست در کنار هرگونه غذای دارای گوشت قرمز یا سفید ممنوع می باشد. چرا که گوشت ماست را فاسد و روده ها را هلاک می کند. همانگونه که میوه، شیر را فاسد و معده را هلاک می کند، اگر هوس ماست کردید دور از افطار در طول شب بخورید و یا در زمانیکه موقع سحری گوشت در غذای شما نباشد میتوانید ماست بخورید.
12- خوردن سحری بسیار مهم است و حتماً باید خورده شود، به خصوص برای افراد لاغر خوردن سحری اجباری است چون گرسنگی زیاد باعث گرمی زیاد می شود و معده را مجبور می کند که رطوبات واخلاط مفید بدن را هضم کرده و در بدن منتشر نماید و چون این موارد خاصیت غذایی کمتری دارند پخش شدن آنها در بدن موجب بروز عوارض وبیماری میشود. لذا خوردن سحری لازم و واجب است حتی چند لقمه.
13- افراد چاق علاوه بر روزه گرفتن اگر از غذا های لاغر کننده و کم رطوبت استفاده کنند به لاغر شدن سریعتر آنها کمک می کند.

نکات قابل ملاحظه در طی روز :

در طی روز به دلیل گرسنگی، حرارت بدن بالا می رود و پوست گرم تر شده که باعث لاغری و آب شدن چربی می شود، این امر برای افراد چاق مفید است، ولی افراد لاغر باید از هر چیزی که باعث گرم تر شدن آنها می گردد، پرهیز کنند، در طی روز جلوی آفتاب نروند و محیط خود را خنک نگه دارند، همچنین دوش آب سرد باعث گرم تر شدن بدن می گردد و باید برای خنک شدن، دوش آب ولرم بگیرند و از انجام فعالیت شدید خودداری کنند.
نکات قابل ملاحظه در افطار :

1- امام صادق (ع) فرمودند: پیامبر خدا به هنگام افطار، با حلوایی آغاز می کرد و بدان روزه می گشود واگر نمی یافت با چند خرما و اگر نیز یافت نمی شد، با آب نیم گرم. آنگاه می فرمودند این موارد معده و جگر را پاک می کند و سر درد را از میان می برد.
رسول خدا (ص) فرمودند: اگرکسی از شما روزه بود، با خرما روزه بگشاید و اگر خرما ندید با آب، چراکه آب پاک کننده است.

با نمک افطار باز کنید و سپس شروع افطار آب جوشیده ولرم همراه با خرما یا عسل میل کنید.
آب ولرم، اخلاطی که درطول روز درمعده جمع شده اند را می شوید و شستشوی ابتدایی معده و مجاری گوارشی از دهان تا معده انجام می شود .
2- بدلیل حرارت بالای معده دراثر گرسنگی زیاد، وارد نمودن آب یخ و سرد درابتدا باعث تغییر ناگهانی حرارت معده و قبض یکباره معده و سردی شدید معده و ضعف معده می شود، همچنین مصرف آب خیلی گرم و جوش هم می تواند موجب افزایش حرارت معده شود. بهترین وجه شروع، با آب ولرم است و غذاهای سهل الهضم و شیرین، چراکه به علت نیاز کبد، طبیعت بدن تمایل زیادی به جذب فوری شیرینی دارد.
اگر خدای ناکرده در چنین شرایطی آب یخ را بخورید چون در معده توقف نمی کند، مستقیم وارد روده شده که می تواند حتی باعث مرگ ناگهانی بدنبال رفلکس عصبی شود.
در این موارد برای اینکه بتوانید آب را در معده نگه دارید حتما حداقل تکه ای نان قبل از آن میل کنید لذا برای رفع تشنگی نیز سعی نکنید، که عطش خود را به یک باره و با نوشیدنی زیاد از بین ببرید که در این صورت تشنگی بر طرف نخواهد شد. برای رفع تشنگی، نصف لیوان آب را جرعه جرعه بنوشید و سپس مقداری نان میل نمایید سپس نصف دیگر لیوان را به صورت جرعه جرعه و آهسته بنوشید.
3- در افطار از غذاهای سهل الهضم و ترجیحاً شیرین همچون فرنی ها، حلیم و آش ها استفاده کنید.
4- برای صرف شام، بهتر است در همان وعده غذایی افطار به حد سیری افطاری میل شود، مگر آن که با یک فاصله زمانی شام میل کنید که در آن صورت باید مراعات نمایید تا با شکم پر نخوابید.
5- افراد لاغر در فاصله افطار تا سحر، باید از مواد غذایی و میوه های آبدار استفاده کنند.
6- طبق عادت غلط نان و پنیر و سبزی نباید در رأس افطار میل شود.
(توصیه های استاد روازاده و استاد خیراندیش)

