جمع بندی چرا باید منتظر باشیم؟ (هدف از ظهور)

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا باید منتظر باشیم؟ (هدف از ظهور)

اولین سوال که همچنان پیش می آید این است که چرا باید منتظر ظهور باشیم؟؟؟
خب در پاسخ شنیده میشود امام زمان وقتی که ظهور کند دنیا پر از عدل و داد میشود ...
ظلمی به صورت گسترده نخواهد بود ...
اوضاع مسکن و ازدواج و خوراک و پوشاک بهتر میشود... و .... و ... و...
هر چه که میشود برای من و ما بهتر است
یعنی زندگی آسوده میشود برایمان
آیا به راستی هدف و غایت خداوند متعال از آخرین ذخیره اش همین بوده است؟
ایا برای یکسری مسائل مادی باید منتظر موعود باشیم؟؟؟
خداوند که می فرماید (بقیه الله خیر لکم...) آیا از جهت شکم و شهوت و چیز هایی از این قبیل برایمان بهتر است یا مسئله چیز دیگری است ؟؟؟
آیا این مادیات ارزش خون جگر خوردن هزار و صد ساله ی محبوب خدا را دارد ؟
آیا این اهداف ارزش تشنگی نسلها بعد از نسل ها را دارد ؟
و به راستی تشنه ی چه چیزی هستیم ؟؟؟
دولت کریمه؟
مدینه ی فاضله ؟
حیات طیبه؟
در دعای افتتاح که میخوانیم "اللهم انا نرغب الیک بدوله الکریمه تعز بها الاسلام و اهله و تذل بها النفاق و اهله"
پس از ویژگی های مصلح آخرین دولتی کریمه شد که به وسیله ی آن اسلام و اهلش عزیز و نفاق و اهلش هم ذلیل میشود
همه ی اینها چه چیزی را افاده میکند که ارزش آن را دارد یک نفر 1100 سال مفرد مذکر غایب باشد و اصحاب اخر الزمان هم انچنان رنج و سختی کشند که پیامبر آنان را برادران خود خطاب کند؟؟؟
_____________
خوش حال میشم کمک کنید و نظرتون رو بیان کنید
[emoji4] [emoji4] [emoji4]

با نام و یاد دوست
کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]

sa.muhammad.96;694527 نوشت:
اولین سوال که همچنان پیش می آید این است که چرا باید منتظر ظهور باشیم؟؟؟

با سلام
عرض ادب و احترام
و خوش امدی گویی خدمت شما دوست عزیز
طاعات و عباداتتان مقبول در گاه حق ان شاء الله

برای پاسخ به سوالات حضرتعالی از سوال اول شروع می کنیم که با تکمیل پاسخ های داده شده توسط شما به نظر جواب سوالات بعدی هم مشخص خواهد شد.[=arial][=arial]مطالبی که شما عزیز فرمودین فقط بخش مادی اتفاقات بعد از ظهور است
در صورت که ظهور اتفاقات خوب دیگری هم دارد

[=arial][=arial]انتظار فرج در واقع ، انتظار حكومت جهانى اسلام است
بعد از ظهور حضرت حجت(عج) حکومت اسلامی در سطح جهان تشکیل خواهد شد و این حکومت تابع شرع و دین اسلام عزیز است اسلامی که وحی منزل الهی است و عاری از نظرات شخصی و فردی است که در کوشه و کنار جهان هرکسی حکومتی تشکلی می دهد نام ان را اسلامی می گذار مثل داعش و سعودی و.....

با تشکیل حکومت اسلامی دیگر بشریت حکومت جبار و ظالمی را شاهد نخواهد بود که به انسانها ظلم نماید مساله ای که قلب بشریت را به درد اورده است ظلم ها و قتل ها و کشتارها و شکنجه ها و بی عدالتی ها و......که قلب بشریت را به درد می اورد و انسان ها را به ستوه می اورد بعد از ظهور دیگر بشریت شاهد چنین اتفاقاتی نخواهد بود.

انتظار تشكيل حكومت توحيدى در سطح جامعه انسانى است
همه سعی و تلاش پیامبران و اهل بیت(ع) این بوده است که نام خدا و احکام دین خدا در بین بشریت جاری شود و مردم فقط و فقط بنده و مطیع خداوند تبارک و تعالی باشند و از گمراهی نجات یابند و دست ازپرستش خدایان دروغین چون بت و ماه و ستاره و خورشید و گاو و شیطان و.....بردارند و خدای یگانه را عبادت نمایند و این یعنی گسترش وحدانیت و یکتا پرستی در جهان.

