جمع بندی چگونه بفهمیم همه انسان ها رنگ ها را مثل هم می بینند؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه بفهمیم همه انسان ها رنگ ها را مثل هم می بینند؟

سلام

چند وقتی هست ذهنم درگیرِ یک سوال شده و اون این هست که :

آیا همه ی مردم رنگ ها را مثل هم می بینند ؟
برای مثال : آیا همه رنگِ سبز را , رنگِ سبز می بینند ؟ شاید عده ای رنگِ سبز را آبی ببینند اما اسمش را سبز بگویند.
دلیل منطقی برای اثبات اینکه , همه ی مردم, رنگ ها را مثل هم می بینند هست ؟
من خودم فکر کردم, دیگه ذهنم خسته شد, شاید هم دور می خورم, یکم گیج شدم.
----------------------
سوال بعدی هم شبیه همین هست اما در رابطه با "بو" هست :

آیا همه بو ها را مثل هم استشمام می کنند ؟
می شود اثبات کرد ؟
----------------------

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
ذهنم بیخودی درگیر شده.

تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

AndisheNab;770593 نوشت:
سلام

چند وقتی هست ذهنم درگیرِ یک سوال شده و اون این هست که :

آیا همه ی مردم رنگ ها را مثل هم می بینند ؟
برای مثال : آیا همه رنگِ سبز را , رنگِ سبز می بینند ؟ شاید عده ای رنگِ سبز را آبی ببینند اما اسمش را سبز بگویند.
دلیل منطقی برای اثبات اینکه , همه ی مردم, رنگ ها را مثل هم می بینند هست ؟
من خودم فکر کردم, دیگه ذهنم خسته شد, شاید هم دور می خورم, یکم گیج شدم.
----------------------
سوال بعدی هم شبیه همین هست اما در رابطه با "بو" هست :

آیا همه بو ها را مثل هم استشمام می کنند ؟
می شود اثبات کرد ؟
----------------------

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
ذهنم بیخودی درگیر شده.

