جمع بندی بنی اسرائیل دو بار در زمین فساد خواهند کرد

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بنی اسرائیل دو بار در زمین فساد خواهند کرد

سوره اسراء آیه 4 تا7 در باره اسرائیل هست که گفته دو بار در زمین فساد میکنید میشه بگید اون دوزمان کیاست الان شاملش میشه ؟ یهودی ها همه باید بمیرن اسرائیلی باقی نمیمونه تو آخر الزمان همه رو میشکن

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد هدی

با سلام

عبدالله بن اشتر;625511 نوشت:
سوره اسراء آیه 4 تا7 در باره اسرائیل هست که گفته دو بار در زمین فساد میکنید میشه بگید اون دوزمان کیاست الان شاملش میشه ؟ یهودی ها همه باید بمیرن اسرائیلی باقی نمیمونه تو آخر الزمان همه رو میشکن

وَقَضَيْنَا إِلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الأَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَبِيرًا ﴿۴﴾

width: 100%

[TD="class: QuranFarsi width: 49%"]
[/TD]
[TD="class: QuranArabic width: 49%"]فَإِذَا جَاء وَعْدُ أُولاهُمَا بَعَثْنَا عَلَيْكُمْ عِبَادًا لَّنَا أُوْلِي بَأْسٍ شَدِيدٍ فَجَاسُواْ خِلاَلَ الدِّيَارِ وَكَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا﴿۵﴾[/TD]
[TD="class: QuranFarsi width: 49%"]
[/TD]

ثُمَّ رَدَدْنَا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ وَأَمْدَدْنَاكُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَجَعَلْنَاكُمْ أَكْثَرَ نَفِيرًا ﴿۶﴾
إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا فَإِذَا جَاء وَعْدُ الآخِرَةِ لِيَسُوؤُواْ وُجُوهَكُمْ وَلِيَدْخُلُواْ الْمَسْجِدَ كَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَلِيُتَبِّرُواْ مَا عَلَوْاْ تَتبيرا(7)
در اينكه فساد اول و دوم بني اسرائيل كدام فساد است نظرات مختلفي از سوي مفسران مطرح شده است . مفسران نمونه چند احتمال را در اين زمينه مطرح كرده اند :

1 - آنچه از تاريخ بنى اسرائيل استفاده مى شود اين است كه نخستين كسى كه بر آنها هجوم آورد و بيت المقدس را ويران كرد، بخت النصر پادشاه بابل بود، و هفتاد سال بيت المقدس به همان حال باقى ماند، تا يهود قيام كردند و آنرا نوسازى نمودند، دومين كسى كه بر آنها هجوم برد قيصر روم اسپيانوس بود كه وزيرش ‍ ((طرطوز)) را ماءمور اين كار كرد، او به تخريب بيت المقدس و تضعيف و قتل بنى اسرائيل كمر بست ، و اين حدود يكصد سال قبل از ميلاد بود.
بنابراين ممكن است دو حادثه اى كه قرآن به آن اشاره مى كند همان باشد كه در تاريخ بنى اسرائيل نيز آمده است ، زيرا حوادث ديگر در تاريخ بنى اسرائيل آنچنان شديد نبود كه حكومت آنها را به كلى از هم متلاشى كند، ولى حمله بخت النصر، قدرت و شوكت آنها را به كلى درهم كوبيد، اين تا زمان ((كورش )) ادامه داشت ، و پس از آن بنى اسرائيل مجددا به قدرت رسيدند و اين وضع ادامه داشت تا بار ديگر قيصر روم بر آنها هجوم برد و حكومتشان را متلاشى كرد و اين دربدرى همچنان ادامه يافت (تا در اين اواخر كه به كمك قدرتهاى جهانخوار و استعمارگر حكومتى براى خود دست و پا كردند).
2 - ((طبرى )) در تفسير خود نقل مى كند كه پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) فرمود: مراد
از فساد اول قتل حضرت زكريا و گروهى ديگر از پيامبران ، و منظور از وعده نخستين ، وعده انتقام الهى از بنى اسرائيل به وسيله ((بخت النصر)) مى باشد، و مراد از فساد دوم شورشى است كه بعد از آزادى بوسيله يكى از سلاطين فارس مرتكب شدند، و دست به فساد زدند، و مراد از وعده دوم هجوم ((انطياخوس )) پادشاه روم است .
هم راوى اين حديث مورد وثوق نيست و هم انطباق تاريخ ((زكريا)) و ((يحيى )) بر تاريخ ((بخت النصر)) و ((اسپيانوس يا انطياخوس )) محرز نمى باشد.(1)

