آل عمران چه کسانی هستند؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آل عمران چه کسانی هستند؟

طبق آیه ی 33 سوره ی آل عمران چرا خدا می فرماید برگزیدیم آدم و نوح وآل ابراهیم و آل عمران و از حضرت موسی اسمی برده نشده ؟ و آل عمران چه کسانی هستند؟

کارشناس بحث : رسا

برچسب: 

marjanfeyz;247711 نوشت:
طبق آیه ی 33 سوره ی آل عمران چرا خدا می فرماید برگزیدیم آدم و نوح وآل ابراهیم و آل عمران و از حضرت موسی اسمی برده نشده ؟ و آل عمران چه کسانی هستند؟


با سلام

آل ابراهيم هم خود او و هم موسى و عيسى و پيامبر اسلام ص را شامل مى‏شود، و ذكر آل عمران اشاره مجددى به مريم و حضرت مسيح ع است‏.

اما درباره آل عمران،برخی نیز گفته‏اند كه آنها نيز از آل ابراهيم ميباشند چنان كه درباره آنها فرموده «ذُرِّيَّةً بَعْضُها مِنْ بَعْضٍ» يعنى (ذريه‏اى كه بعضى از بعض ديگر بوجود آمده‏اند.)
و آل عمران موسى و هارون دو پسر عمران ميباشند و عمران نسبش اينست عمران بن يصهر بن فاهث بن لاوى بن يعقوب.
و بعضى گفته‏اند مراد از آل عمران مريم و عيسى است (عمران پدر مريم است) باين نسب: عمران بن هشم بن امون از فرزندان سليمان بن داود زيرا آل مرد اهل بيت اوست كه منسوب باوست‏( ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏4، ص: 41)

[="Tahoma"][="Magenta"]

رسا;247714 نوشت:
مريم و حضرت مسيح

سلام

آل عمران تنها به حضرت عیسی و مریم تعلق دارد؟

چطوری؟

سندش را می شه بدید

چرا ال برهایم کافی نبود؟

چون می خواست حضرت مریم را هم وارد کند؟

یعنی می شه حضرت موسی را جزو ال عمران حساب کرد و حضرت عیسی را ال ابراهیم؟

یا ایشان را همان ال عمران به جهت نبود پدر اما حضرت موسی را ال ابراهیم؟

یعنی سه شخصیت جزو ال ابراهیم نباشند؟:Gol:[/]

کبوتر حرم الزهرا;247715 نوشت:
آل عمران تنها به حضرت عیسی و مریم تعلق دارد؟ چطوری؟ سندش را می شه بدید
با سلام
چون عمران پدر مریم بوده است:
رسا;247714 نوشت:
بعضى گفته‏اند مراد از آل عمران مريم و عيسى است (عمران پدر مريم است) باين نسب: عمران بن هشم بن امون

البته ممکن است عمران در آیه شریفه پدر موسی و هارون نیز باشد اما علامه طباطبایی در تضعیف این احتمال می نویسد: اما آل عمران ظاهرا مراد از آن دودمان عمران پدر مريم باشد، و كلمه" مريم ابنة عمران" در قرآن كريم مكرر آمده، و اما عمران پدر موسى حتى در يك مورد هم ذكر نشده و اگر شده بطورى ذكر نشده كه متعين در پدر موسى باشد، و اين خود مؤيد همين احتمال است كه مراد از وى عمران پدر مريم (ع) باشد، و بنا بر اين مراد از آل عمران عبارت مى‏شود از مريم و عيسى (ع) يا آن دو با همسر عمران.( ترجمه الميزان، ج‏3، ص: 262)
کبوتر حرم الزهرا;247715 نوشت:
چرا ال برهایم کافی نبود؟ چون می خواست حضرت مریم را هم وارد کند؟
اختصاص آل عمران به اينكه آنها نيز از خانواده ابراهيم هستند ظاهرا بواسطه مريم است زيرا اصطفاء مريم اصطفاء بخصوصى است و آن اينكه خداوند او را براى ولادت بدون همسر برگزيد و اعجاز خويش را در وجود او آشكار كرد(تفسير أحسن الحديث، ج‏2، ص: 62)
برخی تفاسیر نیز بر این باورند که تكرار آن براى اين است كه مقدمه‏اى براى شرح حال آنان در آيات آينده باشد.(تفسير نمونه، ج‏2، ص: 518)

توجه داشته باشید که " آل" معمولا به نزديكان افراد بزرگ و شريف گفته مى‏شود.

موضوع قفل شده است