ازدواج با بی نماز!

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج با بی نماز!

با سلام 

وقتتون بخیر

من دختر مجردی هستم ک قصد ازدواج با پسری دارم ک نماز صبح رو نمیخونه و میگه که براش سخته صبحا بیدار بشه 

بنظر شما ازدواج با کسی که نماز صبح نمیخونه اشکال داره و باعث میشه بعدا اثرات بدی روی بچه هامون داشته باشه؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد همدل

اگرچه شما به سن، تحصیلات و ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی و خانوادگی خود و خواستگارتان اشاره نکرده اید، اما اینکه خواستگارتان نماز صبح نمی خواند و استدلالش این است که خواندن نماز صبح برای وی سخت می باشد، نیاز به بررسی دارد.

 

گاهی سبک زندگی افراد به گونه ای است که شب ها تا دیر وقت بیدارند و یا خواب سنگینی دارند و همین مسئله باعث می شود که سحرگاهان برای خواندن نماز صبح دچار مشکل شوند؛ چنین افرادی با تغییر سبک زندگی و مقداری تمرین و مراقبه می توانند موفق به خواندن نماز صبح گردند.

 

برخی دیگر، به خاطر ضعف مبانی دینی و آشنایی کمتر با فلسفه و حکمت عبادات پایبندی کمتری نسبت به مسائل دینی و انجام دستورات الهی دارند؛ چنین افرادی نیاز به آموزش دارند.

 

برخی دیگر، به خاطر تبعیت از هواهانی نفسانی، راحت طلبی، دین گریزی و دین ستیزی از دستورات دینی و حلال و حرام الهی گریزان هستند؛ ارشاد و هدایت چنین افرادی به سادگی مقدور نیست و ازدواج با آنان برای دختران مذهبی به خاطر تضاد اعتقادی و بروز اختلافات گسترده در زندگی منجر به شکست خواهد شد.

به طور کلی، ایمان و اعتقادات مذهبی تأثیر بسزایی در شادکامی و موفقیت ازدواج دارد به طوری که خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

«وَ لا تَنْكِحُوا الْمُشْرِكاتِ حَتَّى يُؤْمِنَّ وَ لَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكَةٍ وَ لَوْ أَعْجَبَتْكُمْ وَ لا تُنْكِحُوا الْمُشْرِكينَ حَتَّى يُؤْمِنُوا وَ لَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَيْرٌ مِنْ مُشْرِكٍ وَ لَوْ أَعْجَبَكُمْ أُولئِكَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَ اللَّهُ يَدْعُوا إِلَى الْجَنَّةِ وَ الْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَ يُبَيِّنُ آياتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ». (1)

«و با زنان مشرك و بت‏پرست، تا ايمان نياورده‏اند، ازدواج نكنيد! (اگرچه جز به ازدواج با كنيزان، دسترسى نداشته باشيد زيرا) كنيز باايمان، از زن آزاد بت‏پرست، بهتر است هر چند (زيبايى، يا ثروت، يا موقعيت او) شما را به شگفتى آورد و زنان خود را به ازدواج مردان بت‏پرست، تا ايمان نياورده‏اند، در نياوريد! (اگرچه ناچار شويد آنها را به همسرى غلامان باايمان درآوريد زيرا) يك غلام باايمان، از يك مرد آزاد بت‏پرست، بهتر است هر چند (مال و موقعيت و زيبايى او،) شما را به شگفتى آورد. آنها دعوت به سوى آتش مى‏كنند و خدا دعوت به بهشت و آمرزش به فرمان خود مى‏نمايد».

 

امام حسن (عليه السلام) به مردى كه با ايشان دربارۀ ازدواج دختر خود مشورت كرد، فرمودند:

«او را به مردى با تقوا شوهر بده؛ زيرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامى اش مى دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وى ظلم و ستم نمى كند». (2)

 

پی نوشت ها:

  1. بقره(2)، آیه 221.
  2. «جَاءَ رَجُلٌ إِلَى الْحَسَنِ ع يَسْتَشِيرُهُ فِي تَزْوِيجِ ابْنَتِهِ فَقَالَ زَوِّجْهَا مِنْ رَجُلٍ تَقِيٍّ فَإِنَّهُ إِنْ أَحَبَّهَا أَكْرَمَهَا وَ إِنْ أَبْغَضَهَا لَمْ يَظْلِمْهَا»؛ طبرسى، حسن بن فضل، ‏مكارم الأخلاق‏، قم‏: شريف رضى‏، 1412ق، ص204.

 

در حال حاضر، می توانید فعلاً خواستگارتان را بپذیرید و به او مهلت دهید تا با نماز اول وقت و آثار و برکاتش آشنا شود و در عمل پایبندی خود را نشان دهد و آنگاه اگر همه چیز بر وفق مراد بود و مشکل خاصی مشاهده نگردید با او ازدواج نمایید.

فردی که حقیقتاً دوستدار خدا و اهل بیت(علیهم السلام) می باشد و سایر نمازهای یومیه را در وقتش می خواند و به سایر مسائل دینی پایبندی دارد؛ طبیعتاً زمینه برای ارشاد و هدایت او فراهم است و می توان در دوران آشنایی و خواستگاری با معرفی کتاب و سخنرانی از علمای ربانی انگیزه وی را برای پایبندی به نماز خصوصاً نماز صبح در اول وقت بیشتر کرد.

سلام

خواندن نماز صبح تضمین کننده' ازدواج موفق نیست و نخواندن لزوما به ناکامی ازدواج منجر نمی‌شود آنچه استاد گرامی از آیات شاهد آوردند ناظر بر ایمان بخدا يا کفر است در نظر داشته باشید جوانی که خود را مکلف به ادای فریضه نماز در شرایط حاضر می‌کند به ارزش نماز پی برده و راه خود را پیدا کرده و از تمام موانعی که مانع جوانان در انجام تکلیف هستند عبور کرده است احتمالا اگر در باقی امور سلایق و عقاید مطابق دارید انصاف نیست به دلیلی که فرمودید اقبال رسیدن به زندگی شاد و مومنانه را از خود و جناب داماد سلب نمایید موفق و خوشبخت باشید انشااله.

 

سلام

فکر می‌کنم یک مشاور فقط با دونستن یک پارامتر نتونه مناسب بودن دو نفر رو تشخیص بده.

پیشنهاد می‌کنم به همراه هم به یه مشاور مراجعه کنید. من و همسرم هم قبل از ازدواجمون همین کار رو کردیم و نتیجه‌اش خوب بود. مشاوره حضوری خیلی مفصل تر از مشاوره اینترنتی و تلفنیه و نتیجه‌اش هم می‌تونه بهتر باشه.