بهترین نام های دنیا...... اسامی خوب برای دختران خوب

تب‌های اولیه

145 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهترین نام های دنیا...... اسامی خوب برای دختران خوب

از حقوق فرزند بر والدين، انتخاب بهترين و زيباترين نام‌ها براي فرزند است. منظور از نام زيبا، نامي است

كه از ديدگاه شرع پسنديده و داراي معاني نيكو باشد كه شامل اسامي انبيا، صحابه، علما، دلاوران

ميدان جنگ و شهدا است. متأسفانه با اينكه فرهنگ اسلام غني و گسترده است، اما مسلمانان

تحت تأثير فرهنگ بيگانگان قرار گرفته و اسم‌هاي كاملاً بيگانه براي فرزندان خود انتخاب مي‌كنند.

چنانچه از احاديث فهميده مي‌شود نام‌گذاري مي‌تواند در روزهاي مختلفي از جمله همان روز اول ولادت

در زمان تحنيك يا سه روز بعد، يا در روز هفتم كه سنت عقيقه به جا آورده مي‌شود، انجام گيرد.


امام صادق(ع) از حضرت رسول نقل می‌کند که ایشان فرمود:

«این اسم‌های شما، همان اسم‌هایی است که در قیامت شما را به آن صدا می‌زنند. پس

اسم‌های خود را خوب کنید (و برای فرزندانتان اسم‌های خوب و زیبا و نیکو انتخاب کنید)»

در این تاپیک قصد داریم نام های نیکویی که پیشوایان ما سفارش کردند رو بیاریم .

دوستان ميتونند همكاري كنند.

:1:آمنه نام مادر پيامبر - مطمئن - مورد اعتماد - سالم

:2:حَوّاء همسر آدم - باغ پر درخت - زندگي - متمايل به سياه

:3:خَديجه نام ام المؤمنين - متولد شده قبل كامل شدن از نه ماه

:4:رَمله نام ام المؤمنين - ريگ - توده ريگ

:5:ريحانه

:6:زَينب نام ام المؤمنين - پردل و شجاع - درختي خوش منظر و خوشبو - پاكيزگي و آراستگي

:7:زهرا - روشني .ستاره ي درخشان

:8:سارا همسر پيامبر ابراهيم - خالص - پاك - ناب - بي‌ريا

:9:سَاره همسر پيامبر ابراهيم - شاد و شاد كننده - امير - منتخب

:0::1:فاطمه - از بدي ها دور است

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! صـــدیـــقـــه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خیلی اسم قشنگیه یعنی راستگو :Mohabbat:

نامهاي حضرت زهرا

امام صادق عليه السلام فرمود: برای فاطمه عليها السلام 9 اسم نزد خدای متعال هست .

:1:فاطمه

:2:صدیقه

:3: مبارکه

:4: طاهره

:5: زکیه

:6: راضیه

:7: مرضیه

:8:محدثه

:9: زهرا

القاب حضرت زهرا

البته اون اسم بالايي ها هم ميشه گفت جزء القابشون به حساب مياد .

:1: بتول

:2: حصان

:3: حرة

:4: سیدة

:5:عذرا

:6: حوراء

:7: نوریه

:8: سماویه

:9: حانیة،

:0::1: حبیبه
:1::1: محبوبه

:2: :1:آسیه

:3: :1:معصومه

:4::1:رقیه

:5::1:سمانه

دستورات اسلام برای نامگذاری فرزند

در فرهنگ مقدس اسلام دستور این است كه پیش از تولد فرزند ( دوران تكوین جنین و دمیدن روح در كودك ) بهتر است پدر و مادر تصمیم بگیرند و برای فرزند ، چه دختر و چه پسر ، نامی تعیین نمایند. امام علی (ع) می فرماید:

" فرزند خویش را پیش از تولد نامگذاری كنید. هرگاه نمی دانید پسر است یا دختر ، آنان را به تناسب مرد و زن بودن ، نامگذاری كنید چرا كه مردم در هنگامه ی قیامت به نام های خویش خوانده می شوند و فرزندی كه سقط شده باشد و نامی برای او تعیین نكرده باشند ، در روز قیامت از پدر مؤاخذه خواهد كرد."در فقه الرضا توصیه شده است:

" هرگاه پیش از تولد نامی برای فرزند تعیین نكرده اید ، حتماً تا روز هفتم نامی مناسب انتخاب كنید."

رسول اكرم (ص) نام هایی زیبا و با مسّمی همچون حسن (ع) و حسین (ع) را انتخاب فرمودند و حتی جنین حضرت زهرا ( س ) را پیش از ولادت " محسن " نامیدند.

از نظر گاه روانی ، نامگذاری پس از تولد عمدتاً مبتنی بر احساسات ، آن هم احساسی متناسب با نوزادی لطیف و ظریف است و به همین دلیل ممكن است نامی خوش آوا ، اما رقیق و كم محتوا و یا بدون اندیشه به فردای كودك و بزرگسالی او انتخاب شود.

تكیه بر زیبایی " لفظ " به ویژه در سال های اخیر رایج شده است. در یكی از مدارس در پرسش از سی مادر ، تنها هفت مادر با معنی نام فرزندشان و یا شخصیتی كه نامش را بر فرزند خویش نهاده بودند ، آشنایی داشتند.

آروین ، آتوسا ، پوپك ، بیوك ، پرمون ، سالومه ، سمیرا ، شیده ، مانا ، مونا ، از جمله نامهایی بوده و هستند كه پدران و مادران به خوش آهنگی و روانی آنها توجه دارند ، نه معنا و احیاناً معادل چهره ی تاریخی آنها.امام محمد باقر (ع) فرمودند:

"راست ترین نامها نامی است كه دلالت بر بندگی خدا كند ؛ مانند عبدالله و بهترین نامها نام پیامبران است."

