جمع بندی چگونه امام زمان علیه السلام در مقابل قدرتهای اتمی دنیا مبارزه می کند؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه امام زمان علیه السلام در مقابل قدرتهای اتمی دنیا مبارزه می کند؟

با سلام

چگونه امام زمان علیه السلام در مقابل قدرتهای اتمی دنیا مبارزه می کند ؟

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد مشکور

victoryone;603166 نوشت:
با سلام

چگونه امام زمان علیه السلام در مقابل قدرتهای اتمی دنیا مبارزه می کند ؟


سلام و ادب:Gol:

موضوع این پرسش، عمری به درازای بشریت دارد، همیشه در طول تاریخ، مردم از خود می پرسیده اند که چگونه منادیان حق و حقیقت و یا مدافعان حقوق مظلومان می توانند در برابر سردمداران ظلم و ستم و صاحبان زر و زور و تزویر پیروز شوند اما وقتی تاریخ را بررسی می کنیم. در اکثر موارد نمونه های پیروزی حق مداران و مردم مظلوم را بر ظالمان مشاهده می کنیم. پس این اتفاق، هیچگاه دور از دسترس و غیرممکن نبوده و در خصوص پیروزی حضرت مهدی (عج) بر قدرت های جهانی نیز نخواهد بود. که در این مجال، در ضمن بیان نکاتی مقدماتی به عوامل آن اشاره می کنیم:

اولاً:هر پیامبری در هر عصری که برانگیخته شد و برای هدایت و اصلاحات عمومی قیام کرد، از نظر عده و عُدّه و ساز و برگ نظامی و امکانات مادی، نسبت به دشمنان خود ضعیف و غیرقابل مقایسه بود، اما عملاً در تحقق اهدافش پیروز شد. در نتیجه می بینبم تکنولوژی و فن آوری پیشرفته و تسلیحات قوی و ارتش نیرومند، به تنهایی کارساز نیست.

ثانیاً: هم چنان که صاحبان قدرت های مادی و تسلیحاتی(اتمی) امروزین، مغرورانه به قدرت و امکانات و سلاح های پیشرفته خود می بالند، اقوام پیشین نیز بر قدرت تسلیحاتی و نظامی، شهرهای زیبا و حصارهای مستحکم خود می بالیدند و رجز می خواندند که چه کسی زورش به ما می رسد؟ [1] و هم، آن چنان که آن دژهای محکم، شهرها و خانه های زیبا، از اساس درهم فرو ریخت، قدرت های چشم گیر دنیای امروزین نیز محکوم به زوال است. قرآن به ما اطمینان می دهد «که این قدرت های خیره کننده، چون از حق بهره ای ندارند، مانند کف روی آب در معرض فنا و زوال است.»[2] از جمله آن قدرت هایی که به ظواهر مادی و داشته های دنیایی شان دل خوش داشتند و سرانجام در برابر قدرتها و سنن الهی محکوم به شکست شدند قوم عاد و ثمود، فراز و نشیب های متعدد قوم بنی اسراییل، و در تاریخ اسلام همه قدرت های غیرالهی(اموی و عباسی و ...) که یکی پس از دیگری دچار ظهور و افول شدند.

ثالثاً: قرآن با لحن توبیخ آمیزی می فرماید: چرا در زمین گردش نمی کنید و سرنوشت امثال و اسلاف این زورگویان را نمی بینید؟ چرا در مورد سنت لایتغیر الهی ـ که هر که تکبر کرد به زمین خورد ـ نمی اندیشید؟ سنت الهی به زمانی دون زمانی اختصاص ندارد.[3] در آیه دیگر است که: بلی، آن چنان که عدد و قدرت، قلعه های محکم و بناهای مرتفع و شهرهای زیرزمینی آن مردم کبرپیشه را بی نیاز نکرد، ساختمان های برافراشته و ساخته شده از گچ و آهن و آهک و تکنولوژی پیشرفته امروزین نیز درد کسی را دوا نخواهد کرد. خداوند دماغ هر متکبری را به خاک می مالد و اولیایش را غالب می نماید.[4]

بدون شک، راه ها و دلایلی مبنی بر آن که پیروزی حضرت مهدی به طرق معمولی وعادی-البته با کمک خداوندی- تحقق می پذیرد وجود دارد که دراین جا به چند طریقه اشاره می شود:

1. علیرغم ظهور و بروز مدلهای مختلف زندگی اجتماعی و برقراری عدالت و مساوات، توسط مکاتب مختلف بشری اما بدلیل ناکامی این مدلهای ناقص بشری نظیر دموکراسی و مردمسالاری که نتوانسته اند آرامش را برای جوامع به ارمغان آورند این دغدغه و عطش مبنی بر تشکیل یک حکومت جهانی و اعتقاد به یک نجات بخش الهی در نهاد ادیان و دینداران و در نهاد جامعه و افراد وجود دارد از اینرو بدنبال فراهم آمدن شرایط و فردی که شایستگی این انسجام بخشی را داشته باشد می گردند. بنابراین اگر مصلحی که از آسمان حمایت و هدایت می شود، ظهور نماید، و بشر آرمان ها و آرزوهایش را در وجود او ببیند، قطعاً به او ایمان می آورد و از او پیروی می کند. و این در حالی است که قرآن نوید قطعی می دهد که اراده لایزال و لایتغیر خداوندی بر این تعلق گرفته است که صالحان و شایستگان، میراث بر زمین می شوند و صلح و عدالت و آرامش را در جهان برقرار می نمایند.[5]

2. وانگهی، وقتی خداوند کاری را بخواهد انجام دهد، اسبابش را از پیش فراهم می کند. (نه با دخالت مستقیم بلکه از طریق اسباب و علل عادی اش) به فرموده امام صادق علیه السلام، قدرت ها و قطب های جنایت و ظلم، به قدری با هم خواهند جنگید که در نیرو و قدرت فرسوده می شوند. و به قدری از درون به فساد خواهند رفت که مقاومت شان را از دست خواهند داد. آن گاه شما از بی هوشی بیدار می شوید و چون مسلّح به نیروی ایمان و آگاهی هستید، بر آن قدرت های از برون فرسوده و از درون پوسیده پیروز می شوید. آن چنان که قدرت های نظامی افسانه روم و ایران، آن چنان با هم جنگیده بودند که حال و رمقی برای آنها باقی نمانده بود؛ به محضی که مسلمانان بر آنها تاختند، تسلیم شدند.[6] آری خداوند نوید قطعی می دهد که دین رسولش، بر همه ادیان و مذاهب غلبه می یابد. وعده خداوند، قطعی الوقوع است. ولی هنوز این وعده الهی حتمی نشده است و یقیناً حتمیت پیدا می کند.در چنین شرایطی که سلاح های اتمی و دیگر سلاح های ویران گر، حرث و نسل بشری را به تباهی کشاند، و بشر روی زمین زهر تلخ و کشنده سلاح های پیشرفته و قیافه عبوس جنگ های ویران گر را ببینند، و از ظلم و ستم ظالمان و تزویر دروغ بافان خسته و ملول شوند آن مصلح الهی ظهور می کند و آنگاه است که همه بشریت همراه آن امام قائم (عج) می شوند.

3. امام زمان (عج) بر اساس روایات، در زمانی ظهور می کند که سراسر عالم را فتنه و خوف و بلاء و مصیبت فرا گرفته و مردم تشنه امنیت و آرامش و رهایی از مصیبت هایند لذا با نشانه های حقی که در امام عصر(عج) می بینند و وعده های او را وعده حق الهی می یابند با همه وجود و با آغوش باز به همراهی و یاری اش می شتابند.

4. خداوند نوید قطعی می دهد که دین رسولش، بر همه ادیان و مذاهب غلبه می یابد. وعده خداوند، قطعی الوقوع است. ولی هنوز این وعده الهی حتمی نشده است و یقیناً حتمیت پیدا می کند.در این وعده، خداوند تصریح نکرده که این پیروزی و غلبه حتمی با اسلحه و زور نظامی است، بلکه غلبه از طریق منطق و استدلال و اقامه برهان نیز است. چنان چه برخی مفسرین یادآور این نکته شده اند که غلبه دین خدا، بر همه ادیان با برهان و حجت و اسلحه است. و این در زمان خروج مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است که در آن روز، احدی باقی نمی ماند، جز آن که داخل اسلام می شود و یا جزیه می پردازد. و این قول که مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف همان عیسی است، صحیح نیست؛ زیرا اخبار صحیحه متواتره مبنی بر آن که مهدی از عترت رسول صل الله علیه و آله و سلم است، وجود دارد.[7]

