جمع بندی چرا با وجود فواید موسیقی، موسیقی حرام است؟

تب‌های اولیه

69 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا با وجود فواید موسیقی، موسیقی حرام است؟

لطفا به بنده یک منبع علمی بدید که موسیقی حرامه؟بنده هرچه سعی کردم نتونستم در سایت های معتبر علمی مطلبی درباره ضرر های موسیقی پیدا کنم در عوض تا دلتون بخواد براش فایده ذکر کرده بود که چطور میتونه برا انجام فعالیت های سخت بهمون انگیزه بده و حتی خیلی از وزنه بردار ها هم از موسیقی برا عملکرد بهتر استفاده میکنند و از نظر علمی هم تاثیرش ثابت شده.حال چرا با وجود اینهمه موسیقی باز هم حرامه.میگید موسیقی اگر غنایی باشه حرامه.خوب مگر موسیقی کلام دار غیر غنایی هم داریم؟اگر غنا نباشه که دیگر موسیقی نیست حرف زدن.میگید موسیقی نباید باعث مفسده بشه خوب مگه آدم میتونه تویه باشگاه دچار مفسده بشه؟از نظر علمی هم در حین ورزش آدم به سختی دچار شهوت میشه.میگید موسیقی اگه از یاد خدا غافل کنه حرامه ینی من وقتی که دارم وزنه میزنم بجای تمرکز روی وزنه باید یاد خدا باشم؟ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عامل

[="Book Antiqua"][="Navy"][="3"]

بسم الله الرحمن الرحیمبا عرض سلام و خیر مقدم خدمت شما کاربر جدید
مقدمه؛ در مورد احکام اسلامی که ریشه در قرآن و روایات دارد، منبع علمی آن فقه خواهد بود، زیرا استنباط احکام اسلام به عهده فقیه و مرجع جامع الشرایط است. بنابراین دلیل اصلی حرمت یا وجوب حکمی از احکام اسلامی، منابع قرآنی و روایی ماست که البته ممکن است علاوه بر این منابع، برخی از دلایل پزشکی، اجتماعی و ... این احکام نیز برای بشر کشف شود. اما دلایل اخیر را نمی توان سبب حرمت یا وجوب احکام دانست، بلکه نهایتا این دسته از دلایل را می توان موید حکم الهی برشمرد.
از نظر فقهی برخی از انواع موسیقی حرام و دسته دیگر جایز است؛ در تعریف غنا یا موسیقی حرام گفته شده: «آوازی که از حنجره ی آدمی بیرون آمده و در گلو چرخانده شود و در شنونده حالت سرور و وجد ایجاد کند و مناسب با مجالس لهو و خوش گذرانی باشد.»(1) بنابراین دو فاکتور اساسی در این تعریف وجود دارد: یکی مطرب(2) و دیگری لهوی(3) بودن غنا.

با این مقدمه به برخی دلایل فقهی که برای حرمت موسیقی حرام مطرح شده، خواهیم پرداخت.
در قرآن به دو عبارت «لهو الحدیث»(لقمان: 6) و «قول زور»(حج: 30) اشاره شده و مورد نهی خداوند قرار گرفته است. در ذیل این آیات، ائمه(علیهم السلام) منظور از این دو عبارت را غنای حرام دانسته اند.(4)
در روایات نیز فرازهای گوناگونی در این زمینه از اهل بیت به ما رسیده است که برای نمونه به برخی اشاره می شود. امام باقر(علیه السلام) در این رابطه می فرماید: «غنا از چیزهایی است که خداوند آتش جهنم را سزایش قرار داده»(5) و امام صادق(علیه السلام) نیز می فرماید: «از غنا دوری کنید.(6)
گذشته از روایاتی که به حکم غنای حرام پرداخته اند، برخی روایات نیز اثرات و عواقب گوش دادن به این نوع از موسیقی را بیان کرده اند. مانند قول رسول اکرم(صلی الله علیه و آله): «غنا نردبان زنا است.»(7) منظور روایت، مقدمه بودن غنا برای زناست. و همچنین روایت امام صادق(علیه السلام) که می فرماید: «غنا زمینه ساز نفاق و فقر است.»(8) و همچنین: «بدترین اصوات، غنا است.»(9)
در کنار این دسته از روایات که غنای لهوی را نهی کرده اند، برخی نیز استفاده از صدای خوش را در قرائت قرآن تمجید کرده اند، مانند: لکل شیءٍ حلیة و حلیة القرآن الصوت الحسن؛ هر چیزی زینتی دارد و زینت قرآن، صوت زیباست.»(10) لذا به همین دلیل غالب علما بین انواع غنا و موسیقی تفصیل قائل شده و برخی را که مناسب مجالس لهو و لعب نیست، استثناء کرده اند.