حضرت امام خمینی (ره) نیز در دیدار و ملاقات افرادی كه از حضرتش تقاضای نامگذاری فرزندشان را داشتند ، عبدالله و فاطمه و زهرا و ... را پیشنهاد می كردند . ایشان در رساله ی علمیه می فرمایند:

" فقر و بینوایی داخل خانه ای نمی شود كه در آن خانه محمد یا احمد یا علی و یا حسین و یا جعفر و طالب و عبدالله و فاطمه باشد."

نامها اگر برگرفته از چهره هایی باشند كه در تاریخ به بزرگ منشی و نیكی از آنان یاد می شود، كودك بعدها در انطباق با نام خویش هویتی مطلوب و ارزشمند می یابد.

گاه یك چهره ی مقطعی ، نام یك ستاره ی سینما یا ورزشكار، عنوان و نام فرزندی می شود كه چندی بعد در ذهنها فراموش می شود.

رسول خدا (ص) فرمود: " حق فرزند بر پدر این است كه نام او را نیك ، جای او را نیك و ادب او را نیك كند."در دستورات رسول اكرم ( ص ) ، بهترین نام ها، عبدالله و عبدالرحمن است و نام هایی همچون حبیب ، مؤمن ، امین ، جمیل ، سعد ، مسعود ، صابر ، صدیق ، مهدی ، هادی ، مرتضی ، عیسی ، مجتبی ، صادق ، موسی ، سعید ، مسلم ، داوود ، طاهره ، طیّب ، صالح ، فضل الله ، جلال ، جمال ، رضا ، راضی ، رضیّ ، تقی ، جواد ، هاشم ، مصطفی و ... برای پسران پیشنهاد شده است، و نیز توصیه شده است؛ اسامی دختران را فاطمه ، مریم ، سوسن ، زهره ، زكیه ، زهرا ، عذرا ، ریحانه ، صدیقه ، طیّبه ، آمنه ، طاهره ، خدیجه ، آسیه ، راضیه ، رضیّه ، مرضیه ، معصومه ، مباركه ، جملیه ، حلیمه ، حمیده ، نرجس ، محدثـّه ، ساره ، منصوره ، ملیحه ، فریده ، وجیهه، عاتكه ، عالیه ، صفیه ، حورا ، زینب ، عصمت ، عفت ، عزّت ، كبری ، رحیمه ، ناعمه ، شهربانو ، و كلثوم و ... انتخاب كنند.

ائمه (ع) گاه انتخاب نام را نوعی مبارزه و پاسداری از حریم ارزشها می دانستند .امام سجاد ( ع) در پاسخ یزید كه گفت چرا پدرت همه ی فرزندانش را " علی " نامگذاری كرده است ؟

فرمود : اگر پدرم هزار فرزند پسر می داشت همه را " علی " نام می نهاد و این در شرایطی است كه نظام اموی در صدد محو نام علی ( ع) بود.نكته قابل طرح در این زمینه ، نحوه ی خطاب و صدازدن نامهاست . گاه برای سهولت در نامیدن و یا از سر تفنّن و تسامح ، نامها را ابتر و ناقص صدا می زنند.

مثلاً ابراهیم را " ابی " و اسماعیل را " اسی " و فاطمه را " فاطی " خطاب می كنند كه این شیوه پسندیده و مناسب نیست.

انتخاب نام مناسب برای فرزندان ، شناسنامه فرهنگی – اعتقادی پدر و مادر است. نام نیكوی فرزند گواه سلیقه ی سالم خانواده و دور اندیشی و سلامت و حسن انتخاب آنان است.

لطفا بفرمایید اسامی دینی برای بچه های خودمان.
اینجوری حتما انتظار ندارین که یک نفر آفریقایی بیاد و اسم فرزندشو بزاره سلیمان. هر کسی مطابق اموزه های دینی خودش اسم مناسب رو برای فرزند خودشون انتخاب می کنند. اسم برای فرزند با این نوع تعبیری که شما می فرمایید ممکنه هیچ تاثیری در آینده فرد نداشته باشه.
عمق مطلب میگه : فرزندمون رو همچون حضرت علی تربیت کنیم ، نان حلال بهش بدیم ، آموزه های بدور از تعصب یادش بدیم ، یاد بدیم این میزهای حکومتی رفتنی هستند ، از همسایه هامون خبر داشته باشیم ، ملاک و معیار زندگی راستی و درستی باشه نه صلاح و مصلحت اندیشی ، در همه حال مدارا داشته باشیم ، برادر خودمون از بیت المال سهم نداره ، و .....

iranp301;28100 نوشت:
لطفا بفرمایید اسامی دینی برای بچه های خودمان. اینجوری حتما انتظار ندارین که یک نفر آفریقایی بیاد و اسم فرزندشو بزاره سلیمان. هر کسی مطابق اموزه های دینی خودش اسم مناسب رو برای فرزند خودشون انتخاب می کنند. اسم برای فرزند با این نوع تعبیری که شما می فرمایید ممکنه هیچ تاثیری در آینده فرد نداشته باشه. عمق مطلب میگه : فرزندمون رو همچون حضرت علی تربیت کنیم ، نان حلال بهش بدیم ، آموزه های بدور از تعصب یادش بدیم ، یاد بدیم این میزهای حکومتی رفتنی هستند ، از همسایه هامون خبر داشته باشیم ، ملاک و معیار زندگی راستی و درستی باشه نه صلاح و مصلحت اندیشی ، در همه حال مدارا داشته باشیم ، برادر خودمون از بیت المال سهم نداره ، و .....

با سلام

هر چند تكراري ولي چاره نبود.........پست 16

http://www.askdin.com/showthread.php?t=5655&p=28123