جمع بندی کمک به دیگران به هر قیمت!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک به دیگران به هر قیمت!

با عرض سلام و خسته نباشید من کسی هستم که دوست دارم به بقیه کمک کنم حتی اگه کمک من باعث نابودی یا بوجود آمدن خلل توی زندگیم بشه یا هرچیز دیگه. من 8 ماه پیش در جریان زندگی پسری قرار گرفتم بعد از شنیدنش تصمیم گرفتم کمکش کنم (یه پسری هستش اهل یکی از روستاهای کشور پدر و مادرش طلاق گرفته بودند مادرش دوباره ازدواج میکنه و پدرش بعد از چندسال فوت میکنه مادرش بعد از ازدواج دیگه اهمیتی به پسرش نمیداده این پسر دچار هم مشکلات مالی شده هم روحی نتونسته دانشگاه بره الان هم فقط 18 سالشه .این جاهای خوبه زندگیش بود که گفتم) من نمیتونم نسبت به این جوان بی تفاوت باشم نمیدونم چیکار میتونم واسش انجام بدم خواهش میکنم بگید من چه کاری میتونم واسش انجام بدم چطوری میشه کمکش کرد؟ نمیدونم شاید دختر و پسرای دیگه ای هم با این شرایط باشند که حتی بعضی اوقات غذایی واسه خوردنم ندارند خواهش میکنم اگه راهی هست بهم بگین.
:Gol:با سپاس از شما

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و تحیت
اینکه شما برگوار، آدم دلسوز ومهربانی هستید،خدا را شکر،واین یک خصوصیت انسانی بسیار خوبی است.
ولی بهتر است در جای خودش از آن بهترین استفاده را داشته باشید.
قبل از اینکه وارد بحث بشویم ،لازم است اشاره کنیم:
1.ارتباط انسانها یک حریم و قانون خاصی را می طلبد که باید شما به آن توجه داشته باشید.
از آنجایی که این بنده خدا(نا محرم)است،خوب شرعا رابطه جایز نیست،هر چند شما قصد کمک و... دارید.
و از نگاه مشاوره وجود شما با این شرایط و کیفیت راهگشا نیست.
2.خدای متعال به انسانها عقل و تدبیر داده
هر فردی تحت هر شرایطی با کمک بزرگان و صاحبان تجربه و معرفت می تواند،بهره‌ای ببرد وبا تکیه بر توانایی های خود و توکل به او مشکلاتش را خودش حل کند.
این فرد هر چند مشکلاتی داشته ولی این دلیل عدم حرکت و تلاش نمی تواند باشد،از این رو باید خودش یک اقدام و تلاشی بکند(خیلی از افراد اینجوری بوده اند ولی با تلاش خودشان به جاهای بزرگی هم رسیده اند)
3.دعا در حق مومنین می تواند راهگشا باشد.
شما می توانید در حق ایشان و تمام مومنین دعا کنید،حتی در روایت هم به این موضوع اشاره شده است،
توجه داشته باشید که ادامه ارتباط دردی را دوا نمی کند چه بسا باعث دلبستگی و مشکلات دیگری باشد.
از او بخواهید خودش برای زندگی تصمیم بگیرد،به آنچه علاقه دارد تلاش کند،به خدا توکل کند و از راهنمایی های بزرگان خصوصا از علماء سرشناس استفاده و بهره ببرد،(گفتگوی بیشتر از این صحیح نیست هر چند شاید توجیه کند و اصرار بر ادامه رابطه داشته باشد،و از آنجایی که از نظر عاطفی خوب تامین نشده برای شما دردسر خواهد شد،در حد امکان به یکی از علما ارجاع دهید و صحبت و گفتگویی نداشته باشید)در کل هیچ مصلحتی در ادامه رابطه و ارتباط شما با ایشان نیست.