اما باید توجه داشت که نهی های وارد شده در مورد غنا و موسیقی بیشتر از روایات جواز هستند، تا جایی که حتی با وجود چنین تأییداتی در باب کارکرد مثبت موسیقی، در اسلام هیچ‌گونه کوششی در جهت ترویج و اشاعه خود موسیقی صورت نگرفته است و حتی در برخی احادیث، از استعمال و استماعِ مطلق موسیقی نهی شده است.(11) یکی از مهمترین دلایل این امر را علامه جعفری اینطور بیان می کند: موسیقی‌ها با دو حقیقتِ هوشیاری و اختیار سازگاری ندارند و می‌دانیم هیچ حرکتِ ناهشیارانه و جبری نمی‌تواند تکاملی باشد.(12)

البته فارق از دلایل شرعی حرمت موسیقی و غنای لهوی، برخی نیز به دلایل پزشکی، روانی، اجتماعی و ... پرداخته اند. مانند بالا رفتن فشار خون و احتمال بیماریهای قلبی و عروقی یا برخی بیماری های روانی. یا اینکه عادت به موسیقی موجب استفاده از آن به عنوان راهی برای فرار از مواجهه با واقعیات زندگی با تمام سختی‌ها و ناملایمات آن می‌شود که در نتیجه رشد شخصیتی انسان ـ که در گروِ حل مشکلات و فائق آمدن بر آنها و تحمل شدائد روزگار است ـ دچار نوعی اختلال گردد. در واقع اسلام می‌خواهد انسان در این دنیا آمادگی واقعی خود را در برابر هیجانات کاذب از دست ندهد؛ تا مبادا اندیشه او در واقعیات ضعیف شود و در تعقل او اختلال ایجاد گردد.(13) البته در بین این تحقیقات برخی نیز برای موسیقی آثار مثبتی مانند بالا رفتن برخی مهارتهای محاسباتی و ... ذکر کرده اند. در هر حال، از نظر علمی چه تاییدات استفاده از موسیقی بیشتر باشد و چه انتقادات آن، هیچ کدام نمی توانند سبب تغییر حکم شرعی شوند. البته نکته ای که در بین این تحقیقات کمتر مورد توجه قرار گرفته تفکیک موسیقی حلال از حرام است و نتایج تحقیقات نهایتا به موسیقی شاد یا غمگین مقید شده اند.
بنابراین حکم موسیقی از نظر شرعی منوط به دلایل قرآنی و روایی است و دیگر دلایل تنها به عنوان موید حکم شرعی می توانند کارایی داشته باشند.


[/HR]1. امام خمینی(ره)، المکاسب المحرمه، ج 1، صص 198ـ 224؛ آيت الله خويي، مصباح الفقاهه، ج،۱ ص۳۱۱.
2. «طرب» به حالت سبک عقلی گفته می شود که در اثر شنیدن آواز یا آهنگ در نفس آدمی پدید می آید و او را از حد اعتدال خارج می کند.(توضیح المسائل مراجع، ج 2، صص 813 و 913)
3. «لهو» را به فراموشی یاد خداوند و فرو غلطیدن در ابتذال معنا نموده اند.(انسان، غناء، موسیقی، ص 14)
4. وسائل الشیعه، ج 12، باب 99، ابواب ما یکتسب به، ح 2، 3 ، 5 ، 9 و 26.
5. همان: ح 6.
6. همان، ح 23 و 24.
7. بحار الانوار، ج 76، باب 99، الغناء.
8. وسائل الشیعه، ج12، ص 229، حدیث 23.
9. المقنع، ص27.
10. وسائل الشیعه، ج 4، ص859.
11. همان: ج12، صص 232 ـ 235.
12. موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی: 57.
13. موسیقی از دیدگاه اسلام، نوری، بی‌تا: 104.