انتظار تحقق عدالت در اجتماع است
مردم جهان بالفطره عدالت طلب و عدالت خواهند و لذا با هر بی عدالتی در جهان فطرتشان به پا می خیزد ولی چون قدرت و حکومتی ندارند تا با مستکبرین و مستبدین جهان به مبارزه بر خیزند در نطفه خفه می شوند و حکومت های جبار و ظالم دنیا با دسیسه و خدعه و نیرنگ محرکین این قیام ها را به قتل رسانده و مردم و انقلابشان را گمراه می کند ولی پس از ظهور دولتی عدالت محور تشکیل خواهد و عدالت را در سراسر جهان گسترش خواهد داد و مردم با فطرت پاک خود عدالت را حس خواهند کرد

انتظار وراثت زمين و دولت مؤمنان و موحدان است
اگرامروز جباران و ظالمان و جاهلان و ستمگران در راس حکومتهای دنیای حاضرهستند که فقط وفقط به فکر شکم و شهوت و قدرت و ثروت خودهستند
و از مردم فقط در رای جمع کردن استفاده ابزاری می کنند و جز ظلم و جور در حق مردم روا نمی دارند پس از ظهور عالمان و موحدان و بنده گان مطیع اوامر الهی در راس حاکمیت قرار خواهند گرفت
و سعی و تلاششان فقط و فقط خدمت به مردم خواهد بود و مردم انچه را که در روایات می شنیدند و می خواندند به عیان مشاهده خواهند کرد

[=arial]گسترش علوم ومعارف

[=WebRoya][=arial]دوران حکومت امام زمان(ع)، عصر شکوفایی استعدادها و دانش های گوناگون و زمان گسترش و اوج گیری علوم و عقول انسان ها در طول تاریخ بشر است. علوم و دانش هایی که در طول اعصار و قرون در پشت پرده ها مکنون مانده است، ابراز می گردد و مرز دانایی و یادگیری تا سراپرده خانه ها و اعماق وجود تک تک انسان ها گسترش می یابد.

با آمدن منجی عالم بشریت، همان گونه که ظلم و بیداد جای خود را به عدل و دادگری می سپارد و نابسامانی های اجتماعی به سامان می گراید، جهل و نادانی نیز جای خود را به علم و دانایی می دهد و جهان از نور وجود آن گرامی منور خواهد شد.[=WebRoya][=arial]امام صادق(ع) در این باره نکات قابل اعتنایی را ارائه فرموده و تمام علوم را به 27 حرف تقسیم کرده:[=WebRoya][=arial]«علم و دانش 27 حرف است. تمام آنچه پیامبران الهی برای مردم آوردند، دو حرف بیش نبود و مردم تاکنون جز آن دو حرف را نشناخته اند.
اما هنگامی که قائم ما قیام کند، 25 حرف دیگر را آشکار و در میان مردم منتشر می سازد و دو حرف دیگر را با آن ضمیمه می کند تا 27 حرف انتشار یابد». (1)

[=WebRoya][=arial]این حدیث به روشنی، جهش فوق العاده علمی عصر انقلاب مهدی (عج) را مشخص می سازد و از وجود قوی ترین نظام آموزشی و عالی ترین برنامه های تربیتی، در آن عصر خبر می دهد. طبق این گفتار ارزشمند، تحول و پیشرفت علمی بشر در آن عصر نسبت به اعصار قبل، چندین برابر خواهد بود.

[=WebRoya][=arial]امام باقر(ع) نیز از این تحول علمی این گونه خبر داده است:[=WebRoya][=arial]«تؤتون الحکمة فی زمانه؛ در دولت مهدی(عج) به همه مردم، حکمت و علم می آموزند». (2)

پی نوشت:
[=WebRoya]1. منتخب الأنوارالمضیئة، ص 201، الفصل الثانی عشر، علی نیلی نجفی
[=WebRoya]2. الغیبة نعمانی، ص238.

[=arial]با سلام
ادامه مطالب قبلی

[=arial]رشد فکر و معرفت مردم

[=WebRoya][=arial]حضرت امام باقر(ع) در حدیثی دیگر به رشد و کمال عقول مردم و توسعه افق بینش های آنان پرداخته و فرموده است:[=WebRoya][=arial]«إِذَا قَامَ قَائِمُنَا وَضَعَ اللَّهُ یدَهُ عَلَی رُؤُوسِ الْعِبَادِ فَجَمَعَ بِهَا عُقُولَهُمْ وَ کمَلَتْ بِهِ أَحْلَامُهُمْ؛(1)هنگامی که قائم ما قیام کند، خداوند دست محبتش را به سر بندگان می گذارد و عقول آنها را با آن به کمال می رساند و بلوغ فکری آنان رشد یافته و تکمیل می شود».[=WebRoya][=arial]بدین ترتیب، در پرتو ارشاد و هدایت و تعلیمات حضرت مهدی (عج)، افکار و اندیشه های مردم رشد می یابد و معرفتشان به کمال می رسد.

