آیا روح القدس از ائمه بالاتر است ؟؟؟!!!

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا روح القدس از ائمه بالاتر است ؟؟؟!!!

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده روایات بسیاری در رابطه با عظمت روح القدس خواندم و شک کردم ....
کسی که اهل بیت را تربیت می کند و ان ها را موفق و تایید می نماید آیا از اهل بیت بالاتر نیست ؟؟؟؟

خواهشا جواب را با دلیل های کافی بدهید

والسلام

کارشناس بحث : اندیشمند

با سلام خدمت شما کاربر گرامی


در مورد این پاسخ لازم است به سه مقدمه اشاره کنیم:


الف: مراد از روح القدس
ب:افضلیت انسان بر ملائکه
ج::افضلیت اهل بیت(علیهم السلام) نسبت به جمیع خلائق غیر از پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)توضیح مقدمه اول:


مفسران بزرگ درباره روح القدس، تفسيرهاى گوناگونى دارند:


1- برخى گفته‏ اند: منظور «جبرئيل» است...شاهد اين سخن آيه 102 «نحل» است: قُلْ نَزَّلَهُ رُوحُ الْقُدُسِ مِنْ رَبِّكَ بِالْحَقِّ: «بگو روح القدس آن را به حقيقت بر تو نازل كرده است».


اما چرا جبرئيل را روح القدس مى‏گويند؟ به خاطر اين است كه از طرفى جنبه روحانيت در فرشتگان مسأله روشنى است و اطلاق كلمه «روح» بر آنها كاملًا صحيح است، و اضافه كردن آن به «القدس» اشاره به پاكى و قداست فوق ‏العاده اين فرشته است.


2- بعضى ديگر معتقدند: «روح القدس» همان نيروى غيبى است كه عيسى(عليه السلام) را تأئيد مى‏كرد، و با همان نيروى مرموز الهى مردگان را به فرمان خدا زنده مى‏نمود.[1]
در روايات وارد است كه در پيمبران و ائمه[علیهم السلام] روحى است بنام روح‏ القدس‏ كه آنها را در مقام منيع انسانيت محفوظ نموده، و از هر لغزش و گناه و اشتباهى محفوظ نگاه مى‏دارد.[2]
لذا مرحوم صدوق در این زمینه می فرمایند: اعتقاد ما در مورد انبیاء و رسل و ائمه-علیهم السلام- این است که در آن ها پنج روح وجود دارد: روح‏ القدس‏، روح الايمان، روح القوّة، روح الشهوة و روح المدرج.[3]توضیح مقدمه دوم:


راجع به برتری انسان نسبت به ملائکه می توان از آیات قرآن این مطلب را اثبات نمود: اول آنکه خداوند ملائکه را امر به سجده آدم نمود و معنی ندارد وجود ناقصی مسجور وجود کاملی باشد. هرچند می توان گفت که علت سجده ملائکه بر انسان همان سری است که خداوند در وجود او نهاده است. دوم آنکه خداوند در آیه 30 سوره بقره می فرماید: «و اذ قال ربک للملائکة انی جاعل فی الارض خلیفة؛ و آنگاه که پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمین جانشینی خواهم گماشت.» که مفاد این آیه خلافت مقام آدمی را به عنوان موجود اکمل ثابت می کند. سوم آنکه خداوند در سوره ص از آیات 71 تا 76 علت سجده ملائکه به انسان را همان نفخ روح خویش می داند و نیز اضافه می فرماید که من آدم را به دو دست خود آفریدم که منظور همان تجلیات جمیع صفات جمالیه و جلالیه است. چهارم آنکه در آیه 14 سوره مؤمنون در خصوص نحوه آفرینش آدمی به خود تبریک می گوید: «فتبارک الله احسن الخالقین؛ پس پرخیر و پاینده است خدایی که بهترین آفرینندگان است.»


از روایاتی که بر برتری مقام انسان بر ملائکه تأکید دارد می توان به مورد ذیل اشاره نمود:
شیخ صدوق[ره] در علل الشرایع از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که: از امام سئوال شد که فرشتگان بافضیلت ترند یا بنی آدم؟


امام فرمودند: امیرالمؤمنین[علیه السلام] فرمودند: که خدای عزوجل ملائکه را از عقل بدون شهوت و چهارپایان را از شهوت بدون عقل و بنی آدم را از عقل و شهوت سرشت. پس هر انسانی که عقلش بر شهوتش غلبه کند پس او برتر از فرشتگان است و هر انسانی شهوتش بر عقلش چیره شود پس او از چهارپایان پست تر است.[4]توضیح مقدمه سوم:


طبق روایات ما ،پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت طاهرینش(علیهم السلام) از جمیع انبیاء برتر هستند.درباره حضرت جبرئيل بايد گفت كه بر اساس روايات، انبياء بر ملائكه الهي فضيلت دارند، لذا مقام جبرئيل نيز بر انبياء برتري ندارد، مثلاً در روايتي آمده كه امير مؤمنان _ عليه السلام _ از رسول خدا (ص) پرسيد كه آيا شما برتر هستيد يا جبرئيل؟ رسول خدا (ص) در پاسخ فرمود: «يا علي ان الله تبارك و تعالي فضَّل انبيائه المرسلين علي ملائكة المقربين و فضلني علي جميع النبيين و المرسلين، و الفضل بعدي لك و للائمة من بعدك؛[5] خداوند متعال انبياء را بر ملائكه فضيلت و برتري داده و من را بر همة انبياء برتري داده است كه اين فضيلت بعد از من از آن تو و ائمة بعد از توست».
طبق اين حديث نوراني معلوم مي شود كه جبرئيل _ عليه السلام _ نيز بر انبياء فضيلت ندارد و مقام او از مقام انبياء بالاتر نيست.