[/][/][/]

Mansour93;958099 نوشت:
لطفا به بنده یک منبع علمی بدید که موسیقی حرامه؟بنده هرچه سعی کردم نتونستم در سایت های معتبر علمی مطلبی درباره ضرر های موسیقی پیدا کنم در عوض تا دلتون بخواد براش فایده ذکر کرده بود که چطور میتونه برا انجام فعالیت های سخت بهمون انگیزه بده و حتی خیلی از وزنه بردار ها هم از موسیقی برا عملکرد بهتر استفاده میکنند و از نظر علمی هم تاثیرش ثابت شده.حال چرا با وجود اینهمه موسیقی باز هم حرامه.میگید موسیقی اگر غنایی باشه حرامه.خوب مگر موسیقی کلام دار غیر غنایی هم داریم؟اگر غنا نباشه که دیگر موسیقی نیست حرف زدن.میگید موسیقی نباید باعث مفسده بشه خوب مگه آدم میتونه تویه باشگاه دچار مفسده بشه؟از نظر علمی هم در حین ورزش آدم به سختی دچار شهوت میشه.میگید موسیقی اگه از یاد خدا غافل کنه حرامه ینی من وقتی که دارم وزنه میزنم بجای تمرکز روی وزنه باید یاد خدا باشم؟ممنون میشم اگه پاسخ بدید.

سلام

1- دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشگاه کلمبيا)

موسيقي علاوه بر اينکه سلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبيعي آن، سخت خسته مي کند. عمل ارتعاش صوتي که در موسيقي انجام مي شود توليد تعرض خارج از حد طبيعي در جِلد (پوست) مي نمايد که بسيار زيانمند است.
دکتر« ولف‌آدلر» پرفسور دانشگاه‌ کلمبیا می‌گوید:
بهترین ‌و دلکش‌ترین ‌نواهای ‌موسیقی ‌شوم ‌ترین‌ آثار راروی ‌سلسله ‌اعصاب ‌انسان ‌باقی ‌می‌گذارد.

کشفیات این دکترچنان درامریکا تاثیر کرد که هزاران نفر طرفدار او شدند و موسیقی رابرخودحرام کردندوازمجلس سنای امریکاتقاضای کتبی کردندکه ازهرگونه کنسرت عمومی جلوگیری کند.
وی میگوید:موسیقی علاوه براینکه سلسله اعصاب مارادراثرجلب دقت خارج ازطبیعی آن ، سخت خسته می کند . عمل ارتعاش صوتی که درموسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج ازحد طبیعی درجلد می نماید که بسیار زیانمند است . ( مناظره دکتروپیر ص 452 )

2- دکتر آلکسيس کارل، فيزيولوژيست بزرگ فرانسوي:

ساز و آواز و کنسرت ها و اتومبيل ها و ورزش نمي توانند جاي فعاليت ها و کارهاي سودمند اجتماعي را بگيرند. راديو نيز مانند سينما و موزيکال، کاهلي کاملي به کساني مي بخشد که با آن سرگرمند بدون شک الکليسم کارگران ما را از پا در مي آورد و سر و صداي راديو و سينما و ورزش نامناسب روحيه ي فرزندان را فلج مي کند.

3- دکتر آرنولد فريدماني (پزشک بيمارستان نيويورک و رئيس کلنيک سردرد)

او با کمک دستگاه هايي الکتروني تعيين امواج مغز و تجربياتي که طي مراجعه ي هزاران بيمار بدست آورده ثابت کرده است يکي از عوامل مهم خستگي هاي روحي و فکري و سردردهاي عصبي، گوش دادن به موسيقي راديو است مخصوصاً براي کساني که به موسيقي آن دقت و توجه مي کنند.

4- دکتر ربرت (متخصص روانشناسي کودک در انگليس)

اطفال در رحم مادر تحت تأثير موسيقي قرار مي گيرند و اگر مادر حامله به موسيقي گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم زياد مي شود اين حالت از 6 ماهگي به بعد است.

