جمع بندی کنار ضریح امام حسین (ع) چه دعایی کنیم؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کنار ضریح امام حسین (ع) چه دعایی کنیم؟

سلام

ببخشید اگه شد رفتیم کربلا کنار ضریح چه دعای کنیم چه دعای بخوانیم چگونه دعا کنیم که حضرت عنایت کنند برای اجابت دعا چیکار کنیم ایشان لطف کنند برای عاقبت به خیری 

با نام و یاد دوست

 

 

 

 

کارشناس بحث: استاد حنیف

جمع بندی

پرسش: اگر موفق به زیارت کربلا شدیم، در کنار ضریح اباعبدالله چه دعایی کنیم و چگونه دعا کنیم که مورد عنایت حضرت واقع شده و دعایمان برای عاقبت به خیری اجابت شود؟

 

پاسخ: بهترین و مهمترین دعایی که انسان می تواند داشته باشد، همانطور که خودتان هم اشاره فرموده اید، دعا برای عاقبت به خیری ست. هیچکس نمی تواند اطمینان قطعی داشته باشد که با دین کامل از دنیا رفته و به سعادت ابدی نائل شود. حتی پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت (علیهم السلام) همواره این را از خداوند مسئلت می کردند.

اما استجابت دعا به عوامل زیادی بستگی دارد. اولین مسئله تلاش و کوششِ دعا کننده است. کسی که رسیدن به خواسته ای را می طلبد، باید قبل از هر چیز زمینه های آن را فراهم کرده و موانع را برطرف کند. دعا کردن بدون عمل، و انتظار اجابت،‌ توقع بی جایی ست. رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: «الدّاعي بِلا عَمَلٍ كَالرّامي بِلا وَتَرٍ؛ دعا كننده بدون عمل ، همانند كسى است كه با كمانِ بى زِه، تيراندازى مى كند.» (۱)

یکی دیگر از شرايط تحقق دعا، اميد داشتن و خوش‏بين بودن به استجابت است. ايمان به رحمت بی منتهاى الهى و يقين به آن كه در صورت تحقق شرايط، استجابت دعا قطعی ست. روحيه اميدوارى و اطمينان در كليه ادعيه اسلامى و از جمله دعاى "ابوحمزه ثمالى" كه منسوب به امام سجاد (علیه السلام) می باشد موج میزند: «اللهم انى اجد سبل المطالب اليك مشرعه و ... اعلم انك للراجين بموضع اجابه ....؛ خداوندا، من جاده ‏هاى طلب را به سوى تو باز و صاف مى يابم ... و مى دانم كه تو آماده اجابت دعاى دعاكنندگان هستى.»

همچنین خداوند میفرمايد، اگر واقعاً مرا و تنها مرا، بدون تكيه بر ديگرى دعوت كرديد، من اجابت میکنم. «وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ...؛ هنگامی که بندگانم از تو درباره من بپرسند، [بگو:] یقیناً من نزدیکم، دعای دعا کننده را زمانی که مرا بخواند اجابت می کنم...» (۲)

خیلی اوقات انسان در ظاهر خداوند را می خواند و از او تقاضا می کند، اما اگر صادقانه به درونش رجوع کند،‌ متوجه می شود که در نهایت به دیگری تکیه کرده و چشم امیدش به دست اوست. شرط استجابت دعا اینست كه تنها او را بخوانند و چشم اميد به ديگرى نداشته باشند. مسئلت از خداوند يعنى توجه كامل به خدا و ايمان به علم و قدرت مطلقه او كه اختيار همه چيز و همه كس را در دست دارد.

 

 

 

پی نوشت ها:
۱. محمدی ری شهری، محمد؛ حکمت نامه پیامبر اعظم؛ موسسه علمی دارالحدیث؛ قم ۱۳۸۶؛ ج ۱۰، ص ۲۰۸
۲. سوره بقره،‌۱۸۶

موضوع قفل شده است