(1)- با تلخيص،ر.ك: تفسير نمونه ، ج 12 ، ص 21و22


3 - بعضى ديگر گفته اند بيت المقدس يكبار در زمان داود و سليمان ساخته شد و بخت النصر آن را ويران كرد كه اين همان وعده اولى است كه قرآن به آن اشاره مى كند، و بار ديگر در زمان پادشاهان هخامنشى ساخته و آباد شد و آنرا طيطوس رومى ويران ساخت و از آن پس همچنان ويران ماند تا در عصر خليفه دوم كه آن سرزمين بوسيله مسلمانان فتح شد.
4 - سيد قطب در تفسير فى ظلال احتمال آن را داده است كه اين دو حادثه تاريخى در گذشته و در زمان نزول قرآن واقع نشده بوده بلكه مربوط به آينده است كه يكى از آنها احتمالا فساد آنها در آغاز اسلام بود كه منجر به قيام مسلمانان به فرمان پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) بر ضد آنان شد و به كلى از جزيره عرب بيرون رانده شدند، و ديگرى مربوط به قيام نازيهاى آلمان به رياست هيتلر بر ضد يهود بوده است .
ولى اشكال اين تفسير اين است كه در هيچيك از آنها داخل شدن قوم پيروزمند در بيت المقدس تا چه رسد به ويران كردن آن ، وجود ندارد.
5 - بعضى احتمال داده اند اين دو حادثه مربوط به رويدادهاى بعد از جنگ جهانى دوم و تشكيل حزبى بنام ((صهيونيسم )) و تشكيل دولتى بنام ((اسرائيل )) در قلب ممالك اسلامى است ، منظور از فساد اول بنى اسرائيل و برترى جوئى آنها همين است ، و منظور از انتقام اولى آن است كه ممالك اسلامى در آغاز كه از اين توطئه آگاه شدند دست به دست هم دادند و توانستند بيت المقدس و قسمتى از شهرها و قصبات فلسطين را از چنگال يهود بيرون آورند، و نفوذ يهود از مسجد اقصى به كلى قطع شد.
و منظور از فساد دوم هجوم بنى اسرائيل با اتكاى نيروهاى استعمارى جهانخوار و اشغال سرزمينهاى اسلامى و گرفتن بيت المقدس و مسجدالاقصى است .
و به اين ترتيب بايد مسلمانان در انتظار پيروزى دوم بر بنى اسرائيل باشند بطورى كه مسجد اقصى را از چنگال آنها بيرون آورند و نفوذشان را از اين سرزمين اسلامى بكلى قطع كنند، اين همان چيزى است كه همه مسلمين جهان در انتظار آنند و وعده فتح و نصرت الهى است نسبت به مسلمانان .
ولى ظاهر آيه" ثم رددنا لكم الكرة عليهم و امددناكم باموال و بنين و جعلناكم اكثر نفيرا " آن است كه حداقل فساد اول بنى اسرائيل و انتقام آن در گذشته واقع شده است .(2)