5- دکتر اوريزن اسوت مارون:

هيجان بزرگترين عامل سکته هاي قلبي است هنرمندان اغلب به علت سکته ي قلبي در گذشته اند. از اين بيان معلوم مي شود هيجانِ حاصله از موسيقي تا چه حد خطرناک است.

تاثیر موسیقی بر دستگاه شنوایی:

بر طبق تحقیقات دانشمندان اصوات موسیقی چون مصنوعی و غیر طبیعی هستند فشاری چندین برابر صداهای دیگر بر سلولهای شنوایی وارد می سازند.

که هر چقدر این موسیقی ها نامطبوع تر باشد ارتعاشات سلولهای شنوایی بیشتر و شدیدتر می گردد . و این لرزشها و ارتعاشات غیر طبیعی که حاصل نوای موسیقی است.هر بار باعث از بین رفتن تعدادی از سلولهای شنوایی می
شود ودر مدتی نه چندان زیاد برای کسانی که به موسیقی و آوازه خوانی اشتغال دارند تولید ضعف سامعه و در سطح بالای آن > ایجاد می کند.
روی همین اصل چند تن از موسیقی دانان مشهور از جمله روبرت شومان آلمانی که از 18 سالگی به تحصیل موسیقی پرداخته بود در سن 42 سالگی به کلی از نعمت سامعه و شنوایی محروم گشت . وسرانجام در سال 1856 در سن 46 سالگی دار فانی را وداع گفت.

مضرات موسیقی :

1.مرض مانی ( نوعی جنون است که درجات گوناگونی دارد )

2. مرض سیکلموتی ( نوعی بیماری روانی است که شخص بیمار گاهی میخندد و بعضی از اوقات از گرفته و غمگین است)

3. کوتاهی عمر

4. مرض پارانویا ( نوعی مرض روحی است که شخص ادعاهای بی مورد کرده و خود را شریف تر و بالاتر از همه می داند )

5. ضعف اعصاب

6. اختلالات دماغی ( اغتشاشات مغزی هیجانات روحی و جنون )

7. تاثیرات قلبی

8. واسطه انتحار و خودکشی

9. بیماری فشار خون

10. عامل بی بند وباری و نابهنجار و مذموم

11. تضعیف و تضییع حس شنوایی ( سامعه )

12. تضعیف و تضییع حس بینایی ( باصره)

13. هیجان

14. سلب اراده و شکست شخصیت

15. سلب غیرت

16. عامل جنایت

17. جلب توجه غیر طبیعی

18. از دست دادن نیروی فکری

19. تضییع نیروی قضاوت

20. افسردگی و خمودگی

21. تهییج عشق ( یک نوع بیماری روانی است که مورد بحث و توجه روانکاوان است گاهی شدت این بیماری به جایی میرسد که طرف خودش برای هلاکت خودش قیام کرده خویش را به آب و آتش می اندازد مسموم میکند خود را زیر اتومبیل معشوقه اش رها میکند و ..... و این بیماری گاهی شخص را به تیمارستان میکشاند)


به شخصه عشق موسیقی بودم
ولی بعد یه مدت کلا از زندگی ساقط شدم،
شاگرد اول بودم تمامی سال های قبل از اون ولی اوضاعم انقدر داغون شد که سال آخر با تبصره قبول شدم!!!
با کلی زحمت تونستم ترکش کنم

شروحیل;958903 نوشت:
سلام


به شخصه عشق موسیقی بودم
ولی بعد یه مدت کلا از زندگی ساقط شدم،
شاگرد اول بودم تمامی سال های قبل از اون ولی اوضاعم انقدر داغون شد که سال آخر با تبصره قبول شدم!!!
با کلی زحمت تونستم ترکش کنم


سلام
منم همینطور
سالای دبیرستانم با افسردگی گذشت بخاطر زیاد اهنگ گوش دادن
خدا خیلی بهم رحم کرد و ارادشو داد بهم که تونستم ترکش کنم
سخت بود ولی شدنی!

