گزارش تصویری: بازسازی حرمین امامین عسکریین (ع)

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گزارش تصویری: بازسازی حرمین امامین عسکریین (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

با آغاز اجرای پروژه طلاکاری گنبد حرم مطهر امامین عسکریین (ع) توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات از اواخر سال گذشته، عملیات نصب خشت‌های طلای مناره‌های حرم مطهر نیز آغاز شد.
کارگاه تولیدی خشت‌های مطلای حرم مطهر امامین عسکریین (ع) از دوازدهم تا هجدهم تیر ماه جاری مجموعا ۳۶۰ خشت مسی و قطعات مختلف نظیر آبچکان‌ها را تولید کرده است همچنین این کارگاه پروژه تهیه قوس پرگار، برش و نورد ناودانی رینگ گنبد حرم مطهر امامین عسکریین (ع) را نیز به اتمام رسانده است‌.


واحد رنگ‌کاری کارگاه حرم مطهر نیز عملیات شستشو، رنگ و کوره ۳۷۳ قطعه را در همین مدت به انجام رسانده و در بخش پرداخت قطعات کارگاه نیز ۳۰۷ قطعه خشت مورد نیاز، پرداخت‌کاری شده و ۲۱۸ قطعه نیز پولیش نهایی شده است.


واحد آبکاری کارگاه تولید خشت‌های مطلای حرم امامین عسکریین (ع) در فاصله زمانی دوازدهم تا هجدهم تیر ماه جاری مجموعا ۴۵۶ قطعه خشت را آبکاری طلا کرده است و در بخش نصب نیز کروم زیرکار آبچکان ردیف دوم گنبد انجام شده و ۶۰ قطعه از آبچکان‌ها نصب شده است.


کارگاه طلا‌کاری گنبد حرم مطهر امامین عسکریین (ع) تا‌کنون ۷ هزار و ۶۰۳ قطعه خشت مسی تولید کرده که تاکنون ۶ هزار و ۸۹۶ قطعه آن آبکاری شده و از این تعداد ۲ هزار و ۷۴۸ قطعه بر روی ساقه گنبد حرم مطهر و مناره‌ها نصب شده است‌.


بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا امام حسن عسکری
باسلام خدمت شما بزرگواران دست شما درد نکنه دلم خیلی درد داشت از غربت مولا ممنون که دلگرمم کردید خدا شادتون بکنه انشاءالله

سلام!
از هرکس که رفته کربلا بپرسید میگه غریب ترین و دلگیرترین جایی که زیارت کردیم سامرا،حرم امام هادی و امام حسن عسکری علیهما الاسلام بود.
واقعا خیلی غریبانه است.دل آدم عجیب می گیرد.

بسم الله الرحمن الرحیم

هفت سال پیش در بیست و سومین روز از ماه محرم، اشغالگران و تروریستهای مزدور آنان، در جنایتی هولناك، در شهر سامره، حرم مطهر حضرت امام هادی:doa(6): و امام حسن عسكری را تخریب کردند و لعن و ننگ و نفرین ابدی را برای خویش خریدند.

عقیق، اینجا سامراست ، قبور مطهر امام هادی و امام حسن عسکری . جایی که این روزها ضریح موقتی دور تا دور آن را گرفته است .
به گزارش عقیق ، به جز این دو امام ، این شخصیت ها نیز در ضریح امامین عسکریین مدفونند

نرجس خاتون

نرجس خاتون، مادر بزرگوار حضرت ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، در 260 ق از دنیا رفت و در كنار قبر دوامام بزرگوار، داخل ضریح آن ها، به خاك سپرده شد. این بانوی بزرگوار فرزندشیوعا، پسر قیصر روم، بود كه به عنوان كنیز به سامراء آمد و حكیمه خاتون اورا به امام حسن عسكری بخشید. نام این بانو در روم « ملیكا » بود و از نسبمادری به شمعون و همچنین حواریین حضرت مسیح می رسید. پس از پذیرش اسلام ناموی به « نرجس » تغییر یافت اما به نام های دیگری چون ریحانه، سوسن و صیقلنیز نامیده می شد. این بزرگوار پس از فوت، در خانه امام حسنعسكری در محل سكونت خویش، كنار امام دفن شد كه اكنون داخل ضریح مطهر امامینو پشت سر آن ها قرار دارد.