(2)- با تلخيص ، همان ، صص 22-37

اما نظر استاد جوادي آملي در مورد دو فساد بني اسرائيل و همچنين وضعيت فساد انگيزي كنوني آنها قابل تامل است :
﴿وَقَضَيْنَا إِلَي بَنِي إِسْرَائِيلَ فِي الْكِتَابِ﴾ كه ﴿لَتُفْسِدُنَّ فِي الْأَرْضِ﴾ منظور از اين ارض همان محدودهٴ خاصّ خودشان است (3)بني‌اسرائيل آن توان را نداشت كه كلّ خاورميانه را به فساد بكشد پس مقطعي بود چه اينكه آنهايي هم كه آمدند بر اينها مسلّط شدند هم مقطعي بود يعني بابليها آمدند شورش كردند و اين بني‌اسرائيل را هم به آن روز سياه نشاندند. امپراطوري ايران از شرق قيام كرد با بابليها درگير شد آنها را سركوب كرد فايده بالعرض اين كار هم نصيب بني‌اسرائيل شد كه بني‌اسرائيل هم آزاد شدند بعد از مدتي اينها ممنون ايرانيها شدند كه اينها را آزاد كردند براي اينكه ايرانيها بابليها را سرِ جايشان نشاندند و اين بني‌اسرائيل آزاد شد. بار دوم كه فسادشان شروع شد امپراطوري روم حمله كرد و اينها را از پا درآورد. (4)

(3)- آن روز دو قدرت بزرگ در خاورميانه بود يكي امپراطوري ايران بود يكي هم امپراطوري روم. در آن روزگارها اين دو امپراطوري گاهي به جان هم مي‌افتادند، گاهي اقمارشان جنگ داخلي داشتند، اگر اقمارشان جنگ داخلي داشته باشند فساد همان مقطعي و موضعي است، اما وقتي امپراطوري روم با امپراطوري ايران درگير مي‌شد فساد كلّ خاورميانه را مي‌گرفت. اين دو قدرت آن روز به قدري معروف بودند كه اگر گفته مي‌شد كه فلان قدرت شكست خورد معلوم بود كه چه كسي شكست داد ...
بنابراين بني‌اسرائيل نمي‌توانست فساد در خاورميانه ايجاد كند اين ﴿فِي الْأَرْضِ﴾ كه مي‌گويند همان شهر خودشان، روستاي خودشان، محلّ خودشان و مانند آن، ولي اگر فساد به يكي از اين دو امپراطوري اسناد داده مي‌شد معلوم مي‌شد كه كلّ خاورميانه آسيب مي‌ديد.( ر.ك: بنياد علوم وحياني اسراء، تفسير سوره اسراء ، جلسه 11)
(4)- با تلخيص :بنياد علوم وحياني اسراء، تفسير سوره اسراء ، جلسه 11

از اين بخش آيات برمي‌آيد كه چه شرق آ‌ن روز، چه غرب آن روز اينها يك خُلق و خوي درندگي مشتركي داشتند وارد مراكز عبادي بشوند، مسجد را خراب بكنند، كتاب مقدس را بسوزانند اين كارها را مي‌كردند بار اول كه بُخت‌نصر مسلّط شد بر اينها از همان بابل اينها را مسجدهايش را تخريب كرده توراتشان را سوزانده و مانند آ‌ن.
بار دوم هم از همان گروه بر همين بني‌‌اسرائيل مسلّط شدند و اينها را به اين روز درآوردند هيچ‌كدام از اينها آدمهاي صالحي نبودند (5)، اين معلوم مي‌شود كه از همان يا قَدَرهاي بُخت‌نصري هستند يا مثل آنها كه تفاوت اخلاقي ندارند، اعتقادشان يكي، اخلاقشان يكي همه‌شان خوي درندگي دارند نمي‌شود تطبيق كرد بر مقدّسات ديني.(6)

(5)_ براي اينكه دارد ﴿لِيَسوءُوا وُجُوهَكُمْ وَلِيَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ كَمَا دَخلوهُ أوَّلَ مرَّة﴾ اگر حكومت، حكومت الهي بود تحت رهبري انبياي الهي بود يا اگر بر وجود مبارك ولي‌عصر(ارواحنا فداه) تطبيق بشود آنها هرگز وارد حريم خصوصي نمي‌شوند، زن و بچه مردم را كار ندارند، در خانه‌‌هاي مردم نمي‌روند، مسجد را نمي‌سوزانند، تورات را نمي‌سوزانند.( رك: بنياد اسراء ، همان )
(6)- با تلخيص ، ر.ك: بنياد اسراء ، همان