تشکر

باسلام وتشکر .
در ابتدا باید گفت : آیا پرسشگر یاد شده دینی است و یا مربوط به علوم تجربی ؟
پرسشگر محترم گویا تابلوی سر در این اکادمی را نگاه ننموده و وارد بحث شده است .
چون این جا اسکدین است ونه اسک فزیک ویا اسک شیمی .
اما برای این که پاسخ تان با رنگ دینی و مناسب این سایت تقدیم شود باید گفت :
زندگی بشر از بدو خلقت تحت تاثیر دو عامل مهم شب و روز بوده است . انسان با مشاهده علامت شب (تاریکی و سياهي) به سر پناه خود روی می‌آورد و با آشکار شدن صبح و روشنایی به سوی تلاش و فعالیت می‌شتابد.
خدای متعال از دو عامل فوق به عنوان نعمتی بزرگ یاد می‌کند و در کنار سایر نعمتهایش می‌فرماید: "و جعلنا اللیل لباسا و جعلنا النهار معاشا" (یعنی شب را برای شما پوششی قرار دادیم و روز را برای معاش شما قرار دادیم.) (1)
این عملکرد فطری در انسان بیانگر این است که انسان ناخودآگاه تحت تاثیر رنگ ها قرار می‌گیرد و با کشیده شدن پرده آبی تیره بر آسمان احساس نیاز به استراحت و آرامش در او به وجود می‌آید؛ و با طلوع صبح و آشکار شدن نور و روشنایی زرد رنگ به انسان نیروی تکاپو و فعالیت دست می‌دهد. بنا بر این پیشینه شناخت رنگ ها و احساس نیاز به آن ها به صورت تکوینی در خلقت وجود داشته است.
از این رو خداوند رنگ ها را صفت مشترک بین موجودات اعم از زنده و غیر زنده قرار داده و می‌فرماید: "آیا ندیدی که خدا باران را از آسمان فرود آورد و با آن انواع میوه‌های گوناگون و رنگارنگ پدید آورد و در زمین کوه ها و طرق زیاد و اصناف و رنگ های مختلف سفید، سرخ، سیاه ،خلق فرمود و از اصناف انسان (مرد و زن) و اجناس حیوانات نیز به همین گونه مختلف آفرید". (2)
خداوند متعال در آیه مذکور به وسیله رنگ ها و تنوع موجودات جاندار و بی‌جان توجه انسان را به مساله توحید جلب می‌کند تا نشانگر این باشد که چگونه از آب بی‌رنگ صدها هزاران رنگ پدید آورده و از عناصر محدود و معین موجودات کاملا متنوع و زیبا را آفریده است. جهت تبیین شگفتی رنگ ها، به عنوان نمونه به خواص رنگ های سبز و قرمز از منظر آیات و روایات اشاره می‌کنیم.
خواص رنگ سبز:
در قرآن کریم، از میان همه رنگ ها به رنگ سبز به عنوان رنگ لباس بهشتیان معرفی شده است: "و یلبسون شباباً خضراً من سندس و استبرق؛ (3) لباس های سبز حریر و دیبا بپوشند".
مسرّت بخشی و شادآورد بودن
1. اگر آب مایه حیات است، رنگ سبز نشانگر طراوت و زندگی می‌باشد؛ چرا که طبیعت با این رنگ لباس حیات به تن می‌کند. خداوند متعال این شگفتی را به صورت زیبا ترسیم کرده و می‌فرماید:
"و جعلنا من الماء کل شیء حی؛ (4)یعنی به وسیله آب هر چیزی را زنده قرار دادیم".
"فاخرجنا به نبات کل شیء فاخرجنا منه خضراء؛ (5) به وسیله آب‌ هر گونه گیاه برآوردیم و از آن گیاه جوانه سبزی خارج ساختیم".
رنگ سبز، رنگ گیاهان و طبیعت است و خداوند آن ها را مظهر مسرت و شادی معرفی می‌کند: "فأنبتنا به حدائق ذات بهجة؛ (6) پس به وسیله آب باغ های بهجت انگیز رویانیدیم".
در تعریف بهجت آورده که: "البهجة حسن اللون و ظهور السرور فیه" بهجت بهترین رنگ است و شادی و نشاط در آن ظهور دارد. (7)
خواص رنگ قرمز :
1. حرارت بخشی و فعال بودن
خداوند متعال در قرآن کریم، از رنگ قرمز به عنوان رنگ کوهها در جاده‌های پر پیچ و خم کوهستانی تعبیر آورده و می‌فرماید: "برخی از کوهها دارای خطوط سفید و سرخ به رنگها مختلف آفریدیم." (8) که با اندکی تامل در آیه فوق به ‌جایگاه رنگ قرمز در علم زمین شناسی پی می‌بریم زیرا کوههای سرخ رنگ منبع عظیم آتشفشانی هستند و مدام در حالت تلاطم می‌باشند. که نماد اصلی این کوهها، گرم و فعال بودن آنها است به همین علت در اثر تغییرات جغرافیایی شروع به فوران می‌کنند و در آیه37 سوره الرحمن نیز در سرخی دگرگونیهای صفحه آسمان به هنگام قیامت به این رنگ تشبیه شده است با این بیان که "پس آنگاه که آسمان شکافته شوند مانند چرمی سرخ و گلگون گردد.." "فاذا انشقت السماء فکانت وردة کالدهان" که کلمه "وردة" در این آیه به معنای گل سرخ تداعی کننده سرخی آسمان در هنگام قیامت است. که وجه شبه این تشبیه همان گرم بودن و فعال بودن زیاد است.
2. تحریک کنندکی
امام باقر علیه السلام از پدر بزرگوارشان نقل می‌کنند: "ایشان لباسی از جنس خز به پنجاه دینار خریدند و نیز لباسی قرمز رنگ از مصر خریده بودند و از آن دو استفاده می‌کرد و می‌فرمودند: " زیورهایی که خدا برای بندگانش پدید آورده و-نیز- روزیهای پاکیزه را چه کسی حرام گردانیده؟... آیه 32سوره اعراف" (9) و نیز در حدیث دیگر از امام صادق علیه السلام نقل شده است که : "ایشان را در روپوشی قرمز رنگ مشاهده می‌کنند و از این پوشش امام علیه السلام تعجب می‌کنند امام آیه فوق را تلاوت کرده، می‌فرمایند: "هیچ اشکالی در پوشیدن چنین لباسی نیست". (10)
البته در اسلام برای استفاده از رنگهای مختلف در مکانها و مناسبتهای مختلف احکام خاصی نیز وضع شده است و از جمله آنها این است که از رنگ قرمز در جمع عمومی استفاده کردن زیاد پسندیده نیست ولی استفاده از آنها در جایگاه خود و برای استفاده از فوائده و ویژگی های آن خوب و لازم است. به عنوان نمونه حکم بن عقبه از امام صادق علیه السلام نقل می‌کند: "وقتی به حضور امام رسیدم ایشان را در منزلی مزین در حالی که لباس تازه و روپوشی رنگین به تن داشت مشاهده کردم. امام علیه السلام فرمود:"در مورد رفتار من چه می گویی؟ گفتم شما را در پوشش جوانان لاابالی دیدم امام فرمود: ای حکم "زیورهایی که خدا برای بندگانش پدید آورده و-نیز- روزیهای پاکیزه را چه کسی حرام گردانیده؟ این منزلی را که می‌بینی منزل همسرم است و من به زمان عروسی نزدیک هستم و خانه مرا خودت می‌شناسی". (11)
که اگر در حدیث مذکور دقت نظر شود، معلوم می شود که ائمه معصومین علیهم السلام با عملکرد خود می‌خواستند بیان کنند که استفاده از رنگ قرمز به خاطر خاصیت تحریک کنندگی شدیدش در منزل و در نزد همسر خوب و ممدوح است. اما از طرفی دیگر نیز به خاطر همین صفتش و تاثیرات منفی ناشی از این ویژگی بویژه در بین افراد مجرد که باعث انگشت‌نما شدن و ایجاد مشکلات روحی و روانی از جمله زمینه فساد می‌گردد، هر چند ما چنین هدفی نداشته باشیم به همین دلیل استفاده از آن در عموم به خصوص در میان نامحرم نهی شده است.

پی نوشت :
1.نبأ (78)، آیات 10-11.
2.فاطر (35)، آیات ، 27-28 .
3.کهف (18)، آیه 31 .
4.انبیاء(21)، آیه 30 .
5.انعام (6)، آیه 99 .
6.نمل (27)، آیه 60 .
7.راغب اصفهانی، مفردات القرآن ، ذیل واژه بهج .
8.فاطر (35) ، آیه 27.
9.محمد کلینی، الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1365هـ.ش، ج 6، ص 452 .
10.همان، ص 446 .
11.محمد کلینی، الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1365هـ.ش ، ج 6 ، ص 446 ؛ نیز ر.ک : محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج 3، ص 251 حدیث شماره 3510.

[="Purple"]سلام ... جالب بود پاسخ تون ...
به سوالی ظاهرا بی ربط به مسائل دینی پاسخ جالبی داده بودین:Gol:
و این نشون دهنده کامل بودن دینه که حتی به جزئی ترین مسائلم اشاره شده ...

صادق;770949 نوشت:
این جا اسکدین است ونه اسک فزیک ویا اسک شیمی .

