جمع بندی آیا اطاعت از پیامبر در سوره های مدنی تشریع شده است؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اطاعت از پیامبر در سوره های مدنی تشریع شده است؟

سلام. آیا فقط در سوره ها و آیات مدنی دستور به اطاعت از پیامبر را داریم یا اینکه در آیات مکی نیز به پیروی از ایشان، سفارش شده است؟

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد یاسین

سوال: آیا فقط در سوره ها و آیات مدنی دستور به اطاعت از پیامبر را داریم یا اینکه در آیات مکی نیز به پیروی از ایشان، سفارش شده است؟

پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام

در قرآن مجید نوزده مرتبه فعل « اطیعوا» به کار رفته است که جز یک مرتبه مابقی در مورد اطاعت از خداوند و پیامبر اکرم(ص) می باشد.

اولین مورد آیه« قُلْ أَطيعُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ الْكافِرينَ»[1] (بگو: «از خدا و فرستاده (او)، اطاعت كنيد! و اگر سرپيچى كنيد، خداوند كافران را دوست نمى‏ دارد.»).

و آخرین مورد آیه « فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ وَ اسْمَعُوا وَ أَطيعُوا وَ أَنْفِقُوا خَيْراً لِأَنْفُسِكُمْ وَ مَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ»[2] (پس تا مى‏توانيد تقواى الهى پيشه كنيد و گوش دهيد و اطاعت نماييد و انفاق كنيد كه براى شما بهتر است و كسانى كه از بخل و حرص خويشتن مصون بمانند رستگارانند) می باشد.

تمامی این موارد در سوره های مدنی است؛ به نظر می رسد سرّ اینکه چرا در سوره های مدنی دستور به اطاعت از پیامبر(ص) داده شد در حالیکه چنین دستوری در سوره های مکی وجود ندارد این است که پس از هجرت به مدینه، پیامبر(ص) موفق به تشکیل حکومت اسلامی شدند و دستورات مختلف اجتماعی صادر می کردند و پیش از هجرت موقعیتی وجود نداشت تا پیامبر(ص) بخواهند به مسلمانان دستورات اجتماعی بدهند.

این مساله با توجه به سیاق آیات مربوط به اطاعت از دستورات پیامبر(ص) قابل فهم می باشد زیرا موضوع این آیات امور اجتماعی است نه امور صرفا عبادی مانند نماز.

___________________________________
[1] - سوره آل عمران،آیه32.
[2] - سوره تغابن،آیه16.

موضوع قفل شده است