دوست شروحیل عزیز قبل لیست بیماری حداقل یه تحقیقی میکردید پارانویا خودبرتر بینی از بقیه نیست خودتو از بقیه بالاتر ببینی و..نارسیسیمه و پارانویا یعنی توهم راجع به اینکه بقیه افراد راجع به تو دارن توطئه میکنن و پشتت نقشه میکشن همون بدبینی به صورت بسیار زیاد
موسیقی این مدلی هم نیست اره شما بشین رپ گوش بده یا راک یا متال معلومه بعد یه مدت روانی میشید چون علاوه بر ضرب اهنگ شدید محتواشونم از ناامیدی افسردگی و..است
ولی موسیقی شاد و یا بی کلام بسیارم کمک کننده به خصوص در شرایط بی حسی و افسردگی و...
که تحقیقاتشم اثبات شده است
البته یکی از دوستان یه ایه فرستاد که خدا فرحون(افراد شاد)رو دوست ندارد که اصلا موندم چرا !!! یعنی کل زندگی بزنیم تو سرمون؟

Infinity;958909 نوشت:
دوست شروحیل عزیز قبل لیست بیماری حداقل یه تحقیقی میکردید پارانویا خودبرتر بینی از بقیه نیست خودتو از بقیه بالاتر ببینی و..نارسیسیمه و پارانویا یعنی توهم راجع به اینکه بقیه افراد راجع به تو دارن توطئه میکنن و پشتت نقشه میکشن همون بدبینی به صورت بسیار زیاد
موسیقی این مدلی هم نیست اره شما بشین رپ گوش بده یا راک یا متال معلومه بعد یه مدت روانی میشید چون علاوه بر ضرب اهنگ شدید محتواشونم از ناامیدی افسردگی و..است
ولی موسیقی شاد و یا بی کلام بسیارم کمک کننده به خصوص در شرایط بی حسی و افسردگی و...
که تحقیقاتشم اثبات شده است
البته یکی از دوستان یه ایه فرستاد که خدا فرحون(افراد شاد)رو دوست ندارد که اصلا موندم چرا !!! یعنی کل زندگی بزنیم تو سرمون؟

هر موسیقی حرام نیست. خود آیات قرآن از یک هارمونی و نظم آوایی برخوردارند . استاد الهی قمشه ای در این مورد صحبت های خیلی خوبی دارن

شروحیل;958903 نوشت:
سلام

1- دکتر ولف آدلر (پروفسور دانشگاه کلمبيا)

موسيقي علاوه بر اينکه سلسله اعصاب ما را در اثر جلب دقت خارج از طبيعي آن، سخت خسته مي کند. عمل ارتعاش صوتي که در موسيقي انجام مي شود توليد تعرض خارج از حد طبيعي در جِلد (پوست) مي نمايد که بسيار زيانمند است.
دکتر« ولف‌آدلر» پرفسور دانشگاه‌ کلمبیا می‌گوید:
بهترین ‌و دلکش‌ترین ‌نواهای ‌موسیقی ‌شوم ‌ترین‌ آثار راروی ‌سلسله ‌اعصاب ‌انسان ‌باقی ‌می‌گذارد.

کشفیات این دکترچنان درامریکا تاثیر کرد که هزاران نفر طرفدار او شدند و موسیقی رابرخودحرام کردندوازمجلس سنای امریکاتقاضای کتبی کردندکه ازهرگونه کنسرت عمومی جلوگیری کند.
وی میگوید:موسیقی علاوه براینکه سلسله اعصاب مارادراثرجلب دقت خارج ازطبیعی آن ، سخت خسته می کند . عمل ارتعاش صوتی که درموسیقی انجام می شود تولید تعرض خارج ازحد طبیعی درجلد می نماید که بسیار زیانمند است . ( مناظره دکتروپیر ص 452 )

2- دکتر آلکسيس کارل، فيزيولوژيست بزرگ فرانسوي:

ساز و آواز و کنسرت ها و اتومبيل ها و ورزش نمي توانند جاي فعاليت ها و کارهاي سودمند اجتماعي را بگيرند. راديو نيز مانند سينما و موزيکال، کاهلي کاملي به کساني مي بخشد که با آن سرگرمند بدون شک الکليسم کارگران ما را از پا در مي آورد و سر و صداي راديو و سينما و ورزش نامناسب روحيه ي فرزندان را فلج مي کند.