بنابراین بشریت هر چند از نظر فکری و عملی پیشرفت نماید، حقایق دینی و الهی بیشتر، کشف و روشن می گردد. و روزگاری می آید که حقانیت دین اسلام، مورد تصدیق دانشمندان منصف غیر مسلمان قرار گیرد. اگر یک عده با لجاجت و عناد با حقایق برخورد می کنند، عده زیادی با دید منصفانه و حق یابی، حقایق را مورد ارزیابی قرار می دهند. [8]

خلاصه آنکه؛ در تمام این مراحل تا پیروزی نهایی به مدد آگاهی و بیداری مردم، پیوستن به جبهه حق، تضعیف جبهه دشمن، توأم با امدادهای الهی باید توجه داشت همه این مراحل پیش روی ها و پیروزی های امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، به تدریج صورت می گیرد، کم کم پیروزی های آن حضرت توسعه می یابد، و با نیروهای تازه که به آن حضرت ملحق می شود، به سراغ فتح مواضع جدید و نهایی می رود.

موفق باشید ...

پاورقی____________________________________________________
[1]. حم سجده، آیه 15، (منْ اشدُّ مِنّا قُوّةً).
[2]. رعد، آیه 17، (فَأَمَّا الزَّبَدُ فَیَذْهَبُ جُفَاء وَأَمَّا مَا یَنفَعُ النَّاسَ فَیَمْکُثُ فِی الأَرْضِ).
[3]. غافر، آیه 82، (أَفَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَیَنظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ کَانُوا أَکْثَرَ مِنْهُمْ وَأَشَدَّ قُوَّةً وَآثَارًا فِی الْأَرْضِ فَمَا أَغْنَی عَنْهُم مَّا کَانُوا یَکْسِبُونَ).
[4]. همان، آیه 21، (فَأَخَذَهُمُ اللَّهُ بِذُنُوبِهِمْ وَمَا کَانَ لَهُم مِّنَ اللَّهِ مِن وَاقٍ).
[5]. قصص، آیه4؛ انبیاء، آیه 105 و نور، آیه 55.
[6].سید محمود طالقانی، پرتوی از قرآن، ج3، ص363-362، چاپ شرکت سهامی انتشار.
[7].الجامع لاحکام القرآن، ج8، ص 121.
[8]. استفاده از مقاله چگونگی پیروزی امام زمان عج، مجله مهدویت، ش 21، عزیزالله علیزاده، با تغییر و تصرف.

فک کنم سوال ایشون این بود که چجوری با این تکنولوژی سلاح های کشتار های جمعی میشه مقابله کرد...؟

techies;604269 نوشت:
فک کنم سوال ایشون این بود که چجوری با این تکنولوژی سلاح های کشتار های جمعی میشه مقابله کرد...؟

سلام و تشکر:Gol:

گرچه در پاسخ اول گفتیم که بخشی از قدرت های امام زمان، در کنار آماده شدن شرایط (اقبال مردم، تضعیف نیروی دشمنان و ...) وابسته به امدادهای الهی برای تحقق قطعی اراده خداوند یعنی تشکیل حکومت جهانی است. از اینرو دشمنان دین و ملت، هر قدر هم به تجهیزات نظامی پیشرفته و سلاح های اتمی مجهز باشند اما در برابر اراده حتمی خدا، قدرت های معنوی امام زمان (عج) و یاران خاصش و اراده مردم به غایت ناتوانند. با این وجود اضافه می کنیم که:

بی شک، نوع سلاحي كه حضرت قائم(عج) در نبردها به كار مي‌گيرد با ديگر سلاح‌ها تفاوت اساسي دارد. واژه سيف كه در روايات آمده است، شايد كنايه از اسلحه نه اين كه مراد خصوص شمشير باشد؛ زيرا اسلحه امام به گونه‌اي است كه با به كارگيري آن ديوارهاي شهر فرو مي‌ريزد يا شهر پودر شده، تبديل به دود مي‌گردد و دشمن با يك ضربه، همانند نمك آب شده، چون سرب ذوب مي‌گردد.

