چرا حضرت معصومه ازدواج نكرده است؟‌

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا حضرت معصومه ازدواج نكرده است؟‌

چرا با اينكه ازدواج در اسلام خيلي سفارش شده است حضرت معصومه ازدواج نكرد ؟

در اين كه حضرت معصومه(س) ازدواج نكرده اتفاق نظر هست و در مورد علت عدم ازدواج ايشان نظريات مختلفي گفته شده است:

1.در تاريخ يعقوبي آمده است كه حضرت موسي بن جعفر(ع) وصيت كرده بود كه دخترانش شوهر نكنند و براي همين هيچيك از دختران آن حضرت شوهر نكردند جز يكي از دخترانش به نام ام سلمه كه در مصر به همسري قاسم بن محمد بن جعفر بن محمد در آمد و به خاطر اين ازدواج مسايلي پيش آمده و قاسم قسم خورد كه منظور او از ازدواج با او اين بود كه به او محرم شود و او را حج ببرد. [1]
لكن اين نظريه را نمي توان به اين آساني پذيرفت چون در اصول كافي آمده است كه حضرت امام موسي بن جعفر (ع) كار شوهر كردن و شوهر دادن دخترانش را به پسرش حضرت امام رضا واگذار كرد و فرمود : اگر علي خواست آنان را شوهر مي دهد و اگر نخواست شوهر نمي دهد.
و جز پسرم علي هيچكس حق ندارد دخترانم را شوهر بدهد . نه برادران ديگرشان، نه عموهايشان و نه سلطان وقت هيچكدام حق ندارند در امر ازدواج دخترانم دخالت كنند.[2]
بر اساس اين روايت، نمي توان گفت كه امام موسي بن جعفر(ع) وصيت به عدم ازدواج نكرده بلكه وصيت كرده كه امر ازدواج دخترانش به امام رضا (ع) مربوط است و ديگران حق دخالت ندارند.

[1] - تاریخ یعقوبی، یعقوبی، بیروت : دار صادر، بی تا ، ج 2 ، ص 415 .

[2] - عیون اخبار، صدوق، قم : دارالعالم ( جهان )، 1378 قمری، ج 1 ،ص 33 .بحار الانوار، ج 48 ص 276 و ج 49 ص 224 ؛ الکافی، طهران: دارالکتب الاسلامیه، 1365ش ، ج1 ،ص 317 .