3- دکتر آرنولد فريدماني (پزشک بيمارستان نيويورک و رئيس کلنيک سردرد)

او با کمک دستگاه هايي الکتروني تعيين امواج مغز و تجربياتي که طي مراجعه ي هزاران بيمار بدست آورده ثابت کرده است يکي از عوامل مهم خستگي هاي روحي و فکري و سردردهاي عصبي، گوش دادن به موسيقي راديو است مخصوصاً براي کساني که به موسيقي آن دقت و توجه مي کنند.

4- دکتر ربرت (متخصص روانشناسي کودک در انگليس)

اطفال در رحم مادر تحت تأثير موسيقي قرار مي گيرند و اگر مادر حامله به موسيقي گوش دهد ضربان قلب طفل در رحم زياد مي شود اين حالت از 6 ماهگي به بعد است.

5- دکتر اوريزن اسوت مارون:

هيجان بزرگترين عامل سکته هاي قلبي است هنرمندان اغلب به علت سکته ي قلبي در گذشته اند. از اين بيان معلوم مي شود هيجانِ حاصله از موسيقي تا چه حد خطرناک است.

تاثیر موسیقی بر دستگاه شنوایی:

بر طبق تحقیقات دانشمندان اصوات موسیقی چون مصنوعی و غیر طبیعی هستند فشاری چندین برابر صداهای دیگر بر سلولهای شنوایی وارد می سازند.

که هر چقدر این موسیقی ها نامطبوع تر باشد ارتعاشات سلولهای شنوایی بیشتر و شدیدتر می گردد . و این لرزشها و ارتعاشات غیر طبیعی که حاصل نوای موسیقی است.هر بار باعث از بین رفتن تعدادی از سلولهای شنوایی می
شود ودر مدتی نه چندان زیاد برای کسانی که به موسیقی و آوازه خوانی اشتغال دارند تولید ضعف سامعه و در سطح بالای آن > ایجاد می کند.
روی همین اصل چند تن از موسیقی دانان مشهور از جمله روبرت شومان آلمانی که از 18 سالگی به تحصیل موسیقی پرداخته بود در سن 42 سالگی به کلی از نعمت سامعه و شنوایی محروم گشت . وسرانجام در سال 1856 در سن 46 سالگی دار فانی را وداع گفت.

مضرات موسیقی :

1.مرض مانی ( نوعی جنون است که درجات گوناگونی دارد )

2. مرض سیکلموتی ( نوعی بیماری روانی است که شخص بیمار گاهی میخندد و بعضی از اوقات از گرفته و غمگین است)

3. کوتاهی عمر

4. مرض پارانویا ( نوعی مرض روحی است که شخص ادعاهای بی مورد کرده و خود را شریف تر و بالاتر از همه می داند )

5. ضعف اعصاب

6. اختلالات دماغی ( اغتشاشات مغزی هیجانات روحی و جنون )

7. تاثیرات قلبی

8. واسطه انتحار و خودکشی

9. بیماری فشار خون

10. عامل بی بند وباری و نابهنجار و مذموم

11. تضعیف و تضییع حس شنوایی ( سامعه )

12. تضعیف و تضییع حس بینایی ( باصره)

13. هیجان

14. سلب اراده و شکست شخصیت

15. سلب غیرت

16. عامل جنایت

17. جلب توجه غیر طبیعی

18. از دست دادن نیروی فکری

19. تضییع نیروی قضاوت

20. افسردگی و خمودگی

21. تهییج عشق ( یک نوع بیماری روانی است که مورد بحث و توجه روانکاوان است گاهی شدت این بیماری به جایی میرسد که طرف خودش برای هلاکت خودش قیام کرده خویش را به آب و آتش می اندازد مسموم میکند خود را زیر اتومبیل معشوقه اش رها میکند و ..... و این بیماری گاهی شخص را به تیمارستان میکشاند)


به شخصه عشق موسیقی بودم
ولی بعد یه مدت کلا از زندگی ساقط شدم،
شاگرد اول بودم تمامی سال های قبل از اون ولی اوضاعم انقدر داغون شد که سال آخر با تبصره قبول شدم!!!
با کلی زحمت تونستم ترکش کنم