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشا


سادات موسوی نوشت:
بعد از سحری

بسم الله
یکی از آداب روزه داری در ماه مبارک رمضان،بیدار شدن در وقت سحر و انجام مستحبات و اعمال وارده و همچنین خوردن سحری می باشد.
پخش دعای سحر و ماناجات شبانه قبل از اذان صبح و اعلام مجری برنامه ویژه صدا و سیما به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان مبنی بر اینکه تا چند دقیقه دیگر اذان صبح فرامی رسد، یکی از خاطرات ماندنی و جلوه های زیبای این ماه می باشد.
بچه ها حتی کوچکترهایی که هنوز روزه به آنها واجب نشده است، دوست دارند همپای بزرگترها در مراسم سحر بیدار باشند و از خوردن سحری جا نمانند.
مادر خانواده سعی می کند بسته به وسع خانواده بهترین و مقویترین غذاها را برای سحر آماده کند تا اعضای خانواده انرژی و کالری لازم برای تحمل گرسنگی روزه دارای را داشته باشند و فشار کمتری به آنها وارد شود.
اما عادت بسیار اشتباهی که باعث می گردد تمام زحمات کد بانوهای خانه از بین برود و متاسفانه در بین ما فراگیر است و روزه داران گرامی را هنگام برخواستن از خواب در صبح روز بعد با ناراحتی های گوارشی مواجه می کند، خوابیدن با شکم پر بعد از خوردن سحری می باشد.
اکثر افراد عادت دارند تا سحری را نزدیک اذان صبح میل کنند و بعد از خوردن سحری با پخش اذان صبح، نمازشان را خوانده و بلافاصله می خوابند تا قبل از شروع یک روز دیگر از روزه داری، فرصت دیگری هر چند کوتاه برای خوابیدن و استراحت داشته باشند، غافل از آنکه با توجه به اين كه معده انسان در طي خواب، فعاليت ندارد و هنوز مواد غذایی خورده شده در مرحله هضم در معده آنها قرار دارد، این امر باعث فساد غذا در معده و عدم هضم صحيح و مشکلات گوارشی برای روزه داران شده و سبب می گردد تا غذا در معده بگندد و صبح روز بعد همراه با بوی بد دهان و حالت ناخوشایند برای روزه داران خود را نشان دهد.
در نتیجه ضمن اسراف مواد غذایی مصرف شده که با هزینه های زیاد و وقت و حوصله فراوان تهیه شده اند، باعث گرسنگی روزه داران در طی روز شده و انرژی لازم برای عبادت و کسب و کار در این ماه را از ما می گیرد و در ماهی که باید به خداوند نزدیک تر شویم باعث کسلی بیشتر ما شده و نهایتاً در صورت امکان، با پناه بردن به استراحت و خوابیدن های طولانی مصرف انرژی مورد نیاز بدنمان را کم می کنیم تا بتوانیم گرسنگی و ضعف حاصله را تحمل نماییم.
در این بین کوچکترها مخصوصاً دخترانی که تازه روزه برآنها واجب شده است، آن هم در روزهای طولانی فصل تابستان، بیشتر اذیت می شوند و خیلی از این کوچکترها به توصیه والدین و حتی برخی از بزرگترها و سالمندان نیز که تحمل این گرسنگی را ندارند به بهانه مجوز شرعی از گرفتن روزه در دیگر روزهای این ماه عزیز خودداری می کنند، غافل از آنکه شرع مقدس هرگز اجازه نداده است که با رعایت نکردن شیوه های صحیح و آداب مورد سفارش مربوط به غذا خوردن، افراد خود را دچار ضعف و نهایتاً روزه خوری نمایند.
این کار از سه جنبه مورد نهی شرع مقدس است:
اولاً مواد غذایی که با هزینه های فراوان امروزی تهیه و در سر سفره سحری با زحمات و حوصله فراوان مادر خانواده گذاشته شده است، از بین می روند و آنگونه که می بایست تبدیل به اخلاط صالحه در بدن گردند، نشده لذا ناخواسته افراد مرتکب اسراف می شوند.
ثانیاً در این ماه که می بایست با روزه داری سیستم بدن خود را تنظیم می کردیم و اخلاط فاسد را از بدنمان خارج می ساختیم، به سیستم گوارش بدنمان آسیب وارد می سازیم که به سوء هاضمه و مشکلات گوارشی می انجامد و می دانیم که آسیب رساندن به بدن که امانتی است از طرف خالق مهربان، گناه محسوب می شود.
ثالثاً شرع مقدس که این همه تاکید بر رعایت آداب غذا خوردن دارد و احادیث زیادی در خصوص سلامتی و تدابیر مربوط به حفظ الصحه دارد، هرگز اجازه نمی دهد تا افراد با ناآگاهی و رعایت نکردن این توصیه ها، خود را از توفیق گرفتن روزه در این ماه عزیز محروم سازند.

لذا توصیه می شود بهترین وقت خوابیدن هنگامی است که هضم معدی انجام گرفته و غذا از فم (دهانه) معده عبور کرده باشد

بنابرین بعد از خوردن سحری تا زمان خواب باید فاصله ای باشد تا غذا در معده هضم و از آن خارج شود پس بايد بسته به نوع غذايي كه ميل مي كنيد و با توجه به توان معده خود در هضم غذا، حدود يک الی دو ساعت بعد از غذا خوردن، حتماً بيدار باشيد.
اين مسأله در خوردن افطار نیز بايد مورد توجه قرار بگيرد و برای صرف شام، بهتر است در همان وعده غذایی افطار به حد سیری افطاری میل شود تا میان خوردن و خوابیدن فاصله باشد، اگر هم می خواهید مستقل از افطاری، شام نیز میل کنید باید دو مورد ذیل را رعایت نمایید:
اولاً با یک فاصله زمانی از افطار، شام میل کنید و باید تا زمانی که غذا هنوز در معده بوده و هضم نشده است از مصرف هر گونه خوراکی دیگر پرهیز نماید؛ زیرا که سبب عدم هضم و فساد هر دو غذا می‌شود.
ثانیاً باید مراعات نمایید تا با شکم پر نخوابید و بعد از شام خوردن تا وقت خواب به شرح فوق الذکر فاصله باشد چرا که خواب قبل از این زمان، موجب تمدد و نفخ و رویاهای ترسناک می‌شود.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشا


سادات موسوی نوشت:

بسم الله
ریفلاکس یا ترش کردن به محضی که احساس سوزش دارید باید یک نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را که آنرا امروزه بدنام کرده اند را با نصف استکان آب خنک حل کنید و بخورید.عرق زیره و عرق نعنا هم در نوشیدنی های بعد از افطارتان میل کنید.
ضمناً هیچ وقت غذای خام به همراه پخته میل نکنید و آب همراه غذا نخورید، مدتی (حدود یک ماه) نیز از خوردن مواد خام، میوه ها و ترشیجات (خصوصاً خیار و کیوی و موز) بپرهیزید.
مربای هر میوه ای که هوس کردید میل کنید و به جای شکر،به همان میزان عسل بریزید.
رفع بوی دهان؛
بوي بد دهان چندتا دلیل دارد،سردی معده،عفونت سینوزیتی و یا می تواند اشکال از لثه ها باشد و یا یبوست.
برای رفع سردی معده از دم کرده چوب دارچین روزانه دو لیوان میل کنید.برای یبوست از خیسانده 7عدد انجیرخشک در یک استکان گلاب استفاده کنید.
با شکم پر بعد از افطار و سحر نخوابید. بهداشت دهان و دندان و استنشاق آب نمک را در زمان غیر روزه داری انجام دهید تا طی روز بوی دهان به حداقل برسد.
به جای خمیر دندان (عسل پنج واحد و نمک سه واحد) ترکیب کرده دهان را بعد از نخ دندان بشویید.

زنان باردار در ماه رمضان به هیچ وجه نباید روزه بگیرند و گرفتن روزه برای جنین و خود آنان ضرر دارد
تپش قلب بعد از افطار؛حتماً افطار سبک باشد. سحری را هم کامل بخورید و بعد از شام و سحری بلافاصله با شکم پر هرگز نخوابید.
نفخ بعد از خوردن حبوبات؛
حبوبات هم باید در آب نمک کاملاً خیس بخورد و شربت زنجبیل و عسل هم بخورید
دم کرده برگ سنا و گل سرخ هم مفید است.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشا


سادات موسوی نوشت:
بسم الله
تمامی غذاها براي 6 الي 8 نفر:

"رشته پلو"

1- رشته مخصوص پلويي نيم كيلو
2- برنج 1 كيلو
3- گوشت ماهيچه گوسفندي 750 گرم
4- روغن حيواني 250 گرم
5- خرما نيم كيلو
6- كشمش 250 گرم
7- زعفران سائيده شده 1 قاشق چايخوري

طرز تهیه:گوشت را خرد کرده با پياز و آب مي پزيم تا حدي كه يك ليوان آب داشته باشد در اواخر طبخ نمك به گوشت مي زنيم و آن را از آب در مي آوريم . نصف زعفران نصف روغن را در آب گوشت مي ريزيم. كشمش ها را تميز كرده هسته خرما را نيز گرفته. از طرفي برنج را داخل آب در حال جوش ريخته تا کمی نرم شود رشته‌ها را به آن اضافه مي كنيم تا رشته ها نرم شود سپس آبكش مي كنيم ته ديگ را با روغن و آب چرب كرده و نيمي از برنج را به آن اضافه مي كنيم گوشت و خرما و كشمش را روي برنج ريخته و مابقي برنج را روي آن مي ريزيم و روي اجاق گذاشته تا برنج عرق كند، سپس آب زعفراني را روي آن ريخته و دم مي كنيم.

[=arial, helvetica, sans-serif]پیامبر (ص) فرمود :
"در عـسل، شــفـای هـر دردی است و هر کس سرانگشتی از عسل را ناشتا بلیسد، بلغم را قطع می کند، صفرا را می شکند، تلخی سودا را می برد، ذهن را صفا می دهد و حافظه را نیکو می گرداند اگر همراه کندر نر خورده شود."

اما فراموش نکنیم که سر انگشتی ! تازه افراط در خوردن این عسلهای صنعتی که واقعا خطرناک است. بنده چند ماه روزی یک قاشق غذاخوری خوردم بعد متوجه شدم که دچار کبد چرب و قند 115 شده ام. خلاصه افراط نکنید.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشا


سادات موسوی نوشت:

بسم الله
"آش میوه"
مواد لازم:
1- گوشت چرخ كرده 500 گرم
2- سبزي آش يك كيلو
3- برنج 200 گرم
4- پياز سرخ کرده 2 تا 3 قاشق سوپ خوري
5- نخود و لوبياي قرمز 250 گرم
6 آلبالو نيم كيلو
7- گوجه سبز نيم كيلو
8- زرد آلو نيم كيلو
9- گندم پوست گرفته 100 گرم
10- نمك و فلفل به مقدار كافي

