جمع بندی چرا طبق وعده خداوند، دین اسلام بر تمام ادیان غلبه نکرده است؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا طبق وعده خداوند، دین اسلام بر تمام ادیان غلبه نکرده است؟

بسم الله الرحمن الرحیم...سلام...چرا در قران خداوند فرموده دین اسلام را از سایر ادیان فزونی و برتری خواهد داد و بر ادیان دیگر غلبه خواهد کرد در صورتی که هنوزم که هنوزه دین مسیحیت بیشترین گرویده را دارد....از طرفی سوالی مهم تر....مگر حضرت عیسی و حضرت محمد صل الله علیه و اله هر دو از الله تعالی نیستند مگر اسلام و مسیحیت و طبق ایه قران مگه قران و انجیل همدیگرو تصدیق نمی کنن و از الله نیست....پس چرا الله تعالی می خواد غلبه کند بر سایر ادیان خودش.....چرا مثلا نگفته که کامل می کنه ادیان خودشو با نام دین جدیدش اسلام بلکه گفته غلبه می کنه مگه خدا با دین خودش هم جنگ می کنه شاید بگید منظور دین تحریف شده و ادیان ساختگی و فرقه هست....بازم غلبه کردن یه جوریه...بیشتر سوالم اولم مبهمه برام.ممنون

با نام و یاد دوست


کارشناس بحث: استاد مشکور

nothing;659814 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم...سلام...چرا در قران خداوند فرموده دین اسلام را از سایر ادیان فزونی و برتری خواهد داد و بر ادیان دیگر غلبه خواهد کرد در صورتی که هنوزم که هنوزه دین مسیحیت بیشترین گرویده را دارد...

سلام و تشکر از بابت سؤال خوبتان:Gol:

چنانکه در بخش اول سؤالتان اشاره فرمودید خداوند متعال در سه آیه شریفه، در قرآن کریم فرموده‌اند که اسلام بر تمامی ادیان پیروز می‌شود.

- هُوَ الَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ (توبه/33)

- هُوَ الَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ شَهيداً (فتح/28)

- هُوَ الَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ (صف/9)

اولاً: طبق آیات فوق، می توان گفت: بدون شک، نزد خدای متعال، دین اسلام بعنوان آخرین، کاملترین و جامعترین شریعت الهی و نیز با دارا بودن ویژگی های عالی و متعالی بسیاری از قبیل جهانی و جاودانه بودن، دارای اهمیت است، دینی که پیامبر خاتم(ص) برای تبلیغ و ترویج آن، مبعوث به رسالت شده اند. در حقیقت تحقق اسلام، هدف پیامبراکرم(ص) است. لذا باید در آیه مورد بحث، چیرگی و غلبه اسلام(در معنای اصطلاحی آن) مطرح باشد. نه اسلام در معنای لفظی آن (یعنی روح ساری و جاری در همه ادیان و شرایع الهی) فلذا ضمیر (هاء) در «لیظهره» به دین حق یعنی همان اسلام(دین خاتم) بر می گردد.

ثانیاً: به نظر می رسد این چیرگی به وسیله غلبه و پیروزی باشد. چنانکه فخر رازی این مطلب را مطرح کرده و می گوید: بدان که چیرگی بر دیگری، یا با حجت و برهان یا با فراوانی و زیادی و یا با غلبه و پیروزی است، و چون بشارت الهی مربوط به آینده است نه حال، و از طرف دیگر، آشکار شدن این دین با حجت و برهان در تمام زمانها معلوم است، بنابراین باید چیرگی به معنای برتری اسلام با غلبه باشد.(1)

ثالثاً: آنچه تاریخ گواهی می دهد غلبه جزئی و مقطعی اسلام بر دیگر ادیان و پیروان آنها بوده که در زمان پیامبر اکرم(ص) محقق شده و بهترین دلیل بر آن، پرداخت جزیه از طرف پیروان ادیان دیگر به مسلمانان است. این بیانگر قدرت و شوکت اسلام در آن دوران است، ولی متأسفانه آنان که دیروز به مسلمانان جزیه می پرداختند، امروز حتی به مقدسات ما دست تجاوز دراز کرده و از هر سو ما را در محاصره و فشار گرفته اند. پس مقصود از غلبه در آیه مذکور نمی تواند غلبه جزئی و مقطعی اسلام بر ادیان دیگر باشد.