سلام
به نظرم دچار اشتباهات فراوان شده اید.
1-دکتر ولف آدلر: اگر ممکنه صفحه دانشگاه کلمبیا ایشان را بزارین. چون من حتی ایشان را تو اینترنت پیدا نکردم چه برسه به مصاحبشون.
2-آلکسيس کارل: اظهارات فردی که 70 سال پیش فوت شده هم اکنون نیز در علم پذیرفته شده است؟(فارغ از اینکه چنین حرفی زده اند یا خیر) البته در صورت قبول صحبت ایشان ورزش را هم با توجه به حرف ایشان باید از برنامه زندگی حذف کنیم؟
3- دکتر آرنولد فريدماني: ایشان را هم پیدا نکردم. اگر ممکن است لینکی از ایشان ارائه دهید.
4-دکتر ربرت: ایشان نیز مثل قبلی
5-دکتر اوريزن اسوت مارون: ایشان با این استدلال سنگینی که انجام داده اند برنده جایزه نوبلی، چیزی نشدند؟ ( اینو که اصلا سرچ نکردم از بس استدلال خنده داره)
در بقیه صحبت هاتون هم که منبعی نیاوردید تا صحبتی انجام دهیم.
امیدوارم بتوانید برای سخنان خود منابع مناسب علمی ارائه کنید.
تشکر

Infinity;958909 نوشت:
دوست شروحیل عزیز قبل لیست بیماری حداقل یه تحقیقی میکردید پارانویا خودبرتر بینی از بقیه نیست خودتو از بقیه بالاتر ببینی و..نارسیسیمه و پارانویا یعنی توهم راجع به اینکه بقیه افراد راجع به تو دارن توطئه میکنن و پشتت نقشه میکشن همون بدبینی به صورت بسیار زیاد
موسیقی این مدلی هم نیست اره شما بشین رپ گوش بده یا راک یا متال معلومه بعد یه مدت روانی میشید چون علاوه بر ضرب اهنگ شدید محتواشونم از ناامیدی افسردگی و..است
ولی موسیقی شاد و یا بی کلام بسیارم کمک کننده به خصوص در شرایط بی حسی و افسردگی و...
که تحقیقاتشم اثبات شده است
البته یکی از دوستان یه ایه فرستاد که خدا فرحون(افراد شاد)رو دوست ندارد که اصلا موندم چرا !!! یعنی کل زندگی بزنیم تو سرمون؟

با سلام

شرمنده من زیاد تو روانشناسی سررشته ندارم

فقط چون برا خودم اون مسائل پیش اومده بود گفتم

البته من همه جورشو گوش میکردم

مداحی و مولودی و رپ و پاپ و بی کلام و...

فرقی نداره در کل یه جورایی اعتیاده

دقت کرده باشید می بینید همونایی که روزای غیر محرم صدای رپشون خیابونو می ترکونه روزای محرم (( سین سین )) شون می ترکونه ،

در مورد فرحون بهتر هست کل اون قسمت رو بخونید

خدا الکی خوشا رو دوست نداره نه آدمای شاد رو

روایت بسیار داریم که پیامبر ان و اولیا در کل آدمای شاد و شوخ طبعی بودن البته در حد معمول نه الکی خوش

نمونش مراسم عروسی علی(ع) و فاطمه(س)
همه شعر میخوندن و دست می زدن و شاد بودن

هر چیزی اندازه داره
موسیقی آدم و از خود بیخود میکنه
مثل عروسی های الان که کارایی می کنن که آدم دهنش باز میمونه دیگه

شایا;958925 نوشت:
سلام

اظهارات فردی که 70 سال پیش فوت شده هم اکنون نیز در علم پذیرفته شده است؟

سلام

نه داداش فقط اونایی که زنده ان نظراتشون قبوله انیشتین و گالیله و نیوتون همه کشکن

توسایت های خارجی یکم گشت و گذار کنید میتونید پیدا کنید مقالات علمی در این رابطه رو

بنده زبانم خوب نیست شرمنده

ضررهای موسیقی رو به انگلیسی سرچ کنید

اگه از نظر شما خوبه ، خوب برای شما ، استفاده کنید!!!
من طبق تجربه ای که داشتم گفتم
چون این موارد با تجربیاتم میخوند
تنها ضررش هم افت تحصیلی نبود
مشکلات اجتماعی و روحی زیادی برام داشت
الان حس می کنم اوضاعم بهتر از اون موقع هست
البته برخی تاثیراتش تا آخر عمر با آدم می مونه

کلا برای همه چیز میشه نظر علمی آورد هم خوب هم بد

چون خوب یا بد مطلق نداریم

اگر به یه الکی بگیم الکل بده ، هزار و یک دلیل علمی برای خوب بودن الکل میاره!!!