گاه افرادی هستند که باطرح چنین مسائلی فرد مربوطه را درگیر احساس و عاطفه شخصی خود می کنند،و حال آنکه چنین کاری شاید غرض دیگری حتما داشته باشد،و در نتیجه باعث وارد کردن آسیب به شخص دیگری خواهد شد.
پس حواستون جمع باشد،شما در این زمینه وظیفه ای جز دعا ندارید(و ادامه ارتباط و گفتگو تحت هر عنوانی شرعا جایز نیست.و همچنین از نگاه مشاوره سودمند نخواهد بود.) بلکه ایشان شخص بالغ و عاقلی هست و می تواند با توجه به ظرفیت های خودشان و استمداد از خدای متعال در زندگی فرد موفقی باشد.
از این رو جای نگرانی نیست.


با سپاس از شما . من کاملا با مسایل محرم و نامحرم آشنا هستم اما الان نمیدونم چیکارکنم من فقط خواستم کمکش کنم بخاطر این کمک هم مرتکب گناه حرف زدن با نامحرم شدم الان کاملا زندگیم بهم ریخته در مورد دعا که میفرمایید همیشه دیگران رو دعا میکنم با اینکه خودم گناهکارم اما اثری نداره دعاهام من نمیخوام دیگه با ایشون رابطه ای داشته باشم فقط نمیدونم چیکارکنم .معدرت میخوام که وقتتون رو گرفتم چون چاره ی دیگه ای جز اینکه چنین چیزی رو از شما بزرگواران بپرسم نداشتم. (پوزش میخوام)

Mohadeseh.M;729946 نوشت:
گناه حرف زدن با نامحرم شدم

سلام ، گفتم نظرم رو بگم:
1.تا اونجایی که من میدونم حرف زدن با نامحرم گناه نیست فقط باید تا حد ممکن اجتناب بشه و اگر هم نیازی به صحبت بود باعث مفسده و... نشه
2.منم کسی هستم که بشدت دلسوزم و تو کمکهایی که کردم متوجه شدم:
وقتی میشه برای همجنسم نگران باشم چه دلیلی داره برای نامحرم دلسوزی کنم و نگران باشم، بنابراین یه چند هفته ای میشه تصمیم گرفتم کمک به دیگران رو اگه برای یک محرمه،تمام تلاشم رو بکنم و اگه نامحرمه بسپارم به مرد هایی که خیر خواهند...
3.دلسوزی بیش از حد برای بعضی ها قابل درک نیست و موجب فکر های نادرست و اضافی میشه،منم دارم سعی میکنم تو زندگی دیگران دخالت نکنم اگه خودش نیازی به کمکم داشته باشه بهم میگه
همین دیگه...
در ضمن یادم رفت بگم!بنظر من
همه ی دعا ها پاسخ داده میشند

Mohadeseh.M;729946 نوشت:
با سپاس از شما . من کاملا با مسایل محرم و نامحرم آشنا هستم اما الان نمیدونم چیکارکنم من فقط خواستم کمکش کنم بخاطر این کمک هم مرتکب گناه حرف زدن با نامحرم شدم الان کاملا زندگیم بهم ریخته در مورد دعا که میفرمایید همیشه دیگران رو دعا میکنم با اینکه خودم گناهکارم اما اثری نداره دعاهام من نمیخوام دیگه با ایشون رابطه ای داشته باشم فقط نمیدونم چیکارکنم .معدرت میخوام که وقتتون رو گرفتم چون چاره ی دیگه ای جز اینکه چنین چیزی رو از شما بزرگواران بپرسم نداشتم. (پوزش میخوام)

با سلام
بهتر است او را به حال خود واگذارید،تا خودشان تصمیم گیرنده زندگیشان باشند.
ارتباط شما با ایشان فایده ای ندارد.
خیلی غم و غصه هم نخورید،وظیفه ای به گردن شما نیست.

پرسش:
من هشت ماه پیش در جریان زندگی پسری که فرزند طلاق هست، قرار گرفتم بعد از شنیدنش تصمیم گرفتم کمکش کنم، من نمی توانم نسبت به این جوان بی تفاوت باشم نمی دانم چه کار می توانم برای او انجام بدهم خواهش می کنم کمک کنید.