طرز تهیه:
پياز داغ، نخود، لوبيا، گندم و در صورت تمايل كمي زردچوبه را با 5 تا 6 ليوان آب مي گذاريم بپزد. برنج را اضافه مي كنيم و سبزي را بعد از تميز كردن و خرد كردن وقتي برنج پخته شد داخل آش مي ريزيم و گوشت را كوفته ريزه درست مي كنيم و به آن اضافه مي كنيم و آش را گاهي بهم مي زنيم تا كاملاً جا بيفتد. هسته ميوه ها را مي گيريم و در اواخر طبخ ميوه‌ها را هم داخل آش مي ريزيم. به اندازه كافي نمك و فلفل مي زنيم. بايد ميوه ها پخته شوند ولي له نشود. در زمستان به جاي ميوه تازه مي توان از برگ زردآلو و آلوي زردخشك و مرباي آلبالو يا آلبالوي خشك استفاده كنيم. ميوه هاي خشك را بايد در آب خيس كرده و بعد مصرف نمود.
اگر گوشت نریزیم اشکالی نداره!
"خورش کدوحلوایی با آلو"
واد لازم:
1- گوشت مغز ران يا ماهيچه گوسفندي نيم كيلو بدون استخوان
2- پياز سرخ كرده 2 تا 3 قاشق سوپ خوري
3- كدو حلوايي يك كيلو و نيم
4- آلوي خشك 150 گرم
5- آبليمو نصف استكان
6- عسل دو تا سه قاشق سوپ خوري
7- زعفران يا رب گوجه فرنگي خانگی به مقدار كم
8- روغن كنجد 150 گرم
9- نمك و فلفل به مقدار كافي
طرز تهیه:
گوشت را تكه تكه مي كنيم و مي شوييم با پياز سرخ كرده يك تفت مي دهيم بعد سه تا چهار ليوان آب در آن مي ريزيم و گوشت را مي گذاريم در حرارت ملايم بپزد. بعد آلو را مي شوييم و داخل گوشت مي ريزيم تا بپزد و نمك و فلفل و آبليمو و عسل و زعفران حل شده در آب جوش يا رب گوجه فرنگي خانگی را به آن اضافه مي كنيم و مي گذاريم خورش كاملاً جا بيفتد. سپس كدو را پوست مي كنيم و دو طرف آنرا در روغن سرخ مي نماييم و روي خورش مي چينيم و كمي از سس خورش را روي كدو مي دهيم و مي گذاريم خورش با كدو چند جوش بزند ولی كدو نبايد زياد له شود. بعد كدوها را در ديس مي چينيم و بقيه مواد را داخل آن مي ريزيم.
"کله جوش"
واد لازم:
• لپه
• گوشت قورمه گوسفندی
• کشک محلی
• گردو
• خرما
• کشمش
• آرد سنجد
• نعناع و پیاز داغ محلی
• زرد آلو خشک

طرز تهیه:
ابتدا گوشت را سرخ کرده (قورمه) و کنار می گذاریم. سپس لپه را در قابلمه ریخته و مقداری آب به آن اضافه می کنیم و بعد از نیم پخت شدن لپه و قبل از اینکه لپه کاملاً پخته شود، گوشت سرخ شده، گردو و زرد آلو را داخل قابلمه اضافه می کنیم تا این مواد کاملاً پخته شده و جا بیفتد.
بعد از اینکه لپه کاملاً پخت مقداری کشک به آن اضافه نموده تا جوش بزند و بعد پیاز داغ، خرما و کشمش تفت داده شده را به مواد داخل قابلمه اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا چند جوش بزند.
برای تزئین نیز از مقداری آرد سنجد، نعناع داغ و پیاز داغ می توانیم استفاده کنیم.

نکته :
- آرد سنجد باعث غلیظ شدن این خوراک می شود.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشاسادات موسوی نوشت:
غذاهای مفید در ماه مبارک

بسم الله
دلمه برگ مو
دلمه بايد تا آخر طبخ از هم نپاشد و كاملاًٌ درسته بماند و مواد داخل آن خارج نشود. براي اين منظور بايد حرارت زير دلمه ملايم باشد و مقدار آبي كه براي پختن آن مصرف مي شود به تدريج از كنار ظرف داخل دلمه ريخته شود و بعد از پخته شدن آب دلمه بايد كاملاً تبخير گردد.
دلمه برگ مو:

مواد لازم:
1- برگ مو نيم كيلو
2- گوشت چرخ كرده نيم كيلو
3- سبزي دلمه (تره جعفري نعناع ترخان پيازچه) نيم كيلو
4- برنج 150 گرم
5- پياز سرخ كرده 3 تا چهار قاشق سوپ خوري
6- آبغوره يك استكان
7- عسل 2 قاشق سوپ خوري
8- روغن كنجد 150 گرم
9- نمك و فلفل زرد چوبه به مقدار كافي