[="Book Antiqua"][="Navy"][="3"]سلام

Infinity;958909 نوشت:
ولی موسیقی شاد و یا بی کلام بسیارم کمک کننده به خصوص در شرایط بی حسی و افسردگی و...
که تحقیقاتشم اثبات شده است
البته یکی از دوستان یه ایه فرستاد که خدا فرحون(افراد شاد)رو دوست ندارد که اصلا موندم چرا !!! یعنی کل زندگی بزنیم تو سرمون؟

با توجه به تاثیرات موسیقی بر روح و جسم انسان، دو بحث مطرح است یکی استفاده معمولی و روزمره و دیگری استفاده درمانی. بحث درمان با توجه به حاد بودن و تجویز پزشک، خارج از بحث ماست. بحث ما بر استفاده معمول روزمره موسیقی است که غنای لهوی که مناسب مجالس لهو و لعب است، از نظر شرعی چه حکمی دارد؟ و با توجه به تاثیرات آن، آیا از نظر علمی و پزشکی هم جایز است یا خیر؟ البته این نظر بر فرض مطابقت با شرع، صرفا می تواند موید باشد و دلیل حکم شرعی نیست.
اما در مورد آیه ای که اشاره کردید، آیت الله مکارم اینطور ترجمه کرده است: به خاطر بياور زمانى را كه قومش(قارون) به او گفتند: اينهمه خوشحالى آميخته با غرور و غفلت و تكبر نداشته باش كه خدا شادى كنندگان مغرور را دوست نمى‏ دارد.(تفسير نمونه، ج‏16، ص: 155)
علامه طباطبایی نیز در ذیل آیه إِذْ قالَ لَهُ قَوْمُهُ لا تَفْرَحْ إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ الْفَرِحِينَ(قصص: 76) می فرماید: كلمه «فرح» به معناى «بطر» تفسير شده، و ليكن بطر، لازمه فرح و خوشحالى از ثروت دنيا است، البته فرح مفرط و خوشحالى از اندازه بيرون، چون خوشحالى مفرط آخرت را از ياد مى‏ برد، و قهرا بطر و طغيان مى‏ آورد، و به همين جهت در آيه شريفه: وَ لا تَفْرَحُوا بِما آتاكُمْ وَ اللَّهُ لا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتالٍ فَخُورٍ(حدید: 23) اختيال، و فخر را از لوازم فرح شمرده، و فرموده به آنچه خدا به شما داده خوشحالى مكنيد، كه خدا اشخاص مختال و فخور را دوست نمى‏ دارد.(ترجمه الميزان، ج‏16، ص: 111)
بنابراین منظور از «فرح» در آیات هر نوع شادی نیست، بلکه شادی بیش از حد آنهم در امور دنیوی است بطوری که انسان را از یاد خدا غافل کند. بنابراین شادی فراوان در امور اخروی و شادی معمول در امور دنیوی مذموم نیست و شاهدش هم روایات ذیل است:
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمود: «کسی که مؤمن را شاد کند، مرا شاد نموده.(میزان الحکمه، ج 4، ص 439.)
امام علي(عليه السلام) فرموده اند: سوگند به خدايي كه هر صدايي را مي شنود! هر كس دلي را شاد كند خداوند از آن شادي لطفي براي او قرار دهد كه به هنگام مصيبت چون آب زلالي بر او باريدن گرفته و تلخي مصيبت را بزدايد.(حكمت 257 نهج البلاغه)
امام باقر(عليه‌ السلام): لبخند زدن انسان به روی برادرش حسنه است و دور کردن خاشاک (آزار) از او حسنه است، و محبوب‌ترین عبادت نزد خداوند، شاد کردن دل مؤمن است.(وسائل الشیعة، ج 11، ص 569)

[/][/][/]

موضوع قفل شده است