:Nishkhand: شایدم اسک بیولوژی...
یه استاد داشتیم بعد هر آزمایشی رومیکرد به دخترا میگفت خانما لطفا بگین این چه رنگیه؟؟؟؟
دلیلشم این بود تشخیص رنگ اصولا توی خانمها دقیق تر و بهتر از آقایونه حتی درحد شناسایی دو رنگ متفاوت!( البته رنگ توی آزمایشگاه شباهتهای زیادی دارن و تشخیص رنگ به دست اومده سختتره از شرایط عادی)
ولی شاید تفاوت تشخیص رنگی که هم وجود داره بین افراد برمیگرده به همین!![/]

با سلام

در واقع در ابتدای تولد ، ذهن انسان نسبت به محیط خارج هیچ گونه شناختی ندارد. بنابراین انتظار می رود که تعریف یک رنگ در ذهن انسان و نوع نگرش به آن تابع نوع آشنایی اولیه ذهن با آن رنگ خاص باشد. با توجه به اینکه ذهن تمامی انسانها از لحاظ ساختاری شبیه به هم هستند می توان گفت که دلیلی ندارد که ذهنهای مختلف رنگ ها را متفاوت ببینند.و > برای اینکه ثابت شود که آیا ما مثل همدیگر میبینیم یا خیر ، وجود ندارد. که البته این مساله قابل تعمیم به تمام مفاهیم قابل شناخت دیگر نیز می باشد.
ابته یادمان نرود که این همان ذهن است که در مورد ساختار ذهن سوال میکند. بنابراین باید احتیاط کرد تا دچار دور فلسفی نشویم.
رنگ قرمزی که من می بینم با رنگ قرمزی که شما می بینید به یک رنگ است ،،،،،،،،،، زیرا اگر فرق کند ،،،،،،،،،، برای مثال : ((همه موافق این هستند)) که _ رنگ زرد و قهوه ای _ در هنگام لباس پوشیدن با هم متناسب هستند پس اگر مثلا شما رنگ زرد را به رنگ سبز ببینید ، با این جمله که رنگ زرد و قهوی ای به هم میایند ، مخالف خواهید شد. پس دیگه با این که (( همه موافق هستن )) متناقض است ، پس چنین چیزی وجود ندارد.
با توجه به اینكه سوال شما در گروه فیزیك ثبت شده فكر می كنم شما به دنبال یك پاسخ فیزیكی هستید و نه فلسفی. بنا براین همونطور كه احتمالا می دانید رنگ در واقع دریافت نور بازتاب از اجسام است كه توسط ساختار دریافتی درون چشم ما به پیام عصبی و سپس ادراك ذهنی تبدیل میشه.
در نتیجه منشا اولیه هر رنگی در بازتاب جسم صاحب اونه و منشا بازتاب چیزی نیست جز نور.
بنابراین رنگ ها طبق تعریف بازتاب طیف الكترومغناطیس با طول موج بین 350 تا 750 نانومتر (حدودا) هستند كه باز بر اساس تعریف عمومی انسانها از رنگ بنفش تا قرمز دسته بندی میشن.
حال اینكه افراد چه طور این رنگها رو می بینن و اینكه ممكنه متفاوت ببینن یه بحث چشم پزشكی داره، یه بحث فیزیكی و شاید هم یه بحث فلسفی كه دوستان در موردش صحبت كردند.
امیدوارم كمكی كرده باشم. موفق باشید.

صادق;770949 نوشت:

باسلام وتشکر .
در ابتدا باید گفت : آیا پرسشگر یاد شده دینی است و یا مربوط به علوم تجربی ؟
پرسشگر محترم گویا تابلوی سر در این اکادمی را نگاه ننموده و وارد بحث شده است .
چون این جا اسکدین است ونه اسک فزیک ویا اسک شیمی .

سلام و تشکر از پاسخ شما کارشناس محترم.:Gol:

البته به اعتقادِ بنده, دین جدای از فیزیک و شیمی نیست, دین جدای از هیچ چیز نیست, دین یعنی همه چیز.
پاسخ گو برای همه چیز...
تاریخ, زمین, آسمان, فیزیک شیمی جسم روح فکر عقل مغز نفس دانش فهمیدن ... , همه چیز.

و نکته ی بعد اینکه بنده در اینجا , بیشتر در حد یک مشورت خواستم موضوع مطرح بشه که ببینم آیا دوستان, نظری ایده ای راجعبه این موضوع دارند, این خودش یعنی چشم رو شستن و جوری دیگه اطراف رو دیدن.

اما در کل, اگرچه پاسخ شما خوب و جالب و مفید بود, منتها چندان پاسخِ سوالِ بنده نبود.

ممنونم از پاسخ شما.:Gol::Gol::Gol:

yalda solimani;771012 نوشت:

با سلام

هیچ راهی>> برای اینکه ثابت شود که آیا ما مثل همدیگر میبینیم یا خیر ، وجود ندارد. که البته این مساله قابل تعمیم به تمام مفاهیم قابل شناخت دیگر نیز می باشد.

سلام و ممنون از پاسخ شما

به نظرِ شما اینکه هیچ راهی برای اثباتِ این موضوع وجود ندارد, نگران کننده نیست ؟
یعنی ممکنه یکی محیط اطراف رو به شکل "Negative" ببینه ؟
و بعد این ناراحت کننده نیست ؟

yalda solimani;771012 نوشت:

رنگ قرمزی که من می بینم با رنگ قرمزی که شما می بینید به یک رنگ است ،،،،،،،،،، زیرا اگر فرق کند ،،،،،،،،،، برای مثال : ((همه موافق این هستند)) که _ رنگ زرد و قهوه ای _ در هنگام لباس پوشیدن با هم متناسب هستند پس اگر مثلا شما رنگ زرد را به رنگ سبز ببینید ، با این جمله که رنگ زرد و قهوی ای به هم میایند ، مخالف خواهید شد. پس دیگه با این که (( همه موافق هستن )) متناقض است ، پس چنین چیزی وجود ندارد.

ممکنه مثال رو واضح تر بگید..., یا یک جورِ دیگه.

