جمع بندی چرا منکران معاد می گویند قرآن غیر از این بیاور و آن را مبدل ساز ؟؟

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا منکران معاد می گویند قرآن غیر از این بیاور و آن را مبدل ساز ؟؟

چرا منکران معاد می گویند قرآن غیر از این بیاور و آن را مبدل ساز ؟؟
آیه 15 سوره یونس

وَ إِذَا تُتْلىَ‏ عَلَيْهِمْ ءَايَاتُنَا بَيِّنَاتٍ قَالَ الَّذِينَ لَا يَرْجُونَ لِقَاءَنَا ائْتِ بِقُرْءَانٍ غَيرِْ هَاذَا أَوْ بَدِّلْهُ قُلْ مَا يَكُونُ لىِ أَنْ أُبَدِّلَهُ مِن تِلْقَاى نَفْسىِ إِنْ أَتَّبِعُ إِلَّا مَا يُوحَى إِلىَ‏َّ إِنىّ‏ِ أَخَافُ إِنْ عَصَيْتُ رَبىّ‏ِ عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ(15)

و هر گاه آيات روشن ما بر خلق تلاوت شود منكران معاد كه اميدوار به لقاء ما نيستند گويند كه قرآنى غير از اين بياور يا همين را مبدل ساز. بگو: مرا نرسد كه از پيش خود قرآن را تبديل كنم من جز آنچه را كه به من وحى مى‏شود پيروى نمى‏كنم، من اگر عصيان پروردگارم كنم از عذاب روز بزرگ قيامت سخت مى‏ترسم. (15)

کارشناس بحث : صدیقین

برچسب: 

سلام به شما پرسشگر گرامی

در این آیه (یونس/15)، به يكى از سخنان کفار بت پرست اشاره شده که خطاب به پیامبر اسلام می گفتند: «هنگامى كه آيات آشكار و روشن ما بر آنها خوانده مى‏ شود، آنها كه به رستاخيز و لقاى ما ايمان ندارند، مى‏ گويند قرآن ديگرى غير از اين بياور و يا لا اقل اين قرآن را، تغيير ده» (وَ إِذا تُتْلى‏ عَلَيْهِمْ آياتُنا بَيِّناتٍ قالَ الَّذِينَ لا يَرْجُونَ لِقاءَنَا ائْتِ بِقُرْآنٍ غَيْرِ هذا أَوْ بَدِّلْهُ).

آنان مطابق همان پندارهای باطلشان، قرآن را سخن خود پیامبر _و نه سخن خدای متعال_ می پنداشتند و نبوت و رسالت و پیام آوری از سوی خدای متعال را باور نداشتند! خدای سبحان به پیامبر می فرماید: «به آنها بگو: براى من ممكن نيست كه از پيش خود آن را تغيير دهم، من فقط پيروى از چيزى پیروی مى‏ كنم كه بر من وحى مى‏ شود» (قُلْ ما يَكُونُ لِي أَنْ أُبَدِّلَهُ مِنْ تِلْقاءِ نَفْسِي إِنْ أَتَّبِعُ إِلَّا ما يُوحى‏ إِلَيَّ). نه تنها نمى‏ توانم تغيير و تبديلى در اين وحى آسمانى انجام دهم، بلكه «اگر كمترين تخلفى از فرمان پروردگارم بكنم، از مجازات آن روز بزرگ (رستاخيز) مى‏ ترسم» (إِنِّي أَخافُ إِنْ عَصَيْتُ رَبِّي عَذابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ).

در آيه بعد می فرماید: «به آنها بگو:» [من درباره اين كتاب آسمانى، كمترين اراده‏ اى از خود ندارم و] «اگر خدا مى‏ خواست اين آيات را بر شما تلاوت نمى‏ كردم و از آن آگاهتان نمى‏ ساختم» (قُلْ لَوْ شاءَ اللَّهُ ما تَلَوْتُهُ عَلَيْكُمْ و لا ادريكم به)، زیرا «سال ها پيش از اين، در ميان شما زندگى كرده ام» و هرگز اين گونه سخنان را از من نشنيده‏ ايد، پس اگر آيات از ناحيه من بود لابد در اين مدت چهل سال از فكر من بر زبانم جارى مى‏ شد و حداقل مشابه آن یا گوشه‏ اى از آن را از من شنيده بودید (فَقَدْ لَبِثْتُ فِيكُمْ عُمُراً مِنْ قَبْلِهِ)، آيا مطلبى به اين روشنى را درک نمى‏ كنيد (أَ فَلا تَعْقِلُونَ)، «چه كسى ستمكارتر است از كسى كه دروغى را به خدا نسبت بدهد» (فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرى‏ عَلَى اللَّهِ كَذِباً)، بنابراين چگونه ممکن است من چنين گناه بزرگى را ممكن است من مرتكب بشوم. «همچنين كار كسى كه آيات الهى را تكذيب مى‏ كند، نيز بزرگترين ظلم و ستم است» (أَوْ كَذَّبَ بِآياتِهِ)؛ اگر شما از عظمت گناه تكذيب و انكار آيات حق بي خبريد من بى خبر نيستم، و به هر حال اين كار شما جرم بزرگى است، و «مجرمان هرگز رستگار نخواهند شد» (إِنَّهُ لا يُفْلِحُ الْمُجْرِمُونَ).

مطابق این آیات، مشركان با این پیش زمینه که رسول خدا (ص)، پیامبر نیست و امکان نبوت و رسالت وجود ندارد و قرآن، سخن خود اوست، از ایشان مى‏ خواستند كه يا قرآن را با كتابی ديگر عوض كند و يا در آن تغييراتی اعمال کند! در تقاضاى اول، هدفشان اين بود كه اين كتاب به كلى برچيده شود و به جاى متنی که سرشار از آیات توحیدی و مبارزه با شرک و برچیدن گناه و بت پرستی بود، كتاب ديگرى که همخوان با عقاید آنان باشد از سوى پيامبر آورده شود (!)، و در تقاضاى دوم مى‏ خواستند در صورت عدم امکان تعویض کتاب، دست کم آياتى كه مخالف عقاید شرک آمیز آنها بود اصلاح یا حذف شود، تا از این نظر هيچ گونه احساس ناراحتى یا تهدیدی متوجه آنها و مطامعشان نباشد!

قرآن کریم، با لحنی قاطع به آنها پاسخ مى‏ گويد: كه نه تبديل در اختيار پيامبر است و نه تغيير؛ و نه حتى دير و زود شدن وحى! و پیامبر در این مطلب هیچ گونه اختیاری ندارد و همه به فرمان خدای تعالی انجام می گیرد! (تفسير نمونه، ج‏8، ص 246)

موضوع قفل شده است