بر اساس اين روايت، نمي توان گفت كه امام موسي بن جعفر(ع) وصيت به عدم ازدواج نكرده بلكه وصيت كرده كه امر ازدواج دخترانش به امام رضا (ع) مربوط است و ديگران حق دخالت ندارند.
2. از ديدگاه برخي ، خفقان شديد هاروني باعث شد كه دختران امام موسي بن جعفر(ع) نتوانند ازدواج كنند و در عصر هارون خفقان و استبداد و ستم به جايي رسيد كه كسي جرأت نداشت به خانه امام موسي بن جعفر رفت و آمد كند . اگر كسي نتواند به خانه امام رفت و آمد داشته باشد، بطور يقين نمي تواند خيال دامادي آن حضرت را در سر بپروراند[1]. اگر بخواهيم اين مسأله را بيشتر توضيح بدهيم بايد بگوييم كه هارون مي خواست كاري كند كه نسل امام موسي بن جعفر كم گردد و يكي از راههاي اين، جلوگيري از ازدواج زنان و دختران اين خاندان است و بطور طبيعي اگر دختران و زنان شوهر نكنند، نسل آل علي(ع) كم مي گردد و كمي اين نسل براي دستگاه خلافت بسيار مطلوب بود و علت كشتار آنهمه سادات هم مي تواند همين باشد كه اين نسل بر افتد. این دقت را به دوستان عزیز بدهیم که این سخنی که اکنون با هم خوانیدم نمی تواند درست باشد. چرا که در دوران هارون اگر شدت و حدتی بود در دوران مامون که امام رضا ولیعهد بود و تبعا به ظاهر آمد و شد به خانه امام راحتتر صورت می گرفت و می شد تصور کرد که دیگر شرایط خفقان دوره هارون در این زمان نباشد. علاوه بر آنکه امام رضا بارها فرموده بود : از بابت هارون دیگر خطری متوجه ما نیست چرا که او پس از آنکه پدرم را به شهادت رساند دیگر جرات چنین کاری ندارد ،و امام آزادانه به کارهایش مشغول بود و به راحتی رتق و فتق امور نهاد وکالت و وکلاء ائمه را انجام می داد که سازمانی سیاسی- دینی بود. پس می توانستند خواستگاری بکنند و حتی می توانست نزدیک شدن به خاندان امام کاظم و شخص امام رضا، طمعی باشد تا به خواستگاری دختران امام کاظم بروند حتی حاکمان و درباریان طوس نیز می توانستند این در خواست را داشته باشند تا پیوندهای حکمتی اشان محکم تر باشد و بین خاندانی شود.مگر اینکه بگوییم در دوران امام رضا هم حکومت مامونی اجازه آمد و شد چندانی به خانواده امام کاظم نمی داد که با این سخن بتوانیم قول به فشار دستگاه حکومتی را تایید کنیم و البته یک نمونه ای هم که هست همین حمله به کاروان حامل حضرت معصومه است که بیست و چند نفر از خانواده و یاران امام کاظم در آن به شهادت می رسند.این مساله نشان می دهد آنگونه که ما فکر می کنیم نبوده و اهل بیت به هر حال مورد فشار و ظلم و ستم بودند والا چه معنی دارد به کاروان خواهر ولیعهد مملکت حمله بشود و دولت هم کاری نکند. اگر کار دولتی ها نبود، بویژه اینکه به نوعی کاروان حضرت معصومه حالت تبلیغی شیعی هم داشت ، چرا مامون با حمله کنندگان به شدت برخورد نکرد؟ چرا در تاریخ گزارشی در این باره نیست ؟
[1] - زندگاني كريمه اهلبيت ، مهدي پور، نشر حاذق، 1380 ، چاپ اول، ص 150

اما اینکه گفته اند،
دختران آن حضرت در نهايت كمال بودند و همسنگي براي آنها پيدا نشد و بخصوص حضرت معصومه(س) كه احتمال عصمت هم در او زياد است. حضرت مريم هم به خاطر همين ازدواج نكرد و اگر علي(ع) خلق نمي شد كفوي براي فاطمه هم پيدا نمي شد و او هم ازدواج نمي كرد. شاید نتوان این سخن را پذیرفت. چرا که حضرت زینب و حتی بعضی دیگر از خانواده اهل بیت از این بانوی کریمه شاید دست کمی نداشته باشند و دعب اهل بیت این نبود که دخترانشان را شوهر ندهند، بلکه معمولا آنها را به عموزادگانشان شوهر می دادند. اما سخن آخر هم شنیدنی است.
3- شيخ عباس قمي به نقل از تاريخ قم چنين آوده است: چنين رسيده كه رضائيّه ( دختران منسوب به خاندان امام رضا )دختران خود را به شوهر نمى‏دادند، زيرا كسى را كه همسر و هم كفو ايشان بود نمى‏يافتند، و حضرت موسى بن جعفر عليه السّلام را بيست و يك دختر بوده است و هيچ يك شوهر نكرده‏اند. و اين مطلب در ميان دختران ايشان عادت شده، و محمّد بن على الرضا عليه السّلام به شهر مدينه ده روستا وقف كرده است براى دختران و خواهران خود كه شوهر نكرده‏اند و از ارتفاعات ( سود های حاصل ) آن ديه‏ها نصيب و قسط رضائيّه كه به قم ساكن بوده‏اند از مدينه جهت ايشان مى‏آوردند.[1]

[1]- منتهی الآمال ، شیخ عباس قمی، قم : دلیل، 1379ش، ج 3 ص 1584.

موضوع قفل شده است