[=arial]آموزش عملی ارزشها

[=WebRoya][=arial]علی(ع) در خطبه ملاحم می فرماید :[=WebRoya][=arial]«یعْطِفُ الْهَوَی عَلَی الْهُدَی إِذَا عَطَفُوا الْهُدَی عَلَی الْهَوَی وَ یعْطِفُ الرّأْی عَلَی الْقُرْآنِ إِذَا عَطَفُوا الْقُرْآنَ عَلَی الرَّأْی یأْخُذُ الْوَالِی مِنْ غَیرِهَا عُمَّالَهَا عَلَی مَسَاوِئِ أَعْمَالِهَا 000فَیُرِیکمْ کیفَ عَدْلُ السِّیرَةِ وَ یُحْیی مَیِّتَ الْکتَابِ وَ السُّنَّةِ(2)

چون مهدی (عج) ظهور کند، خواهش های نفسانی را به هدایت آسمانی بازگرداند، پس از آنکه رستگاری را به هوای نفس بازگردانده باشند.
آرا و افکار را پیرو قرآن می کند، پس از آنکه به بهانه تفسیر، قرآن را تابع رأی خود گردانده باشند.

[=WebRoya][=arial]او مسئولان و کارگزاران را بر اعمال بدشان کیفر خواهد داد... مهدی (عج) به شما نشان خواهد داد که روش عادلانه در حکومت چگونه است و آنچه را که از کتاب و سنت متروک مانده، زنده خواهد ساخت».
امام در حقیقت با عمل خود همه چیز را به مردم خواهد آموخت .
[=WebRoya][=arial]

[=arial]اصلاحات فرهنگی اجتماعی

[=WebRoya][=arial]آموزش شیوه های درست و روش های الهی و تغییر فرهنگ های ضد ارزشی و اصلاح رسوم و عادات غلط جامعه، از جمله ثمرات ظهور آن گرامی است.
در حقیقت دوران استقرار حکومت مهدوی(ع) همراه با یک انقلاب فرهنگی و اصلاحات اجتماعی واقعی همراه خواهد بود.
امام باقر(ع) در این باره می فرماید:«إِذَا قَامَ الْقَائِمُ(ع) سَارَ إِلَی الْکوفَةِ وَ هَدَمَ بِهَا أَرْبَعَةَ مَسَاجِدَ وَ لَمْ یبْقَ مَسْجِدٌ عَلَی وَجْهِ الْأَرْضِ لَهُ شُرَفٌ إِلَّا هَدَمَهَا وَ جَعَلَهَا جَمَّاءَ وَ وَسَّعَ الطَّرِیقَ الْأَعْظَمَ وَ کسَّرَ کلَّ جَنَاحٍ خَارِجٍ فِی الطَّرِیقِ وَ أَبْطَلَ الْکنُفَ وَ الْمَیازِیبَ إِلَی الطُّرُقَاتِ فَلَا یتْرُک بِدْعَةً إِلَّا أَزَالَهَا وَ لَا سُنَّةً إِلَّا أَقَامَهَا (3)
[=WebRoya][=arial]

زمانی که امام زمان(ع) قیام می کند، در کوفه چهار مسجد را (که با انگیزه های غیر خدایی ساخته شده اند و مرکز آموزش های باطل شده اند)، تخریب می کند و به طور کلی هر مسجدی که مشرف به خانه های مردم باشد، آن حضرت بناهای مرتفع آن را که به منازل مردم اشراف دارد، از میان بر می دارد.

راه های عمومی و جاده های اصلی را توسعه می دهد و هر چیزی را که سدّ راه مردم باشد، خراب می کند. پنجره هایی را که به کوچه باز شود، می بندد. ناودان هایی را که به کوچه ها باشد، از بین می برد. بدعتی نمی ماند، جز اینکه آن را نابود کند و سنتی نمی ماند، جز اینکه برپای دارد».

[=arial]تعلیم راهکارهای زندگی بهتر

[=WebRoya][=arial]در اثر تعلیم روش های نوین زندگی ، هرکس به راحتی زندگی خود را مدیریت خواهد کرد و چشم نیاز به در آمد دیگران نخواهد دوخت . همچنین در دولت کریمه امام عصر(ع) امکانات جهان به طور مساوی بین همه تقسیم خواهد شد
و به این جهت نیازمندی در میان نخواهد بود.