AndisheNab;771369 نوشت:
سلام و تشکر از پاسخ شما کارشناس محترم.:Gol:

البته به اعتقادِ بنده, دین جدای از فیزیک و شیمی نیست, دین جدای از هیچ چیز نیست, دین یعنی همه چیز.
پاسخ گو برای همه چیز...
تاریخ, زمین, آسمان, فیزیک شیمی جسم روح فکر عقل مغز نفس دانش فهمیدن ... , همه چیز.

و نکته ی بعد اینکه بنده در اینجا , بیشتر در حد یک مشورت خواستم موضوع مطرح بشه که ببینم آیا دوستان, نظری ایده ای راجعبه این موضوع دارند, این خودش یعنی چشم رو شستن و جوری دیگه اطراف رو دیدن.

اما در کل, اگرچه پاسخ شما خوب و جالب و مفید بود, منتها چندان پاسخِ سوالِ بنده نبود.

ممنونم از پاسخ شما.:Gol::Gol::Gol:

باسلام وتشکر .
درست فرمودید ، ولی عنایت داشته باشد که بفرض پذیرش آن نگاه زیبای تان به دین این سایت در باره پاسخگویی به آن گونه مسایل
نیست بلکه حوزه مسولیت آن پاسخ به پرسش های دینی است ونه مباحث تجربی وعلمی از آن سنخ.
چه این که اگر آن گونه مسایل در دین مطرح است با نگاه متفاوت است .

AndisheNab;771370 نوشت:
سلام و ممنون از پاسخ شما

به نظرِ شما اینکه هیچ راهی برای اثباتِ این موضوع وجود ندارد, نگران کننده نیست ؟
یعنی ممکنه یکی محیط اطراف رو به شکل "Negative" ببینه ؟
و بعد این ناراحت کننده نیست ؟

ممکنه مثال رو واضح تر بگید..., یا یک جورِ دیگه.

با سلام

ببین دوست عزیز بازی با كلمات رو كنار بگذار میشد به جای كلمه آبی كلمه قرمزو بكار برد یا چیز دیگه ای. برای درك بهتر رنگ و ماهیت اون خیلی ساده باید بدونی كه اون چیزی كه به اسم رنگه در واقع طول موج خاصی از نوره كه یك شیئ رنگی بازتاب میكنه. یعنی رنگ آبی یه طول موج خاص از نوره مثلا طول موج لاندا نانومتر معادل رنگ آبی یا بلو است این طول موج در هر زمان و مكانی مختص این رنگه برای بقیه رنگها هم همینطوره. هر رنگ یه طول موج خاص داره یا به عبارت دیگه هر طول موج معرف یه رنگ خاصه. پس طول موج آبی همیشه آبیه. اما اینكه چطور میشه كه یه شیی آبی باشه دلیلش اینه كه اون شیی تمام طول موجهای نور سفید رو جذب میكنه و فقط طول موج مربوط به رنگ آبی رو بازتابش میكنه. اما اینكه چرا یك شیی از میان همه طول موجها طول موج رنگ آبی رو بازتابش میكنه بحثسش خیلی سنگینه. یه چیز جالب بهت بگم اینه كه رنگهایی هست كه ما آدما نمیتونیم اونا رو ببینیم ولی خیلی از حیوانات اونا رو میبینن.

صادق;770949 نوشت:
پرسشگر محترم گویا تابلوی سر در این اکادمی را نگاه ننموده و وارد بحث شده است .
چون این جا اسکدین است ونه اسک فزیک ویا اسک شیمی .

سلام
به ذهنم رسید که شاید با کمی اغماض و توسعه در مفاهیم پرسش، بتوان این سوال را مربوط به برخی مباحث فلسفی و مبحث شناخت شناسی دونست که بالاخره در بعضی دانشهای دینی مورد بحث هست.

andishenab;770593 نوشت:
ذهنم بیخودی درگیر شده.

سلام

همه آدما طیف رنگها رو عین هم نمیبینن ...

مقالاتش هست اگر سرچ کنید ... و در مورد بو هم همینطوره .

چون کوچکترین تغییر در dna افراد رو علت تغییر در شیمی کل بدن میدونن ..

و آزمایشاتی هم انجام دادن رو میمونها..

yalda solimani;771378 نوشت:
یعنی رنگ آبی یه طول موج خاص از نوره مثلا طول موج لاندا نانومتر معادل رنگ آبی یا بلو است این طول موج در هر زمان و مكانی مختص این رنگه برای بقیه رنگها هم همینطوره.

ممنون.

از آنجایی که بعضی از موجودات هستند که رنگ ها را آنجوری که ما میبینیم , نمی بینند,
می توانم برای مثال از شما بپرسم که , چه دلیل یا دلایلی (برای جمع بندی) دارید که انسان ها , رنگ ها را مثل هم می بینند ؟

مثلا آسمانِ آبی رنگ را : یکی قرمز , یکی زرد , یکی سبز می بیند و همه اسمش را آبی می گویند.
کما اینکه ظاهرا بعضی از زنبور ها آسمان را ابی نمیبینند و یا موجوداتِ دیگر.

آیا میشود بین انسان ها این اختلاف باشد ؟
البته اختلافِ جزئی که تقریبا مُسلم است, منتها اختلاف اساسی چطور ممکن نیست ؟

تشکر

دوستان نظراتشان را از هر طریقی می توانند بگویند...

علمی , دینی , منطقی , حدس گمان و و و...

دلیلی برای یکسان دیدنِ رنگ ها بینِ انسان ها وجود دارد ؟

مثلا محیطِ اطرافِ شما, درختان , اسمان و و و ... همه یک رنگ می بینند ؟ اگر می بینند و نمیبینند چرا ؟

مقاله 1 ...
مقاله 2 ...