حكیمه خاتونحكیمهخاتون، دختر بزرگوار امام جواد(علیه السلام) و عمه امام حسن عسكری(علیهالسلام)، در دوران غیبت صغری به عنوان وكیل و نماینده حضرت مهدی (عجل اللهتعالی فرجه الشریف) بود. به هنگام رحلت امام جواد(علیه السلام)، او كهكودكی بیش نبود، تحت سرپرستی امام هادی(علیه السلام) قرارگرفت و در زهد وتقوا سرآمد زنان عصر خود شد. از افتخارات این بانوی بزرگوار تربیت وسرپرستی نرجس خاتون، مادر امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، بود. ویدر 274ق وفات یافت و داخل خانه امام هادی(علیه السلام) دفن شد. این بانو را در سمت پایین پای امام عسكری (ع) و امام هادی (ع) به خاك سپردند .

حدیثه، ام العسكری

مادرحضرت امام حسن عسكری(علیه السلام) را به سبب آن كه جده امام زمان است به « جدّه » یاد كرده اند. نام های این زن با تقوا و زاهد حدیث، حدیثه، سوسن،سلیل و ریحانه بوده است. در متون از وی با عنوان « وكیل » یا « نمایندهحضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) » یاد شده است. زیرا شیعیان ازحكیمه خاتون، عمه امام حسن عسكری(علیه السلام)، در زمان غیبت صغری سؤالكردند كه اینك به چه كسی رجوع كنند. ایشان گفت: « به جدّه » ؛ یعنی مادرابی محمد(علیه السلام). مادر امام حسن(علیه السلام) تا 262 ق زنده بود. اورا پس از فوت در آستان عسكریین، در خانه مسكونی خود، به خاك سپردند.

حسین بن علی(علیه السلام)

حسینفرزند امام هادی(علیه السلام) و برادر امام حسن عسكری(علیه السلام) است. او و امام حسن عسكری را « سبطین » می خواندند. حسین به امامت برادر خود،امام حسن عسكری(علیه السلام)، ایمان داشت و از پیروان او بود. وی را ازعابدان و زاهدان زمان خود دانسته اند. گویند صدای حضرت حجتشبیه صدای عمویش حسین بود. این بزرگوار در پایین پای مبارك امام هادی(علیهالسلام) و عسكری(علیه السلام) دفن شده است.

ابوعبدالله جعفر بن علی
ابوعبدالله جعفر فرزند امام علی النقی(علیه السلام) است. او را پس از فوت، درخانه پدرش، همان جا كه امام هادی دفن است، به خاك سپردند.

سمانه بنت علی(علیه السلام)
سمانهیا سمانه مغربیه، مادر امام هادی(علیه السلام)، ملقب به « ام الفضل » و « سیده »، از زنان فاضل و زاهد روزگار بود كه بیشتر روزها را روزه داشت و شبها به نیایش می پرداخت. او در خانه امام هادی(علیه السلام) از دنیا رفت ودرهمان جا، كنار فرزندش، دفن شد.

ابوهاشم جعفری
داوودبن قاسم فرزند اسحاق بن عبدالله بن جعفر بن ابی طالب و از نواده های جعفرطیار است. قبر او در داخل ضریح و آستان عسكریین قرار دارد. این بزرگوار ازمادر به محمد بن ابی بكر نسب می برد زیرا مادرش، ام حكیم، دختر قاسم بنمحمد بن ابی بكر است. او محضر پنج امام را درك كرد و از یاران امامرضا(علیه السلام)، امام جواد، امام هادی و امام عسكری شمرده شده است.

به گفته «تقویم شیعه» حرم شریف امامان هادی و عسکری علیهما السلام درسامرا، قریب 13 بار در طول تاریخ به دست ناصبی‌ها تخریب شده و توسط محباناهل بیت(ع) تجدید بنا شده است.

به گزارش عقیق مراحل ساخت ضریح مطهر امامین عسگریین چندی پیش در قم آغاز شد و هم اكنون نیز ادامهدارد .در این كارگاه دربهای حرم مطهر عسکریین نیز در حال ساخت می باشد.
بسم الله الرحمن الرحیم


بسم الله الرحمن الرحیم

[="Tahoma"][="Green"]اللهم عجل لولیک الفرج

خوش بحال رئیس روئسا

که می تونند برند راحت زیارت کنند و قبر رو هم از نزدیک ببینند و ببوسند!:Ghamgin:[/]

کبوتر عشق;348769 نوشت:
خوش بحال رئیس روئسا که می تونند برند راحت زیارت کنند و قبر رو هم از نزدیک ببینند و ببوسند!