پاسخ:
اینکه شما برزگوار، آدم دلسوز و مهربانی هستید،خدا را شکر، و این یک خصوصیت انسانی بسیار خوبی است. ولی بهتر است در جای خودش از آن بهترین استفاده را داشته باشید.
قبل از اینکه وارد بحث بشویم ،لازم است اشاره کنیم:
1. ارتباط انسان ها یک حریم و قانون خاصی را می طلبد که باید شما به آن توجه داشته باشید.
از آنجایی که این بنده خدا (نا محرم) است،خوب شرعا رابطه جایز نیست، هر چند شما قصد کمک و ... دارید.

از نگاه مشاوره وجود شما با این شرایط و کیفیت راهگشا نیست.
2. خدای متعال به انسان ها عقل و تدبیر داده، هر فردی تحت هر شرایطی با کمک بزرگان و صاحبان تجربه و معرفت می تواند، بهره‌ای ببرد و با تکیه بر توانایی های خود و توکل به او مشکلاتش را خودش حل کند.
این فرد هر چند مشکلاتی داشته ولی این دلیل عدم حرکت و تلاش ایشان نمی تواند باشد، از این رو باید خودش یک اقدام و تلاشی بکند. (خیلی از افراد این طوری بوده اند ولی با تلاش خودشان به جاهای بزرگی هم رسیده اند)

3. دعا در حق مومنین می تواند راهگشا باشد.
شما می توانید در حق ایشان و تمام مومنین دعا کنید، حتی در روایت هم به این موضوع اشاره شده است. توجه داشته باشید که ادامه ارتباط دردی را دوا نمی کند چه بسا باعث دلبستگی و مشکلات دیگری باشد.
از او بخواهید خودش برای زندگی تصمیم بگیرد، به آنچه علاقه دارد تلاش کند، به خدا توکل کند و از راهنمایی های بزرگان خصوصا از علماء سرشناس استفاده و بهره ببرد. (گفتگوی بیشتر از این صحیح نیست هر چند شاید توجیه کند و اصرار بر ادامه رابطه داشته باشد، و از آنجایی که از نظر عاطفی خوب تأمین نشده برای شما دردسر خواهد شد، در حد امکان به یکی از علما ارجاع دهید و صحبت و گفتگویی نداشته باشید) در کل هیچ مصلحتی در ادامه رابطه و ارتباط شما با ایشان نیست.

گاه افرادی هستند که با طرح چنین مسائلی فرد مربوطه را درگیر احساس و عاطفه شخصی خود می کنند، و حال آنکه چنین کاری شاید غرض دیگری حتما داشته باشد، و در نتیجه باعث وارد کردن آسیب به شخص دیگری خواهد شد.
پس حواستان جمع باشد، شما در این زمینه وظیفه ای جز دعا ندارید (و ادامه ارتباط و گفتگو تحت هر عنوانی شرعا جایز نیست. و همچنین از نگاه مشاوره سودمند نخواهد بود.) بلکه ایشان شخص بالغ و عاقلی هست و می تواند با توجه به ظرفیت های خودشان و استمداد از خدای متعال در زندگی فرد موفقی باشد. از این رو جای نگرانی نیست.

_ نتیجه گیری:
خدای متعال به بندگان خودش نعمت عقل را عطا کرده،ایشان با بهره گیری از عقل و تدبیر و استفاده از تجربیات بزرگان می تواند نسبت به حل مشکل خودش اقدام کند، لذا وجود شما در کنار ایشان با توجه به جنسیت و موقعیت شما صحیح نیست، و شما در نهایت می توانید او را به مشورت با دیگران خصوصا هم جنسان خودش ارجاع دهید.

واژگان کلیدی: پسر، جوان، مشورت، ارتباط

موضوع قفل شده است