جبرئیل(ع) مامور رساندن وحی الهی به پیامبر بوده است وصرف چنین رسالتی دلالت بر افضلیت بر نبی نمی کند.علاوه بر این مطلب تمام علوم پیامبر و اهل بیت به واسطه جبرئیل نبوده است.در حدیثی از امام صادق آمده است:
همانا نزد ما سری از اسرار خداوند و علمی از علم الاهی است که نه ملک مقرب و نه نبی مرسل و نه مومن آزموده شده به ایمان توان دریافت آن را ندارد و خداوند کسی را بدان مکلف نکرده است و احدی غیر ما خداوند را به واسطه این علم پرستش ننموده است.[6][1] تفسير نمونه ج‏1 393 ، نویسنده:آیت الله مکارمشیرازی ودیگران
[2] امام شناسى ج‏1 80 ، نويسنده: آيت الله سيد محمد حسين حسينى تهرانى‏ ، ناشر: علامه طباطبايى‏ ، مكان چاپ: مشهد ، سال چاپ: 1426 ش‏ ، نوبت چاپ: سوم‏
[3] الاعتقادات ص 50 ، نويسنده: شيخ صدوق‏ ، ناشر: المؤتمر العالمي للشيخ المفيد ، مكان چاپ: قم‏ ، سال چاپ: 1414 ق‏ ، نوبت چاپ: دوم‏
[4] معادشناسی 1، صفحه 16-14، نويسنده: آيت الله سيد محمد حسين حسينى تهرانى
[5] طبرسى، فضل بن حسن، مجمع البیان، تهران، ناصر خسرو، چاپ سوم1372ش، ج1، ص307
[6] الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏1، ص: 402 ، ، نويسنده: كلينى، محمد بن يعقوب بن اسحاق‏ ، محقق / مصحح: غفارى على اكبر و آخوندى، محمد ، ناشر: دار الكتب الإسلامية ، مكان چاپ: تهران‏ ، سال چاپ: 1407 ق‏ ، نوبت چاپ: چهارم

عبد آل محمد;308682 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

بنده روایات بسیاری در رابطه با عظمت روح القدس خواندم و شک کردم ....
کسی که اهل بیت را تربیت می کند و ان ها را موفق و تایید می نماید آیا از اهل بیت بالاتر نیست ؟؟؟؟
خواهشا جواب را با دلیل های کافی بدهید
والسلام

باسلام خدمت شما

روح القدس با جبرئیل فرق دارد! جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل جزو ملائکه مقرب میباشند و روح القدس باز از این ملائکه والاتر و مقربتر است!
تمام فرشتگان و ارواح زیر نظر روح القدس هستند!

روح القدس روح است و مانند جبرئیل الهامات و دیگر خدماتی را به نبی و ائمه ارائه میکند!
پیامبر بی سواد بود اما خداوند از طریق روح القدس، علم به غیب و.. را به وی عطا کرد!
روح القدس یک روح است که پیامبر و ائمه با آن همه چیز را می بینند و درک میکنند و فقط همراهشان نیست!
اینکه حضرت یوسف میتوانست تعبیر خواب کند بخاطر این بود که خداوند از طریق جبرئیل، آن علم را بوی انتقال میداد!

بنده و شما با روح همه چیز را درک میکنیم و می فهمیم اما روح القدسی که با ائمه است متفاوت از روح ماست! بنظر بنده روح ائمه علاوه بر روحی که ما انسانهای عادی هم داریم روح القدس را هم شامل میشود ! برای همین است که وقتی امامی وفات میکند به امام دیگر انتقال می یابد!

البته این را باید گفت که روح القدس میتواند با چند امام و پیامبر هم همزمان باشد مثل امام سجاد که در زمان امام حسین هم به علوم مختلف آگاه بودند چون روح القدس با ایشان هم بود!

غیر فهم جان که در گاو و خر است/ آدمی را عقل و جانی دیگر است
باز غیر عقل و جان آدمی/ هست جانی در نبی و در ولی


مـفـصـل بن عمر گويد از امام صادق عليه السّلام پرسيدم راجع بدانستن امام عليه السّلام آنچه را در اطراف زمين است ، با اينكه خودش در ميان اتاقى است كه پرده اش انداخته است فرمود: اى مفضل ! خداى تبارك و تعالى در پيغمبر صلى اللّه عليه و آله پنج روح قرار داد: 1ـ روح زندگى كه با آن بجنبد و راه رود 2ـ روح قوه كه با آن قيام و كوشش كند 3ـ روح شـهـوت كـه بـا آن بـخـورد و بـيـاشـامـد و بـا زنـان حـلال خـود نـزديـكى كندروح ايمان كه با آن ايمان آورد و عدالت ورزدروح القدس كه با آن بار نبوت كشد.

چـون پـيـغـمـبـر صـلى اللّه عـليـه و آله وفـات كـنـد، روح القدس از او به امام (جانشين ) مـنتقل شود و روح القدس خواب و غفلت و ياوه گرى و تكبر ندارد و چهار روح ديگر خواب و غفلت و تكبر و ياوه گرى دارند و بوسيله روح القدس همه چيز درك مى شود.

اصول كافى جلد 2 صفحه 17 رواية

مطالبی دیگر هم در لینک زیر موجود است!

http://www.askdin.com/thread20926.html

موضوع قفل شده است