طبق روايتي، سلاح سربازان حضرت(ع) از آهن است؛ ولي چنان است كه اگر بر كوه فرو آيد، آن را به دو نيم كند. شايد دشمن نيز از اسلحه آتش زا استفاده كند، زيرا كه امام عليه السلام لباسي را مي‌پوشد كه ضدگرماست و آن لباسي است كه جبرئيل عليه السلام آن را از آسمان براي ابراهيم عليه السلام آورد تا از آتش نمرود رهايي يابد و آن لباس در اختيار حضرت بقيه الله است و اگر چنين نبود ـ يعني اسلحه و صنعت پيشرفته در اختيار دشمن نبود ـ شايد ضرورتي براي پوشيدن آن لباس وجود نمي‌داشت. هرچند كه شايد جنبة اعجاز آن منظور باشد.(طبسي، چشم اندازي به حكومت حضرت مهدي، ص119.)

امام صادق عليه السلام مي‌فرمايد:« هنگامي كه قائم ما قيام كند، شمشيرهاي نبرد فرود مي‌آيد، شمشيرهايي كه بر هر كدام، نام و نام پدر يك رزمنده نوشته شده است».(اثبات الهداه، ج3، ص523، همان.) وسايل دفاعي نيروهاي مهدي (عج) به گونه‌اي است كه اسلحه دشمن بر آنان كارگر نيست.

امام صادق عليه السلام در اين‌باره مي‌فرمايد: «ياران مهدي عليه السلام اگر با سپاهياني كه بين شرق و غرب را فرا گرفته‌اند، درگير شوند، آنان را در لحظه‌اي نابود مي‌كنند و هرگز سلاح دشمن در آنان تاثير نمي‌كند».(همان)

موفق باشید ...:Gol:

مشکور;604714 نوشت:
بی شک، نوع سلاحي كه حضرت قائم(عج) در نبردها به كار مي‌گيرد با ديگر سلاح‌ها تفاوت اساسي دارد. واژه سيف كه در روايات آمده است، شايد كنايه از اسلحه نه اين كه مراد خصوص شمشير باشد؛ زيرا اسلحه امام به گونه‌اي است كه با به كارگيري آن ديوارهاي شهر فرو مي‌ريزد يا شهر پودر شده، تبديل به دود مي‌گردد و دشمن با يك ضربه، همانند نمك آب شده، چون سرب ذوب مي‌گردد.

طبق روايتي، سلاح سربازان حضرت(ع) از آهن است؛ ولي چنان است كه اگر بر كوه فرو آيد، آن را به دو نيم كند. شايد دشمن نيز از اسلحه آتش زا استفاده كند، زيرا كه امام عليه السلام لباسي را مي‌پوشد كه ضدگرماست و آن لباسي است كه جبرئيل عليه السلام آن را از آسمان براي ابراهيم عليه السلام آورد تا از آتش نمرود رهايي يابد و آن لباس در اختيار حضرت بقيه الله است و اگر چنين نبود ـ يعني اسلحه و صنعت پيشرفته در اختيار دشمن نبود ـ شايد ضرورتي براي پوشيدن آن لباس وجود نمي‌داشت. هرچند كه شايد جنبة اعجاز آن منظور باشد.(طبسي، چشم اندازي به حكومت حضرت مهدي، ص119.)

سلام به استاد و برادر عزيز ، جناب "مشكور"

اينها رو اولين باره كه ميشنوم! (چقدر اطلاع رساني تو كشور شيعهء ما قويه!!!)

امكانش هست منبعي معرفي كنيد براي بيشتر شدن اطلاعات در اين زمينه؟

تشكر

حضرت علی (ع): کمترین قدرت مومن حقیقی، جابجایی ستارگان آسمان با اشاره انگشتان است!

این کمترین قدرت مومن هست قدرت امامِ چنین مومنی رو دیگه خودتون حساب کنید!

در ضمن بمب اتم و حتی قویتر از این بمب، از ماده است و مومن حقیقی قدرت تصرف در ماده و... را دارد! یعنی تنها با یک اراده میتواند کوهی را دود کند!

مشکور;604714 نوشت:
سلام و تشکر

شوخ;604730 نوشت:
حضرت علی (ع): کمترین قدرت مومن حقیقی، جابجایی ستارگان آسمان با اشاره انگشتان است!

