یک نگاه اندکی عمیق تر به قرآن

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یک نگاه اندکی عمیق تر به قرآن

یک نگاه اندکی عمیق تر به قرآن :

سوگند به روز وقتی نور می گیرد و به شب وقتی آرام می گیرد که من نه تو را رها کرد ه ام و نه با تو دشمنی کرد ه ام (ضحی 1-2). افسوس که هر کس را به تو فرستادم تا به تو بگویم دوستت دارم و راهی پیش پایت بگذارم او را که مرا به سخره گرفتی (یس 30). و هیچ پیامی از پیام هایم به تو مرسید مگر از آن روی گردانیدی (انعام 4). و با خشم رفتی و فکر کردی هرگز بر تو قدرتی نداشته ام (انبیا 87). و مرا به مبارزه طلبیدی و چنان توهم زده شدی که گمان بردی خودت بر همه چیز قدرت داری (یونس 24). و این در حالی بود که حتی مگسی را نمی توانستی و نمی توانی بیافرینی و اگر مگسی از تو چیزی بگیرد نمی توانی از او پس بگیری (حج 73). پس چون مشکلات از بالا و پایین آمدند و چشمهایت از وحشت فرو رفتند، و قلبت آمد توی گلویت و تمام وجودت لرزید چه لرزشی، گفتم کمک هایم در راه است و چشم دوختم ببینم که باورم میکنی اما به من گمان بردی چه گمان هایی ) احزاب 10( تا زمین با آن فراخی بر تو تنگ آمد پس حتی از خودت هم به تنگ آمدی و یقین کردی که هیچ پناهی جز من نداری، پس من به سوی تو بازگشتم تا تو نیز به سوی من بازگردی، که من مهربان ترینم در بازگشتن (توبه 118). وقتی در تاریکی ها مرا بزاری خواندی که اگر تو را برهانم با من می مانی، تو را از اندوه رهانیدم اما باز مرا با دیگری در عشقت شریک کردی (انعام 63- 64). این عادت دیرینه ات بوده است، هرگاه که خوشحالت کردم از من روی گردانیدی و رویت را آن طرفی کردی و هر وقت سختی به تو رسید از من ناامید شده ای. (اسرا 83). آیا من برنداشتم از دوشت باری که می شکست پشتت؟ (سوره شرح 2-3). غیر از من خدایی که برایت خدایی کرده است؟ (اعراف 59). پس کجا می روی؟ (تکویر 26). پس از این سخن دیگر به کدام سخن می خواهی ایمان بیاوری؟ (مرسلات 50). چه چیز جز بخشندگی ام باعث شد تا مرا که می بینی خودت را بگیری؟ (انفطار 6). مرا به یاد می آوری؟ من همانم که بادها را می فرستم تا ابرها را در آسمان پهن کنند و ابرها را پاره پاره به هم فشرده می کنم تا قطره ای باران از خلال آن ها بیرون آید و به خواست من به تو اصابت کند تا تو فقط لبخند بزنی، و این در حالی بود که پیش از فرو افتادن آن قطره باران، ناامیدی تو را پوشانده بود (روم 48). من همانم که می دانم در روز روحت چه جراحت هایی برمی دارد، و در شب روحت را در خواب به تمامی بازمی ستانم تا به آن آرامش دهم و روز بعد دوباره آن را به زندگی برمی انگیزانم و تا مرگت که به سویم بازگردی به این کار ادامه می دهم (انعام 60). من همانم که وقتی می ترسی به تو امنیت می دهم (قریش 3). برگرد، مطمئن برگرد، تا یکبار دیگر با هم باشیم (فجر 28-29) تا یکبار دیگر دوست داشتن همدیگر را تجربه کنیم (مائده 4(.

با سلام و عرض ادب
آیاتی که ذکر فرمودید در چینش بسیار زیبایی قرار گرفته اند اما بسیاری از ترجمه ها غلط و یا غیر آیه می باشد که نمونه هایی از ترجمه ها رو خدمت شما عرض میکنم:
مائده آیه 4:
از تو سؤال می کنند چه چیزهایی برای آنها حلال شده است؟ بگو: «آنچه پاکیزه است ، برای شما حلال گردیده ( و نیز صید ) حیوانات شکاری و سگهای آموخته ( و تربیت یافته ) که از آنچه خداوند به شما تعلیم داده به آنها یاد داده اید ، ( بر شما حلال است ) پس ، از آنچه این حیوانات برای شما ( صید می کنند و ) نگاه می دارند ، بخورید و نام خدا را ( به هنگام فرستادن حیوان برای شکار ، ) بر آن ببرید و از ( معصیت ) خدا بپرهیزید که خداوند سریع الحساب است!»
یس آیه 30:
افسوس بر این بندگان که هیچ پیامبری برای هدایت آنان نیامد مگر اینکه او را استهزا می کردند!
انبیاء آیه 87:
و ذا النون [ یونس ] را ( به یاد آور ) در آن هنگام که خشمگین ( از میان قوم خود ) رفت و چنین می پنداشت که ما بر او تنگ نخواهیم گرفت ( امّا موقعی که در کام نهنگ فرو رفت ، ) در آن ظلمتها ( ی متراکم ) صدا زد: « ( خداوندا! ) جز تو معبودی نیست! منزّهی تو! من از ستمکاران بودم!»
و...
البته ظاهرا ترجمه ها لازمه آیه یا تنهی به مناسبت ارتباط کمی که دارند ذکر شدند اما این نکته لازم است که این ترجمه ها نمی تواند مورد اسناد باشند.

ممنون زیاد دقیق نشده بودم همینطوری از کلیتش خوشم اومد و ارسال کردم.
البته آنچه شما فرمودید بهتر است..
یا حق

موضوع قفل شده است