اطلاع رسانی صحیح و عادلانه ، آموزش راهکارهای مورد نیاز و تقسیم امکانات عمومی، بستر رفاه و آسایش زندگی را فراهم خواهد ساخت.
[=WebRoya][=arial]امام باقر(ع) می فرماید:«مهدی (عج) امکانات عمومی و اموال بیت المال را میان مردم چنان به تساوی قسمت می کند که دیگر نیازمندی یافت نمی شود تا به او زکات دهد.

اصحاب زکات(که باید زکات بپردازند)، اموال خود را به پیش نیازمندان شیعه می آورند و آنان نمی پذیرند. ثروتمندان التماس می کنند و در اطراف خانه آنان می چرخند، ولی آنان از منازل خود بیرون می آیند و می گویند ما دیگر نیازی به درهم های شما نداریم».(4)[=WebRoya][=arial]

[=arial]گسترش علم کشاورزی

[=WebRoya][=arial]علم کشاورزی که در همه عصرها مورد نیاز مردم است. طبق گفتار معصومان(ع) مردم در عصر ظهور با این علم چنان آشنا می شوند که در هیچ زمانی در دنیا چنین پیشرفتی رخ نداده است و از زمین های کشاورزی خود هفتصد برابر بیش از گذشته محصول برداشت خواهند کرد؛

پیامبر(ص) در این زمینه فرمود:[=WebRoya][=arial]«تَتَنَعَّمُ أُمَّتِی فِی زَمَانِهِ تَنَعُّماً لَمْ یتَنَعَّمْ مِثْلَهُ قَطُّ الْبَرُّ مِنْهُمْ وَ الْفَاجِرُ یُرْسِلُ السَّمَاءَ عَلَیهِمْ مِدْرَاراً وَ لَا تَحْبِسُ الْأَرْضُ شَیئاً مِنْ نَبَاتِهَا؛(5) امت من در زمان ظهورآن گرامی طوری از نعمت های الهی برخوردارمی شود که انسان های خوب و بد دنیا، چنان موقعیتی را هرگز به خود ندیده است . آسمان با کمال سخاوت باران خویش را فرو می ریزد و زمین گیاهان خود را می رویاند و همه جا سبز و خرم و آبادان خواهد شد».

[=WebRoya][=arial]امام صادق(ع) به علی بن عقبه نیز مژده داد:[=WebRoya][=arial]«وقتی که قائم قیام کند، حکومت را براساس عدالت قرار می دهد، و ظلم و جور در دوران او برچیده می شود، و جاده ها در پرتو وجودش، امن و امان می گردد، و زمین برکاتش را خارج می سازد،
و هر حقی به صاحبش می رسد، و در میان مردم، همانند داود و محمد(ص) حکم و داوری می کند. در این هنگام زمین گنج هایش را آشکار می سازد و برکات خود را ظاهر می کند، و کسی موردی را برای انفاق و صدقه و کمک مالی نمی یابد؛ زیرا همه مؤمنان بی نیاز و غنی خواهند شد...».(6)

[=WebRoya][=arial]ظاهر شدن برکات زمین و خارج شدن گنج ها، نشان می دهد که هم زراعت و کشاورزی به اوج ترقی خود می رسد و هم تمام منابع زیر زمینی، کشف می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.
در آمد سرانه افراد، آن قدر بالا می رود که در هیچ جامعه ای، فقیری پیدا نمی شود و همه به سر حد بی نیازی و خود کفایی می رسند.

امام علی(ع) هم فرمود:[=WebRoya][=arial]«یزرع الانسان مدّاً، یخرج له سبعمأة مدّ کما قال الله تعالی:کمثل حبة أنبتت سبع سنابل فی کل سنبلة ماة حبة والله یضاعف لمن یشاء(7) در عصر حضرت مهدی(ع) انسان یک مدّ دانه می کارد و هفتصد مدّ برداشت می کند؛ چنان که مضمون آیه شریفه قرآن است...»

.[=arial]پی نوشت:
1-الکافی، ج 1، ص25؛ کتاب العقل و الجهل، ح10.
2-نهج البلاغه، خطبه 138، (خطبه ملاحم).
3-وسائل الشیعه، ج25، ص436.
4-بحارالأنوار، ج52، ص390.
5بحارالأنوار، ج36، ص369، باب41، نصوص الرسول.
6- اعلام الوری، ص462 .
7- امام مهدی(ع) از ولادت تا ظهور، ص751.