طرز تهیه:
برگ موها را در مقداري آب و نمك قرار مي دهيم و به مدت 2 دقيقه مي جوشانيم وقتي كه برگ موها كمي نرم شد در صافي مي ريزيم تا آب آن برود و سرد شود. دو عدد پياز را خرد و با روغن سرخ مي كنيم تا طلائي رنگ شود. بعد گوشت را داخل پياز مي ريزيم و بهم مي زنيم تا كمي سرخ گردد و آب گوشت هم كشيده شود. سپس سبزي را ريز خرده كرده و به آن اضافه مي كنيم. برنج كه قبلاً جوشانده و نيم پز شده است را به مايه اضافه مي كنيم و در آخر آبغوره نمك و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم به مايه اضافه مي كنيم و به هم مي زنيم تا آبش كشيده شود و به روغن بيفتد عسل را اضافه مي كنيم و مايه را هم مي زنيم دو قاشق روغن در ظرف مناسبي مي ريزيم و دو سه رديف برگ ساده ته ظرف مي چينيم برگ ها را دو عدد دو عدد داخل هم قرار ميدهيم. بطوريكه شكاف برگها گرفته شود بعد كمي از مايه دلمه را وسط برگ مي ريزيم و اطراف برگ را روي هم مي گذاريم و دلمه را محكم مي پيچيم البته بايد دقت كرد كه دلمه ها كوچك و ظريف پيچيده شوند. دلمه ها را نزديك هم يعني بدون فاصله در ظرف روي برگها مي چينيم و دو سه تا قاشق روغن كنجد روي آن مي دهيم و يك ليوان آب داخل ظرف دلمه مي ريزيم مي توانيم بشقابي كوچكتر از دهانه ظرف را وارونه روي دلمه قرار دهيم و روي حرارت ملايم قرار مي دهيم تا دلمه بپزد. دلمه برگ مو را مي توان بدون عسل هم تهيه نمود


با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشاسادات موسوی نوشت:
بسم الله
لطفا سه وعده در هفته آبگوشت میل بفرمایین
میشه میزان گوشتش رو محدود کرد!
لطفا در دیزی سنگی طبخ کنید.
آبگوشت بزباش – براي 6 نفر

مواد لازم:
1- گوشت ماهيچه يا سردست با استخوان (گوسفندي و كمي دنبه) 750 گرم2- تره و جعفري و كمي شنبليله نيم كيلو
3- لوبيا قرمز يا چشم بلبلي 150 گرم
4- ليمو عماني 4 تا 5 عدد
5- روغن كنجد 3 تا 4 قاشق سوپ خوري
6- پياز متوسط يك عدد
7- سیب زمینی 5 عدد
8- نمك و فلفل به مقدار كافي
9- زردچوبه يك قاشق مرباخوري

طرز تهیه:
گوشت را تكه تكه مي كنيم و مي شوييم و با لوبيا و پياز خرد كرده و 5 تا 6 ليوان آب در حرارت ملايم بار مي كنيم تا كمي گوشت بپزد. بعد هسته هاي ليمو را بيرون مي آوريم و داخل آن مي كنيم سپس سبزي را تميز و خرد مي كنيم و با روغن كمي سرخ مي نماييم و داخل گوشت مي ريزيم و مي گذاريم گوشت كاملاً بپزد . در اواخر طبخ 5 عدد سيب زميني پوست گرفته با كمي نمك و فلفل و زردچوبه به آن اضافه مي كنيم.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشاسادات موسوی نوشت:
بسم الله
مواد لازم :
جوی پوست کنده: یک و نیم کیلو
آب سالم(بدون کلر): یک و نیم لیتر

طرز تهیه :
جوی پوست کنده و آب را در ظرفی ریخته و بگذارید با شعله ملایم بجوشد تا دو لیوان آب باقی بماند. سپس آنر ا از روی حرارت برداشته و بگذارید مواد آن ته نشین شود. آب سرخ رقیق بالای آن ماء الشعیر رقیق نامیده می شود که غذائیت آن کمتر بوده و در پاک سازی و خارج کردن مواد زاید از بدن قوی تر است. اگر چیزی از جرم و آرد جو همراه آن باشد، غذائیت آن بیشتر و خاصیت دارویی آن کمتر می شود و احتمال ترش شدن آن در معده های سرد بیشتر است.

طرز تهیه کشک الشعیر :
صد گرم جو را دو ساعت خیس کرده و بکوبید و به تدریج یک کاسه آب به آن بپاشید و بعد از پارچه ای رد کرده و بجوشانید تا پخته شود که این غلیظ تر از ماء الشعیر بوده و خوردن آن برای اسهال صفراوی و غرغره آن برای ورم و درد گلو نافع است.

تذکر :
در تهیه ماء الشعیرهای موجود در بازار، برخي از توليدكنندگان صنعت نوشيدني، پودر يا عصاره مالت را با آب تركيب كرده و با افزودن گاز دی اكسيد كربن، محصول خود را به نام ماالشعير به بازار عرضه مي‌كنند.
اين محصولات به‌ دليل نوع مواد اوليه ‌شان خواص ماء الشعير طبيعی را نداشته و در واقع همان نوشابه های مضر، با طعم ماء الشعير هستند كه اسانس طعم ‌های مختلفی هم به آن اضافه می‌كنند.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشاسادات موسوی نوشت:

بسم الله
شربت سکنجبین
مواد لازم:
سرکه انگور طبیعی 2 واحد،عسل زنبوری چند گیاهی 5 واحد، آب سالم بدون کلر(جوشیده ی ولرم) 4 واحد،عرق نعناع 2واحد،در ظرف مسی مخلوط کرده بجوشانید و کف آن را بگیرید تا به یک چهارم برسد و به قوام آید
تمام افراد خانواده بعد از سحری به جای چای و آب از این سکنجبین حدود یک سوم لیوان ریخته و مابقی آب جوشیده خنک(یخ نباشد) اضافه کرده و بنوشید.
مانع عطش روزانه و ورم معده در طول روز میشود
.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشا


سادات موسوی نوشت:
بسم الله
اشکنه
مواد لازم براي 6 نفر:
پياز متوسط 2 تا 3 عدد، روغن كنجد 150 گرم، تخم مرغ محلي 3 تا 4 عدد، شنبليله خشك و نرم يك قاشق سوپ خوري، آرد گندم سبوس دار دو قاشق سوپ خوري، زرد چوبه (در صورت تمايل) يك قاشق سوپ خوري، نمك و فلفل به مقدار كافي
طرز تهیه:
پياز را خرد كرده با روغن در حرارت ملايم سرخ مي كنيم تا طلايي شود آرد و شنبليله را در پياز داغ كمي سرخ مي كنيم. در صورت مصرف زردچوبه آن را اضافه مي نماييم بعد 3 تا 4 ليوان آب داخل آن مي ريزيم مي گذاريم مايه چند جوش بزند، سپس به اندازه كافي به آن نمك و فلفل مي زنيم. تخم مرغ ها را در ظرفي مي شكنيم و با كمي نمك مخلوط مي كنيم و كم كم در مايه اشكنه مي ريزيم تا تخم مرغ ها يك جا بسته نشود بعد از 2 تا 3 جوش اشكنه را در ظرف مي كشيم در صورت تمايل مي توان تخم مرغ ها را در مايه اشكنه بشكنيم، ولي هم نزنيم تا در به صورت درسته روي مايه بماند.
آش انار
مواد لازم:
برنج يک پيمانه(200)گرم، سبزي آش (گزنه، تره ، جعفری، گشنيز و نعناع) يک كيلو، لپه 2 تا 3 قاشق سوپخوري ( پيمانه)، پياز سرخ كرده 3 تا 4 قاشق سوپ خوری، گوشت چرخ كرده گوسفندی 300 گرم،فصل پاییز و زمستان انار 2 كيلو (تابستان رب انار طبیعی يک ليوان)، گلپر يک تا دو قاشق سوپ خوری، روغن كنجد 2 تا 3 قاشق سوپ خوری، نمك و فلفل به مقدار كافی

طرز تهیه:
لپه و پياز سرخ كرده (با روغن كنجد)و 4 تا 5 ليوان آب (آب چشمه) را در قابلمه مسی می ريزيم و روی آتش ملايم مي گذاريم. كمی نمک (نمک دريا) و فلفل می‌ريزيم تا لپه كمي بپزد. بعد برنج را به دقت می شوييم و داخل لپه می ريزيم، می گذاريم برنج كاملاً بپزد و گوشت چرخ كرده را با يكي دوعدد پياز رنده شده و كمی نمک و فلفل مخلوط می كنيم و كوفته های كوچک درست مي نمایيم. بعد كوفته‌ها را داخل آش مي ريزيم. سبزی را نيز تميز می نماييم می شوييم و خرد می كنيم به مايه آش اضافه مي كنيم و می گذاريم آهسته بجوشد. بايد برنج آش كاملاً بپزد و لعاب بياندازد تا جا بيافتد. آب انار را مي گيريم و داخل آش مي ريزيم. در آخر كار گلپر را به آش اضافه مي كنيم و آش را در ظرف مي ريزيم و كمي نعناع داغ روی آن مي ریزیم.


آش آب غوره:
اين آش مانند آش انار تهيه می شود و چاشني آن آب غوره طبیعی است.می توان به جای كوفته ريزه يک جوجه خروس يا ماهيچه گوسفند را بپزيم و استخوان های آن را بگيريم و گوشت آن را کوبیده يا ريش ريش كرده و به آش اضافه كنيم.
حتی می توان گوشت هم نریخت!

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشاسادات موسوی نوشت:
غذاهای مفید در ماه مبارک