در روايات ما بر جريان شهادت حضرت امير، شهادت امام حسن، شهادت سيدالشهدا(سلام الله عليهم اجمعين) تطبيق شده و بر قيام وجود مبارك حضرت ولي‌عصر(ارواحنا فداه) تطبيق شده كه يك‌بار قبل از قيام، وجود مبارك حضرت بر قاتلان اهل‌بيت حمله مي‌كنند آنها را از پاي درمي‌آورند، بار ديگر كه به وسيله ظهور حضرت تأمين مي‌شود؛ اين يك تطبيق است و اصل كلي است و درست هم هست براي اينكه قرآن كريم فرمود جريان بني‌اسرائيل نه اوّلين قضيه بود، نه آخرين قضيه و به عنوان ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ يك اصل كلي و سنّت الهي را بيان كرده فرمود دوبار واقع شده ولي اصل همين است ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ الآن ...همين اسرائيليها، همين صهاينه آمدند اشغال كردند عده‌اي را آواره كردند، تقريباً نزديك شصت سال است كه اينها را در اردوگاه آوارگان آوارگي مي‌كنند و آنها را نگه داشتند، خب همان خداي سبحان فرمود: ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ ممكن است به وسيله همين حزب‌الله، به وسيله نيروهاي تأييديه الهي اينها را سركوب بكنند آدم اميدوار است كه ان‌شاءالله اين‌‌چنين باشد نه براي اينكه حالا آن بار دوم گذشت ديگر خبري نيست فرمود: ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ يعني اصل كلي همين است اصل كلي اين است كه فساد را ما تحمل نمي‌كنيم به احسن وجه اين فساد را برمي‌داريم.
بنابراين اگر در بعضي از روايات آمده است كه اين مربوط به قتل و شهادت اهل‌بيت(عليهم السلام) است و قبل از ظهور حضرت ، يك عده قيام مي‌كنند و آن قيام نهايي به بركت حضرت است كه اينها حق است بر اساس ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ و اگر درباره حزب‌الله لبنان اينها اميدوارند كه به دست اينها اسرائيل محو و نابود بشود اين حق است بر اساس ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ اما آ‌ن قضاياي تاريخي يكي مربوط به بُخت‌نصر است، يكي هم مربوط به هم‌فكران و هم‌عقيده‌ها و هم‌كيشان و هم‌خُلقان آن طايفه كه اينها فساد كردند و فساد كردند تعبير قرآن اين است كه ﴿وَلِيُتَبِّرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِيراً﴾ هر چه به دستشان رسيد خراب كردند... يك مستكبر وقتي وارد بر سرزمين مي‌شود همه كيان آن مملكت تحت قدرت اوست ديگر فرمود هرچه زير دست آنها بود خراب كردند ديگر آثار فرهنگي و ميراثي و مركز ديني و كتاب آسماني و زاهد و عابد و اينها نشناختند ... بنابراين يك اثر علمي ندارد كه بگويي حالا اين دوتا قضيه واقع شده است ديگر صهاينه و اسرائيل هر كاري بخواهد بكند آزاد است، خير ﴿إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ﴾(فجر/14) است يك، و وعدهٴ الهي در ذيلش اين است كه ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ دو، در سورهٴ مباركهٴ «انفال» هم [ آمده است] ﴿وَ إِنْ تَعُودُوا نَعُدْ﴾(انفال/19) در چند جاي قرآ‌ن آمده ...فرمود شما برگرديد غضب ما هم برمي‌گردد، شما آدم بشويد لطف ما هم برمي‌گردد. (7)