بنابر این، طبق وعده الهی در آیات مورد اشاره، نهایتاً دین اسلام با پیروزی و غلبه بر تمام اندیشه ها و مکاتب دیگر بر کل جهان مستولی می گردد. در باره چگونگی آن گفتنی است:

بنظر می رسد مقصود از غلبه نهایی و کلی اسلام بر دیگر ادیان و جهان، همان چیرگی و غلبه به وسیله امام مهدی(عج) بعنوان آخرین حجت از اوصیاء الهی (امامان دوازده گانه) در آخرالزمان باشد. چنانکه در روایات بسیاری تحقق این وعده الهی مورد اشاره قرار گرفته و در اقوال برخی از علمای اهل سنت نیز، یادآوری شده نظیر:

قرطبی می گوید: سدی گفته است: این اظهار دین، به هنگام خروج مهدی است که کسی نمی ماند جز اینکه پیرو اسلام شود.(2) سعیدبن جبیر درباره آیه «لیظهره علی الدین کله ولوکره المشرکون» می گوید: ایشان مهدی از اولاد فاطمه است.(3) روایات بسیاری نیز در کتب حدیثی شیعه و اهل سنت وجود دارد مبنی بر اینکه حضرت مهدی(ع) از فرزندان پیامبر(ص) است و در آخرالزمان زمین را پر از عدل و داد می کند، کما اینکه قبل از او پر از ظلم و جور شده است.

امام باقر علیه السلام در تفسیر آیات مورد اشاره فرمودند: "إنَّ ذلِكَ يَكونُ عِندَ خُروجِ المَهدي مِن آلِ مُحَمَّدٍ فَلا يَبقى أحَدٌ إلاّ أقَرَّ بِمُحَمّدٍ" وعده‏ اى كه در اين آيه است به هنگام ظهور مهدى از آل"محمد" صورت مى‏ پذيرد، در آن روز هيچ كس در روى زمين نخواهد بود مگر اين كه به حقانيت محمد (ص) اقرار مى ‏كند. (4) همچنین از پيامبر اکرم (ص) نیز چنین نقل شده: "لا يَبقى عَلى ظَهرِ الأَرضِ بَيتُ مَدَرٍ وَ لا وَبَرٍ إلا أدخَلَهُ اللهُ كلمَةَ الإسلام‏‏ِ" بر صفحه روى زمين هيچ خانه ‏اى باقى نمى‏ ماند نه خانه ‏هايى كه از سنگ و گل ساخته شده و نه خيمه‏ هايى كه از كرك و مو بافته ‏اند، مگر اين كه خداوند نام اسلام را در آن وارد مى ‏كند. (5)

امام صادق علیه السلام نیز فرمودند: "وَ اللَّهِ مَا نَزَلَ تَأْوِيلُهَا بَعْدُ وَ لَا يَنْزِلُ تَأْوِيلُهَا حَتَّى يَخْرُجَ الْقَائِمُ (ع) فَإِذَا خَرَجَ الْقَائِمُ (ع) لَمْ يَبْقَ كَافِرٌ بِاللَّهِ الْعَظِيمِ" به خدا سوگند هنوز محتواى اين آيه تحقق نيافته است و تنها زمانى تحقق مى ‏پذيرد كه قائم (ع) خروج كند و به هنگامى كه او قيام كند كسى كه خدا را انكار نمايد در تمام جهان باقى نخواهد ماند. (6)

نتیجه ای که از بحث فوق حاصل می شود عبارت است از اینکه:

1. سنت خداوند و هدف نهایی بعثت، غلبه اسلام بر دیگر شرایع منسوخ شده می باشد.