تو طب سنتی گفته میشه که مثلا کسیکه مغزش گرمه ، از بو کردن گرمی ها مثل بالفرض عطرهای شیرین و گرم لذت نمیبره اما کسیکه به سردی تمایل داره ، از چنین بوهایی خوشش میاد .. یعنی وضعیت جسمی کاملا روی ادراکات تاثیر میزارن ... در تمامی جهات .. حتی در دیدن و درک رنگها ..

روی این موضوع خیلی وقته که کار میکنن و اینطور که به نتیجه رسیدن ، انسانها واقعا متفاوت هستن .. درسته که بازتاب رنگها در عالم واقعیت یکی هست اما وضعیت جسمی و روحی ماست که در دریافت همه چیز متفاوت عمل میکنه ...

من فکر میکنم جواب اصلی رو یلدا سلیمانی داد .
اگر همه رنگ رو یک جور نمیدیدند ... صنعت مد هیچ وقت بوجود نمیومد .

مثلا همه اقایون عاشق رنگ ابی و سرمه ای هستند .
رنگ طوسی و سیاه رو مجلسی میدونن .
و ...

در حالیکه اگر تصور انسانها از رنگها متفوت بود هیچ سلیقه مشترکی بر اساس رنگ بوجود نمیومد .

AndisheNab;771444 نوشت:
ممنون.

از آنجایی که بعضی از موجودات هستند که رنگ ها را آنجوری که ما میبینیم , نمی بینند,
می توانم برای مثال از شما بپرسم که , چه دلیل یا دلایلی (برای جمع بندی) دارید که انسان ها , رنگ ها را مثل هم می بینند ؟

مثلا آسمانِ آبی رنگ را : یکی قرمز , یکی زرد , یکی سبز می بیند و همه اسمش را آبی می گویند.
کما اینکه ظاهرا بعضی از زنبور ها آسمان را ابی نمیبینند و یا موجوداتِ دیگر.

آیا میشود بین انسان ها این اختلاف باشد ؟
البته اختلافِ جزئی که تقریبا مُسلم است, منتها اختلاف اساسی چطور ممکن نیست ؟

تشکر

چشم ما انسان ها در برابر حشرات بسیار ضعیف است ، چون ما یه عدسی و قرنیه بیشتر نداریم ولی زنبور عسل چشم مرکب دارد یعنی تعداد زیادی عدسی و قرنیه دارد و به صورت موزاییکی می بینه و قطعا" مثل میبینه

ما انسان ها همه رنگ ها رو یکی میبینیم ضمنا افرادی وجود دارند که کور رنگ هستند یعنی اصلا رنگ را تشخیص نمی‌دهند.

با عرض سلام و احترام به عزیزان.

بنده چند دلیل رو برای اینکه ما رنگ ها رو صرف نظر از استثنا, مثل هم می بینیم رو میگم :

1- به لحاظ علوم پزشکی:

طبیعتا هر انسان از همان ساختار اولیه نطفه و پدر و مادر جسمش ساخته شده و جزئی ترین ساختارِ بدن و اناتومی اش, صرف نظر از شاید موارد جزئی, دقیقا عین هم هستند, از جمله ساختار جسم و سیستم عصبی و به طور خاص چشم و عدسی و غیره. , لذا وقتی در همه ی موارد و ارتباطات و جزئیات مثل هم هستند که اثبات می شود, به لحاظ چشم نیز مثل هم هستند, و البته عدسی های چشم و جزئیاتش هم اکنون در دسترس است.

2- به لحاظ حِسی :

احساسِ حسِ خوب و بد در رنگ ها برای همه ی انسان ها وجود دارد, رنگ های " جیغ ", "دلگیر" , "کِدِر" , "شاد" , بعضی از رنگ ها تیره و تارند و افراد مثلا از یک رنگ کدر, به تاریکی و بی نوری یاد می کنند و مثلا رنگِ سیاه, این حس را منتقل می کند و برای هیچ کس رنگ صورتی و رنگ های "باز" , این حسِ کدری و خاموشی را ندارد.

3- به لحاظ سلیقه :

خیلی موارد بی معنی می شود اگر رنگ ها را صرف نظر از استثنا, انسان ها متفاوت ببینند. برای مثال اگر کسی برگه ی سفید را آبیِ تیره ببیند و سپس سیاه را همان سیاه ببیند, سیاه روی ابیِ تیره یا مشخص نیست و یا به سختی مشخص است, فلذا همه بر سره این موضوع اتفاق نظر دارند که سیاهی بر سفیدی, مثل مو در ماست, کاملا مشهود است تا اینکه کسی موی سیاه را ابی تیره ببیند و ماست را همان سیاه ببیند. و البته در پوشش لباس و پرسیدنِ سلیقه ی انسان ها, کاملا مضحک و مسخره و بی معنی خواهد شد.

4- به لحاظِ دینی :

خداوند در قرآن از رنگ ها و استفاده هایشان و یا در احادیث ائمه ع از خصوصیاتشان یاد می کنند, و توصیه می کنند که این رنگ لباس در فلان مجالس خوب است و یا فلان رنگ ها بد و مکروه است و اجتناب شود.
اگر خداوند برای مثال بگویند رنگ سبز را قرار دادیم تا این چنین باشد, و بعد هر کس رنگ سبز را سیاه قرمز سفید و و و ببیند, مضحک خواهد بود و اصلا رنگ و اشاره ی خداوند به رنگ بی معنا خواهد شد و حقیقتا چشمِ سر بسیار مهم است در شناختِ اطرف و خدا شناسی, و در نهایت برای مثال خداوند دستور به کشتنِ گاوی قرمز و زرد مثلا می دهد و یا ناقه ی قرمز , و بعد هر کس ناقه را رنگی دیگر ببیند, دیگر واژه ها و رنگ ها, معانیِ خود را از دست می دهند و اصولا دیگر محیطِ اطرافی که من در آنم با اطرافیانم بسیار بسیار متفاوت, و ای بسا زشت تر و نا منظم و بد سلیقه تر می شود, و البته توصیه ی معصومین ع نیز, اطاعت نمی شوند, و فرموده کفشِ زرد رنگ بپوشید که مفید است و قرمز را در فلان مراسم نپوشید و و و, اما ما دقیقا بر عکس عمل می کنیم. و البته چون تاثیراتِ بد و جلب توجه می کند بعضی از رنگ ها برای مردمان,
مثلا توصیه می شود به خانم ها که چادر مشکی بپوشند تا حساسیت ایجاد نکند برای خود و دیگران در جامعه , حال اگر رنگِ صورتی و قرمز حساسیت ایجاد کند و عده ای از مردم رنگ سیاه را قرمز ببیند, این توصیه ها بی معنی می شود. و خلاصه هرج و مرج در خیلی از موارد و تزئین ها و و و .