(7)- با تلخيص ،بنياد اسراء ، همان

خلاصه مطلب اينكه از ديدگاه برخي مفسران ، اين دو فساد بني اسرائيل در گذشته اتفاق افتاده است و آنچه در آيات شريفه فوق بيان شده ارتباطي با مساله ي اكنون اسرائيل و فساد فعليشان ندارد و از ديدگاه برخي ديگر ، فساد دوم بني اسرائيل ممكن است همين ظلم و افساد اخيرشان باشد اما استاد جوادي آملي معتقدند هر دو فساد تاريخي بني اسرائيل در گذشته اتفاق افتاده است اما اينگونه نيست كه حالا آن دو قضيه تمام شد ، بني اسرائيل هر كاري خواست بكند ديگر مصونيت دارد و خبري از هلاكت آنها نخواهد بود ، بلكه به استناد آيه 8 همين سوره فرموده است : وَإِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا يعني اگر [به گناه] بازگرديد [ما نيز به كيفر شما] بازمى ‏گرديم
بنابراين ديدگاه ، فساد اول و دوم بني اسرائيل قبلا واقع شد اما بر اساس آيات شريفه ي " و ان عدتم عدنا " و " و ان تعودوا نعد " و " ان ربك لبالمرصاد" ، با فساد كردن بني اسرائيل در زمان حاضر ، آنها بايد منتظر هلاكت خويش ، بنا بر وعده ي كلي الهي باشند كه البته اميدواريم اين هلاكت اسرائيل بدست مسلمانان مبارز صورت گيرد .

دو فساد بزرگ بني اسرائيل
پرسش: سوره اسراء آیه 4 تا7 در باره اسرائیل هست که گفته دو بار در زمین فساد میکنید میشه بگید اون دوزمان کی است .


پاسخ: وَقَضَيْنَا إِلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ فِي الْكِتَابِ لَتُفْسِدُنَّ فِي الأَرْضِ مَرَّتَيْنِ وَلَتَعْلُنَّ عُلُوًّا كَبِيرًا ﴿۴﴾
فاذا جَاء وَعْدُ أُولاهُمَا بَعَثْنَا عَلَيْكُمْ عِبَادًا لَّنَا أُوْلِي بَأْسٍ شَدِيدٍ فَجَاسُواْ خِلاَلَ الدِّيَارِ وَكَانَ وَعْدًا مَّفْعُولًا(5)
ثُمَّ رَدَدْنَا لَكُمُ الْكَرَّةَ عَلَيْهِمْ وَأَمْدَدْنَاكُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَجَعَلْنَاكُمْ أَكْثَرَ نَفِيرًا ﴿۶﴾
إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا فَإِذَا جَاء وَعْدُ الآخِرَةِ لِيَسُوؤُواْ وُجُوهَكُمْ وَلِيَدْخُلُواْ الْمَسْجِدَ كَمَا دَخَلُوهُ أَوَّلَ مَرَّةٍ وَلِيُتَبِّرُواْ مَا عَلَوْاْ تَتبيرا(7)
در اينكه فساد اول و دوم بني اسرائيل كدام فساد است نظرات مختلفي از سوي مفسران مطرح شده است . اما نظر استاد جوادي آملي در مورد دو فساد بني اسرائيل و همچنين وضعيت فساد انگيزي كنوني آنها از ميان ساير نظرات قابل تامل است .ايشان مي فرمايند :
﴿وَقَضَيْنَا إِلَي بَنِي إِسْرَائِيلَ فِي الْكِتَابِ﴾ كه ﴿لَتُفْسِدُنَّ فِي الْأَرْضِ﴾ منظور از اين ارض همان محدودهٴ خاصّ خودشان است (1)بني‌اسرائيل آن توان را نداشت كه كلّ خاورميانه را به فساد بكشد پس مقطعي بود چه اينكه آنهايي هم كه آمدند بر اينها مسلّط شدند هم مقطعي بود يعني بابليها آمدند شورش كردند و اين بني‌اسرائيل را هم به آن روز سياه نشاندند. بار دوم كه فسادشان شروع شد امپراطوري روم حمله كرد و اينها را از پا درآورد. (2)
از اين بخش آيات برمي‌آيد كه چه شرق آ‌ن روز، چه غرب آن روز اينها يك خُلق و خوي درندگي مشتركي داشتند وارد مراكز عبادي بشوند، مسجد را خراب بكنند، كتاب مقدس را بسوزانند اين كارها را مي‌كردند بار اول كه بُخت‌نصر مسلّط شد بر اينها از همان بابل اينها را مسجدهايش را تخريب كرده توراتشان را سوزانده و مانند آ‌ن.
بار دوم هم از همان گروه بر همين بني‌‌اسرائيل مسلّط شدند و اينها را به اين روز درآوردند هيچ‌كدام از اينها آدمهاي صالحي نبودند (3)، اين معلوم مي‌شود كه بُخت‌نصري هستند يا مثل آنها كه تفاوت اخلاقي ندارند، اعتقادشان يكي، اخلاقشان يكي همه‌شان خوي درندگي دارند نمي‌شود تطبيق كرد بر مقدّسات ديني.(4)