جالب بود...من اینارو نمیدونستم...
اینکه مثلا بمب شیمیایی یا بیولوژیکال یا اتمی روی ایشون و یارانشون تاثیر نمیذاره خوب توضیح دادید اما خوب این بمبها روی محیط اطراف تاثیرهای وحشتناکی میذاره, میتونیم این برداشت رو بکنیم که در جنگهای حق علیه باطل با توجه به نکته ای که جناب "شوخ" فرمودن امام اصلا اجازه استفاده از ای بمبهارو به دشمن نمیده...؟

Reza-D;604719 نوشت:
سلام به استاد و برادر عزيز ، جناب "مشكور"

اينها رو اولين باره كه ميشنوم! (چقدر اطلاع رساني تو كشور شيعهء ما قويه!!!)

امكانش هست منبعي معرفي كنيد براي بيشتر شدن اطلاعات در اين زمينه؟

تشكر


سلام عزیز

در عمده منابع روایی شیعه در گوشه گوشه مباحث مهدویت، چنین مطالبی را می توانید بیابید. اگر نرم افزار های مربوط به مهدویت، نظیر معجم احادیث الامام مهدی (عج)؛ کتابخانه امام مهدی(عج)؛ مرجع مهدویت و ... را داشته باشید یا به کتب روایی در باره مهدویت نظیر اکمال الدین شیخ صدوق؛ الغیبه نعمانی؛ الملاحم و الفتن سید بن طاووس و روایات بحارالانوار علامه مجلسی باب مهدویت دسترسی داشته باشید. با تحقیق و تفحص می توانید در این خصوص مطالبی بیابید.

بعلاوه در همین رابطه می توانید به منابع مرتبط با مهدویت از سلسله آثار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(حفظه الله)، چشم اندازی به حکومت حضرت مهدی (عج) آیت الله طبسی و دیگر آثار این موضوع مراجعه کنید.

موفق باشید ...:Gol:

techies;604752 نوشت:
اما خوب این بمبها روی محیط اطراف تاثیرهای وحشتناکی میذاره, میتونیم این برداشت رو بکنیم که در جنگهای حق علیه باطل با توجه به نکته ای که جناب "شوخ" فرمودن امام اصلا اجازه استفاده از ای بمبهارو به دشمن نمیده...؟

سلام مجدد:Gol:

در روایات، امام زمان (عج) را بعنوان وارث تمام انبیاء الهی معرفی می کند. «أَلَا إِنَّهُ وَارِثُ كُلِّ عِلْمٍ وَ الْمُحِيط بکل فهم»(خطبه غدیریه) اگر کسي بخواهد مدير گروهي باشد، تحولی عظیم و عمیق آنهم در سطحی جهانی ایجاد کند. بايستي امتيازاتي را داشته باشد. اولين امتياز بعد از حيات و زندگي، علم و قدرت است.

پيامبران و ائمه عليهم السلام که انسان‌هاي برتر هستند وقتي معرفي مي‌شوند. جزء برترين فضائلشان علم و قدرت است. امام زمان (عج) وارث همه آن امتیازات در عالی ترین مرتبه اش است.

«الا انه وارث کل علم» یعنی: علم و قدرت های معنوی همه انبیاء و اوصیاء الهی و همه آنچه حضرت داوود و سلیمان و موسی و دیگر انبیاء الهی(علیهم السلام) باذن الهی گوشه ای از آن قدرتها را به مرحله ظهور و بروز رساندند. علم آدم ابوالبشر تا خاتم الانبياء صلّي الله عليه و آله و سلّم، علم اميرالمؤمنين عليه‌السلام تا امام حسن عسکري عليه‌السلام وارث علم تمامي علم و علما و دانشمندان هستند. در طول تاريخ هرکسي هر دانشي دارد، آن دانش نزد امام زمان عليه‌السلام است. در یک کلام، تمام آن علم و قدرت در تحقق حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) در اختیار ایشان است. در روايات به این معنا که مواريث انبياء پيش امام زمان عليه‌السلام اشاره شده است.

«و المحيط بکل فهم» یعنی: هرچه ما مي‌فهميم و درک مي‌کنيم، امام زمان عليه‌السلام درک ما را هم درک مي‌کنند و اين مسئله را خدا قرار داده است. در مورد خداوند مي‌گوييم. «لا يدرکه الابصار و هو يدرک الابصار» او بصرها را درک مي‌کند نه اين که ديده‌ها را مي‌بيند بلکه ديدن ها را مي‌بيند و امام زمان عليه‌السلام مسلط بر ديدن‌ها و شنيدن‌ها است، بر خواندن‌هاست، بر لمس کردن‌هاست، بر چشيدن‌هاست، مسلط بر تصمیم و اراده هاست، محیط بر اقدام و عملهاست و نافذ در قلبهاست. او بر همه‌ي حواس ما که هر کاري مي‌کند، مسلط است.