[=arial]

sa.muhammad.96;694527 نوشت:
اولین سوال که همچنان پیش می آید این است که چرا باید منتظر ظهور باشیم؟؟؟

با سلام
همان طور که گذشت برای ظهور و اتفاقات بعد از ظهور اهداف عالی نهفته است و مواردی را که شما بزرگوار فرمودین از جمله

sa.muhammad.96;694527 نوشت:
اوضاع مسکن و ازدواج و خوراک و پوشاک بهتر میشود... و .... و ... و...
هر چه که میشود برای من و ما بهتر است
یعنی زندگی آسوده میشود برایمان

بخشی از مورادی است که اتفاق می افتد که هر کدام به نوبه خود بخش هایی کم شده از زندگی انسانهاست که با ظهور امام غایب برطرف می شود
حکومت جهانی
نظام توحیدی
عدالت
مسئولینی عالم و دلسوز
تکامل علم
بالا بودن سطح علمی بشریت

و....................
مواردی است که انسان به خاطر تک تک شان چه تلاش هایی که نمی کند
انسان ها در ان زمان طعم خوش خوب زیستن را درک خواهند کرد

sa.muhammad.96;694527 نوشت:
آیا به راستی هدف و غایت خداوند متعال از آخرین ذخیره اش همین بوده است؟

پس گذشت که اهداف متعالی تری برای ظهور متوقف است

sa.muhammad.96;694527 نوشت:
ایا برای یکسری مسائل مادی باید منتظر موعود باشیم؟؟؟

نخیر گذشت که همه اهداف مادی نیستند

[=arial]

sa.muhammad.96;694527 نوشت:
خداوند که می فرماید (بقیه الله خیر لکم...) آیا از جهت شکم و شهوت و چیز هایی از این قبیل برایمان بهتر است یا مسئله چیز دیگری است ؟؟؟

با سلام
بله بزرگوار عرض شد خدمتتان که مسایل دیکری هم هست و مسایل مادی و دنیوی در مقابل ان اهداف متعالی ناچیزاند

sa.muhammad.96;694527 نوشت:
و به راستی تشنه ی چه چیزی هستیم ؟؟؟
دولت کریمه؟
مدینه ی فاضله ؟
حیات طیبه؟

دولت کریمه و مدینه فاضله و حیات طیبه ارزوی انسان است
چرا ان را ناچیز می پندارید ؟؟؟

در دولت کریمه است که انسان فرصت پیدا می کند به تعالی برسد
در مددینه فاضله است که راههای گمراهی و ظلات به روی انسان بسته است و راههای سعادت پیش روی مردم است

در دولت کریمه است که به احدالناسی ظلم نمی شود حکام جور پیدا نمی شود مردم در کمال صحت و ارامش علاوه بر لذت بردن از دنیای مادی خود به فکر تعالی روحی و افزایش معنویت و عالی هستند

در دنیای مادی که مشکلات به خاطر جهل و ظلم حکام و برده داری مدرن و هوی نفس و ثروت و قدرت ......اطراف انسان را گرفته اند ولذا اکثریت انسانها نمی توانند به فکر سعادت و کمال معنوی خویش باشند
امام معصوم در عصر ظهور این موانع را برطرف خواهد کرد و راههای ظلالت و کمراهی را برطرف و مسیر سعادت و هدایت را پیش روی انسانها خواهد گستراند.

[=arial]جمع بندی

سوال
[h=2][=arial]چرا باید منتظر باشیم؟ (هدف از ظهور)[/h][=arial]
پاسخ

با سلام
عرض ادب و احترام
و خوش امدی گویی خدمت شما دوست عزیز
طاعات و عباداتتان مقبول در گاه حق ان شاء الله

برای پاسخ به سوالات حضرتعالی از سوال اول شروع می کنیم که با تکمیل پاسخ های داده شده توسط شما به نظر جواب سوالات بعدی هم مشخص خواهد شد.مطالبی که شما عزیز فرمودین فقط بخش مادی اتفاقات بعد از ظهور است
در صورت که ظهور اتفاقات خوب دیگری هم دارد

انتظار فرج در واقع ، انتظار حكومت جهانى اسلام است
بعد از ظهور حضرت حجت(عج) حکومت اسلامی در سطح جهان تشکیل خواهد شد و این حکومت تابع شرع و دین اسلام عزیز است اسلامی که وحی منزل الهی است و عاری از نظرات شخصی و فردی است که در کوشه و کنار جهان هرکسی حکومتی تشکلی می دهد نام ان را اسلامی می گذار مثل داعش و سعودی و.....

