چت

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چت

آیا چت کردن با افرادی که هیچوقت نمی بینم اشکال دارد

برچسب: 

1 - سؤال: حكم استفاده از اتاق گفتگو (چت كردن) در اینترنت با جنس مخالف چگونه است؟
پاسخ: اگر خوف وقوع در حرام باشد جایز نیست.

2
سؤال: هنگام نگاه كردن به صفحه اینترنت در زمانى كه انسان روزه مى باشد و یک تصویر غیر اخلاقی ظاهر مى شود چه حكمى دارد؟

پاسخ: روزه را باطل نمى كند اگرچه شرعاً در مواردى نباید نگاه كرد.


3
سؤال: موقع كار با اینترنت با تصاویر غیر شرعى برخورد مى كنیم تكلیف چیست؟

پاسخ: به تصاویر مبتذل نباید با شهوت نگاه كند بلكه بدون شهوت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


4
سؤال: لطفاً حكم چت كردن با شخصى كه از جنسیت او بى اطلاع هستیم را بفرمائید. در صورت اطمینان از جنسیت چطور؟

پاسخ: در هر دو صورت اگر خوف وقوع حرام است جایز نیست .


5
سؤال: گفتگوهاى اینترنتى (چت) بین زنان و مردان یا دختران و پسران نامحرم ـ چنانچه طرف مقابل نه دیده شود و نه صدایش شنیده شود و مكالمات تنها توسط نوشته تبادل گردد ـ را بدانم . در صورت وجود اشكال لطفا بفرمائید اگر این گفتگو بدون قصد ریبه و تنها با هدف اشنا نمودن طرف مقابل با اسلام و قرآن یا براى رفع شبهات باشد چگونه است؟

پاسخ: اگر ترس وقوع در حرام نباشد جائز است .


6
سؤال: در مراجعه به سایتهاى اینترنتى خارجى زیاد با موارد خلاف شرع مواجه مى شویم . با توجه به اینكه در مسیر تحقیقات و ارتباط با تكنولوژى روز ناچار به استفاده از امكانات اینترنتى مستقیم و با توجه به اینكه اینگونه سایتها نهایتا اثر سوء خود را بر روان انسان مى گذارد؟

پاسخ: به عكس هاى مبتذل و موجب مفسده نگاه كردن جایز نیست .


7
سؤال: بنده داراى كافى نت (خدمات اینترنت) هستم . سوال اینست كه درآمد آن از لحاظ شرعى درست است یا خیر؟? این در صورتیكه على رغم كنترل عده اى سوء استفاده كرده و مخفیانه بر روى برخى سایتهاى غیر مجاز میروند در مورد چت كردن چطور؟

پاسخ: اگر شما دستگاه را براى دیدن سایتهاى غیر مجاز اجازه ندهید اشكالى بر شما نیست ولى سعى كنید تا جایى كه مقدور است كنترل نمایید و همچنین در مورد چت.


8
سؤال: چت كردن با زنان غیر مسلمان و انجام صحبتهاى تحریک آمیز با ایشان چه حكمى دارد آیا مى شود از طریق اینترنت ایشان را به صرف اینكه غیر مسلمان هستند مورد سوء استفاده قرار داد؟

پاسخ: حرام است.


9
سؤال: نگاه كردن سایتهاى مبتذل چه حكمى دارد؟ چه مرد و چه زن در حالى كه تصاویر مرد و زن در آن مى باشد؟

پاسخ: نگاه با شهوت جایز نیست و بدون شهوت هم بنابر احتیاط واجب جایز نیست.


10
سؤال: خرید و فروش اینترنتى جایز است یا خیر؟

پاسخ: اگر منظور شما این است كه دو نفر از طریق اینترنت مباشرتاً خرید و فروش را انجام دهند، اینگونه معامله صحیح است و اشكالى ندارد.

11 سؤال: آیا نگاه كردن به عكسهاى مبتذل و چت كردن در باره موضوعات مستهجن روزه را باطل مى كنند؟

پاسخ: باطل نمى كند.


12
سؤال: آیا تجارت الكترونیك از نوع بازاریابی اینگونه معاملات درست است ؟

پاسخ: حضرت آیت الله اینگونه معاملات را اجازه و تصحیح نمی فرمایند .


13
سؤال: آیا مى توانم درسهاى حوزوى را از طریق اینترنت فرا گیرم ؟

پاسخ: اگر از حوزه باشد مانعى ندارد.


14
سؤال: حكم مكالمات اینترنتى و مكاتبه اینترنتى چیست ؟

پاسخ: فى نفسه مانعى ندارد.


15
سؤال: حكم نگاه به عكس زنان عریان در اینترنت براى ارضاى جنسى چیست ؟

پاسخ: حرام است .


16
سؤال: چت كردن با دختر اشكالى دارد و آیا احساس دوست داشتن آن دختر حرام است ؟

پاسخ: چون ترس افتادن به گناه هست جایز نیست .


17
سؤال: آیا ارتباط تلفنى و ایمیل به صورت پیوسته با یک خانم چه حكمى دارد ؟

پاسخ: حرام است .