از اینرو وقتی امام زمان عليه‌السلام بر درک و اراده های ما مسلط هستند، لذا حضرت مي‌توانند با تسلطي که بر ادراکات دارند، ادراکات ما را کنترل کنند، تصمیمات و اراده های ما را از کار بيندازند و يا تقويت کنند. لذا اراده‌ي ايشان اگر تعلق بگيرد، ادراکات و اراده ی جبهه حق قوي‌تر و ادراکات و اراده ی جبهه باطل تضعیف شده و یا بالکل از کار می افتد.

موفق باشید ...:Gol:

techies;604752 نوشت:
جالب بود...من اینارو نمیدونستم...
اینکه مثلا بمب شیمیایی یا بیولوژیکال یا اتمی روی ایشون و یارانشون تاثیر نمیذاره خوب توضیح دادید اما خوب این بمبها روی محیط اطراف تاثیرهای وحشتناکی میذاره, میتونیم این برداشت رو بکنیم که در جنگهای حق علیه باطل با توجه به نکته ای که جناب "شوخ" فرمودن امام اصلا اجازه استفاده از ای بمبهارو به دشمن نمیده...؟

آصف بن برخیا که اسم اعظم میدانست و تخت بلقیس را در طرفه العینی پیش حضرت سلیمان آورد، کوهها که مسخَّر حضرت داوود بودند و.. نمونه هایی است که در قرآن هم آمده!

بله در حملات اتمی حضرت بعد ظهورشان حتما چنین تصرفاتی خواهد داشت اما قبل ظهور چون جنگ هست بعضی جاها بمباران خواهد شد مثل خود خراسان که برخی از یاران امام در آنجا هستند و در احادیث هم به آنها اشاره شده!

حتی اگر بمب اتمی استفاده کنند حضرت و یارانشان میتوانند تنها با اشاره ای آن بمب را به یک قوطی کوچک و... تبدیل کنند!!!

بنام خدا

سلام و ادب:Gol:

ضمن تشکر از مشارکت دوستان عزیز، نکاتی را در جمعبندی بحث پیش رو تقدیم می کنیم:

اول. موضوع این پرسش، عمری به درازای بشریت دارد، که چگونه منادیان حق و حقیقت، می توانند در برابر سردمداران ظلم و ستم پیروز شوند با بررسی تاریخ می بینیم نمونه های بسیاری از پیروزی حق مداران و مردم مظلوم را بر ظالمان مشاهده می کنیم.

دوم. هر پیامبری از نظر عده و عُدّه و ساز و برگ نظامی و امکانات مادی، نسبت به دشمنان خود ضعیف و غیرقابل مقایسه بود، اما عملاً در تحقق اهدافش پیروز شد.

سوم. چنان که دژهای محکم قدرتهای ناحق پیشین، در برابر حق و اراده خدا از اساس درهم فرو ریخت، قدرت های چشم گیر(اتمی) دنیای امروزین نیز محکوم به شکست و زوال اند. قرآن به ما اطمینان می دهد «که این قدرت های خیره کننده، چون از حق بهره ای ندارند، مانند کف روی آب در معرض فنا و زوال است.»( رعد، آیه 17)

چهارم. قرآن با لحن توبیخ آمیزی می فرماید: چرا در زمین گردش نمی کنید و سرنوشت امثال و اسلاف این زورگویان را نمی بینید؟ چرا در مورد سنت لایتغیر الهی ـ که هر که تکبر کرد به زمین خورد ـ نمی اندیشید؟ سنت الهی به زمانی دون زمانی اختصاص ندارد. (غافر، آیه 82) خداوند در آیه دیگری می فرماید: " ... خداوند دماغ هر متکبری را به خاک می مالد و اولیایش را غالب می نماید."( غافر، آیه 21)

پنجم. راه ها و دلایلی مبنی بر آن که پیروزی حضرت مهدی به طرق معمولی وعادی-البته با کمک خداوندی- تحقق می پذیرد وجود دارد:


