بر سر دو راهی روزه گرفتن یا نگرفتن؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بر سر دو راهی روزه گرفتن یا نگرفتن؟

با سلام خدمت همه دوستان خوب و مهربان...
سوالی از خدمتتون داشتم و امیدوارم که راهنمایی های خوبتون راه گشا باشه
موضوع از این قراره که من هم مثل همه(البته نه همه) فصل تابستون که میشه برای این که درآمدی داشته باشم مشغول کار های یدی می شوم به خاطر همین وقتی که ماه مبارک رمضان که میرسه خیلی خوشحال میشم ولی از یه طرف چون کاری که انجام میدهیم بیشتر جلوی خورشید هست و همین امر هم باعث میشه که آب بدنم تبخیر بشه و مجبور میشم که تشنگی زیادی رو تحمل کنم و از یه طرف هم این تشنگی باعث میشه که در انجام دادن کار ها هم ضعیف بشم و کارها رو نتونم کامل انجام بدم از یه طرف هم همکارها میگن که "تو که نمی تونی طاقت بیاری واسه چی روزه میگیری؟اصلا واسه ماها که از صبح تا غروب جلوی خورشیدیم روزه گرفتن واجب نیست." ولی یه راهی هم هست که وقتی که همه روزه گرفتن ساعت کاری کم بشه و زود تر از قبل دست از کار بکشیم ولی متاسفانه صاحب کارها هم اذیت میکنن و میگن اگه ساعات کاری کم بشه برای ما صرف نمی کنه و کارهامون جلو نمیره و به همین دلیل هم زیر بار روزه گرفتن کارگرها نمیرن و از یه طرف هم که وضعیت اون طوریه حالا به نظر شما راه حل چیه من روزه بگیرم یا نه چکار کنم واقعا موندم....
البته کار من هم(در فصل تابستان)کار ساختمانی هست مثل همون رسم قدیما که پدر شغلش چی باشه فرزند هم باید همین طور باشه چون از بچگی با پدرمون می رفتیم سر کارش حالا هم که بزرگتر شدیم انگار یه جورایی ارث رسیده و البته شایدم بعضی از دوستان بفرمایند که شغلتون رو عوض کنید ولی خوب یه جورایی در حال حاظر مجبورم به این کار مشغول باشم حالا نظرتون چیه؟

کمکم کنید:Narahat az::Narahat az::Narahat az:

سلام

هستن کسانی که در عین کارهای یدی روزه میگیرن

یکیش عموهام یکیش پدرم که کار ساختمانی هم انجام میدن و روزه هم میگیرن میدونم سخته اما ممکنه

راستی یه راه حلی هم داره شما وقتی روزه میگیرید یاد پیامبر کنید که توی اون همه گرمای عربستان که

ماها نمیتونیم تحمل کنیم و ... روزه میگرفتن والا مثل ما برید زیر کولر روزه بگیرید که هنر نیست:khandeh!:

خدا اجرتون بده اون همه سختی رو

البته اگه بخواهیم از لحاظ فقهی بحث کنیم این طوریه:

یا برای شما کار کردن به اون شیوه واجبه یا نه

اگه نیست که باید ترکش کنید که مانع روزه گرفتنتون نشه

اگه واجبه (مثلا خرجی لازمی رو ازش در میارید مثل نفقه زن و بچه یا ... که از لوازم زندگی به صورت حقیقیه نه عشقی برید با پولش یه موبایل مثلا بگیرید که 450 هزار تومن بیارزه) یا در حین کار روزه گرفتن براتون آسانه روزه گرفتن یا سختی بیش از حد داره یا ضرر داره

در صورت اول که واجبه درش شکی نیست کتب علیکم الصیام

در صورت دومی یعنی سختی ... و علی الذین یطیقونه فدیه طعام مسکین اگه میخواهید نگیرید جایزه هر چند که مرجوحه اما حرام نیست ولی باید طعام مسکینی بدید علاوه بر این که در ایام دیگه ای باید قضاشو به جا بیارید اگه هم میگیرید که ثوابش بیشتر از روزه معمولی بدون مشقت آنچنانیه فمن تطوع خیرا فهو خیر له و ان تصوموا خیر لکم ان کنتم تعلمون و اگر بگیرید براتون بهتره اگر دانسته اید

