پروژه

نوشتن پروژه برای دیگران

با سلام
من توی یکی از سایت های پرسش و پاسخ عضو هستم در این سایت ها هر کسی هر مشکلی دارد می گوید و کسی که توانایی حل آن مشکل را دارد به ازای پولی که طرف مقابل میدهد آن را انجام میدهد. در این سایت بعضی از افراد هم تمرین ها و پروژه های درسی خود را در آنجا ثبت میکندد.
من از مرجع تقلیدم پرسشی را در این زمینه مطرح کردم و ایشان این جواب را دادند
سوال:با سلام و عرض خسته نباشید میخواستم بدونم که حکم شرعی نوشتن تمرین یا پایان نامه برای دیگران چیست؟ آیا پولی که از این طریق به دست می آید حرام است؟ اگه نوشتن همراه با یاد دادن باشد چطور؟

پاسخ: راهنمایی دانشجویان خوب است ولی طراحی و تکمیل پروژه درسی و نوشتن پایان نامه بجای آنها، که دانشجو موظف باشد که شخصا این کار را انجام دهد، جایز نیست (حتی اگر همراه با تعلیم باشد) و کسب درآمد از این طریق نیز جایز نمی باشد.

همیشه موفق باشید
دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / استفتائات
حال سوالی که مطرح است که آیا من هیچ پروژه ای رو نباید انجام بدم. یا بررسی کنم کخ آیا این پروژه رو استاد گفته یا نه؟ الان من یک پروژه برای کسی نوشتم آیا آن پول حرام می شود و نباید پولی گرفته شود؟(احتمال زیاد تمرین درسی باشد).


برچسب: 

چرا انجام پروژه های درسی حرام است؟

انجمن: 

درود,
چرا کسب درآمد از راه انجام پروژه های درسی حرام است؟ شغل بنده برنامه نویسی نرم افزارهای کامپیوتر هست و نیمی از در آمد این شغل از راه انجام پروژه های پایانی دانشجویان هست.
به عنوان مثال کسی که چاقو میفروشه کار جرامی انجام نمیده گرچه ممکنه کسی ار اون فرد چاقو بخره به قصد کشتن فرد دیگری. پس انجام پروژه های دانشجویی هم نباید عقلا مشکلی داشته باشه چرا که کسی نرم افزاری به بنده سفارش میده و قصد استفاده از اون نرم افزار به عنوان پروژه درسیش رو داره (که کار اشتباهی هست چون باید خود اون فرد بسازه). پس به کسی که برنامه رو میسازه ربطی نداره که کارفرما چه قصدی داره.
از طرفی سازوکار دانشکاه ها هم انقدر ناکارامد هست که دانشجو چیزی داخل دانشگاه یاد نمیگیره که بخواد خودش پروژه ها رو بسازه.
با این دلایلی که عرض کردم لطفا توضیح بدید چرا کسب درآمد از راه انجام پروژه های درسی حرام است؟
تشکر