  1. بدلیل ناکامی مدلهای ناقص بشری نظیر دموکراسی و مردمسالاری و ... اگر مصلحی که از آسمان حمایت و هدایت می شود، ظهور نماید، و بشر آرمان ها و آرزوهایش را در وجود او ببیند، قطعاً به او ایمان می آورد و از او پیروی می کند.
  2. وقتی خداوند کاری را بخواهد انجام دهد، اسبابش را از پیش فراهم می کند. (نه با دخالت مستقیم بلکه از طریق اسباب و علل عادی اش). خداوند نوید قطعی می دهد که دین رسولش، بر همه ادیان و مذاهب غلبه می یابد. وعده خداوند، قطعی الوقوع است. ولی هنوز این وعده الهی حتمی نشده است و یقیناً حتمیت پیدا می کند.
  3. امام زمان (عج) بر اساس روایات، در زمانی ظهور می کند که سراسر عالم را فتنه و خوف و بلاء و مصیبت فرا گرفته و مردم تشنه امنیت و آرامش و رهایی از مصیبت هایند لذا با نشانه های حقی که در امام عصر(عج) می بینند با همه وجود و با آغوش باز به همراهی و یاری اش می شتابند.
  4. در این وعده قطعی، خداوند تصریح نکرده که این پیروزی و غلبه حتمی با اسلحه و زور نظامی است، بلکه غلبه از طریق منطق و استدلال و اقامه برهان نیز است.
  5. نوع سلاحي كه حضرت قائم(عج) در نبردها به كار مي‌گيرد با ديگر سلاح‌ها تفاوت اساسي دارد. واژه سيف كه در روايات آمده است، شايد كنايه از اسلحه نه اين كه مراد خصوص شمشير باشد؛ زيرا اسلحه امام به گونه‌اي است كه با به كارگيري آن ديوارهاي شهر فرو مي‌ريزد يا شهر پودر شده، تبديل به دود مي‌گردد و دشمن با يك ضربه، همانند نمك آب شده، چون سرب ذوب مي‌گردد.
  6. امام صادق عليه السلام مي‌فرمايد:« هنگامي كه قائم ما قيام كند، شمشيرهاي نبرد فرود مي‌آيد، شمشيرهايي كه بر هر كدام، نام و نام پدر يك رزمنده نوشته شده است».(اثبات الهداه، ج3، ص523، همان.) وسايل دفاعي نيروهاي مهدي (عج) به گونه‌اي است كه اسلحه دشمن بر آنان كارگر نيست.

ششم. در روایات، امام زمان (عج) را بعنوان وارث تمام انبیاء الهی معرفی می کند. «أَلَا إِنَّهُ وَارِثُ كُلِّ عِلْمٍ وَ الْمُحِيط بکل فهم»(خطبه غدیریه) اگر کسي بخواهد مدير گروهي باشد، تحولی عظیم و عمیق آنهم در سطحی جهانی ایجاد کند. بايستي امتيازاتي را داشته باشد. اولين امتياز بعد از حيات و زندگي، علم و قدرت است. امام زمان (عج) وارث همه آن امتیازات در عالی ترین مرتبه اش است.

وقتی امام زمان عليه‌السلام بر درک و اراده های ما مسلط هستند، لذا حضرت مي‌توانند با تسلطي که بر ادراکات دارند، ادراکات ما را کنترل کنند، تصمیمات و اراده های ما را از کار بيندازند و يا تقويت کنند. لذا اراده‌ي ايشان اگر تعلق بگيرد، ادراکات و اراده ی جبهه حق قوي‌تر و ادراکات و اراده ی جبهه باطل تضعیف شده و یا بالکل از کار می افتد.

برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به:


  • نرم افزار های مربوط به مهدویت، نظیر معجم احادیث الامام مهدی (عج)؛ کتابخانه امام مهدی(عج)؛ مرجع مهدویت و ...
  • یا به کتب روایی در باره مهدویت نظیر اکمال الدین شیخ صدوق؛ الغیبه نعمانی؛ الملاحم و الفتن سید بن طاووس و روایات بحارالانوار علامه مجلسی باب مهدویت
  • بعلاوه در همین رابطه می توانید به منابع مرتبط با مهدویت از سلسله آثار آیت الله العظمی صافی گلپایگانی(حفظه الله)، چشم اندازی به حکومت حضرت مهدی (عج) آیت الله طبسی و دیگر آثار این موضوع مراجعه کنید.

موفق باشید ...:Gol:
موضوع قفل شده است