جمع بندی ارتباط با امام زمان (عج) و زبان عربی

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط با امام زمان (عج) و زبان عربی

آیا همانگونه که برای خواندن نماز یا قرآن حتما باید از زبان عربی استفاده کنیم برای ارتباط با امام زمان در زمان ظهور نیز باید از زبان عربی استفاده کنیم ؟!!

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]


کارشناس بحث: استاد مشکور

[TD][/TD]

جمع بندی

پرسش: آیا همانگونه که برای خواندن نماز یا قرآن حتما باید از زبان عربی استفاده کنیم برای ارتباط با امام زمان در زمان ظهور نیز باید از زبان عربی استفاده کنیم ؟

 

پاسخ:

در پاسخ به این سؤال، چند نکته حائز اهمیت است:

اولاً در روایات دینی برای نوع گویش و مکالمه امام مهدی(عجل الله فرجه) در دوران ظهور، دلیل و مدرک خاصی یافت نشد اما با توجه به اینکه امام (علیه السلام) براساس علم لدّنى، قادر به تکلم با هرزبانى است چنانکه مباحثه و محاجّه‌ ى امام رضا (علیه السّلام) با سران علماى ادیان و مذاهب مختلف، مؤیّد این مطلب است. (1) و مقتضای امامت نیز همین است، فلذا حضرت حجت (عجل الله فرجه) چنانکه در زمان غیبت و در تشرفات نیز به زبان شخص مخاطب سخن گفته اند؛ بعبد نیست در زمان ظهور نیز به زبان هر مخاطبی سخن بگویند.

ثانیاً امام همچنین می تواند بر اساس قدرتهای معنوی که خداوند به وی داده، مثلا به زبان عربی صحبت کند و همگان با هر زبان و گویشی که دارند سخنان او را بفهمند چنانکه در روایات مربوط به ندای آسمانی به این مطلب اشاره شده که تمام اهل زمین و هر قوم و گروه ندای آسمانی را به زبان خودشان می شنوند و می فهمند. فلذا دیگر جایی برای عذر و بهانه باقی نمی ماند که اگر ما واقعا می دانستیم او حجت خداوند است٬ از او پیروی می کردیم.(2) از طرفی می دانیم که بر اساس روایات، همه ائمه (علیهم السّلام) از نور واحدند و وجود کمالى در یکى از آنان، حکایت از وجود همان کمال در دیگر ائمه است. از این جهت، امام زمان که خاتم و وارث همه انبیا و اوصیاء الهی است است، قهرا، توانایى سخن گفتن و تکلّم به هرزبانى را به اذن و اراده خداوند خواهد داشت.

ثالثاً امام (علیه السّلام) از وسائل و اسباب عادى براى پیشبرد اهداف الهى خویش استفاده خواهند کرد و لذا مى‌ توان گفت، اگرچه زبان رسمى امام زمان(عجل الله فرجه) عربى -که همان زبان قرآن است- خواهد بود، امّا این زبان، در آن واحد، به وسیله ‌ى دستگاه ‌هاى ترجمه یا مترجمان، به زبان ‌هاى مختلف مردم دنیا، ترجمه خواهد شد و در نتیجه، همه ‌ى اقوام و ملل، با هر زبان و گویشی، مخاطب سخنان امام خواهند بود. بعلاوه احتمال دارد با توجه به اینکه زبان قرآن و سنت (زبان اسلام) عربی است، در حکومت جهانی حضرت مهدی(علیه السلام) نیز زبان رسمی زبان عربی باشد (همان گونه که در دنیای امروز انگلیسی، زبان بین‌المللی است) و همه مردم یا غالب آن‌ها به زبان عربی آشنا خواهند شد.

پی نوشت ها:

1. امام رضا (علیه السّلام) با جاثلیق به زبان خودش و با هربذ اکبر به زبان او و با نسناس رومى به زبان خودش و ... صحبت کردند. علامه مجلسی، بحارالانوار، دار احیاء التراث العربی، بیروت، بی تا، ج49، ص175.

2. مجلسی، بحارالانوار، پیشین ج ۵۳، ص ۳.

موضوع قفل شده است