در روايات ما بر جريان شهادت حضرت امير، شهادت امام حسن، شهادت سيدالشهدا(سلام الله عليهم اجمعين) تطبيق شده و بر قيام وجود مبارك حضرت ولي‌عصر(ارواحنا فداه) تطبيق شده كه يك‌بار قبل از قيام، وجود مبارك حضرت بر قاتلان اهل‌بيت حمله مي‌كنند آنها را از پاي درمي‌آورند، بار ديگر كه به وسيله ظهور حضرت تأمين مي‌شود؛ اين يك تطبيق است و اصل كلي است و درست هم هست براي اينكه قرآن كريم فرمود جريان بني‌اسرائيل نه اوّلين قضيه بود، نه آخرين قضيه و به عنوان ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ يك اصل كلي و سنّت الهي را بيان كرده فرمود دوبار واقع شده ولي اصل همين است ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ الآن ...همين اسرائيليها، همين صهاينه آمدند اشغال كردند عده‌اي را آواره كردند، تقريباً نزديك شصت سال است كه اينها در اردوگاه آوارگان آوارگي مي‌كنند و آنها را نگه داشتند، خب همان خداي سبحان فرمود: ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ ممكن است به وسيله همين حزب‌الله، به وسيله نيروهاي تأييديه الهي اينها را سركوب بكنند آدم اميدوار است كه ان‌شاءالله اين‌‌چنين باشد نه براي اينكه حالا آن بار دوم گذشت ديگر خبري نيست فرمود: ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ يعني اصل كلي همين است اصل كلي اين است كه فساد را ما تحمل نمي‌كنيم به احسن وجه اين فساد را برمي‌داريم.
بنابراين اگر در بعضي از روايات آمده است كه اين مربوط به قتل و شهادت اهل‌بيت(عليهم السلام) است و قبل از ظهور حضرت ، يك عده قيام مي‌كنند و آن قيام نهايي به بركت حضرت است كه اينها حق است بر اساس ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ و اگر درباره حزب‌الله لبنان اينها اميدوارند كه به دست اينها اسرائيل محو و نابود بشود اين حق است بر اساس ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ اما آ‌ن قضاياي تاريخي يكي مربوط به بُخت‌نصر است، يكي هم مربوط به هم‌فكران و هم‌عقيده‌ها و هم‌كيشان و هم‌خُلقان آن طايفه كه اينها فساد كردند و فساد كردند تعبير قرآن اين است كه ﴿وَلِيُتَبِّرُوا مَا عَلَوْا تَتْبِيراً﴾ هر چه به دستشان رسيد خراب كردند... يك مستكبر وقتي وارد بر سرزمين مي‌شود همه كيان آن مملكت تحت قدرت اوست ديگر فرمود هرچه زير دست آنها بود خراب كردند ديگر آثار فرهنگي و ميراثي و مركز ديني و كتاب آسماني و زاهد و عابد و اينها نشناختند ... بنابراين يك اثر علمي ندارد كه بگويي حالا اين دوتا قضيه واقع شده است ديگر صهاينه و اسرائيل هر كاري بخواهد بكند آزاد است، خير ﴿إِنَّ رَبَّكَ لَبِالْمِرْصَادِ﴾(فجر/14) است يك، و وعدهٴ الهي در ذيلش اين است كه ﴿إِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا﴾ دو، در سورهٴ مباركهٴ «انفال» هم [ آمده است] ﴿وَ إِنْ تَعُودُوا نَعُدْ﴾(انفال/19) در چند جاي قرآ‌ن آمده ...فرمود شما برگرديد غضب ما هم برمي‌گردد، شما آدم بشويد لطف ما هم برمي‌گردد. (5)