بسم الله
خورش آلو اسفناج
برای شش نفر
مواد لازم: 1- گوشت ماهيچه گوسفندي بدون استخوان نيم كيلو 2- اسفناج يك كيلو 3- تره نيم كيلو 4- آلو 250 گرم 5- روغن كنجد 200 گرم 6- پياز سرخ كرده 3 تا 4 قاشق سوپ خوري 7- آبغوره يا آبليمو به مقدار كم 8- نمك و فلفل
طرز تهیه: گوشت را تكه تكه مي كنيم و مي شوييم و با سه چهار قاشق پياز سرخ كرده و دو سه ليوان آب در ظرفي مي ريزيم و مي گذاريم با حرارت ملايم بپزد بعد تره را جداگانه ريز خرد مي كنيم و اسفناج را کمی درشت ترخرد می کنیم.
تره و اسفناج را با روغن كمي سرخ مي كنيم و به حدي كه آب سبزي كشيده شود. سپس آلو را مي شوييم و سبزي و آلو را با كمي نمك و فلفل داخل گوشت مي ريزيم و مي گذاريم خورش چند جوش كه بزند به روغن بيفتد و در ظرف مي كشيم اين خورش را بدون آلو نيز مي توان تهيه نمود در اين صورت مقداري آبغوره يا آبليموي آن كمي بيشتر مي شود و به جاي آبغوره يا آبليمو گرد غوره نيز مي توان به اين خورش زد. ممكن است خورش اسفناج را بدون تره تهيه نمود در اين صورت 2 كيلو اسفناج لازم است!
كوكوي سبزي
1- سبزي (تره – جعفري – شويد – گشنيز – پيازچه – سير تازه) يك كيلو
2- تخم مرغ محلي 5 تا 6 عدد
3- زرشك در صورت تمايل 1 تا 2 قاشق سوپخوري
4- گردوي خرد كرده 1 قاشق غذاخوري
5- روغن كنجد 150 گرم
6- نمك و فلفل زردچوبه به مقدار كافي
سبزي را خرد كرده و داخل كاسه اي مي ريزيم تخم مرغها را در در آن شكسته نمك و فلفل و زردچوبه را به آن اضافه كرده و خوب هم مي زنيم زرشك و گردوي خرد كرده را به مايه اضافه كرده و مجددا هم مي زنيم بطوريكه مايه كف كند.
روغن را خوب داغ مي كنيم مايه را داخل روغن مي ريزيم و روي مايه را با پشت قاشق صاف مي كنيم و در آنرا مي گذاريم و حرارت را ملايم مي كنيم. تا مايه كاملا بسته شودو بعد آن را به هر شكلي بخواهيم مي بريم و بر مي گردانيم تا روي ديگر آن نيز سرخ شود.
كوكوي تره
اين كوكو هم همانند كوكو سبزي تهيه مي شود فقط به جاي انواع سبزي از يك كيلو تره استفاده مي كنيم.

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشاسادات موسوی نوشت:
بسم الله
خورش کنگر(کرفس و ریواس باعث درد معده دورازجونتون میشه!)
برای شش نفر
نيم كيلو گوشت گوسفند
2 کیلو كنگر
پياز سرخ شده 3 تا 4 قاشق سوپ خوری
روغن كنجد 3 تا 4 قاشق سوپ خوری
آب ليموترش یا آبغوره طبیعی يک استكان
زعفران ساييده يک قاشق مرباخوری
نمك و فلفل به مقدار كافی
كنگر را بعد از تميز كردن و تيغ گرفتن و شستن بايد كمي سرخ كرده و داخل گوشت ريخت. خورش كنگر را نيز مي شود با نعناع و جعفري آماده كرد در اين صورت يك كيلو كنگر كافي است و ترشي آن آبليمو يا آبغوره است. كمي هم زعفران حل شده در آب جوش به آن مي زنيم و يكي دو قاشق عسل هم اضافه شود تا نفخ غذا گرفته شود.مطمئن باشید طعم شیرینی نمیگیره!
نكات لازم براي تهيه كوفته
آبي كه كوفته را در آن مي ريزيم تا بپزد بايد به حدي باشد كه روي كوفته را بگيرد.
در ظرف كوفته را در اواخر طبخ بر مي داريم و حرارت را ملايم مي كنيم.
وقتي كه كوفته پخته و آماده شد نبايد بيشتر از 1 تا 2 ليوان آب داشته باشد
در آب كوفته كه معمولاً پياز داغ دارد بايد مقداري نمك و فلفل و در صورت تمايل كمي زردچوبه ريخت و بعد كوفته را در آن انداخت.
طرز تهیه كوفته برنجي – براي 6 تا 8 نفر

مواد لازم:
1- گوشت گوسفندي بدون استخوان نيم كيلو
2- برنج 100 گرم
3- سبزي كوفته (تره – جعفري – ترخان – مرزه – نعناع – شويد) نيم كيلو
4- آرد نخودچي 100 گرم
5- تخم مرغ محلي 3 عدد
6- لپه 100 گرم
7- نمك و فلفل و زردچوبه به مقدار كافي

طرز تهیه:
گوشت را چرخ كرده برنج را در يك ليوان آب با كمي نمك مقداری جوش مي دهيم تا برنج نرم شود برنج را در صافي مي ريزيم لپه را نيز جداگانه مي پزيم. آرد نخودچي و كمي نمك و فلفل و گوشت و تخم مرغ را مخلوط مي كنيم و خوب مالش مي دهيم بطوريكه مايه كمي كش پيدا كند. سبزي را ريز خرد مي كنيم و داخل مايه مي ريزيم.
سه چهار عدد پياز را خرد مي كنيم با سه چهار قاشق روغن كنجد سرخ مي كنيم كمي زردچوبه مي ريزيم 5 تا 6 استكان آب داخل پياز مي ريزيم كمي هم نمك و فلفل اضافه مي كنيم مي گذاريم بجوشد . از مايه گلوله اي به اندازه يك پرتقال بر مي داريم. ممكن است ميان مايه را كمي پياز سرخ شده و زرشك و گردو بريزيم و در دست گرد كنيم. و در داخل آب پياز كه در حال جوشيدن است بياندازيم. بعد از جوش آمدن حرارت را ملايم مي كنيم تا كوفته كاملاً بپزد و ممكن است به جاي زردچوبه يك قاشق سوپ خوري رب گوجه فرنگي خانگی (نه کارخانه ای) در آب كوفته بريزيم

با سلام و عرض ادب خدمت همه کاربران و میهمانان عزیز
سرکار سادات موسوی مطالبی رو در ارتباط با بهداشت تغذیه در ایام رمضان آماده کردند که به دلیل عدم حضور خودشون خواسته شد تا این مطالب در اختیار کاربران قرار بگیره .