البته خوش به حالشون ولی من فکر میکنم تا ائمه ما خودشون نخوان و خودشون دعوت نکن حتی رئیس ترین رؤسا هم نمی تونن شرفیاب بشن.

وقتی وارد صحن حرم عسگرین (ع) شدیم مرد عربی هم کم کم با ما همراه شد گویا تا حدودی می توانست فارسی صحبت کند کمی با مدیر کاروان صحبت کرد و بعد بلند بلند و اشک ریزان روبه جمعیت کاروان کرد و با لهجه عربی گفت:
کی میگه امام رضا غریبه؟ کی می گه امام رضا با اون همه جمعیت در شبانه روز غریبه؟ کی میگه امام رضا با اون صحن و سرا غریبه ؟
هر کی میگه اگه تونست بیاد اینجا رو ببینه که ایشان چه قدر غریبند. اینجا (حرم امام هادی و امام حسن عسگری) از ساعت 2- 3 بعدازظهر به بعد دیگه زائر نداره. فقط چند نفر از خدام میمونن و امامشون.
میدونید چه طور اینجا بمب گذشتند؟
وهابیون لعنت شده اومدند دست و پای خدام رو به ستون بستند. جلوی همون چند تا خدامی که به تعداد انگشتای دست هم نمی رسید تمام ستونای حرم و ضریح رو بمب گذاشتند و رفتند و اونها رو با اون همه بمب با امامشون تنها گذاشتند و ساعتی بعد بمــــــــــــــــــــــــــــــب........................
حالا بگو امام رضا غریبه.... امام رضا قربونش برم غریب نیست .............. به خدا غریب نیست...........
و صدای گریه همه کاروان بلند بود:geryeh::geryeh::geryeh:
امام رضا ع هم مثل بقیع غریبه چون:
غریبانه به شهادت رسیدند
توی ایران غریب هستند و امامی در ایران یا جوارشان نیست
زائرهاشون کارهایی (از جمله بی حجابی و فسادهای اخلاقی انجام میدند در جوار و داخل حرم که امام رو اذیت میکنه)

به گزارش فرهنگ نیوز به نقل از روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، حسن پلارک گفت: عملیات نصب کتیبه گنبد مطلای حرم امامین عسکریین علیهماالسلام همزمان با میلاد مسعود امام رضا(ع) به اتمام رسید و پس از شستشوی گنبد داربست‌های بسته شده روی گنبد نیز باز شد.

عملیات بازسازی این حرم شامل چندین فاز از جمله ساخت گنبد و طلاکاری آن، ساخت و نصب گریو گنبد، کاشی‌کاری، آیینه‌کاری، معرق کاری و سنگ‌کاری داخل حرم، کف و دیوارهاست که همگی به پایان رسیده است.البته بخشی از سنگ‌کاری کف حرم نیز پس از نصب ضریح مطهر صورت خواهد گرفت.
پلارک با بیان اینکه عملیات ساخت ضریح مطهر امامین عسکریین علیهماالسلام در قم به پایان رسیده است، اظهار کرد: صندوقچه‌های قبور مطهر امام علی النقی(ع)، امام حسن عسگری(ع) و نرجس خاتون، مادر امام زمان(عج) و حکیمه خاتون، دختر امام جواد(ع) نیز طی دو سال کار در شیراز ساخته شده است.همچنین ساخت شش درب‌ طلا شامل چهار درب ورودی اصلی و دو درب ورودی داخل رواق‌ها نیز به اتمام رسیده است.

پلارک خاطرنشان کرد: ضریح، صندوق‌ها و درب‌ها در یک کارگاه در قم تجمیع شده است که پس از تعیین زمان از سوی تولیت حرم مطهر و مقامات عراقی به سامرا منتقل و نصب خواهد شد94/6/7

السلام علیکما ایها الامامین العسکریین ...

الّلهُمَّ ارْزُقْنا زِيارَتَهُ وَ شَفاعَتَهُ وَ اجعَلنَا مِن خَیرِ شِیعَتِهِ وَ مُحِبِّیهِ ...