5- از آنجایی که تقریبا دلیلی قابل قبول وجود ندارد برای اینکه انسان ها رنگ ها را, صرف نظر از بعضاً استثنائات, متفاوت می بینند, لذا این احتمال منتفی است.

صرفا نظرم را گفتم, امیدوارم مفید باشد برای عزیزان.

سلام

دوستان این تفاوت اینطور نیست که مثلا یکی زرد رو قرمز ببینه و دیگری قرمز رو سبز ببینه ! تفاوتها در میزان کم و زیادی نور در طیف همون رنگه .. گرچه اگر خاطرتون باشه چندسال پیش رنگ کله غازی مد بود .. که خیلی ها درک نمیکردن این سبز هست یا آبی و حتی در اخبار هم این قضیه اوج گرفت که سوالی مطرح کرده بودن و لباسی رو نشون داده بودبعنوان مد اون سال، که یک عده خاکستری میدیدن یک عده سبز ویک عده آبی ( بدلیل طیف نزدیک اون رنگ خاص به هر سه رنگ ) !! تو شبکه ی منوتو ، برنامه منوتوپلاس هم مطرحش کرد و دو مجری جفتشون یک لباس رو با دو رنگ مختلفی توصیف کردن !!

در این شکی نیست که چشمها رنگها رو متفاوت میبنن یعنی ثابت شده ... اما اکثرا یک رنگ خاص رو با طیف های متفاوت درک میکنن ..

[="Blue"]

AndisheNab;770593 نوشت:
سلام

چند وقتی هست ذهنم درگیرِ یک سوال شده و اون این هست که :

آیا همه ی مردم رنگ ها را مثل هم می بینند ؟
برای مثال : آیا همه رنگِ سبز را , رنگِ سبز می بینند ؟ شاید عده ای رنگِ سبز را آبی ببینند اما اسمش را سبز بگویند.
دلیل منطقی برای اثبات اینکه , همه ی مردم, رنگ ها را مثل هم می بینند هست ؟
من خودم فکر کردم, دیگه ذهنم خسته شد, شاید هم دور می خورم, یکم گیج شدم.
----------------------
سوال بعدی هم شبیه همین هست اما در رابطه با "بو" هست :

آیا همه بو ها را مثل هم استشمام می کنند ؟
می شود اثبات کرد ؟
----------------------

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
ذهنم بیخودی درگیر شده.

تشکر

سلام

اثبات با دلیل نقلی

    سوره : البقرة آیه : 69


قَالُواْ ادْعُ لَنَا رَبَّكَ يُبَيِّن لَّنَا مَا لَوْنُهَا قَالَ إِنَّهُ يَقُولُ إِنّهَا بَقَرَةٌ صَفْرَاء فَاقِـعٌ لَّوْنُهَا تَسُرُّ النَّاظِرِينَ


گفتند: خداوندت را بخوان تا براى ما بيان كند كه رنگ آن چيست؟ گفت: او مى گويد: گاوى است زرد پررنگ و يك دست كه بينندگان را شاد مى‏كند.


از این آیه پیداست که همه زرد را مثل هم می بینند که ویژگی مخصوص آن رنگ را درک می کنند، ویژگی شاد کنندگی رنگ زرد را
[/]

زینبیون;771536 نوشت:
سلام

اثبات با دلیل نقلی

سوره : البقرة آیه : 69

سلام...

این پاسخ شما هم بسیار خوب است و به قولا اثباتی است از طریق دین و قرآن.:Gol::Gol:

ذره بین;771418 نوشت:
سلام
به ذهنم رسید که شاید با کمی اغماض و توسعه در مفاهیم پرسش، بتوان این سوال را مربوط به برخی مباحث فلسفی و مبحث شناخت شناسی دونست که بالاخره در بعضی دانشهای دینی مورد بحث هست.