با تشکیل حکومت اسلامی دیگر بشریت حکومت جبار و ظالمی را شاهد نخواهد بود که به انسانها ظلم نماید مساله ای که قلب بشریت را به درد اورده است ظلم ها و قتل ها و کشتارها و شکنجه ها و بی عدالتی ها و......که قلب بشریت را به درد می اورد و انسان ها را به ستوه می اورد بعد از ظهور دیگر بشریت شاهد چنین اتفاقاتی نخواهد بود.

انتظار تشكيل حكومت توحيدى در سطح جامعه انسانى است
همه سعی و تلاش پیامبران و اهل بیت(ع) این بوده است که نام خدا و احکام دین خدا در بین بشریت جاری شود و مردم فقط و فقط بنده و مطیع خداوند تبارک و تعالی باشند و از گمراهی نجات یابند و دست ازپرستش خدایان دروغین چون بت و ماه و ستاره و خورشید و گاو و شیطان و.....بردارند و خدای یگانه را عبادت نمایند و این یعنی گسترش وحدانیت و یکتا پرستی در جهان.

انتظار تحقق عدالت در اجتماع است
مردم جهان بالفطره عدالت طلب و عدالت خواهند و لذا با هر بی عدالتی در جهان فطرتشان به پا می خیزد ولی چون قدرت و حکومتی ندارند تا با مستکبرین و مستبدین جهان به مبارزه بر خیزند در نطفه خفه می شوند و حکومت های جبار و ظالم دنیا با دسیسه و خدعه و نیرنگ محرکین این قیام ها را به قتل رسانده و مردم و انقلابشان را گمراه می کند ولی پس از ظهور دولتی عدالت محور تشکیل خواهد و عدالت را در سراسر جهان گسترش خواهد داد و مردم با فطرت پاک خود عدالت را حس خواهند کرد

انتظار وراثت زمين و دولت مؤمنان و موحدان است
اگرامروز جباران و ظالمان و جاهلان و ستمگران در راس حکومتهای دنیای حاضرهستند که فقط وفقط به فکر شکم و شهوت و قدرت و ثروت خودهستند
و از مردم فقط در رای جمع کردن استفاده ابزاری می کنند و جز ظلم و جور در حق مردم روا نمی دارند پس از ظهور عالمان و موحدان و بنده گان مطیع اوامر الهی در راس حاکمیت قرار خواهند گرفت
و سعی و تلاششان فقط و فقط خدمت به مردم خواهد بود و مردم انچه را که در روایات می شنیدند و می خواندند به عیان مشاهده خواهند کرد

گسترش علوم ومعارف

دوران حکومت امام زمان(ع)، عصر شکوفایی استعدادها و دانش های گوناگون و زمان گسترش و اوج گیری علوم و عقول انسان ها در طول تاریخ بشر است. علوم و دانش هایی که در طول اعصار و قرون در پشت پرده ها مکنون مانده است، ابراز می گردد و مرز دانایی و یادگیری تا سراپرده خانه ها و اعماق وجود تک تک انسان ها گسترش می یابد.

با آمدن منجی عالم بشریت، همان گونه که ظلم و بیداد جای خود را به عدل و دادگری می سپارد و نابسامانی های اجتماعی به سامان می گراید، جهل و نادانی نیز جای خود را به علم و دانایی می دهد و جهان از نور وجود آن گرامی منور خواهد شد.امام صادق(ع) در این باره نکات قابل اعتنایی را ارائه فرموده و تمام علوم را به 27 حرف تقسیم کرده:«علم و دانش 27 حرف است. تمام آنچه پیامبران الهی برای مردم آوردند، دو حرف بیش نبود و مردم تاکنون جز آن دو حرف را نشناخته اند.
اما هنگامی که قائم ما قیام کند، 25 حرف دیگر را آشکار و در میان مردم منتشر می سازد و دو حرف دیگر را با آن ضمیمه می کند تا 27 حرف انتشار یابد». (1)

این حدیث به روشنی، جهش فوق العاده علمی عصر انقلاب مهدی (عج) را مشخص می سازد و از وجود قوی ترین نظام آموزشی و عالی ترین برنامه های تربیتی، در آن عصر خبر می دهد. طبق این گفتار ارزشمند، تحول و پیشرفت علمی بشر در آن عصر نسبت به اعصار قبل، چندین برابر خواهد بود.

