جمع بندی یافتن استاد علوم غریبه و عرفان

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
یافتن استاد علوم غریبه و عرفان

سلام.
حقیقتش من در طب سنتی و فلسفه اساتید بزرگی دارم و با این علوم آشناییت کافی دارم و الان در حال پیشرفت و تثبیت درین علوم هستم، اما نمیدونم چرا به هردری میزنم از اساتید عرفان و همچنین جفر کسی گیرم نمیاد یا جلوی پام قرار نمیگیره.
دوستان میتونید بنده رو راهنمایی کنید؟ در خصوصی یا در تاپیک؟ ترس ازین دارم استاد غلطی گیرم بیفته و منو به خاک سیاه بنشونه.
با تشکر.

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

پرسش :
من در طب سنتی و فلسفه اساتید بزرگی دارم و با این علوم آشنایی کافی دارم و الان در حال پیشرفت و تثبیت در این علوم هستم، اما نمی دونم چرا به هردری می زنم از اساتید عرفان و همچنین جفر کسی گیرم نمیاد یا جلوی پام قرار نمی گیرد. بنده را راهنمایی کنید؟

پاسخ :
شخصى آمد خدمت پيغمبر اسلام :doa(1): و گفت: از غرائب علم برايم بگو. علوم‏ غريبه‏ را برايم بگو. از چيزهايى كه نادر و كمياب است، برايم بگو.
پيغمبر اسلام :doa(1):فرمود:
اين به چه درد تو مى ‏خورد؟ تو اول از علوم مفيد استفاده كن. اول «معرفت الله». در حديث آمده است:

«وَجَدْتُ عِلْمَ النَّاسِ كُلَّهُ فِى أَرْبَعٍ أَوَّلُهَا أَنْ تَعْرِفَ رَبَّكَ وَ الثَّانِى أَنْ تَعْرِفَ مَا صَنَعَ بِكَ وَ الثَّالِثُ أَنْ تَعْرِفَ مَا أَرَادَ مِنْكَ وَ الرَّابِعُ أَنْ تَعْرِفَ مَا يُخْرِجُكَ مِنْ دِينِكَ؛
علم در چهار چيز است:
اول،‏«أَنْ تَعْرِفَ رَبَّكَ» خدايت را بشناسى.
دوم،‏«مَا صَنَعَ بِكَ» خدا چگونه تو را آفريده است؟
سوم،‏«مَا أَرَادَ مِنْكَ» خدا از تو چه مى‏خواهد؟ براى چه آفريده شده اى‏؟
چهارم‏«مَا يُخْرِجُكَ مِنْ دِينِكَ» چه چيز باعث مى‏شود كه تو را از خط حق بيرون كند؟» (1)


کاربر گرامی؛

راه رسيدن به خدا و عرفان الهی، علوم غريبه نيست. بلكه همان دستورات شرع مقدس است كه در قالب مطالب فقهي و اخلاقي و اعتقادي بيان شده؛ اگر قرار بودن راه رسيدن به خدا علوم غريبه بود حتما پيامبر (ص) آن را به مردم مي فرمودند.

لذا بهتر است به جاي اين علوم دنبال تحصيل واجبات و محرمات باشيد و وقت خود را صرف روايات و قرآن كنيد تا نورانيت پيدا كنيد.
در احوالات يكي از علماي بزرگي كه در اين علوم متبحر بود نقل شده که مي فرمود:
من سي سال صرف اين علوم كردم و شب ها نخوابيدم، همۀ وقتم را براي آن گذاشتم. اما شما اين كار را نكنيد دنبال توحيد باشيد. و با حسرت خاصي مي فرمود: اشتباه كردم خبري در اين علوم نيست. خدايش بيامرزد.

خلاصه سخن آن که :
اين علوم به جهت شكل پيچيده و رمزي خود همواره محملي براي اشخاص ناسالم و شياد بوده است كه با اين تعابير سعي در اغواي توده مردم دارند.
بسیاری از افراد در این وادی گم شده و عمر خود را تلف کرده اند و به مشکلات عدیده گرفتار شده اند.
لذا آگاهي داشتن و تسلط و استفاده از اين علم كار هر كسي نيست و از عهده بسياري از افرادي كه ادعا مي كنند خارج است. نمي توان به چنين اشخاصي اعتماد كرده و حرفشان را باور نمود.

متأسفانه ما چنين اشخاصي را نمي شناسيم و در اين خصوص نمي توانيم شما را راهنمايي كنيم.

توصیه ما به شما عزیز گرامی این است که عمر گرانبهای خود را صرف ارتقاء علم و عقلانیت و خودشناسی و خود سازی و یا خدمت به جامعه و نیازمندان سازید.
اگر تحقیق و تلاش انسان جهت دست‌یابی به معرفت و شناخت از آفاق و انفس به قصد حقیقت‌جویی و با عمل به واجبات و ترک محرمات همراه باشد، به مقتضای آیه:« والّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا؛(2) آن ها که در راه ما (با خلوص نیت) جهاد کنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایت شان خواهیم کرد» مشمول عنایت ویژه حق مطلق، قرار می‌گیرد و در مسیر دستیابی به معرفت و شناخت خداوند که حق مطلق است، به افزایش ایمان هدایت می‌شود.
پس در زمینه رشد معرفتی و غیره به خدا توکل کنید و با توسل به آستان اهل بیت:doa(4): از ایشان بخواهید آن کسی که صلاحیت راهبری شما را دارد در مسیر زندگی شما قرار داده شود.

در این خصوص باید به این مهم توجه کنید چون راه تشخیص درست از نادرست امکان پذیر نیست، باید جز از مراجعه به اساتید مشهور و پرآوازه در این زمینه خودداری کنید. هر چند فرد معرفی شده به شما دارای فضائل و کمالاتی هم باشد.

پي نوشت ها:
1. شيخ كليني، اصول كافي، دارالكتب الاسلاميه، تهران، 1365ش، ج 1، ص 50.
2. عنکبوت (29) آیه 69.

موضوع قفل شده است