باسلام .
درست به ذهن تان آمده بارک الله
به همین دلیل بنده در پاسخ نخست رویکرد دینی به پرسش تان داده وبا نگاه دینی جواب تقدیم نمودم .
این بار باید در باره رنگ خدایی نکته های تقدیم شود :
قرآن کریم در مورد صبغه الله فرمود: «صبغه الله ومَنْ أحسنُ صبغه مِنَ‌الله صبغه؛رنگ خدا بپذیرید، و چه رنگی از رنگ خدایی بهتر است».(1)
مراد از «صبغه الله» در این آیه چیست؟
در تفسیر آیه گفته شده: میان مسیحیان معمول بود که فرزندان خود را غسل تعمید می دادند، گاه ادویه مخصوص زرد رنگی به آب اضافه می کردند و می گفتند: این غسل مخصوصاً با این رنگ خاص باعث تطهیر نوزاد از گناه ذاتی که از آدم به ارث برده است می شود.
قرآن کریم بر این منطق خط بطلان کشید و فرمود: به جای رنگ های ظاهری و خرافی، رنگ حقیقت و خدایی را بپذیرند ؛یعنی رنگ وحدت و عظمت و پاکی و پرهیزکاری ؛رنگ بی‌رنگی و عدالت و مساوات و برادری و برابری، و رنگ توحید و اخلاص، که می توانند در پرتو آن به نزاع ها و کشمکش ها پایان دهد.
در احادیث متعددی از امام صادق(ع) در تفسیر این آیه نقل شده که مقصود از «صبغه الله» آیین پاک اسلام است.(2)
بنابر این «صبغه الله» یعنی حرکت در مسیر توحید، حق و عدالت.
آیا آدمی می تواند مظهر اسما و صفات خداوند بشود ؟
به لحاظ قوس نزول یعنی خلقت و آفرینش الهی همه موجودات و تمام عالم و آدم، جلوه اسما الهی‌اند. امام خمینی(ره) با الهام عرفانی از آیه مبارکه «الله نور السموات والارض»(3) در این ارتباط سخنانی شنیدنی دارد و گفته است: تمام موجودات جلوه نور خدا یند.(4)
بعضی بر آن‌اند که اساساً عالم با اسم الهی ظاهر گردیده: «ظهرَ الوجود ببسم الله الرحمن الرحیم» یعنی هر چه در عالم است ظهور و تجلی اسم الله است و هستی با اسم الله موجود گردیده است. پدیده ها و موجودات عالم همه اسم الله‌اند اما اسم مراتب دارد. از عالی‌ترین موجود تا آخرین مرتبة نزول همه مراتب ظهور اسم الهی‌اند.(5)
اما بر اساس قوس صعود یعنی سیر تکامل معنوی انسان، برخی می توانند به عالی‌ترین مرتبه کمال برسند و مظهر چندین اسم از اسماء الهی بشوند، مثلاً بر اثر عطوفت، رأفت، رحمت، حلم و بخشایش ، مظهر اسم رؤف، رحیم، حلیم، بخشنده و غفور بشوند.
اگر بر اثر تقوا و خودسازی بتواند به اندازه توان بشری اسماء الهی را در وجودش ظهور بدهد و مظهر رحمت و رأفت و اسماء دیگر الهی بشود در او رنگی خدای پیدا شده و صبغه الله گردیده است.

پی‌نوشت‌ها:
1. بقره (2) آیه 138.
2. ر.ک: تفسیر نمونه، ج 1، ص 473 ـ 474، نشر دارالکتب الاسلامیه، تهران 1379ش.
3. نور (24) آیه 35.
4. تفسیر سوره حمد، ص 103، نشر مؤسسه آثار امام خمینی(ره) 1378ش.
5. تفسیر حمد، ص 121 ـ 120.

http://www.askdin.com/thread53503.html
سوال :
چگونه بفهمیم و تشخیص دهیم که همه انسان ها رنگ ها را مثل هم می بینند؟

