آیا همه ی احادیث بنیه علمی دارند ؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا همه ی احادیث بنیه علمی دارند ؟

سلام
داشتم تو نت میگشتم که سیدم به این مقاله :
سلامت نیوز: اکنون دانشمندان ثابت کرده‌اند که بخشندگی و کمک به دیگران در سلامت جسمی تأثیرگذار است و موجب افزایش طول عمر می‌شود.

تحقیقات 5 ساله دانشمندان از 846 نفر نشان می‌دهد که احتمال مرگ افرادی که در شرایط استرس آور زندگی خود به دیگران کمک کرده‌اند، کمتر از دیگران بوده است.

در میان این شرایط استرس آور زندگی می‌توان به موضوعاتی چون ابتلا به بیماری‌های جدی، بیکاری، مشکلات مالی و یا مرگ یکی از نزدیکان اشاره کرد.

شرکت کنندگان در این تحقیق مقدار زمانی که این افراد طی 12 ماه گذشته به کمک دوستان، همسایگان یا خویشاوندانی که با آنها زندگی نمی‌کنند، شتافته‌اند را گزارش کردند. این کمک‌ها می‌تواند شامل حمل و نقل، پیام رسانی، خرید، انجام کارهای منزل، نگاه داری از بچه‌ها و یا کارهای دیگر باشد.

مایکل جی پولین از دانشگاه بوفالو در آمریکا اظهار داشت: این تحقیق در درک ما از تأثیر بخشندگی به دیگران در سلامت جسمی و حفظ فرد بخشنده و نیکوکار در مقابل تأثیرات منفی استرس نقش مهمی ایفا کرده است.

وی افزود: نتیجه گیری ما این است که کمک به دیگران میزان مرگ و میر را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد، چرا که این مسئله فرد را در مقابل استرس و مرگ و میر ناشی از آن حفظ می‌کند. همان طور که عنوان تحقیق نشان می‌دهد ما این فرضیه را آزمایش کردیم که کمک کردن به دیگران می‌تواند ارتباطی بین کاهش استرس و مرگ و میر برای فرد کمک کننده داشته باشد یا خیر.

این محقق یادآور شد: طی این تحقیق 5 ساله ما به این نتیجه رسیدیم که احتمال مرگ افرادی که در مواجه با شرایط استرس آور زندگی به دیگران کمک کرده بودند، کمتر از دیگران بوده است.

نتایج این تحقیق فراتر از تحلیل‌های پیشین رفته و مزایای جسمانی و سلامتی کمک کردن به دیگران را نشان می‌دهد.

این تحقیق با همکاری دانشگاه‌های "استون بروک" و "گرد ولی" انجام شده و نشان می‌دهد که اگرچه مشخص است که انزوای اجتماعی و استرس تأثیر منفی روی سلامتی دارد اما این تحقیق به این بخش مسئله نپرداخته است که آیا افرادی که از دیگران کمک دریافت می‌کنند و یا مورد حمایت قرار می‌گیرند نیز در مقابل استرس حفظ شده و این مسئله روی سلامتی آنها تأثیر گذار است یا خیر.

نتایج این تحقیق قرار است در مجله آمریکایی سلامت عمومی منتشر شود.
http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=66966&cat=8

بعد خوندنش نا خود آگاه یاد این حدیث افتادم : صدقه عمر را زیاد میکند ! راستش نمیدونم از کیه ولی خیلی شنیدم
این مقاله یه جورایی تایید علمی این حدیث هست !
حالا سوالم اینه : همه ی احادیث منشا علمی دارند ؟؟ یا فقط بعضی ها ؟؟