خلاصه مطلب اينكه از ديدگاه برخي مفسران ، اين دو فساد بني اسرائيل در گذشته اتفاق افتاده است و آنچه در آيات شريفه فوق بيان شده ارتباطي با مساله ي اكنون اسرائيل و فساد فعليشان ندارد و از ديدگاه برخي ديگر ، فساد دوم بني اسرائيل ممكن است همين ظلم و افساد اخيرشان باشد اما استاد جوادي آملي معتقدند هر دو فساد تاريخي بني اسرائيل در گذشته اتفاق افتاده است اما اينگونه نيست كه حالا آن دو قضيه تمام شد ، بني اسرائيل هر كاري خواست بكند ديگر مصونيت دارد و خبري از هلاكت آنها نخواهد بود ، بلكه به استناد آيه 8 همين سوره فرموده است : وَإِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا يعني اگر [به گناه] بازگرديد [ما نيز به كيفر شما] بازمى ‏گرديم
بنابراين ديدگاه ، فساد اول و دوم بني اسرائيل قبلا واقع شد اما بر اساس آيات شريفه ي " و ان عدتم عدنا " و " و ان تعودوا نعد " و " ان ربك لبالمرصاد" ، با فساد كردن بني اسرائيل در زمان حاضر ، آنها بايد منتظر هلاكت خويش ، بنا بر وعده ي كلي الهي باشند كه البته اميدواريم اين هلاكت اسرائيل بدست مسلمانان مبارز صورت گيرد
.

(1)-
آن روز دو قدرت بزرگ در خاورميانه بود يكي امپراطوري ايران بود يكي هم امپراطوري روم. در آن روزگارها اين دو امپراطوري گاهي به جان هم مي‌افتادند، گاهي اقمارشان جنگ داخلي داشتند، اگر اقمارشان جنگ داخلي داشته باشند فساد همان مقطعي و موضعي است، اما وقتي امپراطوري روم با امپراطوري ايران درگير مي‌شد فساد كلّ خاورميانه را مي‌گرفت. اين دو قدرت آن روز به قدري معروف بودند كه اگر گفته مي‌شد كه فلان قدرت شكست خورد معلوم بود كه چه كسي شكست داد ...
بنابراين بني‌اسرائيل نمي‌توانست فساد در خاورميانه ايجاد كند اين ﴿فِي الْأَرْضِ﴾ كه مي‌گويند همان شهر خودشان، روستاي خودشان، محلّ خودشان و مانند آن، ولي اگر فساد به يكي از اين دو امپراطوري اسناد داده مي‌شد معلوم مي‌شد كه كلّ خاورميانه آسيب مي‌ديد.( ر.ك: بنياد علوم وحياني اسراء، تفسير سوره اسراء ، جلسه 11)
(2)- با تلخيص :بنياد علوم وحياني اسراء، تفسير سوره اسراء ، جلسه 11

(3)- براي اينكه دارد ﴿لِيَسوءُوا وُجُوهَكُمْ وَلِيَدْخُلُوا الْمَسْجِدَ كَمَا دَخلوهُ أوَّلَ مرَّة﴾ اگر حكومت، حكومت الهي بود تحت رهبري انبياي الهي بود يا اگر بر وجود مبارك ولي‌عصر(ارواحنا فداه) تطبيق بشود آنها هرگز وارد حريم خصوصي نمي‌شوند، زن و بچه مردم را كار ندارند، در خانه‌‌هاي مردم نمي‌روند، مسجد را نمي‌سوزانند، تورات را نمي‌سوزانند.( رك: بنياد اسراء ، همان )
(4)- با تلخيص ، ر.ك: بنياد اسراء ، همان

(5)- همان

كليد واژه ها: فساد بني اسرائيل، دو فساد بني اسرائيل، بخت النصر، قيام ولي عصر عليه السلام

موضوع قفل شده است