دین زدگی ، دین گریزی ، افراط

علت گریزان شدن عده ای از دین اسلام چیست؟

به چه دلیل در سالهای اخیر در جامعه شاهد آن هستیم که عده ای از دین اسلام خارج می شوند و به ادیانی همچون مسیحیت و یا زرتشت روی میاورند، آیا نمی تواند به این دلیل باشد که عده ای از مسلمانان متعصب اجبارهای زیادی را اعمال می کنند و قبول ندارند در دین اجباری وجود ندارد و بجای نگاه به خودشان نگاهشان به دیگران است برای عیب جویی؟ یا نمی تواند به این دلیل باشد که حکومت به اسم اسلام به همه کار مردم کار دارد و حتی به زندگی خصوصی آنان کار دارد و با یورش به پشت بامها و نابود کردن تجهیزات ماهواره تعیین میکند که چه چیز را حق دارند ببینند و چه چیز را حق ندارند ببینند؟
در قبل از انقلاب هیچ اجباری در مسائل دینی در کار نبود و هیچکس را از اسلام گریزان نمی دیدیم پس نمی توان علت گریز بعضی ها را اجبار دانست؟
عده ای هم میفرمایند این اوضاع آخرالزمان است و ربطی به این چیزها ندارد که در پاسخ عرض میکنم اتفاقا" بخاطر وجود همین اجبارها و بدلیل اعمال سلیقه های شخصی در دین و دخالت حکومت در دین مردم و به زور به بهشت فرستادن است که آخرالزمان به این صورت درآمده مردم که یک مرتبه و بی علت تغییر نکردند آنهایی هم که از دین برنگشته اند دل خوشی از این اجبارهای دینی ندارند و کار به جایی رسیده که کسانیکه زمانی برای بزرگان دین چون پیامبر و امامان احترام قائل بودند حالا میگویند آنها هم مثل اینها (منظور حکومت است) بودند و دیگر احترامی قائل نیستند جوری نگویید چون آخرالزمان است انگار که هیچ اتفاق دیگری نیافتاده بلکه اتفاقاتی که افتاد و میتوانست نیافتد مارا به این آخرالزمان رساند و آخرالزمان بودن مقصران این اوضاع را بی تقصیر نمی کند. بالاخره علت چیست؟ و چطور میشود جلوی آنرا گرفت؟ و اصلا" لازم است جلوی این اوضاع را گرفت یا که فقط باید منفعلانه نشست و نظاره گر بود؟ مسئله امر به معروف ونهی از منکر هم خود یکی از دلایل گریزان شدن مردم است و خود بنوعی اجبار را تداعی می کند. اگر هم عده ای معتقدند که نخیر مردم اینطور نیستند بسیار خب میگوییم عده ای از مردم این که دیگر درست است منتها عده ای که در اکثریت است.
ضمنا بد نیست متنی زیبا از مرحوم حسین پناهی را ذکر کرد :

بهشت رفتن به زووووووررررر....

بچه دار شدن به زوووووورررررر...

حجاب مردم به زو‌‌‌ووووورررررر...

پول در آوردن به زووووورررر.....

خوشبخت شدن به زووووورررر...

خوشبخت ماندن به زوووووررررر...

خرج عروسی به زووووووررررر....

خرج زندگی به زوووووورررررر...

فکر کنم خیلی وقت است در " زورخانه " زندگی میکنیم....
اينجــــــا ايران است!!!
اينــکه شما در خانه چه برنامه‌اى می‌بينيد به ما مربوط است،
اينکــــه در خيابان چه مي‌پوشيد به مــــا مربوط اســــــت،
آنچــه می‌نوشـــيد و آنچه می‌گوييـــد به مــــــا مربوط اســــت!
با چه کسى بيرون ميرويد به‌ مــــــا مربوط اســــت،
چه دينــى داريد و چگونه آرايـــش ميکنيد به مـــــا مربوط است؛
امـــــا امنيت....،
قدرت خريد...،
کيفيت تحصيل...،
آينده فرزندانتان...،
تفريح جوانانتان...،
امنيت راه‌ها...،
مشکل مسکن و بقيه موارد: به مـــا مربوط نـــيســـت،
(((مشــــــکل خودتــان اســــت)))

بررسی عوامل دین زدگی و یا دین گریزی جوانان در جامعه اسلامی

سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

اکثر کاربران و اساتید گرامی این موضوع را به عینه در میان جوانان و عموم افراد جامعه حس میکنند . این مطلب درمیان قشر جوان وروشنفکر دانشگاه از حساسیت ویژه ای برخوردار است . .

تلخ است اما به عنوان افرادی که دل هایمان برای شکوه وعظمت اسلام میلرزد باید که دراین مکان ها (سایت دینی) به فکر بررسی ورسیدن به راه حل هایی باشیم تا جوانان وافراد عام را به اسلام ناب محمدی (ص) باز گردانیم .جوانانی که دلهای پاکشان برای اسلام میطپد اما احساسات جریحه دار شده شان از طرف برخی خیر خواهان !!! وافکار درهجوم تبلیغات شیطان صفتشان هنوز با عطر اسلام جان میگیرند .باید راه های تزریق سموم شک وتردید و دل زدگی را بیابیم و چاره ای برای این معزل در حال رشد پیدا کنیم .

مدتی قبل یکی از این عزیزان که پسری بی غل وغش هم بود برای مشاوره نزد بنده آمدند وماجرایی را در ارتباط با این موضوع تعریف کردند که شنیدنش خالی از لطف نیست .

ادامه دارد .