امام باقر(ع) نیز از این تحول علمی این گونه خبر داده است:«تؤتون الحکمة فی زمانه؛ در دولت مهدی(عج) به همه مردم، حکمت و علم می آموزند». (2)

رشد فکر و معرفت مردم

حضرت امام باقر(ع) در حدیثی دیگر به رشد و کمال عقول مردم و توسعه افق بینش های آنان پرداخته و فرموده است:«إِذَا قَامَ قَائِمُنَا وَضَعَ اللَّهُ یدَهُ عَلَی رُؤُوسِ الْعِبَادِ فَجَمَعَ بِهَا عُقُولَهُمْ وَ کمَلَتْ بِهِ أَحْلَامُهُمْ؛(3)هنگامی که قائم ما قیام کند، خداوند دست محبتش را به سر بندگان می گذارد و عقول آنها را با آن به کمال می رساند و بلوغ فکری آنان رشد یافته و تکمیل می شود».بدین ترتیب، در پرتو ارشاد و هدایت و تعلیمات حضرت مهدی (عج)، افکار و اندیشه های مردم رشد می یابد و معرفتشان به کمال می رسد.

آموزش عملی ارزشها

علی(ع) در خطبه ملاحم می فرماید :«یعْطِفُ الْهَوَی عَلَی الْهُدَی إِذَا عَطَفُوا الْهُدَی عَلَی الْهَوَی وَ یعْطِفُ الرّأْی عَلَی الْقُرْآنِ إِذَا عَطَفُوا الْقُرْآنَ عَلَی الرَّأْی یأْخُذُ الْوَالِی مِنْ غَیرِهَا عُمَّالَهَا عَلَی مَسَاوِئِ أَعْمَالِهَا 000فَیُرِیکمْ کیفَ عَدْلُ السِّیرَةِ وَ یُحْیی مَیِّتَ الْکتَابِ وَ السُّنَّةِ(4)

چون مهدی (عج) ظهور کند، خواهش های نفسانی را به هدایت آسمانی بازگرداند، پس از آنکه رستگاری را به هوای نفس بازگردانده باشند.
آرا و افکار را پیرو قرآن می کند، پس از آنکه به بهانه تفسیر، قرآن را تابع رأی خود گردانده باشند.

او مسئولان و کارگزاران را بر اعمال بدشان کیفر خواهد داد... مهدی (عج) به شما نشان خواهد داد که روش عادلانه در حکومت چگونه است و آنچه را که از کتاب و سنت متروک مانده، زنده خواهد ساخت».
امام در حقیقت با عمل خود همه چیز را به مردم خواهد آموخت .

اصلاحات فرهنگی اجتماعی

آموزش شیوه های درست و روش های الهی و تغییر فرهنگ های ضد ارزشی و اصلاح رسوم و عادات غلط جامعه، از جمله ثمرات ظهور آن گرامی است.
در حقیقت دوران استقرار حکومت مهدوی(ع) همراه با یک انقلاب فرهنگی و اصلاحات اجتماعی واقعی همراه خواهد بود.
امام باقر(ع) در این باره می فرماید:«إِذَا قَامَ الْقَائِمُ(ع) سَارَ إِلَی الْکوفَةِ وَ هَدَمَ بِهَا أَرْبَعَةَ مَسَاجِدَ وَ لَمْ یبْقَ مَسْجِدٌ عَلَی وَجْهِ الْأَرْضِ لَهُ شُرَفٌ إِلَّا هَدَمَهَا وَ جَعَلَهَا جَمَّاءَ وَ وَسَّعَ الطَّرِیقَ الْأَعْظَمَ وَ کسَّرَ کلَّ جَنَاحٍ خَارِجٍ فِی الطَّرِیقِ وَ أَبْطَلَ الْکنُفَ وَ الْمَیازِیبَ إِلَی الطُّرُقَاتِ فَلَا یتْرُک بِدْعَةً إِلَّا أَزَالَهَا وَ لَا سُنَّةً إِلَّا أَقَامَهَا (5)

زمانی که امام زمان(ع) قیام می کند، در کوفه چهار مسجد را (که با انگیزه های غیر خدایی ساخته شده اند و مرکز آموزش های باطل شده اند)، تخریب می کند و به طور کلی هر مسجدی که مشرف به خانه های مردم باشد، آن حضرت بناهای مرتفع آن را که به منازل مردم اشراف دارد، از میان بر می دارد.

راه های عمومی و جاده های اصلی را توسعه می دهد و هر چیزی را که سدّ راه مردم باشد، خراب می کند. پنجره هایی را که به کوچه باز شود، می بندد. ناودان هایی را که به کوچه ها باشد، از بین می برد. بدعتی نمی ماند، جز اینکه آن را نابود کند و سنتی نمی ماند، جز اینکه برپای دارد».