پاسخ :
در ابتدا باید گفت : آیا پرسشگر یاد شده دینی است و یا مربوط به علوم تجربی ؟
پرسشگر محترم گویا تابلوی سر در این اکادمی را نگاه ننموده و وارد بحث شده است .
چون این جا اسکدین است ونه اسک فزیک ویا اسک شیمی .
اما برای این که پاسخ تان با رنگ دینی و مناسب این سایت تقدیم شود باید گفت :
زندگی بشر از بدو خلقت تحت تاثیر دو عامل مهم شب و روز بوده است . انسان با مشاهده علامت شب (تاریکی و سياهي) به سر پناه خود روی می‌آورد و با آشکار شدن صبح و روشنایی به سوی تلاش و فعالیت می‌شتابد.
خدای متعال از دو عامل فوق به عنوان نعمتی بزرگ یاد می‌کند و در کنار سایر نعمتهایش می‌فرماید: "و جعلنا اللیل لباسا و جعلنا النهار معاشا" (یعنی شب را برای شما پوششی قرار دادیم و روز را برای معاش شما قرار دادیم.) (1)
این عملکرد فطری در انسان بیانگر این است که انسان ناخودآگاه تحت تاثیر رنگ ها قرار می‌گیرد و با کشیده شدن پرده آبی تیره بر آسمان احساس نیاز به استراحت و آرامش در او به وجود می‌آید؛ و با طلوع صبح و آشکار شدن نور و روشنایی زرد رنگ به انسان نیروی تکاپو و فعالیت دست می‌دهد. بنا بر این پیشینه شناخت رنگ ها و احساس نیاز به آن ها به صورت تکوینی در خلقت وجود داشته است.
از این رو خداوند رنگ ها را صفت مشترک بین موجودات اعم از زنده و غیر زنده قرار داده و می‌فرماید: "آیا ندیدی که خدا باران را از آسمان فرود آورد و با آن انواع میوه‌های گوناگون و رنگارنگ پدید آورد و در زمین کوه ها و طرق زیاد و اصناف و رنگ های مختلف سفید، سرخ، سیاه ،خلق فرمود و از اصناف انسان (مرد و زن) و اجناس حیوانات نیز به همین گونه مختلف آفرید". (2)
خداوند متعال در آیه مذکور به وسیله رنگ ها و تنوع موجودات جاندار و بی‌جان توجه انسان را به مساله توحید جلب می‌کند تا نشانگر این باشد که چگونه از آب بی‌رنگ صدها هزاران رنگ پدید آورده و از عناصر محدود و معین موجودات کاملا متنوع و زیبا را آفریده است. جهت تبیین شگفتی رنگ ها، به عنوان نمونه به خواص رنگ های سبز و قرمز از منظر آیات و روایات اشاره می‌کنیم.
خواص رنگ سبز:
در قرآن کریم، از میان همه رنگ ها به رنگ سبز به عنوان رنگ لباس بهشتیان معرفی شده است: "و یلبسون شباباً خضراً من سندس و استبرق؛ (3) لباس های سبز حریر و دیبا بپوشند".
مسرّت بخشی و شادآورد بودن
1. اگر آب مایه حیات است، رنگ سبز نشانگر طراوت و زندگی می‌باشد؛ چرا که طبیعت با این رنگ لباس حیات به تن می‌کند. خداوند متعال این شگفتی را به صورت زیبا ترسیم کرده و می‌فرماید:
"و جعلنا من الماء کل شیء حی؛ (4)یعنی به وسیله آب هر چیزی را زنده قرار دادیم".
"فاخرجنا به نبات کل شیء فاخرجنا منه خضراء؛ (5) به وسیله آب‌ هر گونه گیاه برآوردیم و از آن گیاه جوانه سبزی خارج ساختیم".
رنگ سبز، رنگ گیاهان و طبیعت است و خداوند آن ها را مظهر مسرت و شادی معرفی می‌کند: "فأنبتنا به حدائق ذات بهجة؛ (6) پس به وسیله آب باغ های بهجت انگیز رویانیدیم".
در تعریف بهجت آورده که: "البهجة حسن اللون و ظهور السرور فیه" بهجت بهترین رنگ است و شادی و نشاط در آن ظهور دارد. (7)
خواص رنگ قرمز :
1. حرارت بخشی و فعال بودن
خداوند متعال در قرآن کریم، از رنگ قرمز به عنوان رنگ کوهها در جاده‌های پر پیچ و خم کوهستانی تعبیر آورده و می‌فرماید: "برخی از کوهها دارای خطوط سفید و سرخ به رنگها مختلف آفریدیم." (8) که با اندکی تامل در آیه فوق به ‌جایگاه رنگ قرمز در علم زمین شناسی پی می‌بریم زیرا کوههای سرخ رنگ منبع عظیم آتشفشانی هستند و مدام در حالت تلاطم می‌باشند. که نماد اصلی این کوهها، گرم و فعال بودن آنها است به همین علت در اثر تغییرات جغرافیایی شروع به فوران می‌کنند و در آیه37 سوره الرحمن نیز در سرخی دگرگونیهای صفحه آسمان به هنگام قیامت به این رنگ تشبیه شده است با این بیان که "پس آنگاه که آسمان شکافته شوند مانند چرمی سرخ و گلگون گردد.." "فاذا انشقت السماء فکانت وردة کالدهان" که کلمه "وردة" در این آیه به معنای گل سرخ تداعی کننده سرخی آسمان در هنگام قیامت است. که وجه شبه این تشبیه همان گرم بودن و فعال بودن زیاد است.
2. تحریک کنندکی
امام باقر علیه السلام از پدر بزرگوارشان نقل می‌کنند: "ایشان لباسی از جنس خز به پنجاه دینار خریدند و نیز لباسی قرمز رنگ از مصر خریده بودند و از آن دو استفاده می‌کرد و می‌فرمودند: " زیورهایی که خدا برای بندگانش پدید آورده و-نیز- روزیهای پاکیزه را چه کسی حرام گردانیده؟... آیه 32سوره اعراف" (9) و نیز در حدیث دیگر از امام صادق علیه السلام نقل شده است که : "ایشان را در روپوشی قرمز رنگ مشاهده می‌کنند و از این پوشش امام علیه السلام تعجب می‌کنند امام آیه فوق را تلاوت کرده، می‌فرمایند: "هیچ اشکالی در پوشیدن چنین لباسی نیست". (10)
البته در اسلام برای استفاده از رنگهای مختلف در مکانها و مناسبتهای مختلف احکام خاصی نیز وضع شده است و از جمله آنها این است که از رنگ قرمز در جمع عمومی استفاده کردن زیاد پسندیده نیست ولی استفاده از آنها در جایگاه خود و برای استفاده از فوائده و ویژگی های آن خوب و لازم است. به عنوان نمونه حکم بن عقبه از امام صادق علیه السلام نقل می‌کند: "وقتی به حضور امام رسیدم ایشان را در منزلی مزین در حالی که لباس تازه و روپوشی رنگین به تن داشت مشاهده کردم. امام علیه السلام فرمود:"در مورد رفتار من چه می گویی؟ گفتم شما را در پوشش جوانان لاابالی دیدم امام فرمود: ای حکم "زیورهایی که خدا برای بندگانش پدید آورده و-نیز- روزیهای پاکیزه را چه کسی حرام گردانیده؟ این منزلی را که می‌بینی منزل همسرم است و من به زمان عروسی نزدیک هستم و خانه مرا خودت می‌شناسی". (11)
که اگر در حدیث مذکور دقت نظر شود، معلوم می شود که ائمه معصومین علیهم السلام با عملکرد خود می‌خواستند بیان کنند که استفاده از رنگ قرمز به خاطر خاصیت تحریک کنندگی شدیدش در منزل و در نزد همسر خوب و ممدوح است. اما از طرفی دیگر نیز به خاطر همین صفتش و تاثیرات منفی ناشی از این ویژگی بویژه در بین افراد مجرد که باعث انگشت‌نما شدن و ایجاد مشکلات روحی و روانی از جمله زمینه فساد می‌گردد، هر چند ما چنین هدفی نداشته باشیم به همین دلیل استفاده از آن در عموم به خصوص در میان نامحرم نهی شده است.

پی نوشت :
1.نبأ (78)، آیات 10-11.
2.فاطر (35)، آیات ، 27-28 .
3.کهف (18)، آیه 31 .
4.انبیاء(21)، آیه 30 .
5.انعام (6)، آیه 99 .
6.نمل (27)، آیه 60 .
7.راغب اصفهانی، مفردات القرآن ، ذیل واژه بهج .
8.فاطر (35) ، آیه 27.
9.محمد کلینی، الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1365هـ.ش، ج 6، ص 452 .
10.همان، ص 446 .
11.محمد کلینی، الکافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1365هـ.ش ، ج 6 ، ص 446 ؛ نیز ر.ک : محدث نوری، مستدرک الوسائل، ج 3، ص 251 حدیث شماره 3510.

موضوع قفل شده است