با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: مجید

سؤال:
همه احادیث منشأ علمی دارند؟ یا تنها برخی از آنها؟

پاسخ:
اهميت و ارزش علوم طبيعى و مطالب علمى نزد اسلام براى همه روشن است. اساساً دين اسلام بيش از ساير اديان به اين موضوع توجه نموده است. سوگندهاى قرآن و آموزه‌هاى آن، بهترين گواه در اين زمينه است. افزون بر آن، احاديث منقول از سوى ائمه معصومين (عليهم السلام) مؤيد اين مدعا است. در اين جا به عنوان نمونه به چند مورد اشاره مى‏‌كنيم:
1. ميكرب‌‏شناسى
لازم به تذكر است كه ميكرب‏ ها نيز به علت شيطنت و آزارى كه به انسان دارند، شيطان در لسان احاديث نام گذارى شده‏‌اند.
الف. پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله) فرمود: «لا تووا منديل اللحم فى البيت فانه مربض الشيطان؛ دستمال گوشتى در خانه جاى ندهيد كه آرامگاه شيطان است».
ب. امام باقر (عليه السلام) فرمود:«انما قصوا الاظفار لانّهم مقبل الشيطان؛ناخن‏ ها را بگيريد كه آنها شيطان را جاى مى‏‌دهند».
2. سرايت وبا به وسيله‏ ى آب
الف. امام سجاد (علیه السلام) فرمود:« و امزج مياهم بالوباء ؛پروردگارا آب آنها را به وبا آلوده كن».
ب. امام على (عليه السلام) فرمود:« وجد حوا بينى و بينهم شرباً وبيئاً ؛و اين آب گوارا را بين من و خودشان (ياران معاويه) گل آلود و پر درد كنند»،(1).
3. سرايت جذام از راه تنفس
الف. پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله) فرمود:« و كره ان يكلّم الرجل مجذوماً إلا ان يكون بينه قدر ذراع ؛پيامبر (صلى الله عليه و آله) با شخص جذامى سخن نمى‏‌گفت مگر از فاصله يك ذراع».
ب. امام صادق (عليه السلام)فرمود: «سعة الجيب و الشعر الذى يكون فى الانف امام من الجذام ؛گشادگى سينه و موهاى بينى انسان را از جذام امان مى‏‌دهد».
4. اصل قرنطينه
الف. پيامبر (صلى الله عليه و آله) فرمود:« اذا سمعتم به (الطاعون) فى الارض فلا تقدموها و اذا وقع فى ارض و انتم بها فلا تخرجوا فراراً منه؛ وقتى در زمينى از وجود طاعون چيزى شنديد به آن زمين نزديك نشويد، اگر در آن زمين هستيد از آن خارج نگرديد».
ب. پيامبر (صلى الله عليه و آله) فرمود: «لا يورد ذو عاهة على مصح ؛ شخص بيمار بر آدم سالم وارد نگردد».
5. سم‏ شناسى
امام على (عليه السلام) فرمود: «دواى تو در بدن تو است و نمى‏ فهمى و بيمارى تو از خودت است و نمى‏ بينى.»
امام صادق (عليه السلام) فرمود: «صحت و مرض در بدن انسان در مقام مقابله و معارضه‏ هستند.»
6. وراثت و علم ژنتيك
الف. امام على (عليه السلام) فرمود: «اذا كرم اصل الرجل كرم مغيبه و محضره؛ كسى كه داراى اصالت خانوادگى است در هر حال چه پنهان و چه آشكار بزرگوار است».
ب. پيامبر (صلى الله عليه و آله) فرمود:« انظر فى أىّ شى‏ء تضع ولدك فان العرق وساس؛ بنگر نطفه خود را در چه محلى قرار مى‏ دهى متوجه باش كه صفات و سجاياى اجدادى به فرزندان مى‏‌رسد» (عرق منطبق با ژن است).


منبع و مأخذ:

1. موسوی، سید رضی، نهج‏ البلاغه، خطبه‏ 361.

منبع برای مطالعه بیشتر:
1. پاک‌نژاد، سيد رضا، اولين دانشگاه و آخرين پيامبر، جلد 1 .

در پناه کردگار سپهر باشید.


موضوع قفل شده است