2. این غلبه و چیرگی در زمان پیامبر(ص) و پس از آن تا به حال، به طور کامل تحقق نیافته است.

3. قطعاً این چیرگی در آخرالزمان به دست امام عصر(عج) محقق خواهد شد زیرا وعده خداوند تخلف بردار نیست.

موفق باشید ...:Gol:

پاورقی____________________________________________
1. تفسير كبير, فخر رازي, ج16, ص40.
2. تفسير طبري، ج14، ص215، شماره 166455؛ تفسير كبير، ج16، ص40؛ تفسير قرطبي، ج8، ص121؛ درالمنثور، ج4، ص176.
3. البيان في اخبار صاحب الزمان, باب 25,156.
4. مجمع البيان في تفسير القرآن، ج ‏5، ص 38
5. همان
6. كمال الدين و تمام النعمة، ج‏2، ص 670

nothing;659814 نوشت:
.از طرفی سوالی مهم تر....مگر حضرت عیسی و حضرت محمد صل الله علیه و اله هر دو از الله تعالی نیستند مگر اسلام و مسیحیت و طبق ایه قران مگه قران و انجیل همدیگرو تصدیق نمی کنن و از الله نیست....پس چرا الله تعالی می خواد غلبه کند بر سایر ادیان خودش.....چرا مثلا نگفته که کامل می کنه ادیان خودشو با نام دین جدیدش اسلام بلکه گفته غلبه می کنه مگه خدا با دین خودش هم جنگ می کنه شاید بگید منظور دین تحریف شده و ادیان ساختگی و فرقه هست....بازم غلبه کردن یه جوریه...

با سلام و تشکر مجدد:Gol:

در پاسخ به این بخش از سؤالتان، توجه به چند نکته ضروری است:

اول. لازم است بدانید دینی که تحریف نشده باشد دین حق و دینی که همه یا بخشی از آن تحریف شده باشد دین باطل نامیده می شود، بنابر این دین اسلام دین حق و دیگر ادیان (یهود و مسیحیت) دین باطل نامیده می شوند.

دوم. همه شریعت های الهی که توسط پیامبران الهی آورده شده، راه هایی برای رسیدن به اصول و اهداف کلی هستند که فراخور استعداد امت ها و مقام انبیاء الهی شکل گرفته است از اینرو همه این راه ها مادامیکه دچار تحریف نشده اند مکمل و متمم یکدیگرند نه ناسازگار با هم. لکن از آنجاییکه شریعت های پیش از اسلام (یهود و مسیحیت) دچار تحریف شده و وجاهت دین حق بودن را از دست داده اند لذا فاقد اعتبار و ارزش بوده و از درجه هدایت بخشی بشریت ساقط و منسوخ گردیده اند.

سوم. اسلام بعنوان آخرین و کاملترین شریعت الهی وجود ادیان و پیامبران الهی پیش از خود را تأیید و جزو متعلقات ایمان می شمارد چنانکه در کریمه ای می فرماید: " آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللّهِ وَمَلآئِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لاَ نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ ...؛(بقره، 285) پيامبر [خدا] بدانچه از جانب پروردگارش بر او نازل شده است ايمان آورده است، و مؤمنان همگى به خدا و فرشتگان و كتابها و فرستادگانش ايمان آورده ‏اند [و گفتند:] «ميان هيچ يك از فرستادگانش فرق نمى‏ گذاريم» ." اما مقصود، تأیید دین، شریعت های حق و پیامبران راستین فرستاده شده از سوی خداوند است نه بازمانده های تحریف شده از شریعت های پیشین که اسلام ناسخ آنهاست.

چهارم. خداوند در آیاتی به یگانگی و وحدت فلسفه و هدف بعثت انبیاء و انزال کتب و شریعت ها اشاره نموده است چنانکه فرموده:

- "وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَّسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ ...(نحل، 36) ما در میان هر امتی پیامبری را برانگیختیم که (ای مردم) خدای را بپرستید و از طاغوت و طغیانگری دوری کنید."

- " كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللّهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرِينَ وَمُنذِرِينَ وَأَنزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ ...(بقره، 213) مردم همه يك گروه- يكسان و بر يك راه و روش و آيين- بودند، [سپس اختلاف كردند] پس خدا پيامبران را برانگيخت نويددهنده و بيم‏كننده، و با ايشان كتاب فرو فرستاد براستى و درستى،

این آیات گواه آنست که همه شریعت های الهی از آدم تا خاتم دارای حقیقت و روح واحدی بوده و اختلاف آنها بر حسب درجه کمال آنهاست بعبارتی بمنزله سالهای مختلف و سطوح تحصیلی دوره تحصیلی و یا مراحل و نسخه های مختلف درمانی است. البته تا زمانیکه این شریعت ها از مدار حق بودن خود خارج نشده و دچار تحریف و انحراف بنیادین نشده اند.

پنجم. همچنین لازم بذکر است وقتی اسلام بعنوان نسخه کامل و نهایی هدایت بشری تشریع شد عقل سلیم و روحیه مسلمانی باقتضاء معنای اسلام یعنی همان تسلیم بودن، حکم می کند بشریت نسخه های ناقص و نارسای پیشین را رها و به کاملترین نسخه وحیانی تمسک جویند، زیرا مگر نه آنست که بفرموده قرآن "ان الدین عندالله الاسلام؛ (آل عمران، 19)همانا دین نزد خدا همان اسلام است." یعنی همه باید در برابر امر و دستور و نسخه جدید وحیانی تسلیم باشند و اسلام همان نسخه فصل الخطاب هدایت و نجات بشریت است. چنانکه فرمود: "وَمَن يَبْتَغِ غَيْرَ الإِسْلاَمِ دِينًا فَلَن يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ ؛ (آل عمران، 85) و هر کس که دينی جز اسلام اختيار کند از او پذيرفته نخواهد شد و در آخرت از زيانديدگان خواهد بود." در حقیقت کریمه اخیر دلیلی روشن بر فلسفه غلبه اسلام بر دیگر ادیان است.(دقت کنید) چنانکه وقتی پزشک حاذقی نسخه های متعددی را در طول درمان بیماری تجویز می کند، گرچه این نسخه ها از جهتی در طول درمان بیماری مکمل و مؤید هم اند اما از جهتی هر نسخه جدیدی، نسخه های پیش از خود را باطل و منسوخ می کند، حکایت اسلام نیز نسبت به دیگر ادیان و شریعت ها چنین است.

در نتیجه با توجه به شواهد و قرائن عقلی، تاریخی و نقلی که در خصوص تحریف شریعت های پیش از اسلام موجود است، نمی توان شرایع تحریف شده پیشین (یهود و مسیحیت) را داخل در دین حق شمرد و اسلام را مکمل آنها دانست، فلذا چنانکه در آیات الهی بعنوان وعده الهی اشاره شده اسلام در جریان ظهور صاحب الامر و الزمان (عج) بطور همه گیر و جهانی بر همه آن شریعت های تحریفی و باطل، غلبه و پیروزی پیدا خواهد کرد. ان شاء الله

موفق باشید ...:Gol:

به خاطر اینکه در ادیان الهی یا به نبی بعدی بشارت داده شده و یا در دین هایی مثل مسیحیت و یهودیت به پیامبر آخرین و اطاعت از او. و اگر پیروان سایر ادیان دینشون حقیقی باشه باید از پیامبر آخرالزمان(طبق دستور کتاب خودشون) پیروی کنن. خب حالا وقتی اینکار رو نکردن یعنی به دین خودشون هم پایبند نبودند و اصلا دیندار نیستند پس باید از بین بروند(منظورم این است که مسلمان بشوند، نه اینکه بمیرند!)

موضوع قفل شده است