18
سؤال: نظر شما در مورد معاملات اینترنتى چیست ؟

پاسخ: اگر مقصود معاملات الماس و مانند آن باشد كه حضرت آیت الله آن را باطل مى دانند و جایز نمى دادند كه مؤمنین در چنین معاملاتى وارد شود .


19
سؤال: شركتهاى اینترنتى كه اینترنت مى فروشند آیا بخاطر رفتن مشتركین به (سایتهاى غیر اخلاقى) مسئول هستند؟

آیا در اینگونه شركتها كنترل كردن مشتركین دخالت در مسائل شخصى نیست؟

پاسخ: چون خود اینترنت از آلات مشتركه است لذا فروش آن جایز است مگر طورى باشد كه اشاعه منكرات و فحشاء صدق كند كه حرام مى شود.


20
سؤال: آیا باز كردن كافه نت شرعاً اشكال دارد؟

پاسخ: مانعى ندارد ولى به طورى نباشد كه وسیله شیوع و انتشار فساد باشد .


21 سؤال: آیا در مورد هک سایت ها و یا استفاده از اشتراک اینترنت (رایگان) كه از مورد این طریق بدست مى آید مانعى به هر عنوان از نظر شرع یا قانون وجود دارد؟

پاسخ: اگر قانون كشور اسلامى آن را منع كند مجاز نیست.


22
سؤال: مى خواستم بدانم كه شغل كافى نت دارى با توجه به اینكه اینترنت كاربردهاى مختلف (اعم از حلال و حرام) دارد ـ داراى چه حكمى است؟

پاسخ: اگر بتوانید كنترل كنید كه استفاده نامشروع نشود اشكال ندارد.


23
سؤال: آیا پولی که از طریق بازاریابی اینترنتی و خرید و فروش طلا از کشور خارجی به طوری که الان معمول می باشد حلال است؟

پاسخ: حضرت آیه الله اجازه این گونه معاملات را نمی دهند وگرفتن پول آن مال کافر غیر محترم المال باشد به عنوان استنفاذ مانعی ندارد.


24
سؤال: من در برنامه ای چت با یک دختر دوست هتسم و با هم چت می کنیم واصلا حرف بد یا زشتی نمیزنیم آیا این دوستی و چت کردن اشکال شرعی دارد؟

پاسخ: چون خوف وقوع در حرام هست جایزنیست.

براساس فتوای حـضـرت آیت اللّه سیستانی (دام ظله)

پرسش: صحبت كردن به صورت (Chat) در اينترنت، يا نوشتن نامه به يك پسر بدون اين كه صدا و يا چهره همديگر را بشنويم و يا ببينيم گناه دارد يا نه؟