لذا بنده این مطالب رو با حفظ امانت در اختیار شما قرار خواهم داد .

سادات موسوی

عضو كوشاسادات موسوی نوشت:
بسم الله
سلام علیکم
سبزی تربچه،تره و شاهی و گشنیز برای حضرتعالی ممکنه ایجاد نفخ کنه،لطفا ريحان يا نعناع را در سبزي خوردن انتخاب کنید و میل بفرمایین.
در سس سالادی که عرض شد لطفا پودر آویشن اضافه کنید تا نفخ سالاد گرفته شه.
زردچوبه يکي از پرخاصيت‌ترين ادويه‌هاست که هم مي‌تواند باعث سم‌زدايي از کبد شود و هم نفخ مواد اوليه موجود در غذاها را تا حد زيادي کاهش مي‌دهد. بهتر است براي بهره بردن هرچه بيشتر از خاصيت‌هاي زردچوبه، اين ادويه را حدود 15 دقيقه مانده به پايان زمان پخت به غذا اضافه کنيد
حبوبات يکي از نفاخ‌ترين خوراکي‌ها هستند بنابراين بايد آنها را حدود 24 تا 48 ساعت قبل از مصرف با آب ولرم خيس کنيد. حتي بهتر است هر 12 ساعت يکبار، آب ظرف حاوي حبوبات را دور بريزيد. براي بهتر از بين بردن نفخ حبوبات خيس‌خورده مي‌توانيد پيش از پختن، آنها را در دستمالي نخي و نازک به آرامي ماساژ دهيد تا پوستشان جدا شود.
خيلي از افراد به دليل احساس نفخ و دل‌پيچه‌ پس از خوردن ماست، ترجيح مي‌دهند دور مصرف اين محصول لبني پرخاصيت را خط بکشند در صورتي كه اگر يک کدو سبز متوسط رنده شده را با چند برگ نعناع تازه و خردشده به ماست اضافه کنند، اين مشكل تا حد زيادي حل خواهد شد. به جاي نعناع مي‌توان از پونه هم استفاده کرد.
به‌عنوان دسر ميوه میل نفرمایید‌،قند فروکتوز موجود در ميوه‌ها مي‌تواند باعث ايجاد نفخ بشه.
هلو و سیب در این فصل برای حضرتعالی مناسب هست و لطفا یک ساعت بعد از افطار و یا یکساعت قبل سحر موقعی که برای تهجد بیدار میشین میل بفرمایین.
اگر افطار دعوت شدید و خب دل صاحبخونه میشکنه اگر حضرتعالی آش نخورین می تونین شب قبل خواب عرق نعناع یک لیوان با تخم بارهنگ یک قاشق غذاخوری رو شعله ملایم 15دقیقه آروم بجوشه و وقتی ولرم شد با یک قاشق مرباخوری عسل میل بفرمایید.
این میزان اثر باعث داغی بدن حضرتعالی نمیشه.
میشه میزان عرق نعناع و تخم بارهنگ رو بیشتر کرد و وقتی ولرم شد عسل به همون میزان اضافه کنیم و در شیشه خارج از یخچال نگهداری کنیم و اینجوری بانوی گلتون به زحمن نمی افتد و حضرتعالی هم راحتید.
*** هرزمان در ماه مبارک احساس داغی بدن کردید و بی اشتها و حس خوبی زبونم لال نداشتید لطفا آبغوره طبیعی رو با رب انار طبیعی هر کدوم یک استکان با هم مخلوط کرده یه جوش بزنه و وقتی ولرم شدداخل شیشه خارج از یخچال نگهداری کنید و شب قبل خواب یک قاشق غذاخوری سرخالی میل کنین.
برای رفع یبوست گلاب به رو مبارکتون لطفا خاکشیر دو قاشق غذاخوری با آب ولرم میل کنین.

"هوالشافی"

maes;366679 نوشت:
فراموش نکنیم که سر انگشتی

گاهی پیش میاد بنا به نیاز بدن فرد بیشتر از سرانگشتی باید تجویز شود!

maes;366679 نوشت:
عسلهای صنعتی که واقعا خطرناک

با شما موافقم!
منظور خانم دکتر موسوی عسل "زنبوری صدگیاه" موجود در عطاری های معتبر زیر نظر دانشگاه بوده و آدرس عطاری های معتبر در سایت "طبایع" آمده است.

maes;366679 نوشت:
روزی یک قاشق غذاخوری خوردم بعد متوجه شدم که دچار کبد چرب و قند 115 شده ام

بر اساس آزمایشات به عمل آمده در بخشهای تحقیقاتی،مصرف عسل نه تنها زمینه ساز ابتلاء به دیابت نیست بلکه افراد دیابتی می توانند روزی یک قاشق عسل میل کنند تا قند خون کنترل شود!
کبد چرب هم ربطی به مصرف عسل ندارد!
زندگی ماشینی و تغذیه ناصحیح و نوشیدن آب یخ در طول روز و مصرف مایعات بین غذا دلیل اصلی کبد چرب است.

maes;366679 نوشت:
خلاصه افراط نکنید

بله درسته افراط و تفریط در هرکاری منجر به پشیمانی میشود.
موفق باشید.
موضوع قفل شده است