در صورت سومی هم حرام است روزه گرفتن و من کان مریضا او علی سفر فعده من ایام اخر یرید الله بکم الیسر و لا یرید بکم العسر که خدا برای شما آسانی اراده کرده و عسر(طبق یوم عسیر یعنی ضرر) اراده نکرده
این شما و این وجدان مبارکتان و تشخیص این که کدامید:khandeh!:

 • با سلام سؤال خوبی کردیدلازمه چند مقدمه کوتاه بیان بشه بعد برسیم به انتخاب راه
  مقدمه های ضروری:

  1)- هدف ازانجام عبادت قطعا رشد وتکامل انسانه و سود آن به آدمی برمیکرده نه به خدا.(إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَه ،اسراء،7)لذا من و شما چه عبادت بکنیم یا نه به خدا نفع وضرری نمی رسه بله خدا خوشحال میشه وقتی بنده ای بندگی کنه البته اینهم باز بخاطر خود بنده نه خدا.

  2)- هر عبادتی فلسفه مخصوص به خودش دارد ودرمسیر تکامل ورشد معنوی انسان او را به هدف خاصی نزدیک میکنه درواقع هرعملی که واجب شده نیازهای که انسان دردنیا وآخرت به آن نیاز داره را بر طرف میکنه وبه تعبیر برخی هر گنجی کلید خودش را می خواهد. مثلا همین روزه درروایات آمده که سپری است درمقابل آتش جهنم یا انسان روزه دار ازگرسنگی وتشنگی آن روز درامان است.(اصول كافى-ترجمه مصطفوى، ج3، ص: 31)

  3)- شریعت اسلام دستوراتش همراه با قدرت مکلف هماهنگ است وقدرت وتوانایی شرط عمل دانسته شده لذا اگر تکلیفی انجامش همراه عسر وحرج بود خداوند آن را به زمان یاحالتی که مکلف توانایی انجام آن را داشته باشه موکول کرده است . وخداوند خواسته بر شما آسان بگیرد نه سخت.(يُريدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَ لا يُريدُ بِكُمُ الْعُسْرَ،بقره،185) لذا روزه بر مریض ومسافر درآن حالت واجب نیست. مثلا شما اگر قدرت نداشته باشی نماز را ایستاده بخوانی خوب باید نشسته بخوانی واگر نشسته نتوانستی درازکشیده بخوان اماباید توجّه داشت که تکلیف ساقط نمی شود.

  با توجّه به این مقدّ مه ها باید گفت انسان درمسیر تکامل وبندگی باید با انجام عبادت به خودسازی وپرورش روح وروان خود بپردازد که قطعا شرط آن همین عبادات است.امّا اگر نتوانست وقدرت نداشت نباید به کلی آن را ترک کند بلکه تا آن انداره که قدرت دارد باید آنها را انجام دهد واگر درآن زمان شرایطش را ندارد باید زمان دیگر انجام دهد. امّا تشخیص اینکه توانایی هست یانه به خود آدم بر میگرده خودش بهترین شخصه برای این کار .(بَلِ الْإِنْسانُ عَلى‏ نَفْسِهِ بَصيرَةٌ،14 ،قیامت)

  نتیجه این شد اگر کار من وشما ضروری شد که با آن نمی توانستم روزه بگیرم نباید حرمت ماه را کنار گذاشته ومثل کسانی که اصلا اعتقادی به اسلام د واعمال آن ندارند رفتار کنیم بلکه باید از این ماه خدا استقبال کرده به نیت روزه وارد این ماه شویم وبانیت روزه سحری بخوریم تا زمانی که قدرت دارم ادامه دهم اون وقت که دیگر نتوانستم افطار می کنم وضمنا یک روزهم قضا برمن واجب میشه که بعدا باید بگیرم.

  باید توجه داشت که« کار» نباید ما را از انجام عبادت وبندگی خداوند دورکند . وبه تعبیر روایات از خدا میخواهیم که مصیبت مارا در دینمان قرار ندهد ودنیا دغدغه بزرگ ما قرار ندهد .( اللَّهُمَّ لَا تَجْعَلْ مُصِيبَتِي فِي دِينِي وَ لَا تَجْعَلِ الدُّنْيَا أَكْبَرَ هِمَّتِي وَ لَا مَبْلَغَ عِلْمِی، زندگانى حضرت زهرا عليها السلام(روحانى)، ص: 1030)

موضوع قفل شده است