پاسخ: صحبت كردن اگر به قصد لذت بردن نباشد و تحريك و تهييج شهوت و يامفسده اى را در پى نداشته باشد اشكال ندارد• ولى در روايات اخلاقى و تربيتى اهل بيت(عليهم السلام)، سفارش شده كه از روابط مرد و زن نامحرم به حد ضرورت كاسته شود كه بر پايه اين روايات سازنده بسيارى از گفت و شنودهاى موجود در جامعه كه گاه از حد متعارف نيز فراتر مى رود، بى جا مى نمايد.
خداى متعال در آيه 32 سوره احزاب مى فرمايد: «... به گونه اى هوس انگيز سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند و سخن شايسته بگوييد!»
بنابراين صحبت كردن به صورت (Chat) در اينترنت، بدون قصد لذت، به ويژه درباره مسائل علمى و دينى هر چند اشكال ندارد; اما تداوم اين كار ممكن است باعث ايجاد عاطفه و احساس نسبت به يكديگر شود و از نظر شرعى مشكل ايجاد كند، از اين رو اين گونه ارتباط ها نيز هر مقدار كمتر باشد بهتر خواهد بود، به ويژه اگر يكى از طرفين دختر و يا زن جوان باشد، كه در اين صورت بهتر است حتى بدون قد لذت نيز از چنين گفتگوهايى پرهيز شود.
يكى از نعمت هايى كه خداوند متعال از طريق مكتب اسلام به بشر عنايت فرموده، نعمت آزادى است كه قابل مقايسه با آزادى و تمدن عصر حاضر (غرب) نيست. پيام قرآن، آزادى از هر قيد و بند و عبوديتى، جز عبوديت خداوند متعال است و اين، معنايى وسيع دارد كه هر كس به سنت و سيره عملى اسلام دقت كند، و آن را با سيره ظلم و زورى كه تمدن غرب در بين افراد جامعه و طبقات آن اعمال مى كند، مقايسه نمايد، به خوبى درك مى كند كه اسلام، بشر را آزاد و تمدن غرب او را اسير هوا و هوس و جاه طلبى ها كرده است.•
دين مبين اسلام، نيازها و غرايز انسان را به صورت قانونمند و معقول به سوى روش هاى صحيح، راهنمايى و با هر عاملى كه به شخصيت و كرامت انسان ضربه بزند، مقابله كرده است. از جمله غرايز طبيعى انسان، خواسته جنسى اوست كه دين اسلام در بين مكتب هاى مختلف، روشى معتدل و معقول براى هدايت اين غريزه ـ به راه صحيح و درستـ ارايه كرده است.
برخى، با اين غريزه طبيعى انسان، به افراط رفتار كرده اند تا جايى كه كمونيسم و آزادى بى قيد و بند جنسى تن داده اند. عده اى نيز در برخورد با اين غريزه راه تفريط و رياضت را پيش گرفته، در دام رهبانيت مسيحى و هندويسم گرفتار شده اند.
دين مقدس اسلام، در رفتار با اين خواسته جنسى، به انسان ها دستور داده است كه تحت شرايط و قوانينى ازدواج كنند; بنابراين تمايل ها و روابط قانونمند را پذيرفته و روابطى را كه بر اساس مسايل شرعى نبوده و حدود الهى در آن رعايت نشود، حرام و ممنوع دانسته است. دختر و پسر جوان نيز وقتى مى توانند با همديگر روابط داشته باشند كه تحت شرايط و ضوابط شرعى و قانونى باشد; به عنوان نمونه، قرآن پس از آن كه برخى از زنان را كه ازدواج با آنها جايز است بيان مى كند، در ادامه مى فرمايد: «اذآ ءاتيتموهنّ أجورهنّ محصنين غير مسفحين و لامتّخذى أخذان و مَن يكفر بالايمن فقد حبط عمله و هو فى الاخرة مِن االخسرين; (مائده،5) و (ازدواج با زنان گفته شده جايز است...) به شرط آن كه مهريه آنهان را بدهيد; در حالى كه خود پاكدامن باشيد نه زناكار و نه آن كه زنان را دوست پنهانى خود بگيريد و هر كس در ايمان خود شك كند قطعاً عملش تباه و در آخرت از زيانكاران است.•
بنابراين خداوند متعال در اين آيه دوستى پنهانى و نامشروع را ممنوع كرده است.
و حتى خطاب به زنان و مردان مؤمن مى گويد، بايد از نگاه به نامحرم بپرهيزند و حيا و عفّت و پاك دامنى خود را در تمام زمينه ها حفظ كنند (نور، 30 ـ 31) و در مورد راه رفتن ايشان مى گويد، زنان، نبايد هنگام راه رفتن، پاهاى خود را چنان به زمين بكوبند كه صداى خلخال هايشان به گوش رسد (نور، 32)
آن گاه كه بحث از سخن گفتن با مردان نامحرم پيش مى آيد، خطاب قرآن به زنان پيامبر چنين است كه نبايد با نامحرم، طورى سخن گوييد كه بيماردلان، در شما، طمع كنند، بلكه بايد به صورت شايسته سخن گوييد.• وقتى از ارتباط دو جنس مخالف (حضرت موسى(عليه السلام)و دختران شعيب) سخن مى گويد (قصص، 23 ـ 26)، صحبت كردن در حدّ ضرورت و حيا و عفّت در راه رفتن را بيان مى كند.
از اين ها بالاتر، خداى متعال در سوره غافر، آيه 19، با عبارت تندى، چشم چرانى را كه به مراتب از روابط پنهانى گناه آلود، خفيف تر به نظر مى رسد، مذمت كرده، مى فرمايد: «يعلم خائنة الأعين و ما تخفى الصدور; او چشم هايى را كه به خيانت گردش مى كند، مى داند و از آنچه در سينه ها پنهان است با خبر است.»; همچنين در آيات 30 و 31 سوره نور، به مردان و زنان مؤمن امر مى كند كه چشم از نامحرمان بدارند: «قل للمؤمنين يغضّوا من أبصـرهم» و «و قل للمؤمنـت يغضضن من أبصـرهنّ و يحفظن فروجهنّ...» در نتيجه، وقتى خداى متعال نسبت به چشم چرانى و نگاه گناه آلود، اين چنين با تندى سخن گفته است، وضع روابط گناه آلود تا حدودى روشن مى شود.
اين ها كه به اجمال نيز گذشت، نمايان گر حساسيّت قرآن نسبت به روابط با جنس مخالف است.
پاورقي ها:

1. ر.ك: توضيح المسائل مراجع، ج 2، ص 417، انتشارات جامعه مدرسين.
2. برگرفته از تفسير الميزان، علامه طباطبايى(رحمه الله)، ج4، ص119ـ121، مؤسسه الاعلمي للمطبوعات.
3. ر.ك: تفسير الميزان، ج10، ص358ـ360/ نظام حقوق زن در اسلام شهيد مرتضى مطهرى
4. تفسير نمونه، آية الله مكارم شيرازى و ديگران، ج 16، ص 287 ـ 289.

حکم چت با جنس مخالف
اگربا قصد لذت یا ترس افتادن به حرام باشد جایز نیست
امام استفتائات ج3(نظر) س:52 بهجت م.1936 مکارم:استفتائات ج1 س819 تبریزی استفتائات س1622 صافی جامع الاحکام ج2 ص1673 نوری استفتائات ج2س.656 فاضل جامعالمسائل ج1 س1718 خامنه ای اجوبه س1145 العروه ج2 م.3 ودفتر مراجع

موضوع قفل شده است