تعلیم راهکارهای زندگی بهتر

در اثر تعلیم روش های نوین زندگی ، هرکس به راحتی زندگی خود را مدیریت خواهد کرد و چشم نیاز به در آمد دیگران نخواهد دوخت . همچنین در دولت کریمه امام عصر(ع) امکانات جهان به طور مساوی بین همه تقسیم خواهد شد
و به این جهت نیازمندی در میان نخواهد بود.

اطلاع رسانی صحیح و عادلانه ، آموزش راهکارهای مورد نیاز و تقسیم امکانات عمومی، بستر رفاه و آسایش زندگی را فراهم خواهد ساخت.
امام باقر(ع) می فرماید:«مهدی (عج) امکانات عمومی و اموال بیت المال را میان مردم چنان به تساوی قسمت می کند که دیگر نیازمندی یافت نمی شود تا به او زکات دهد.

اصحاب زکات(که باید زکات بپردازند)، اموال خود را به پیش نیازمندان شیعه می آورند و آنان نمی پذیرند. ثروتمندان التماس می کنند و در اطراف خانه آنان می چرخند، ولی آنان از منازل خود بیرون می آیند و می گویند ما دیگر نیازی به درهم های شما نداریم».(6)

گسترش علم کشاورزی

علم کشاورزی که در همه عصرها مورد نیاز مردم است. طبق گفتار معصومان(ع) مردم در عصر ظهور با این علم چنان آشنا می شوند که در هیچ زمانی در دنیا چنین پیشرفتی رخ نداده است و از زمین های کشاورزی خود هفتصد برابر بیش از گذشته محصول برداشت خواهند کرد؛

پیامبر(ص) در این زمینه فرمود:«تَتَنَعَّمُ أُمَّتِی فِی زَمَانِهِ تَنَعُّماً لَمْ یتَنَعَّمْ مِثْلَهُ قَطُّ الْبَرُّ مِنْهُمْ وَ الْفَاجِرُ یُرْسِلُ السَّمَاءَ عَلَیهِمْ مِدْرَاراً وَ لَا تَحْبِسُ الْأَرْضُ شَیئاً مِنْ نَبَاتِهَا؛(7) امت من در زمان ظهورآن گرامی طوری از نعمت های الهی برخوردارمی شود که انسان های خوب و بد دنیا، چنان موقعیتی را هرگز به خود ندیده است . آسمان با کمال سخاوت باران خویش را فرو می ریزد و زمین گیاهان خود را می رویاند و همه جا سبز و خرم و آبادان خواهد شد».

امام صادق(ع) به علی بن عقبه نیز مژده داد:«وقتی که قائم قیام کند، حکومت را براساس عدالت قرار می دهد، و ظلم و جور در دوران او برچیده می شود، و جاده ها در پرتو وجودش، امن و امان می گردد، و زمین برکاتش را خارج می سازد،
و هر حقی به صاحبش می رسد، و در میان مردم، همانند داود و محمد(ص) حکم و داوری می کند. در این هنگام زمین گنج هایش را آشکار می سازد و برکات خود را ظاهر می کند، و کسی موردی را برای انفاق و صدقه و کمک مالی نمی یابد؛ زیرا همه مؤمنان بی نیاز و غنی خواهند شد...».(8)

ظاهر شدن برکات زمین و خارج شدن گنج ها، نشان می دهد که هم زراعت و کشاورزی به اوج ترقی خود می رسد و هم تمام منابع زیر زمینی، کشف می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.
در آمد سرانه افراد، آن قدر بالا می رود که در هیچ جامعه ای، فقیری پیدا نمی شود و همه به سر حد بی نیازی و خود کفایی می رسند.

امام علی(ع) هم فرمود:«یزرع الانسان مدّاً، یخرج له سبعمأة مدّ کما قال الله تعالی:کمثل حبة أنبتت سبع سنابل فی کل سنبلة ماة حبة والله یضاعف لمن یشاء(9) در عصر حضرت مهدی(ع) انسان یک مدّ دانه می کارد و هفتصد مدّ برداشت می کند؛ چنان که مضمون آیه شریفه قرآن است...»

پی نوشت:
1. منتخب الأنوارالمضیئة، ص 201، الفصل الثانی عشر، علی نیلی نجفی
2. الغیبة نعمانی، ص238.
3-الکافی، ج 1، ص25؛ کتاب العقل و الجهل، ح10.
4-نهج البلاغه، خطبه 138، (خطبه ملاحم).
5-وسائل الشیعه، ج25، ص436.
6-بحارالأنوار، ج52، ص390.
7-بحارالأنوار، ج36، ص369، باب41، نصوص الرسول.
8- اعلام الوری، ص462 .
9- امام مهدی(ع) از ولادت تا ظهور، ص751.

موضوع قفل شده است